niedziela, 03 listopad 2024 22:26

Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić

Sposoby na radzenie sobie z zimową depresją Sposoby na radzenie sobie z zimową depresją fot: unsplash

Krótsze dni zimowe mogą wywołać sezonową depresję u osób wrażliwych na zmiany światła słonecznego. Zaburzenie afektywne sezonowe (SAD) dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wielu pacjentów korzysta z terapii światłem, leków oraz terapii poznawczo-behawioralnej, aby poprawić swoje samopoczucie.

  1. W jaki sposób odkryto zjawisko sezonowej depresji?
  2. Jak światło dzienne wpływa na nastrój i czujność?
  3. Czy terapia światłem może pomóc w łagodzeniu objawów SAD?
  4. Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna stosowana w leczeniu SAD?
  5. Jakie codzienne metody stosują osoby cierpiące na SAD?

Jak powstało pojęcie SAD?

W 1984 roku dr. Norman Rosenthal z Narodowego Instytutu Zdrowia USA po raz pierwszy opisał zjawisko sezonowej depresji i nazwał je SAD (sezonowe zaburzenie afektywne). Choroba ta objawia się typowo depresją, która rozpoczyna się jesienią i ustępuje wiosną lub latem. Zmiana czasu na zimowy, która wprowadza dłuższe wieczory, jest często wyzwalaczem objawów SAD.

Dr. Rosenthal podkreśla, że skrót SAD jest łatwy do zapamiętania, ponieważ w języku angielskim oznacza również „smutny”. Na SAD cierpi wiele osób, szczególnie w rejonach, gdzie zimy są długie i ciemne.

Jak światło wpływa na nastrój?

Światło dzienne, szczególnie to zawierające niebieskie spektrum, aktywuje w mózgu centra odpowiedzialne za czujność i poprawę nastroju. Badania dr. Kathryn Roecklein z Uniwersytetu w Pittsburghu pokazują, że osoby z SAD mają mniejszą wrażliwość na niebieskie światło, co może być przyczyną depresji w miesiącach zimowych.

"W zimie, kiedy poziom światła spada, a wrażliwość jest niższa, może to być za mało do zdrowego funkcjonowania, prowadząc do depresji." - dr. Kathryn Roecklein

Czy terapia światłem pomaga?

Dr. Paul Desan z Uniwersytetu Yale podkreśla, że wielu pacjentów z SAD odczuwa poprawę nastroju dzięki terapii światłem. Terapia ta polega na stosowaniu lamp o jasności 10 000 luksów przez około 30 minut każdego ranka. Jest to znacznie jaśniejsze światło niż typowe oświetlenie domowe, a badania potwierdzają, że jego stosowanie może być bardzo skuteczne.

"Pierwszą rzeczą, którą warto spróbować, jest światło. Kiedy pacjenci codziennie rano eksponują się na jasne światło, większość z nich odczuwa znaczną poprawę. Nie potrzebujemy nawet leków." - dr. Paul Desan

Lampy do terapii SAD są dostępne w cenach od 300 do 1600 zł, jednak Desan radzi, by wybierać te odpowiedniej jasności, ponieważ nie wszystkie lampy reklamowane jako skuteczne spełniają wymagane normy. Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie pokrywa koszt zakupu takiej lampy, jeśli lekarz postawił diagnozę SAD.

Terapia poznawczo-behawioralna i leki

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) oraz leki antydepresyjne są również skutecznymi metodami walki z sezonową depresją. Badania dr. Kelly Rohan z Uniwersytetu Vermont dowodzą, że CBT może mieć trwalsze efekty niż terapia światłem. CBT polega na pracy z terapeutą w celu identyfikacji negatywnych myśli i ich modyfikacji.

"Bardzo powszechną myślą jest 'nienawidzę zimy'. Przekształcenie jej na 'wolę lato od zimy' jest faktycznym stwierdzeniem, ale ma neutralny wpływ na nastrój." - dr. Kelly Rohan

Rohan zachęca pacjentów, by podejmowali drobne aktywności, takie jak spotkanie z przyjacielem na kawę, co pomaga przełamać „tryb hibernacji” typowy dla osób cierpiących na SAD.

