- Co to jest hyperemesis gravidarum i jakie są jej objawy?
- Jakie są krótkoterminowe i długoterminowe konsekwencje HG dla matki i dziecka?
- Jakie są wyniki badań dr Marleny Fejzo dotyczące hormonu GDF15?
- Jakie mity dotyczące porannych mdłości obala Marlena Fejzo?
- Jakie są zalecenia dr Fejzo dotyczące leczenia i opieki nad kobietami z HG?
Hyperemesis gravidarum: groźna choroba
Do trzech procent kobiet cierpi na hyperemesis gravidarum (HG), wyniszczającą postać mdłości podczas ciąży. Znana z tego przypadku jest Księżna Walii, która doświadczyła tej zagrażającej życiu choroby, powodującej wielokrotne wymioty w ciągu dnia, a niektóre kobiety trafiają do szpitala z powodu ciężkiego odwodnienia.
Genetyk Marlena Fejzo z University of Southern California, która sama cierpiała na HG podczas ciąży, obecnie dąży do obalenia mitów na temat porannych mdłości. Fejzo zaznacza, że kobiety z tym schorzeniem są praktycznie „głodzone”, ponieważ nie są w stanie jeść ani utrzymać jedzenia.
Skutki zdrowotne dla matki i dziecka
Coraz więcej badań pokazuje, że HG może mieć poważne krótkoterminowe i długoterminowe konsekwencje dla matki i dziecka. Jedna czwarta kobiet z HG ma myśli samobójcze z powodu wyniszczających objawów, a 18 procent spełnia pełne kryteria zespołu stresu pourazowego (PTSD). Mimo to są one często lekceważone przez swoje zespoły medyczne i rodziny.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Cell Press, Fejzo napisała:
„Nudności i wymioty dotykają większość kobiet w ciąży. Na cięższym końcu spektrum klinicznego, HG może zagrażać życiu. Stan ten obfituje w nieporozumienia, które spowolniły postęp i pozostawiły kobiety bez leczenia.”
Nowe odkrycia i dalsze badania
Niedawne badania prowadzone przez dr Fejzo i jej współpracowników wykazały, że hormon odpowiedzialny za ciężkie poranne mdłości to GDF15, obalając mit, że winny jest inny hormon. Osoby cierpiące na HG mogą mieć warianty genetyczne, które powodują, że mają niższe poziomy GDF15 przed ciążą, co sprawia, że są szczególnie wrażliwe na nagłe wzrosty tego hormonu w czasie ciąży.
To odkrycie jest ważne, ponieważ wstępne badania sugerują, że może być bezpieczne manipulowanie tym hormonem podczas lub nawet przed ciążą.
„Jeśli uda nam się zwiększyć poziomy GDF15 przed ciążą, może to desensytyzować organizm, podobnie jak desensytyzujemy osoby z ciężkimi alergiami, podczas ciąży możemy minimalizować lub eliminować objawy, blokując GDF15 lub jego receptory w pniu mózgu.” - dr. Marlena Fejzo
Fejzo zauważa również, że poranne mdłości nie są tylko ludzkim problemem - obserwowano je w całym królestwie zwierząt, od małp i psów po kury, węże i ośmiornice.
Marlena Fejzo apeluje o większą uwagę i zrozumienie dla kobiet cierpiących na hyperemesis gravidarum. Lekarze powinni przestać bagatelizować objawy tej ciężkiej choroby, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne zarówno dla matki, jak i dziecka. Nowe badania nad hormonem GDF15 mogą otworzyć drogę do skuteczniejszego leczenia i zmniejszenia cierpienia kobiet na całym świecie.
Źródło: Dailymail