poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24

Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

Korelacja jakości diety i zdolności poznawczych Korelacja jakości diety i zdolności poznawczych fot: unsplash

Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  1. Jakie znaczenie ma zdrowa dieta w młodości dla zdolności poznawczych w późniejszych latach?
  2. Jakie grupy osób były analizowane w badaniu dotyczącym diety i zdolności poznawczych?
  3. Jakie były wyniki porównania zdolności poznawczych między osobami z dietą wysokiej i niskiej jakości?
  4. Jakie czynniki mogą wpływać na zdrowie mózgu według badaczy?
  5. Jakie znaczenie mają wyniki badań dla publicznego zdrowia i wytycznych żywieniowych?

Wpływ diety na zdrowie mózgu

Badania te dodają do rosnącej liczby dowodów na to, że zdrowa dieta może pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera i związanym z wiekiem spadkom zdolności poznawczych. Podczas gdy większość wcześniejszych badań koncentrowała się na nawykach żywieniowych osób w wieku 60 i 70 lat, nowe badanie jest pierwszym, które śledziło dietę i zdolności poznawcze przez całe życie - od 4 do 70 roku życia - sugerując, że związki te mogą zaczynać się znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono.

"Te wstępne ustalenia ogólnie wspierają obecne wytyczne zdrowia publicznego, że ważne jest ustanowienie zdrowych wzorców żywieniowych wcześnie w życiu, aby wspierać i utrzymywać zdrowie przez całe życie. Nasze wyniki dostarczają również nowych dowodów sugerujących, że poprawa wzorców żywieniowych do połowy życia może wpływać na zdolności poznawcze i pomagać w łagodzeniu, lub zmniejszaniu, spadków poznawczych w późniejszych latach." - Kelly Cara, Ph.D., absolwentka Gerald J. and Dorothy R. Friedman School of Nutrition Science and Policy na Tufts University 

Wyniki badania przedstawione na NUTRITION 2024

Cara przedstawia wyniki na NUTRITION 2024, corocznym spotkaniu American Society for Nutrition, które odbyło się w dniach 29 czerwca - 2 lipca w Chicago. Zdolność poznawcza, czyli zdolność myślenia, może poprawiać się aż do średniego wieku, ale zazwyczaj zaczyna spadać po 65 roku życia. Bardziej poważne schorzenia, takie jak demencja, mogą również rozwijać się wraz z wiekiem.

Naukowcy twierdzą, że spożywanie zdrowej diety - szczególnie diety bogatej w pokarmy roślinne, które zawierają wysokie poziomy przeciwutleniaczy oraz tłuszczów mono- i wielonienasyconych - może wspierać zdrowie mózgu, redukując stres oksydacyjny i poprawiając przepływ krwi do mózgu. Nowe badania wykorzystały dane od 3 059 dorosłych z Wielkiej Brytanii, którzy jako dzieci byli zapisani do badania National Survey of Health and Development. Członkowie tej kohorty, znanej jako 1946 British Birth Cohort, dostarczali dane na temat spożycia diety, wyników poznawczych i innych czynników za pomocą kwestionariuszy i testów przez ponad 75 lat.

Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

Analizując spożycie diety uczestników w pięciu punktach czasowych w odniesieniu do ich zdolności poznawczych w siedmiu punktach czasowych, naukowcy odkryli, że jakość diety była ściśle związana z trendami ogólnych, lub "globalnych", zdolności poznawczych. Na przykład tylko około 8% osób z dietą niskiej jakości utrzymywało wysokie zdolności poznawcze, a tylko około 7% osób z dietą wysokiej jakości utrzymywało niskie zdolności poznawcze w porównaniu do swoich rówieśników.

Zdolności poznawcze mogą mieć ważny wpływ na jakość życia i niezależność w miarę starzenia się. Na przykład w wieku 68-70 lat uczestnicy z najwyższej grupy poznawczej wykazywali znacznie wyższą retencję pamięci roboczej, szybkość przetwarzania i ogólną wydajność poznawczą w porównaniu do tych z najniższej grupy poznawczej. Dodatkowo, prawie jedna czwarta uczestników z najniższej grupy poznawczej wykazywała oznaki demencji, podczas gdy żadna z osób z najwyższej grupy poznawczej nie wykazywała oznak demencji.

