niedziela, 21 lipiec 2024 12:41

Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

Korelacja snu i cukrzycy Korelacja snu i cukrzycy fot: unsplash

Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

  1. Jak nieregularny sen wpływa na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2?
  2. Jakie są główne odkrycia badaczy z Bostonu i Manchesteru dotyczące snu?
  3. Jakie mechanizmy mogą tłumaczyć związek między snem a cukrzycą?
  4. Jakie są zalecenia dotyczące zdrowych rutyn w kontekście zapobiegania cukrzycy typu 2?
  5. Jaki wpływ ma rytm dobowy na ryzyko cukrzycy typu 2?

Badania nad nieregularnym snem

Badacze wykorzystali dane z UK Biobank, uzyskując zgodę na użycie danych 84,421 uczestników do tego badania. Dane o śnie pochodziły z akcelerometrów noszonych przez uczestników przez siedem dni w latach 2013–2015. Średni wiek uczestników wynosił 62 lata. Badacze użyli także danych genetycznych do obliczenia poligenicznego ryzyka cukrzycy, korzystając z znanych wariantów genetycznych.

Stwierdzono, że uczestnicy, których czas snu różnił się od średniego o 31 do 45 minut, mieli o 15% większe ryzyko cukrzycy w porównaniu do tych, których czas snu różnił się o 30 minut lub mniej. Największe ryzyko, wynoszące 59%, odnotowano u osób, których czas snu różnił się o 91 minut lub więcej, po uwzględnieniu wieku, płci i rasy.

Jak sen wpływa na hormony

Dr. Sudha Tallavajhula, neurolog i specjalista medycyny snu z UTHealth Houston, wyjaśnia, że "zaburzenia snu zmieniają szlaki hormonalne." Podczas snu cała oś endokrynologiczna przechodzi cykliczne zmiany. Hormony, takie jak insulina i steroidy, które nie są potrzebne podczas snu, mają obniżone poziomy, a ich poziomy wzrastają rano, aby sprostać zapotrzebowaniu na aktywność. Zaburzenia snu przyczyniają się do złego wykorzystania glukozy i tłuszczu.

Relacja między snem a cukrzycą może być dwukierunkowa.

"Istnieje znaczna ilość badań łączących zarówno otyłość, jak i cukrzycę z zaburzeniami snu." - dr. Sudha Tallavajhula

Zaburzenia snu mogą zwiększać ryzyko cukrzycy i otyłości, a te dwa stany mogą także przyczyniać się do zaburzeń snu.

Rytm dobowy a ryzyko cukrzycy typu 2

Wcześniejsze badania badaczy skupiały się na roli rytmu dobowego w ryzyku cukrzycy typu 2. Badanie opublikowane w Annals of Internal Medicine wykazało, że osoby, które są "nocnymi markami", były bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 niż osoby, które wcześnie chodzą spać i wcześnie wstają. Chronotyp, czyli preferencje dotyczące czasu snu i czuwania, jest związany z rytmem dobowym osoby, który jest regulowany m.in. przez poziomy światła.

Profesor Becca Anne Krukowski z University of Virginia School of Medicine podkreśla:

"Utrzymanie zdrowych rutyn - w tym regularnego snu, regularnej aktywności fizycznej i zdrowych, zrównoważonych posiłków - przyczynia się do ogólnego zdrowia i prawdopodobnie zapobiegania cukrzycy typu 2."

Badania wykazują, że nieregularny sen może znacznie zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2. Utrzymanie regularnego rytmu snu, zdrowego stylu życia i zarządzanie czynnikami ryzyka może pomóc w zmniejszeniu ryzyka tej choroby.

