piątek, 28 czerwiec 2024 21:51

Czy błędnie oceniamy ciśnienie krwi?

Znaczenie pomiaru ciśnienia krwi Znaczenie pomiaru ciśnienia krwi fot: unsplash

Obniżenie docelowej wartości ciśnienia krwi w ramach wytycznych NHS może uratować tysiące żyć rocznie, jak wynika z najnowszych badań.

  1. Jakie są obecne wytyczne NHS dotyczące idealnego ciśnienia krwi?
  2. Jakie wyniki przyniosło badanie dotyczące obniżenia docelowego ciśnienia krwi?
  3. Kto przeprowadził badanie nad nowymi wartościami docelowymi ciśnienia krwi?
  4. Jakie czynniki ryzyka były brane pod uwagę w badaniu?
  5. Jakie są zalecenia ekspertów dotyczące kontroli ciśnienia krwi bez użycia leków?

Obecne wytyczne NHS

Obecne wytyczne NHS określają, że idealne ciśnienie krwi wynosi między 90/60 a 120/80 mmHg. Pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi są zazwyczaj leczeni z zamiarem obniżenia skurczowego ciśnienia krwi (wyższa wartość, reprezentująca siłę, z jaką serce pompuje krew) do 140 mmHg. Jednak badania sugerują, że obniżenie tego poziomu do 120 mmHg może zapobiec większej liczbie zawałów serca i udarów, pozostając bezpiecznym dla pacjentów.

Badania nad nowymi wartościami docelowymi

Ćwierć dorosłych w Wielkiej Brytanii - 14,4 miliona osób - ma wysokie ciśnienie krwi, co zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu i otępienie naczyniowe. Naukowcy przebadali ponad 11 000 osób, które były w wysokim ryzyku problemów sercowo-naczyniowych z powodu chorób takich jak cukrzyca, wiek i czynniki stylu życia, jak palenie.

Pacjenci z 116 szpitali w Chinach zostali podzieleni na dwie grupy, mające na celu obniżenie ciśnienia krwi do poniżej 120 mmHg lub standardowe leczenie do 140 mmHg. Otrzymywali leki obniżające ciśnienie krwi oraz zalecenia dotyczące ćwiczeń, a następnie byli monitorowani miesięcznie przez pierwsze trzy miesiące, a potem co trzy miesiące. Ich leki były dostosowywane, aby utrzymać pożądane poziomy ciśnienia, a następnie badano ich stan zdrowia ponad trzy lata później.

Wyniki badań

W grupie z niższym docelowym ciśnieniem krwi, 9,7% pacjentów doświadczyło poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego, takiego jak niewydolność serca. Dla porównania, w grupie z docelowym ciśnieniem poniżej 140 mmHg, odsetek ten wyniósł 11,1%, zgodnie z wynikami opublikowanymi w czasopiśmie "The Lancet".

Autorzy badań stwierdzili, że niższe docelowe ciśnienie krwi poniżej 120 mmHg powinno być rozważane dla wszystkich pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, niezależnie od statusu cukrzycy czy historii udarów. Jing Li z Narodowego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych w Pekinie powiedziała:

„Wdrożenie tej intensywnej strategii leczenia dla dorosłych o wysokim ryzyku ma potencjał, aby uratować więcej żyć i zmniejszyć obciążenie zdrowia publicznego chorobami serca.”

Znaczenie prawidłowej kontroli ciśnienia krwi

Wcześniejsze badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że wahania ciśnienia krwi są głównym wskaźnikiem ryzyka zawału serca i udaru. Badania przeprowadzone na początku tego roku przez Imperial College wykazały, że ponad połowa incydentów miała miejsce u pacjentów, których ciśnienie krwi było dobrze kontrolowane lekami - poniżej 140 mmHg - co sugeruje, że ten próg jest niewystarczający.

Jednak eksperci podkreślają, że wyniki te nie oznaczają, że wszyscy powinni przyjmować leki. Profesor Nilesh Samani, były dyrektor medyczny British Heart Foundation, powiedział:

„Warto pamiętać, że ciśnienie krwi można poprawić także innymi sposobami niż leki, takimi jak ćwiczenia i utrata wagi.”

Prof. Samani dodał, że osoby zaniepokojone swoim ciśnieniem krwi powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Obniżenie docelowej wartości ciśnienia krwi w wytycznych NHS może znacząco wpłynąć na zdrowie publiczne, zmniejszając liczbę zawałów serca i udarów. Wdrożenie intensywnej strategii leczenia może uratować więcej żyć i poprawić jakość życia wielu osób.

 

Źródło: Dailymail



  • Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić
    Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić

    Krótsze dni zimowe mogą wywołać sezonową depresję u osób wrażliwych na zmiany światła słonecznego. Zaburzenie afektywne sezonowe (SAD) dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wielu pacjentów korzysta z terapii światłem, leków oraz terapii poznawczo-behawioralnej, aby poprawić swoje samopoczucie.

    Napisano niedziela, 03 listopad 2024 22:26
  • Mało znane znaczenie witaminy D
    Mało znane znaczenie witaminy D

    Badania wskazują, że witamina D jest nie tylko kluczowa dla zdrowia kości, ale również dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Niedobór tej witaminy wiązany jest z wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, jednak mechanizmy tej zależności były dotychczas słabo poznane. Nowe badanie opublikowane w Science Advances ujawnia, że brak aktywnej formy witaminy D wpływa negatywnie na rozwój limfocytów T, co prowadzi do nadmiernej autoaktywacji tych komórek i ryzyka uszkodzenia własnych tkanek organizmu.

    Napisano sobota, 02 listopad 2024 23:25
  • Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?
    Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?

    Naukowcy ze Szkocji zidentyfikowali potencjał selenu, pierwiastka obecnego w orzechach brazylijskich, który może pomóc w opracowaniu nowych terapii zapobiegających rozprzestrzenianiu się agresywnego, potrójnie ujemnego raka piersi. W badaniach finansowanych przez Cancer Research UK odkryto, że selen, będący silnym antyoksydantem, wpływa na komórki nowotworowe, hamując ich zdolność do migracji do innych części organizmu.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 13:02
  • Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?
    Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?

    Dotychczasowe badania sugerowały, że stanie może być korzystne dla zdrowia serca, jednak najnowsze wyniki z Uniwersytetu w Sydney wskazują, że długotrwałe stanie może zwiększać ryzyko chorób krążenia. W artykule przeanalizujemy szczegóły tych badań i ich potencjalne konsekwencje dla zdrowia.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 01:32
  • Po czym stwierdzić, że masz OCD?
    Po czym stwierdzić, że masz OCD?

    Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) to często niezauważana choroba, która dotyka wielu osób na całym świecie. Eksperci szacują, że aż dwie trzecie osób cierpiących na OCD nie otrzymuje diagnozy, a to może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

    Napisano poniedziałek, 21 październik 2024 00:12
  • Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?
    Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?

    Muzyka odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na nasze samopoczucie, motywując do działania i przynosząc ukojenie. Jej potężny wpływ nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że coraz częściej jest wykorzystywana w medycynie. Oprócz pozytywnego wpływu w leczeniu nowotworów, zarządzaniu przewlekłym bólem czy wspomaganiu regeneracji mózgu po udarze, naukowcy dokonują znaczących odkryć dotyczących stosowania muzyki u pacjentów z demencją.

    Napisano sobota, 19 październik 2024 23:20
  • Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?
    Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neuropsychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, aż jedno na dziewięcioro dzieci w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowane ADHD, a ponad 8% studentów zmaga się z tym problemem.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 22:57