piątek, 14 czerwiec 2024 00:51

Korzyści aktywności na świeżym powietrzu

Zalety aktywności na świeżym powietrzu Zalety aktywności na świeżym powietrzu fot: unsplash

Aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym, poprawę funkcji układu odpornościowego i wydłużenie oczekiwanej długości życia. Jednak badania pokazują, że większość dorosłych w Stanach Zjednoczonych ćwiczy znacznie mniej niż zalecane 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Okazuje się, że ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą oferować jeszcze więcej korzyści niż te wykonywane w pomieszczeniach.

 1. Jakie są korzyści z ćwiczeń na świeżym powietrzu w porównaniu do ćwiczeń w pomieszczeniach?
 2. Jakie czynniki wpływają na atrakcyjność parków i naturalnych miejsc dla aktywności fizycznej?
 3. Jakie są różnice w dostępności parków i naturalnych przestrzeni w różnych regionach geograficznych?
 4. Jakie strategie mogą wdrożyć pracownicy służby zdrowia, aby promować korzystanie z parków i naturalnych miejsc?
 5. Jakie demograficzne różnice wpływają na wykorzystanie parków do aktywności fizycznej?

Korzyści z ćwiczeń na świeżym powietrzu

Badania prowadzone przez profesora Jaya Maddocka z Texas A&M University oraz Howarda Frumkina z Land and People Lab wykazały, że ćwiczenia w naturalnym otoczeniu są bardziej korzystne niż te wykonywane w zamkniętych przestrzeniach. W ich badaniu, opublikowanym w American Journal of Lifestyle Medicine, zidentyfikowano kilka czynników wpływających na to, jak często ludzie odwiedzają parki i inne naturalne miejsca oraz jakie korzyści z tego czerpią.

Czynniki wpływające na atrakcyjność miejsc naturalnych

Czynniki, które sprawiają, że miejsca naturalne są bardziej atrakcyjne dla odwiedzających, obejmują zarówno cechy fizyczne, takie jak centra społecznościowe, place zabaw, oświetlenie i jasne oznakowanie, jak i cechy naturalne, takie jak zadrzewienie i zbiorniki wodne. Popularność tych miejsc zwiększają również zajęcia takie jak festiwale oraz poczucie bezpieczeństwa i związku z naturą.

Profesor Maddock zwraca uwagę, że dostępność parków i naturalnych przestrzeni jest różna w zależności od regionu geograficznego. Na przykład, prawie 98% mieszkańców Illinois mieszka w odległości pół mili od parku, podczas gdy w Mississippi jest to tylko 29%. Również demografia wpływa na wykorzystanie tych przestrzeni - mężczyźni częściej niż kobiety korzystają z parków do aktywności fizycznej, a badania w Los Angeles wykazały, że czarni dorośli rzadziej niż biali angażują się w aktywność fizyczną w parkach.

Wnioski i zalecenia dla pracowników służby zdrowia

Maddock i Frumkin proponują cztery opcje, które pracownicy służby zdrowia mogą wdrożyć, aby zachęcić swoich pacjentów do korzystania z parków i innych naturalnych miejsc. Pierwszym krokiem jest "przepisywanie" kontaktu z naturą, znane jako "ParkRx". Badania sugerują, że takie podejście jest skuteczne.

Kolejną strategią jest modelowanie tego zachowania przez samych pracowników służby zdrowia, co może promować zdrowe nawyki i jednocześnie poprawiać ich samopoczucie. Trzecią opcją jest zaangażowanie się w inicjatywy społeczne promujące korzystanie z przestrzeni na świeżym powietrzu, takie jak inicjatywa Be Well Communities w Houston, wspierana przez M.D. Anderson Cancer Center. Ostatnim krokiem jest pomoc w tworzeniu i utrzymaniu parków oraz zielonych przestrzeni poprzez skierowanie funduszy z ocen potrzeb zdrowotnych społeczności, funduszy Medicaid i fundacji zdrowotnych.

Jasne jest, że korzystanie z parków i naturalnych miejsc do aktywności fizycznej może być potężnym narzędziem do promowania zdrowia. W kontekście tego, że większość Amerykanów nie ćwiczy wystarczająco dużo ani nie spędza wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu, takie podejście może być kluczowe dla poprawy zdrowia publicznego.

 

Źródło: MedicalXpress • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59