wtorek, 21 maj 2024 22:36

Poprawa diagnostyki i leczenia chorób serca u kobiet

Postępy w zwalczaniu chorób serca u kobiet Postępy w zwalczaniu chorób serca u kobiet fot: unsplash

Badacze z Ludeman Family Center for Women's Health Research opublikowali artykuł w Journal for Women's Health Research, który zwraca uwagę na to, jak lekarze mogą lepiej diagnozować i leczyć chorobę wieńcową (CHD) u kobiet, zwłaszcza w kontekście diagnozowania zawałów serca.

 1. Jak choroba wieńcowa manifestuje się u kobiet w porównaniu do mężczyzn?
 2. Jakie są obecne standardy opieki w szpitalach dotyczące objawów choroby wieńcowej?
 3. Jakie kluczowe elementy nowych wytycznych mają pomóc w leczeniu choroby wieńcowej u kobiet?
 4. Co sugerują dr Stacy Trent i jej zespół w kwestii diagnostyki zawału serca u kobiet?
 5. Jakie zmiany wprowadza prezydenckie zarządzenie dotyczące badań nad zdrowiem kobiet?

Różnice w objawach i leczeniu choroby wieńcowej

„CHD manifestuje się inaczej u kobiet niż u mężczyzn, co skutkuje różnymi objawami i reakcjami na leczenie” - dr. Stacy Trent, badaczka z Ludeman Family Center for Women's Health Research na University of Colorado Anschutz Medical Campus

Choroba wieńcowa jest często niedodiagnozowana i niewłaściwie leczona u kobiet, co prowadzi do wyższej śmiertelności w porównaniu z mężczyznami.

„Obecne standardy opieki w wielu szpitalach i oddziałach ratunkowych są skierowane na objawy bardziej typowe dla mężczyzn, co zwiększa szanse na błędną diagnozę u kobiet i opóźnia właściwe, ratujące życie leczenie” - dr. Stacy Trent.

Nowe wytyczne w diagnostyce bólu w klatce piersiowej

W celu skuteczniejszego leczenia kobiet, American Heart Association/American College of Cardiology dodały sekcję do swoich wytycznych dotyczących oceny bólu w klatce piersiowej, skupiającą się na „unikalności” tego bólu u kobiet. W artykule, dr. Trent i jej zespół identyfikują kluczowe elementy nowej sekcji, które mają największy potencjał, aby szybciej i skuteczniej wykrywać oraz leczyć choroby serca u kobiet.

Kluczowe rekomendacje dr. Stacy Trent

Dr. Trent podkreśla kilka kluczowych rekomendacji zawartych w nowych wytycznych:

 • Lekarze powinni uwzględniać zarówno podobieństwa, jak i różnice w objawach w zależności od płci - pamiętając, że kobiety częściej odczuwają ból w klatce piersiowej oraz inne objawy, takie jak duszność czy nudności.
 • Powinni stosować troponiny o wysokiej czułości interpretowane z uwzględnieniem specyficznych dla płci progów diagnostycznych. Progi specyficzne dla płci zmniejszają liczbę fałszywie ujemnych wyników u kobiet oraz fałszywie dodatnich u mężczyzn.
 • Powinni używać oparte na dowodach ścieżki decyzyjne do oceny ryzyka u pacjentów. Stosowanie specyficznych dla płci troponin o wysokiej czułości może zminimalizować błędną klasyfikację u kobiet i jest pośrednim sposobem na uwzględnienie płci w ocenach ryzyka.

Znaczenie badań dla przyszłości opieki zdrowotnej

Te badania pojawiają się w kontekście wykonawczego zarządzenia prezydenta Bidena, które ma na celu promowanie badań nad zdrowiem kobiet, aby zapewnić im odpowiedzi na pytania dotyczące ich zdrowia, w tym chorób sercowo-naczyniowych.

