poniedziałek, 27 maj 2024 17:35

W odpowiedzi na udar, czas jest kluczowy

Przy udarze nie ma czasu Przy udarze nie ma czasu fot: unsplash

Szybkość reakcji na udar jest kluczowym czynnikiem: im dłużej trwa dostarczenie osoby z udarem do szpitala, tym gorsze są wyniki leczenia. Jednak w całych Stanach Zjednoczonych opóźnienia w leczeniu mogą być znaczące.

  1. Jakie są dwa główne rodzaje leczenia stosowane w szpitalach dla pacjentów z udarem?
  2. Jakie czynniki przyczyniają się do opóźnień w leczeniu udarów w USA?
  3. Jakie wyniki odkryli badacze na podstawie analizy prawie 150 000 pacjentów z udarem?
  4. Jakie znaczenie mają wskaźniki wrażliwości społecznej w kontekście opóźnień w leczeniu udarów?
  5. Jakie strategie sugerują badacze, aby zmniejszyć opóźnienia w leczeniu udarów?

Wyniki badania Yale

Badanie przeprowadzone przez Yale ujawnia nowe informacje na temat czynników związanych z opóźnieniami w leczeniu oraz lokalizacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie pacjenci najprawdopodobniej doświadczają wolniejszych reakcji. Wyniki, opublikowane 24 maja w czasopiśmie Stroke, wskazują, gdzie należy skoncentrować interwencje, aby poprawić wyniki leczenia udarów w całym kraju.

Leczenie udaru i jego ograniczenia czasowe

Podczas ostrego udaru skrzep krwi dociera do mózgu, blokując przepływ krwi i dostarczanie niezbędnego tlenu do tkanki mózgowej. Im dłużej trwa przywracanie przepływu krwi, tym więcej tkanki zostaje uszkodzone, co prowadzi do ograniczenia zdolności funkcji, za które odpowiedzialny jest dotknięty obszar mózgu.

Obecnie istnieją dwa główne rodzaje leczenia stosowane w szpitalach dla pacjentów z udarem, które mają na celu rozpuszczenie skrzepu krwi i przywrócenie przepływu krwi. Jedno z nich to podanie leku - tkankowego aktywatora plazminogenu (tPA), a drugie to podejście fizyczne, w którym lekarze usuwają skrzep za pomocą małej rurki wprowadzonej przez naczynia krwionośne pacjenta.

"Oba są zależne od czasu, okno czasowe na zastosowanie tPA zamyka się cztery i pół godziny po udarze. Usunięcie fizyczne jest bardziej skomplikowane, ale może być wykonane do 12 do 16 godzin po rozpoczęciu udaru. Każda minuta ma znaczenie, a nawet w tych oknach czasowych, wcześniejsze działanie jest lepsze." - Kevin Sheth, profesor neurologii i neurochirurgii w Yale School of Medicine oraz główny autor nowego badania

Czynniki wpływające na opóźnienia

Aby lepiej zrozumieć, jakie czynniki przyczyniają się do opóźnień w leczeniu w całym kraju, badacze - we współpracy z Brigham and Women's Hospital w Cambridge, Massachusetts - wykorzystali dane zebrane w rejestrze "Get with the Guidelines-Stroke". Program ten, uruchomiony w 2003 roku przez American Heart Association, dystrybuuje wytyczne dotyczące opieki i gromadzi dane z amerykańskich szpitali w celu poprawy wyników leczenia pacjentów.

Na podstawie analizy prawie 150 000 pacjentów, którzy doznali udaru między styczniem 2015 a marcem 2017, badacze odkryli, że 54% dotarło do szpitala ponad dwie godziny po wystąpieniu objawów udaru. W porównaniu do pacjentów, którzy dotarli wcześniej, ci, którzy przybyli później, byli bardziej prawdopodobni starsi, kobiety, czarni oraz ci, którzy mieli łagodny udar - co jest zgodne z wynikami wcześniejszych badań.

Społeczna wrażliwość i opóźnienia

Badacze również przeanalizowali poziom wrażliwości społecznej. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oblicza wskaźniki wrażliwości społecznej dla każdego okręgu spisowego w USA na podstawie czynników społeczno-ekonomicznych, charakterystyki gospodarstw domowych i niepełnosprawności, statusu mniejszości rasowych i etnicznych oraz rodzaju zamieszkania i dostępności transportu. Wysokie wskaźniki wskazują na większą wrażliwość.

W badaniu odkryto, że pacjenci z dłuższymi opóźnieniami w dotarciu do szpitala częściej mieszkali w społecznościach o wyższych wskaźnikach wrażliwości społecznej. Status społeczno-ekonomiczny, rodzaj zamieszkania i dostępność transportu miały najsilniejsze powiązania z opóźnieniami.

Badacze stworzyli interaktywną mapę, pokazującą, jak długo trwało dotarcie pacjentów do szpitali w różnych społecznościach w całym kraju, co może być wykorzystane do ukierunkowania interwencji.

Edukacja jako klucz do poprawy

Jedną z ważnych strategii zmniejszania opóźnień jest tworzenie kampanii edukacyjnych.