Badania dr. Kelly Cara wskazują na istotne znaczenie diety w utrzymaniu zdrowia poznawczego na przestrzeni życia. Wyniki sugerują, że wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych już w młodości może mieć długotrwałe korzyści dla zdrowia mózgu i jakości życia w późniejszych latach.

 

Źródło: MedicalXpress



  • Po czym stwierdzić, że masz OCD?
    Po czym stwierdzić, że masz OCD?

    Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) to często niezauważana choroba, która dotyka wielu osób na całym świecie. Eksperci szacują, że aż dwie trzecie osób cierpiących na OCD nie otrzymuje diagnozy, a to może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

    Napisano poniedziałek, 21 październik 2024 00:12
  • Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?
    Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?

    Muzyka odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na nasze samopoczucie, motywując do działania i przynosząc ukojenie. Jej potężny wpływ nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że coraz częściej jest wykorzystywana w medycynie. Oprócz pozytywnego wpływu w leczeniu nowotworów, zarządzaniu przewlekłym bólem czy wspomaganiu regeneracji mózgu po udarze, naukowcy dokonują znaczących odkryć dotyczących stosowania muzyki u pacjentów z demencją.

    Napisano sobota, 19 październik 2024 23:20
  • Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?
    Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neuropsychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, aż jedno na dziewięcioro dzieci w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowane ADHD, a ponad 8% studentów zmaga się z tym problemem.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 22:57
  • Nie polegaj na sztucznej inteligencji w kwestii porad medycznych
    Nie polegaj na sztucznej inteligencji w kwestii porad medycznych

    Wielu pacjentów wierzy, że chatboty AI mogą być źródłem wiarygodnych informacji o lekach. Badanie opublikowane w "BMJ Quality & Safety" wskazuje jednak, że nie zawsze tak jest. Chatboty, mimo że są trenowane na szerokich zbiorach danych, mogą generować dezinformację i niebezpieczne treści. Eksperci sprawdzili odpowiedzi chatbotów na temat najczęściej przepisywanych leków w USA, oceniając ich dokładność i potencjalne ryzyko. Wyniki pokazały, że 39% odpowiedzi chatbotów było sprzecznych z konsensusem naukowym, a niektóre mogły prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 01:05
  • Narzędzia i elektronarzędzia ręczne – ułatwienie życia i pomoc w domowych naprawach
    Narzędzia i elektronarzędzia ręczne – ułatwienie życia i pomoc w domowych naprawach

    Współczesne tempo życia, nowoczesne technologie oraz szeroka dostępność różnorodnych narzędzi sprawiają, że prace remontowe czy naprawy domowe nie muszą być już tak czasochłonne i trudne, jak kiedyś. Dzięki rozwojowi branży narzędziowej, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogą korzystać z szerokiej gamy narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi, które nie tylko ułatwiają codzienne czynności, ale również pozwalają na precyzyjne wykonanie nawet skomplikowanych zadań. W tym artykule przyjrzymy się, jak narzędzia ręczne i elektronarzędzia wpływają na ułatwienie życia i wspomagają domowe naprawy.

    Napisano sobota, 21 wrzesień 2024 18:06
  • Co musisz wiedzieć po diagnozie raka piersi?
    Co musisz wiedzieć po diagnozie raka piersi?

    Rak piersi dotyka 1 na 8 kobiet w Stanach Zjednoczonych, a mimo to, diagnoza tej choroby może sprawić, że pacjentki czują się osamotnione. W tak trudnym momencie, chirurdzy onkologiczni z Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów (ACS) oferują cenne porady, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem.

    Napisano niedziela, 06 październik 2024 22:41
  • Toksyczne substancje ukryte w domowych przedmiotach
    Toksyczne substancje ukryte w domowych przedmiotach

    Najnowsze badania wskazują, że wiele popularnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak zabawki, naczynia kuchenne i pojemniki na wynos, zawiera szkodliwe chemikalia związane z ryzykiem zachorowania na raka. Zespół badaczy, którym przewodniczyła dr. Megan Liu, odkrył, że liczne produkty z tworzyw sztucznych, zwłaszcza te wykonane z czarnego plastiku, zawierają toksyczne środki opóźniające zapłon. Chemikalia te zostały wcześniej zakazane z powodu ich potencjalnie szkodliwego wpływu na zdrowie.

    Napisano sobota, 05 październik 2024 23:11