 

Źródło: MedicalNewsToday

  • Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?
    Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neuropsychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, aż jedno na dziewięcioro dzieci w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowane ADHD, a ponad 8% studentów zmaga się z tym problemem.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 22:57
  • Nie polegaj na sztucznej inteligencji w kwestii porad medycznych
    Nie polegaj na sztucznej inteligencji w kwestii porad medycznych

    Wielu pacjentów wierzy, że chatboty AI mogą być źródłem wiarygodnych informacji o lekach. Badanie opublikowane w "BMJ Quality & Safety" wskazuje jednak, że nie zawsze tak jest. Chatboty, mimo że są trenowane na szerokich zbiorach danych, mogą generować dezinformację i niebezpieczne treści. Eksperci sprawdzili odpowiedzi chatbotów na temat najczęściej przepisywanych leków w USA, oceniając ich dokładność i potencjalne ryzyko. Wyniki pokazały, że 39% odpowiedzi chatbotów było sprzecznych z konsensusem naukowym, a niektóre mogły prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 01:05
  • Narzędzia i elektronarzędzia ręczne – ułatwienie życia i pomoc w domowych naprawach
    Narzędzia i elektronarzędzia ręczne – ułatwienie życia i pomoc w domowych naprawach

    Współczesne tempo życia, nowoczesne technologie oraz szeroka dostępność różnorodnych narzędzi sprawiają, że prace remontowe czy naprawy domowe nie muszą być już tak czasochłonne i trudne, jak kiedyś. Dzięki rozwojowi branży narzędziowej, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogą korzystać z szerokiej gamy narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi, które nie tylko ułatwiają codzienne czynności, ale również pozwalają na precyzyjne wykonanie nawet skomplikowanych zadań. W tym artykule przyjrzymy się, jak narzędzia ręczne i elektronarzędzia wpływają na ułatwienie życia i wspomagają domowe naprawy.

    Napisano sobota, 21 wrzesień 2024 18:06
  • Co musisz wiedzieć po diagnozie raka piersi?
    Co musisz wiedzieć po diagnozie raka piersi?

    Rak piersi dotyka 1 na 8 kobiet w Stanach Zjednoczonych, a mimo to, diagnoza tej choroby może sprawić, że pacjentki czują się osamotnione. W tak trudnym momencie, chirurdzy onkologiczni z Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów (ACS) oferują cenne porady, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem.

    Napisano niedziela, 06 październik 2024 22:41
  • Toksyczne substancje ukryte w domowych przedmiotach
    Toksyczne substancje ukryte w domowych przedmiotach

    Najnowsze badania wskazują, że wiele popularnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak zabawki, naczynia kuchenne i pojemniki na wynos, zawiera szkodliwe chemikalia związane z ryzykiem zachorowania na raka. Zespół badaczy, którym przewodniczyła dr. Megan Liu, odkrył, że liczne produkty z tworzyw sztucznych, zwłaszcza te wykonane z czarnego plastiku, zawierają toksyczne środki opóźniające zapłon. Chemikalia te zostały wcześniej zakazane z powodu ich potencjalnie szkodliwego wpływu na zdrowie.

    Napisano sobota, 05 październik 2024 23:11
  • Dlaczego ból jest tak wyczerpujący?
    Dlaczego ból jest tak wyczerpujący?

    Przewlekłe bóle to nie tylko doznanie fizyczne, ale także potężne obciążenie psychiczne i emocjonalne. Wielu pacjentów cierpiących na długotrwały ból skarży się na chroniczne zmęczenie, które odbiera im energię i motywację do codziennych działań. Nowe badania z Wielkiej Brytanii wykazały, że ból i zmęczenie to dwa główne czynniki utrudniające prowadzenie aktywnego i pełnego życia.

    Napisano sobota, 21 wrzesień 2024 14:21
  • Skutki uboczne odstawiania antydepresantów
    Skutki uboczne odstawiania antydepresantów

    Nowe badania sugerują, że pacjenci odstawiający antydepresanty mogą doświadczać znacznie częstszych skutków ubocznych niż wynikało to z wcześniejszych badań. Choć leki te, przepisywane milionom pacjentów, od dawna są znane z możliwości wywołania objawów takich jak zawroty głowy, bóle głowy, bezsenność i nudności podczas odstawiania, nowe badania pokazują, że problem ten może być bardziej powszechny.

    Napisano piątek, 20 wrzesień 2024 00:56