"Najsilniejszym motywatorem do udania się na oddział ratunkowy jest ból, ale udar nie jest zazwyczaj kojarzony z bólem. Objawy neurologiczne mogą być dziwne, pozostawiając ludzi niepewnymi, co się dzieje. Informowanie ludzi o oznakach udaru może pomóc zmotywować ich do szybszego szukania leczenia." - prof. Kevin Sheth

Chociaż były już duże kampanie edukacyjne, Sheth dodaje, że nie przyniosły one znacznej różnicy. Kampanie skierowane do społeczności zidentyfikowanych w tym badaniu jako mające dłuższe opóźnienia mogą być jednak bardziej skuteczne.

Konieczność nowych interwencji

Badanie przeprowadzone przez Yale ujawnia kluczowe czynniki opóźniające leczenie udarów w USA oraz wskazuje na potrzebę ukierunkowanych interwencji i kampanii edukacyjnych, aby poprawić wyniki leczenia pacjentów. Szybka reakcja na udar jest niezbędna dla minimalizacji jego skutków i poprawy zdrowia pacjentów.

"Pomimo wielkości problemu, nie było rzeczywistego wysiłku na rzecz zaproponowania lub przetestowania nowych interwencji, potrzebujemy nowych pomysłów, ponieważ największym problemem w leczeniu ostrego udaru jest szybkie dostarczenie pacjentów do szpitala." - prof. Kevin Sheth

 
Źródło: MedicalXpress
 



  • Skutki uboczne odstawiania antydepresantów
    Skutki uboczne odstawiania antydepresantów

    Nowe badania sugerują, że pacjenci odstawiający antydepresanty mogą doświadczać znacznie częstszych skutków ubocznych niż wynikało to z wcześniejszych badań. Choć leki te, przepisywane milionom pacjentów, od dawna są znane z możliwości wywołania objawów takich jak zawroty głowy, bóle głowy, bezsenność i nudności podczas odstawiania, nowe badania pokazują, że problem ten może być bardziej powszechny.

    Napisano piątek, 20 wrzesień 2024 00:56
  • Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem
    Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem

    Eksperci ostrzegają przed "ukrytą epidemią" alkoholizmu wśród osób w średnim wieku i emerytów. W tej grupie demograficznej, choć często nie rozpoznają swojego problemu, nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych chorób, w tym raka i depresji. Proste narzędzie diagnostyczne, zwane testem CAGE, może pomóc lekarzom zidentyfikować potencjalne problemy z alkoholem, zanim staną się one poważnym zagrożeniem.

    Napisano wtorek, 17 wrzesień 2024 00:40
  • Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy
    Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy

    Choć zanieczyszczenie powietrza często kojarzymy z problemem na zewnątrz, w rzeczywistości powietrze wewnątrz naszych domów również może mieć wpływ na zdrowie. W Australii około 12% przypadków astmy u dzieci można przypisać kuchenkami gazowym, które emitują toksyczne substancje do powietrza. Mimo to, wiele australijskich gospodarstw domowych wciąż polega na gazie.

    Napisano niedziela, 15 wrzesień 2024 20:33
  • Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach
    Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach

    Używanie niektórych publicznych toalet może wiązać się z ryzykiem zarażenia niebezpiecznym wirusem, ostrzega brytyjski lekarz. Mało znany czerwony znak na papierze toaletowym może świadczyć o obecności śladów krwi, która potencjalnie może przenosić wirusy, takie jak wirus zapalenia wątroby typu B, C czy HIV.

    Napisano środa, 11 wrzesień 2024 22:58
  • Czy telefony powodują raka mózgu?
    Czy telefony powodują raka mózgu?

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała obszerną analizę badań, która wskazuje, że używanie telefonów komórkowych nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka mózgu. Wyniki opierają się na badaniach przeprowadzonych w 22 krajach, obejmujących okres od 1994 do 2022 roku.

    Napisano poniedziałek, 09 wrzesień 2024 20:38
  • Znaczenie snu, dla dobrej pamięci
    Znaczenie snu, dla dobrej pamięci

    Sen odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia wspomnień, jednak dopiero niedawno naukowcy zaczęli odkrywać mechanizmy, które za tym stoją. Nowe badania przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem dr. Azahary Olivy z Uniwersytetu Cornella wskazują, że podczas snu neurony w hipokampie, obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć, przechodzą proces "resetu", co umożliwia mózgowi tworzenie nowych wspomnień następnego dnia.

    Napisano piątek, 23 sierpień 2024 22:25
  • Wpływ tłuszczów na długość życia
    Wpływ tłuszczów na długość życia

    Najnowsze badanie przeprowadzone na ponad 400 tysiącach dorosłych osób, obserwowanych przez ponad dwie dekady, sugeruje, że spożywanie większej ilości tłuszczów pochodzących z roślin, a nie ze źródeł zwierzęcych, może korzystnie wpłynąć na długowieczność. Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine, pokazują, że osoby spożywające najwięcej tłuszczów roślinnych, zwłaszcza pochodzących z ziaren i olejów roślinnych, miały o 9% niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny oraz o 14% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

    Napisano środa, 21 sierpień 2024 23:00