środa, 12 lipiec 2023 12:01

Masy wyciskowe i ich zastosowanie w stomatologii

masa alginatowa masa alginatowa mat. prasowe

 Od lat są szeroko stosowane w stomatologii. Mogą być zrobione z różnych materiałów. Masy wyciskowe, bo o nich mowa, ułatwiają pracę dentystom i protetykom. Po co dokładnie się je wykorzystuje? Jakie warunki muszą spełniać i jak można je podzielić? Zapraszamy do lektury.

 

Do czego używa się mas wyciskowych?

Głównym celem stosowania tych tworzyw jest uzyskanie odwzorowania stanu uzębienia. Są więc wykorzystywane w protetyce – do tworzenia np. mostów i koron. Przydają się ortodontom, by odpowiednio przygotować aparat dla pacjenta. Są również użyteczne w implantologii. Nakłada się je za pomocą specjalnych nośników – łyżek wyciskowych. Po uzyskaniu wycisku masę wypełnia się, np. gipsem. Pozwala to na uzyskanie modelu wybranego miejsca jamy ustnej lub całej szczęki.

Masa wyciskowa: czym musi się charakteryzować?

Aby należycie spełnić swoją funkcję, masa taka musi mieć odpowiednie parametry. Ogromne znaczenie ma dobór materiału, z jakiego uzyskuje się odwzorowanie szczęki pacjenta. Dlatego taka masa musi m.in.:

  • być łatwo wyrabialna i wiążąca w odpowiednim czasie,

  • mieć przyjemny smak i zapach – dla komfortu pacjentów,

  • być nietoksyczna, a także nie wywoływać podrażnień czy reakcji alergicznych,

  • mieć właściwe parametry wytrzymałościowe, np. odporność na rozerwanie,

  • zapewniać wierne odwzorowanie wybranych miejsc w jamie ustnej,

  • mieć możliwość bezproblemowego usunięcia z ust pacjenta.

Jakie są typy mas wyciskowych?

Materiały te można podzielić ze względu na elastyczność na:

  1. Elastyczne – elastomery (np. silikonowe) oraz masy hydrokoloidalne (np. nieodwracalna masa alginatowa),

  2. Sztywne (nieelastyczne) - woski, masy termoplastyczne czy gipsy wyciskowe. Te ostatnie są powoli wypierane przez bardziej nowoczesne, łatwiej formowalne tworzywa.

Inny podział uwzględnia sposób wiązania:

  1. Chemiczny – tężenie następuje na skutek zachodzącej reakcji. W ten sposób wiążą masy alginatowe, elastomery i gips.

  2. Termiczny – tężenie jest skutkiem zmiany temperatury. Takiemu wiązaniu podlegają masy wyciskowe termoplastyczne, np. hydrokoloidalne masy odwracalne agarowe bądź masy żywiczno-woskowe.

Odpowiednią konsystencję uzyskuje się na skutek zmieszania proszku z płynem, połączenia dwóch rodzajów past bądź też podgrzania celem uzyskania odpowiedniej plastyczności.

Konkretny typ masy dopasowuje się w zależności od tego, co się chce uzyskać i w jakim obszarze jamy ustnej uzyskuje się wycisk. Każdy z materiałów, stosowanych do otrzymania mas wyciskowych, ma swoje wady i zalety. Dobór tworzywa musi być poparty sporą wiedzą i doświadczeniem stomatologa.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50