czwartek, 13 czerwiec 2024 00:55

Intensywne ćwiczenia mogą chronić zdrowie

Wpływ intensywnych ćwiczeń na zdrowie Wpływ intensywnych ćwiczeń na zdrowie fot: unsplash

Najnowsze badania sugerują, że regularne intensywne ćwiczenia fizyczne mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie poznawcze osób z nadciśnieniem. Wyniki opublikowane w czasopiśmie "Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association" pokazują, że aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych i prawdopodobnej demencji.

 1. Jak nadciśnienie wpływa na funkcje poznawcze?
 2. Jakie korzyści zdrowotne mają intensywne ćwiczenia fizyczne według najnowszych badań?
 3. Co zaleca dr José Morales w kontekście aktywności fizycznej dla osób z nadciśnieniem?
 4. Jakie wyniki przyniosło badanie SPRINT MIND dotyczące aktywności fizycznej i zdrowia poznawczego?
 5. Jakie są ograniczenia badania i jakie są sugestie na przyszłe badania w tym zakresie?

Wpływ nadciśnienia na funkcje poznawcze

Nadciśnienie, czyli wysokie ciśnienie krwi, występuje, gdy siła nacisku krwi na ściany naczyń krwionośnych jest zbyt wysoka. Może to prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ryzyka problemów sercowych oraz udaru. Badania wykazują, że nadciśnienie w średnim wieku jest związane z wyższym ryzykiem zaburzeń poznawczych, takich jak choroba Alzheimera, demencja naczyniowa i łagodne zaburzenia poznawcze. Dr José Morales, neurolog i neurochirurg z Pacific Neuroscience Institute w Santa Monica, CA, wyjaśnia, że nadciśnienie uszkadza małe naczynia krwionośne w mózgu, co prowadzi do progresywnego uszkodzenia mózgu i w konsekwencji do zaburzeń poznawczych.

Intensywne ćwiczenia jako czynnik ochronny dla funkcji poznawczych

Naukowcy przeanalizowali dane z badania SPRINT MIND, które obejmowało ponad 9 000 dorosłych osób z nadciśnieniem w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy byli pytani o częstotliwość intensywnej aktywności fizycznej, definiowanej jako ćwiczenia wywołujące pocenie się, zwiększające tętno lub oddech. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: osoby o niskiej intensywności aktywności fizycznej (mniej niż jedna sesja tygodniowo) i osoby o wysokiej intensywności aktywności fizycznej (jedna lub więcej sesji tygodniowo). Wyniki pokazały, że osoby z grupy o wysokiej intensywności miały niższe ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych i prawdopodobnej demencji.

Dr Richard Kazibwe z Wake Forest University School of Medicine zauważa, że intensywna aktywność fizyczna przynajmniej raz w tygodniu może pomóc spowolnić spadek funkcji poznawczych u osób z nadciśnieniem. Podkreśla również, że wcześniejsze badania nie koncentrowały się na tej grupie wysokiego ryzyka.

Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia mózgu

Dr Morales dodaje, że ćwiczenia pomagają regulować nasz autonomiczny układ nerwowy i zmniejszają wpływ czynników ryzyka naczyniowego na nasze zdrowie. Zachęca ludzi do wprowadzania zmian w stylu życia, które mogą pomóc w modyfikowaniu skutków nadciśnienia oraz zachowaniu zdrowia i funkcji mózgu.

Wnioski i przyszłe badania

Mimo interesujących wyników, badanie ma pewne ograniczenia, takie jak oparcie się na samodzielnych raportach uczestników i brak różnorodności w grupie badanej. Przyszłe badania mogą pozwolić na dłuższe okresy obserwacji, aby potwierdzić wyniki. Dr Kazibwe sugeruje, że przyszłe badania powinny obejmować oceny aktywności fizycznej za pomocą urządzeń w dużych i zróżnicowanych populacjach, aby dokładniej zbadać korzyści płynące z intensywnej aktywności fizycznej w ochronie przed spadkiem funkcji poznawczych.

 

Źródło: MedicalNewsToday • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59