piątek, 20 wrzesień 2024 00:56

Skutki uboczne odstawiania antydepresantów

Skutki uboczne odstawienia antydepresantów występują znacznie częściej niż się spodziewano Skutki uboczne odstawienia antydepresantów występują znacznie częściej niż się spodziewano fot: unsplash

Nowe badania sugerują, że pacjenci odstawiający antydepresanty mogą doświadczać znacznie częstszych skutków ubocznych niż wynikało to z wcześniejszych badań. Choć leki te, przepisywane milionom pacjentów, od dawna są znane z możliwości wywołania objawów takich jak zawroty głowy, bóle głowy, bezsenność i nudności podczas odstawiania, nowe badania pokazują, że problem ten może być bardziej powszechny.

  1. Jakie leki antydepresyjne wiążą się z najmniejszym ryzykiem objawów odstawienia?
  2. Jakie ryzyko wystąpienia objawów odstawienia sugerują nowe badania?
  3. Które leki antydepresyjne mają wyższe ryzyko poważnych skutków ubocznych przy odstawianiu?
  4. Dlaczego badania mogą zaniżać ryzyko związane z odstawianiem antydepresantów?
  5. Jakie są długoterminowe skutki uboczne stosowania SSRI?

Wyższe ryzyko odstawiania niż sądzono

Czerwcowe badanie opublikowane w The Lancet Psychiatry sugerowało, że tylko około 15% pacjentów odczuwa skutki uboczne podczas odstawiania antydepresantów, a jedynie 2-3% doświadcza poważnych objawów. Jednak naukowcy z Brazylii i Wielkiej Brytanii twierdzą, że ryzyko to może być znacznie wyższe. Według profesorów Johna Reada z University of East London oraz Jamesa Daviesa z Roehampton University, rzeczywista liczba pacjentów z objawami odstawienia może sięgać nawet 50%.

W badaniu, w którym analizowano 79 różnych prac dotyczących ponad 21 000 pacjentów, odkryto, że citalopram, sertralina i fluoksetyna, czyli najczęściej przepisywane antydepresanty w Wielkiej Brytanii, miały najniższe ryzyko wywoływania objawów odstawienia. Z kolei leki takie jak imipramina, paroksetyna i wenlafaksyna wiązały się z wyższym ryzykiem wystąpienia poważnych objawów.

Główne kontrowersje wokół antydepresantów

Zastosowanie antydepresantów rośnie w ostatnich latach, mimo że niektórzy eksperci podważają ich skuteczność w leczeniu depresji. Najczęściej przepisywaną klasą leków w Wielkiej Brytanii są inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak citalopram, fluoksetyna (znana jako Prozac) i sertralina (Lustral). Pomimo że leki te są skuteczne w zmniejszaniu objawów depresji u około 40-50% pacjentów, są również powiązane z trwałymi skutkami ubocznymi, takimi jak zaburzenia funkcji seksualnych, które mogą się utrzymywać nawet po odstawieniu.

Profesor Read i dr. Davies podkreślają, że krótkie okresy obserwacji w wielu badaniach mogą zaniżać faktyczne ryzyko. NHS w Wielkiej Brytanii zaleca rozwój usług wspierających pacjentów w bezpiecznym odstawianiu leków psychiatrycznych, jednak bagatelizowanie skutków odstawienia może ograniczać wprowadzenie takich inicjatyw.

Badania pokazują, że skutki uboczne odstawiania antydepresantów mogą być znacznie częstsze, niż wcześniej sądzono. W związku z tym kluczowe jest zapewnienie pacjentom odpowiedniego wsparcia podczas odstawiania leków, aby zminimalizować ryzyko ciężkich objawów i poprawić jakość życia pacjentów.

Przypisy:

Prozac:

  • Substancja czynna: Fluoksetyna.
  • Zastosowanie: Prozac jest stosowany głównie w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD), bulimii oraz zaburzeń lękowych. Działa poprzez zwiększenie poziomu serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację nastroju, co pomaga poprawić samopoczucie pacjentów.
  • Znana nazwa handlowa: Prozac to jedna z najpopularniejszych marek leków antydepresyjnych na świecie.

