Spis treści:
- Jakie są korzenie stosowania zimnych kąpieli według Williama Cullena
- Co wykazały badania naukowców z Australii Południowej
- Jakie są długoterminowe efekty kąpieli w lodowatej wodzie według badań Plos One
Jakie są korzenie stosowania zimnych kąpieli według Williama Cullena
Choć moda na kąpiele w lodowatej wodzie wydaje się być stosunkowo nowa, historia ich stosowania sięga tysięcy lat. Już w starożytnym Egipcie, około 3500 lat przed naszą erą, papirus Edwina Smitha wspominał o stosowaniu zimnych okładów na podrażnienia skóry. W XVIII wieku szkocki lekarz William Cullen zaczął wykorzystywać zimną wodę w leczeniu różnych schorzeń.
W drugiej połowie XX wieku sportowcy zaczęli regularnie stosować kąpiele w zimnej wodzie w celu przyspieszenia regeneracji i poprawy wyników sportowych. W ostatnich latach metoda ta stała się popularna również wśród celebrytów i influencerów, takich jak Wim Hof, znany jako „Człowiek Lodu”.
Co wykazały badania naukowców z Australii Południowej
Badacze z Uniwersytetu Australii Południowej przeanalizowali dane z 11 badań, obejmujących łącznie 3177 uczestników. Wyniki wskazują, że skuteczność kąpieli w lodzie zależy od czasu ekspozycji i okresu stosowania. Okazało się, że ekspozycja na zimną wodę powoduje wzrost stanu zapalnego w organizmie bezpośrednio po kąpieli. Efekt zmniejszenia stresu obserwowano dopiero po 12 godzinach od zanurzenia.
Naukowcy zaobserwowali również, że regularne zimne prysznice mogą prowadzić do zmniejszenia liczby dni chorobowych o 29 procent. Nie miały jednak wpływu na czas trwania choroby, jeśli już do niej doszło. Dodatkowo, stosowanie zimnych kąpieli nie zmieniało poziomu nastroju uczestników. Zaobserwowano pewne korzyści dla jakości snu i samopoczucia, jednak efekty te zanikały po 90 dniach.
"W badaniu wykazano, że korzyści z kąpieli w zimnej wodzie są krótkotrwałe i zależne od czasu ekspozycji." - Uniwersytet Australii Południowej
Jakie są długoterminowe efekty kąpieli w lodowatej wodzie według badań Plos One
W analizowanych badaniach wykazano, że chociaż zimne kąpiele nie wpływały bezpośrednio na funkcje odpornościowe, ich długoterminowe stosowanie mogło przynieść pewne korzyści. Efekty te wymagały jednak regularnego stosowania i nie były natychmiastowe.
Naukowcy podkreślili, że wiele wniosków wymaga dalszych badań z udziałem większych i bardziej zróżnicowanych grup uczestników. Dotychczasowe analizy nie dostarczyły wystarczających dowodów na to, by jednoznacznie potwierdzić skuteczność zimnych kąpieli w poprawie zdrowia i kondycji fizycznej.
Wnioski z badań sugerują, że kąpiele w lodowatej wodzie mogą mieć pewne korzyści zdrowotne, jednak ich wpływ na organizm jest krótkotrwały i wymaga dalszych analiz. Regularne stosowanie zimnych pryszniców może zmniejszyć liczbę dni chorobowych, jednak nie wpływa na przebieg choroby ani trwałą poprawę nastroju.
Źródło: The Guardian