środa, 22 maj 2024 21:38

Lekarze bagatelizują poranne mdłości u kobiet

Na co wskazują poranne mdłości? Na co wskazują poranne mdłości? fot: unsplash

Kobiety w ciąży zmagające się z ciężkimi porannymi mdłościami są często bagatelizowane przez lekarzy, którzy twierdzą, że ich objawy są „normalne i nieszkodliwe”, podczas gdy mogą one zagrażać życiu, ostrzega czołowy ekspert.

 1. Co to jest hyperemesis gravidarum i jakie są jej objawy?
 2. Jakie są krótkoterminowe i długoterminowe konsekwencje HG dla matki i dziecka?
 3. Jakie są wyniki badań dr Marleny Fejzo dotyczące hormonu GDF15?
 4. Jakie mity dotyczące porannych mdłości obala Marlena Fejzo?
 5. Jakie są zalecenia dr Fejzo dotyczące leczenia i opieki nad kobietami z HG?

Hyperemesis gravidarum: groźna choroba

Do trzech procent kobiet cierpi na hyperemesis gravidarum (HG), wyniszczającą postać mdłości podczas ciąży. Znana z tego przypadku jest Księżna Walii, która doświadczyła tej zagrażającej życiu choroby, powodującej wielokrotne wymioty w ciągu dnia, a niektóre kobiety trafiają do szpitala z powodu ciężkiego odwodnienia.

Genetyk Marlena Fejzo z University of Southern California, która sama cierpiała na HG podczas ciąży, obecnie dąży do obalenia mitów na temat porannych mdłości. Fejzo zaznacza, że kobiety z tym schorzeniem są praktycznie „głodzone”, ponieważ nie są w stanie jeść ani utrzymać jedzenia.

Skutki zdrowotne dla matki i dziecka

Coraz więcej badań pokazuje, że HG może mieć poważne krótkoterminowe i długoterminowe konsekwencje dla matki i dziecka. Jedna czwarta kobiet z HG ma myśli samobójcze z powodu wyniszczających objawów, a 18 procent spełnia pełne kryteria zespołu stresu pourazowego (PTSD). Mimo to są one często lekceważone przez swoje zespoły medyczne i rodziny.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Cell Press, Fejzo napisała:

„Nudności i wymioty dotykają większość kobiet w ciąży. Na cięższym końcu spektrum klinicznego, HG może zagrażać życiu. Stan ten obfituje w nieporozumienia, które spowolniły postęp i pozostawiły kobiety bez leczenia.”

Nowe odkrycia i dalsze badania

Niedawne badania prowadzone przez dr Fejzo i jej współpracowników wykazały, że hormon odpowiedzialny za ciężkie poranne mdłości to GDF15, obalając mit, że winny jest inny hormon. Osoby cierpiące na HG mogą mieć warianty genetyczne, które powodują, że mają niższe poziomy GDF15 przed ciążą, co sprawia, że są szczególnie wrażliwe na nagłe wzrosty tego hormonu w czasie ciąży.

To odkrycie jest ważne, ponieważ wstępne badania sugerują, że może być bezpieczne manipulowanie tym hormonem podczas lub nawet przed ciążą.

„Jeśli uda nam się zwiększyć poziomy GDF15 przed ciążą, może to desensytyzować organizm, podobnie jak desensytyzujemy osoby z ciężkimi alergiami, podczas ciąży możemy minimalizować lub eliminować objawy, blokując GDF15 lub jego receptory w pniu mózgu.” - dr. Marlena Fejzo

Fejzo zauważa również, że poranne mdłości nie są tylko ludzkim problemem - obserwowano je w całym królestwie zwierząt, od małp i psów po kury, węże i ośmiornice.

Marlena Fejzo apeluje o większą uwagę i zrozumienie dla kobiet cierpiących na hyperemesis gravidarum. Lekarze powinni przestać bagatelizować objawy tej ciężkiej choroby, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne zarówno dla matki, jak i dziecka. Nowe badania nad hormonem GDF15 mogą otworzyć drogę do skuteczniejszego leczenia i zmniejszenia cierpienia kobiet na całym świecie.

 

Źródło: Dailymail • Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci
  Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci

  Spożywanie małych ryb w całości może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu raka i innych przyczyn, według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Public Health Nutrition.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 22:21
 • Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online
  Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online

  Współczesne kalkulatory ubezpieczeniowe online przeszły znaczną ewolucję, dostosowując się do rosnących oczekiwań użytkowników oraz dynamicznych zmian technologicznych. Oferują one znacznie więcej niż tylko proste obliczenia składki ubezpieczeniowej. Nowoczesne narzędzia są zaprojektowane, aby dostarczać spersonalizowane oferty, zwiększać przejrzystość procesów oraz integrację z innymi systemami. W artykule tym przyjrzymy się nowościom, które obecnie dominują w kalkulatorach ubezpieczeniowych online.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 09:58
 • Dziedziczność Alzheimera
  Dziedziczność Alzheimera

  Nowe badania sugerują, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest wyższe, jeśli matka pacjenta była wcześniej zdiagnozowana z tą chorobą, w porównaniu do przypadków, gdy chorobę miał ojciec. Badania przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts pokazują również, że ojcowie, u których choroba Alzheimera wystąpiła przed 65. rokiem życia, mogą także zwiększać ryzyko jej rozwoju u swoich dzieci.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 23:26
 • Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik
  Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik

  Wybór odpowiedniej odzieży medycznej to kluczowy aspekt pracy w służbie zdrowia. Niezależnie od tego, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, fizjoterapeutą, czy technikiem medycznym, odpowiednia odzież wpływa na komfort pracy i profesjonalny wygląd. W poniższym artykule przedstawimy, jak wybrać odzież medyczną, zwracając uwagę na materiały, wygodę oraz szeroką gamę dostępnych fasonów.

  Napisano niedziela, 16 czerwiec 2024 09:37
 • Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?
  Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?

  Nowe badania wykazują dwukierunkowy związek między depresją a utratą pamięci. Naukowcy od dawna wiedzieli, że nastrój i pamięć są ze sobą powiązane, ale jest to pierwsze badanie, które szczegółowo bada relację między tymi dwoma czynnikami. Wyniki sugerują, że osoby z silniejszymi objawami depresji doświadczają szybszej utraty pamięci, a z kolei znacząca utrata pamięci prowadzi do wyższego poziomu objawów depresji.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 23:45
 • Korzyści aktywności na świeżym powietrzu
  Korzyści aktywności na świeżym powietrzu

  Aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym, poprawę funkcji układu odpornościowego i wydłużenie oczekiwanej długości życia. Jednak badania pokazują, że większość dorosłych w Stanach Zjednoczonych ćwiczy znacznie mniej niż zalecane 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Okazuje się, że ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą oferować jeszcze więcej korzyści niż te wykonywane w pomieszczeniach.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 00:51
 • Wpływ stresu na zdrowie
  Wpływ stresu na zdrowie

  W czerwcu 2016 roku, gdy niemiecka reprezentacja piłkarska przygotowywała się do meczu z Słowacją w mistrzostwach Europy, grupa naukowców z Niemiec z ciekawością obserwowała reakcje kibiców. Ich celem było zbadanie związku między krótkotrwałym, ostrym stresem psychicznym a jego fizycznymi skutkami, w tym zawałami serca i udarami.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 01:03