„Wierzymy, że dużym krokiem w kierunku zamknięcia luki w opiece nad kobietami jest zwrócenie uwagi na to, jak klinicyści mogą lepiej uwzględniać specyficzne dla płci objawy i leczenie.” - dr. Amy Huebschmann, główna naukowczyni w Ludeman Center

Doktorzy wzywają liderów zmian organizacyjnych do podejmowania niezbędnych działań, aby zapewnić, że choroba wieńcowa jest właściwie rozpoznawana i leczona u wszystkich pacjentów.

Badania przeprowadzone przez Ludeman Family Center for Women's Health Research zwracają uwagę na różnice w objawach i leczeniu choroby wieńcowej u kobiet. Nowe wytyczne mają na celu poprawę diagnostyki i leczenia tej choroby, co może prowadzić do zmniejszenia śmiertelności i poprawy jakości opieki zdrowotnej dla kobiet.

 

Źródło: MedicalXpress • Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci
  Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci

  Spożywanie małych ryb w całości może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu raka i innych przyczyn, według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Public Health Nutrition.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 22:21
 • Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online
  Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online

  Współczesne kalkulatory ubezpieczeniowe online przeszły znaczną ewolucję, dostosowując się do rosnących oczekiwań użytkowników oraz dynamicznych zmian technologicznych. Oferują one znacznie więcej niż tylko proste obliczenia składki ubezpieczeniowej. Nowoczesne narzędzia są zaprojektowane, aby dostarczać spersonalizowane oferty, zwiększać przejrzystość procesów oraz integrację z innymi systemami. W artykule tym przyjrzymy się nowościom, które obecnie dominują w kalkulatorach ubezpieczeniowych online.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 09:58
 • Dziedziczność Alzheimera
  Dziedziczność Alzheimera

  Nowe badania sugerują, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest wyższe, jeśli matka pacjenta była wcześniej zdiagnozowana z tą chorobą, w porównaniu do przypadków, gdy chorobę miał ojciec. Badania przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts pokazują również, że ojcowie, u których choroba Alzheimera wystąpiła przed 65. rokiem życia, mogą także zwiększać ryzyko jej rozwoju u swoich dzieci.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 23:26
 • Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik
  Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik

  Wybór odpowiedniej odzieży medycznej to kluczowy aspekt pracy w służbie zdrowia. Niezależnie od tego, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, fizjoterapeutą, czy technikiem medycznym, odpowiednia odzież wpływa na komfort pracy i profesjonalny wygląd. W poniższym artykule przedstawimy, jak wybrać odzież medyczną, zwracając uwagę na materiały, wygodę oraz szeroką gamę dostępnych fasonów.

  Napisano niedziela, 16 czerwiec 2024 09:37
 • Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?
  Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?

  Nowe badania wykazują dwukierunkowy związek między depresją a utratą pamięci. Naukowcy od dawna wiedzieli, że nastrój i pamięć są ze sobą powiązane, ale jest to pierwsze badanie, które szczegółowo bada relację między tymi dwoma czynnikami. Wyniki sugerują, że osoby z silniejszymi objawami depresji doświadczają szybszej utraty pamięci, a z kolei znacząca utrata pamięci prowadzi do wyższego poziomu objawów depresji.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 23:45
 • Korzyści aktywności na świeżym powietrzu
  Korzyści aktywności na świeżym powietrzu

  Aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym, poprawę funkcji układu odpornościowego i wydłużenie oczekiwanej długości życia. Jednak badania pokazują, że większość dorosłych w Stanach Zjednoczonych ćwiczy znacznie mniej niż zalecane 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Okazuje się, że ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą oferować jeszcze więcej korzyści niż te wykonywane w pomieszczeniach.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 00:51
 • Wpływ stresu na zdrowie
  Wpływ stresu na zdrowie

  W czerwcu 2016 roku, gdy niemiecka reprezentacja piłkarska przygotowywała się do meczu z Słowacją w mistrzostwach Europy, grupa naukowców z Niemiec z ciekawością obserwowała reakcje kibiców. Ich celem było zbadanie związku między krótkotrwałym, ostrym stresem psychicznym a jego fizycznymi skutkami, w tym zawałami serca i udarami.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 01:03