Codzienne strategie radzenia sobie z SAD

Niektórzy pacjenci opracowują własne metody walki z depresją sezonową. Elizabeth Wescott z Kalifornii stosuje naprzemienne prysznice z zimną i ciepłą wodą oraz lampę terapeutyczną. Wiele osób znajduje także ulgę w regularnych spacerach na świeżym powietrzu nawet w pochmurne dni, co pozwala im na kontakt z naturalnym światłem.

Miriam Cherry z Nowego Jorku przygotowuje swój ogród na zimę, sadząc wczesnowiosenne kwiaty, które przypominają jej, że wiosna jest coraz bliżej. Cherry uważa, że kwiaty te będą dla niej symbolem nadziei na poprawę nastroju i końca zimowej depresji.

 

Źródło: MedicalXpress

Więcej w tej kategorii: « Mało znane znaczenie witaminy D
  • Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić
    Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić

    Krótsze dni zimowe mogą wywołać sezonową depresję u osób wrażliwych na zmiany światła słonecznego. Zaburzenie afektywne sezonowe (SAD) dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wielu pacjentów korzysta z terapii światłem, leków oraz terapii poznawczo-behawioralnej, aby poprawić swoje samopoczucie.

    Napisano niedziela, 03 listopad 2024 22:26
  • Mało znane znaczenie witaminy D
    Mało znane znaczenie witaminy D

    Badania wskazują, że witamina D jest nie tylko kluczowa dla zdrowia kości, ale również dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Niedobór tej witaminy wiązany jest z wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, jednak mechanizmy tej zależności były dotychczas słabo poznane. Nowe badanie opublikowane w Science Advances ujawnia, że brak aktywnej formy witaminy D wpływa negatywnie na rozwój limfocytów T, co prowadzi do nadmiernej autoaktywacji tych komórek i ryzyka uszkodzenia własnych tkanek organizmu.

    Napisano sobota, 02 listopad 2024 23:25
  • Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?
    Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?

    Naukowcy ze Szkocji zidentyfikowali potencjał selenu, pierwiastka obecnego w orzechach brazylijskich, który może pomóc w opracowaniu nowych terapii zapobiegających rozprzestrzenianiu się agresywnego, potrójnie ujemnego raka piersi. W badaniach finansowanych przez Cancer Research UK odkryto, że selen, będący silnym antyoksydantem, wpływa na komórki nowotworowe, hamując ich zdolność do migracji do innych części organizmu.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 13:02
  • Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?
    Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?

    Dotychczasowe badania sugerowały, że stanie może być korzystne dla zdrowia serca, jednak najnowsze wyniki z Uniwersytetu w Sydney wskazują, że długotrwałe stanie może zwiększać ryzyko chorób krążenia. W artykule przeanalizujemy szczegóły tych badań i ich potencjalne konsekwencje dla zdrowia.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 01:32
  • Po czym stwierdzić, że masz OCD?
    Po czym stwierdzić, że masz OCD?

    Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) to często niezauważana choroba, która dotyka wielu osób na całym świecie. Eksperci szacują, że aż dwie trzecie osób cierpiących na OCD nie otrzymuje diagnozy, a to może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

    Napisano poniedziałek, 21 październik 2024 00:12
  • Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?
    Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?

    Muzyka odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na nasze samopoczucie, motywując do działania i przynosząc ukojenie. Jej potężny wpływ nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że coraz częściej jest wykorzystywana w medycynie. Oprócz pozytywnego wpływu w leczeniu nowotworów, zarządzaniu przewlekłym bólem czy wspomaganiu regeneracji mózgu po udarze, naukowcy dokonują znaczących odkryć dotyczących stosowania muzyki u pacjentów z demencją.

    Napisano sobota, 19 październik 2024 23:20
  • Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?
    Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neuropsychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, aż jedno na dziewięcioro dzieci w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowane ADHD, a ponad 8% studentów zmaga się z tym problemem.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 22:57