Lustral:

  • Substancja czynna: Sertralina.
  • Zastosowanie: Lustral jest stosowany w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, ataków paniki, zespołu stresu pourazowego (PTSD) oraz OCD. Tak jak fluoksetyna, sertralina zwiększa poziom serotoniny w mózgu, co pomaga regulować nastrój i zmniejsza objawy depresji.
  • Inne nazwy handlowe: Sertralina jest również dostępna pod innymi markami, ale w Wielkiej Brytanii jest najbardziej znana jako Lustral.

Źródło: Dailymail

  • Skutki uboczne odstawiania antydepresantów
    Skutki uboczne odstawiania antydepresantów

    Nowe badania sugerują, że pacjenci odstawiający antydepresanty mogą doświadczać znacznie częstszych skutków ubocznych niż wynikało to z wcześniejszych badań. Choć leki te, przepisywane milionom pacjentów, od dawna są znane z możliwości wywołania objawów takich jak zawroty głowy, bóle głowy, bezsenność i nudności podczas odstawiania, nowe badania pokazują, że problem ten może być bardziej powszechny.

    Napisano piątek, 20 wrzesień 2024 00:56
  • Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem
    Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem

    Eksperci ostrzegają przed "ukrytą epidemią" alkoholizmu wśród osób w średnim wieku i emerytów. W tej grupie demograficznej, choć często nie rozpoznają swojego problemu, nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych chorób, w tym raka i depresji. Proste narzędzie diagnostyczne, zwane testem CAGE, może pomóc lekarzom zidentyfikować potencjalne problemy z alkoholem, zanim staną się one poważnym zagrożeniem.

    Napisano wtorek, 17 wrzesień 2024 00:40
  • Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy
    Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy

    Choć zanieczyszczenie powietrza często kojarzymy z problemem na zewnątrz, w rzeczywistości powietrze wewnątrz naszych domów również może mieć wpływ na zdrowie. W Australii około 12% przypadków astmy u dzieci można przypisać kuchenkami gazowym, które emitują toksyczne substancje do powietrza. Mimo to, wiele australijskich gospodarstw domowych wciąż polega na gazie.

    Napisano niedziela, 15 wrzesień 2024 20:33
  • Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach
    Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach

    Używanie niektórych publicznych toalet może wiązać się z ryzykiem zarażenia niebezpiecznym wirusem, ostrzega brytyjski lekarz. Mało znany czerwony znak na papierze toaletowym może świadczyć o obecności śladów krwi, która potencjalnie może przenosić wirusy, takie jak wirus zapalenia wątroby typu B, C czy HIV.

    Napisano środa, 11 wrzesień 2024 22:58
  • Czy telefony powodują raka mózgu?
    Czy telefony powodują raka mózgu?

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała obszerną analizę badań, która wskazuje, że używanie telefonów komórkowych nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka mózgu. Wyniki opierają się na badaniach przeprowadzonych w 22 krajach, obejmujących okres od 1994 do 2022 roku.

    Napisano poniedziałek, 09 wrzesień 2024 20:38
  • Znaczenie snu, dla dobrej pamięci
    Znaczenie snu, dla dobrej pamięci

    Sen odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia wspomnień, jednak dopiero niedawno naukowcy zaczęli odkrywać mechanizmy, które za tym stoją. Nowe badania przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem dr. Azahary Olivy z Uniwersytetu Cornella wskazują, że podczas snu neurony w hipokampie, obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć, przechodzą proces "resetu", co umożliwia mózgowi tworzenie nowych wspomnień następnego dnia.

    Napisano piątek, 23 sierpień 2024 22:25
  • Wpływ tłuszczów na długość życia
    Wpływ tłuszczów na długość życia

    Najnowsze badanie przeprowadzone na ponad 400 tysiącach dorosłych osób, obserwowanych przez ponad dwie dekady, sugeruje, że spożywanie większej ilości tłuszczów pochodzących z roślin, a nie ze źródeł zwierzęcych, może korzystnie wpłynąć na długowieczność. Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine, pokazują, że osoby spożywające najwięcej tłuszczów roślinnych, zwłaszcza pochodzących z ziaren i olejów roślinnych, miały o 9% niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny oraz o 14% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

    Napisano środa, 21 sierpień 2024 23:00