czwartek, 13 czerwiec 2024 01:03

Wpływ stresu na zdrowie

Jak wpływa stres na Twoje zdrowie? Jak wpływa stres na Twoje zdrowie? fot: unsplash

W czerwcu 2016 roku, gdy niemiecka reprezentacja piłkarska przygotowywała się do meczu z Słowacją w mistrzostwach Europy, grupa naukowców z Niemiec z ciekawością obserwowała reakcje kibiców. Ich celem było zbadanie związku między krótkotrwałym, ostrym stresem psychicznym a jego fizycznymi skutkami, w tym zawałami serca i udarami.

 1. Jakie są główne czynniki ryzyka związane ze stresem psychicznym?
 2. W jaki sposób stres wpływa na powstawanie blaszek miażdżycowych?
 3. Jakie wyniki przyniosły badania projektu STRATO?
 4. Jakie są długoterminowe skutki stresu wczesnożyciowego na zdrowie fizyczne?
 5. Jakie działania prewencyjne można podjąć, aby zmniejszyć wpływ stresu na zdrowie sercowo-naczyniowe?

Czynniki ryzyka związane ze stresem

Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci na świecie, odpowiadając za 18 milionów zgonów rocznie. Mimo postępów w leczeniu czynników ryzyka, takich jak cukrzyca i otyłość, nadal wiele pozostaje nieznane na temat wyzwalaczy związanych ze stresem. Profesor Hendrik Sager, kardiolog z Technische Universität München, postanowił zbadać, jak ostry stres psychiczny przyczynia się do poważnych problemów wieńcowych. Projekt badawczy STRATO, który prowadził, zakończył się w styczniu 2024 roku.

Podczas meczu Niemcy-Słowacja, naukowcy pobrali próbki krwi od 35 zdrowych kibiców przed i bezpośrednio po meczu. Analiza wykazała gwałtowne zmniejszenie liczby białych krwinek zwanych leukocytami, co może prowadzić do pękania blaszek miażdżycowych w tętnicach, a w konsekwencji do zawału serca.

Atak płytek miażdżycowych

Dalsze badania wykazały, że ten sam efekt występuje u myszy poddanych stresowi psychicznemu. Odkryto, że utracone leukocyty były wchłaniane przez tkanki, w tym serce, co może prowadzić do pękania blaszek miażdżycowych. Sager wyjaśnia, że pękanie blaszek występowało dwukrotnie częściej u myszy poddanych stresowi niż u tych, które nie były poddane stresowi. Sugeruje, że redystrybucja leukocytów do serca, płuc i skóry mogła ewoluować u przodków ludzi, aby zwiększyć szanse na przeżycie w sytuacjach zagrożenia.

Wpływ wczesnego stresu na zdrowie

Inny projekt, EarlyCause, badał długoterminowe powiązania między stresem wczesnożyciowym (ELS) a stanami zdrowotnymi w późniejszym życiu, takimi jak depresja, choroba wieńcowa i cukrzyca. Stresy te obejmują depresję matki w ciąży, przemoc wobec dzieci, utratę rodziców i ubóstwo. Profesor Karim Lekadir z University of Barcelona prowadził badania w ramach EarlyCause, które mają zakończyć się w czerwcu 2024 roku.

Znaczenie monitorowania i prewencji

Lekadir podkreśla, że stres w dzieciństwie może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych nawet 50 lat później. Badania EarlyCause wykazały, że osoby, które doświadczyły ELS, są bardziej narażone na rozwój wielu chorób jednocześnie, co wskazuje na silny długoterminowy wpływ stresu na zdrowie psychiczne i fizyczne. Zespół stworzył modele uczenia maszynowego, które pomagają śledzić osoby zagrożone i monitorować ich stan zdrowia.

Wnioski z badań podkreślają potrzebę dalszych badań nad prewencją i monitorowaniem skutków stresu wczesnożyciowego, aby skuteczniej zapobiegać i leczyć powiązane z nim choroby.

Badania nad związkiem między stresem psychicznym a zdrowiem fizycznym przynoszą nowe, cenne informacje. Wskazują one na konieczność uwzględnienia stresu jako istotnego czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz potrzebę wdrożenia odpowiednich strategii prewencyjnych i monitorujących w opiece zdrowotnej.

 
Źródło: MedicalXpress • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59