Takie podejście może nas narazić na nieprzyjemne konsekwencje. Trzeba powiedzieć to otwarcie – absolutną podstawą troski o swoje zdrowie jest regularna profilaktyka. Mamy wtedy pewność, że w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Nie inaczej wygląda sprawa ze słuchem. Często wydaje nam się, że choroby słuchu są problemem wyłącznie osób starszych. Nic bardziej mylnego. Nasze uszy mogą zacząć sprawiać nam problemy w każdym wieku. By mieć pewność, że z jakością działania narządu słuchu nie dzieje się nic niepokojącego, warto regularnie robić bezpłatne testy słuchu.
Jak wykonać internetowy test słuchu
Tradycyjne badania słuchu najczęściej przebiegają w kilku krokach. Pierwszym z nich, co oczywiste, jest rezerwacja terminu badania. Gdy już udajemy się do specjalisty, przeprowadzi on z nami krótki wywiad. Zapozna się z naszym ogólnym stanem zdrowia i identyfikuje możliwe źródła problemu. Później przechodzimy do właściwego etapu badania – audiometrii tonalnej, którą przeprowadzamy w specjalnej kabinie ciszy. Protetyk szczegółowo omawia jego wyniki z pacjentem i proponuje, jakie zmiany należy wprowadzić w celu lepszego dbania o słuch.
Czy można zbadać słuch bez wychodzenia z domu? Jest taka możliwość. Jeśli zależy nam na wykonaniu testu we własnych czterech ścianach, możemy skorzystać z bezpłatnego testu słuchu online. Nie jest to nic trudnego. Na stronach zazwyczaj znajduje się szczegółowa instrukcja, która pozwala bez problemu przeprowadzić badanie. Jak zdecydować, który typ badania lepiej odpowie na nasze potrzeby?
Co wybrać – test słuchu online czy badanie stacjonarne?
Specjalistyczne badania słuchu odbywają się najczęściej w specjalnie przeznaczonych do tego placówkach. W Centrum Słuchu otrzymamy kompleksowy zestaw usług – od profilaktyki i diagnostyki po konsultację i leczenie. Warto skorzystać z oferty takich salonów. Wówczas mamy pewność, że nasze uszy są w dobrych rękach. Wiele typów badań możemy wykonać bezpłatnie, co czyni cały proces diagnostyczny prostym.
Jeśli przewidujemy, że nasze problemy ze słuchem nie mają poważnego charakteru, możemy skorzystać z oferty internetowych testów słuchu. Bezpłatne testy słuchu online są wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Nie trzeba wychodzić z domu, a w dodatku wyniki badania otrzymamy od razu. Jednak nie można powiedzieć, że jest to uniwersalna alternatywa dla badań stacjonarnych. W przypadku ryzyka wystąpienia poważnych wad słuchu, wizyta w Centrum Słuchu staje się koniecznością.
Zapobieganie powstawaniu wad słuchu jest bardzo ważne, ale warto wiedzieć, że problemy ze słuchem to nie koniec świata. Najlepsze aparaty słuchowe, które łączą najwyższej klasy rozwiązania technologiczne z wysokim komfortem użytkowania, umożliwiają prowadzenie satysfakcjonującego życia pomimo ubytku słuchu. Niezależnie od tego, czy jest to tak poważne uszkodzenie jak niedosłuch centralny, czy tylko nieznaczne pogorszenie jakości odbieranych dźwięków. Co dla wielu osób ważne, taki zakup nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. Dobre aparaty słuchowe można nabyć, uzyskując część potrzebnej kwoty z dofinansowania NFZ oraz PFRON.
Znaczenie diagnostyki w trosce o zdrowie uszu
Problemy ze słuchem mogą w znaczący sposób obniżyć komfort naszego życia. Pogłębianie się wad słuchu często przebiega w sposób stopniowy, przez co możemy ich początkowo nie zauważyć. Gdy ubytek słuchu staje się głęboki, możemy odczuć wyraźne symptomy. Będą to np. niewystępujące wcześniej trudności ze zrozumieniem mowy, bóle głowy i zaburzenia równowagi. Mamy tendencję do lekceważenia ich, uznawania za coś mało istotnego. Na test słuchu nie należy decydować się wyłącznie wtedy, gdy doświadczamy jakiegoś urazu lub odczujemy wyraźne pogorszenie się słyszenia. Warto uczynić to nieodłączną częścią cyklicznych badań kontrolnych – i jedną z metod dbania o samego siebie.