środa, 12 lipiec 2023 12:01

Masy wyciskowe i ich zastosowanie w stomatologii

masa alginatowa masa alginatowa mat. prasowe

 Od lat są szeroko stosowane w stomatologii. Mogą być zrobione z różnych materiałów. Masy wyciskowe, bo o nich mowa, ułatwiają pracę dentystom i protetykom. Po co dokładnie się je wykorzystuje? Jakie warunki muszą spełniać i jak można je podzielić? Zapraszamy do lektury.

 

Do czego używa się mas wyciskowych?

Głównym celem stosowania tych tworzyw jest uzyskanie odwzorowania stanu uzębienia. Są więc wykorzystywane w protetyce – do tworzenia np. mostów i koron. Przydają się ortodontom, by odpowiednio przygotować aparat dla pacjenta. Są również użyteczne w implantologii. Nakłada się je za pomocą specjalnych nośników – łyżek wyciskowych. Po uzyskaniu wycisku masę wypełnia się, np. gipsem. Pozwala to na uzyskanie modelu wybranego miejsca jamy ustnej lub całej szczęki.

Masa wyciskowa: czym musi się charakteryzować?

Aby należycie spełnić swoją funkcję, masa taka musi mieć odpowiednie parametry. Ogromne znaczenie ma dobór materiału, z jakiego uzyskuje się odwzorowanie szczęki pacjenta. Dlatego taka masa musi m.in.:

 • być łatwo wyrabialna i wiążąca w odpowiednim czasie,

 • mieć przyjemny smak i zapach – dla komfortu pacjentów,

 • być nietoksyczna, a także nie wywoływać podrażnień czy reakcji alergicznych,

 • mieć właściwe parametry wytrzymałościowe, np. odporność na rozerwanie,

 • zapewniać wierne odwzorowanie wybranych miejsc w jamie ustnej,

 • mieć możliwość bezproblemowego usunięcia z ust pacjenta.

Jakie są typy mas wyciskowych?

Materiały te można podzielić ze względu na elastyczność na:

 1. Elastyczne – elastomery (np. silikonowe) oraz masy hydrokoloidalne (np. nieodwracalna masa alginatowa),

 2. Sztywne (nieelastyczne) - woski, masy termoplastyczne czy gipsy wyciskowe. Te ostatnie są powoli wypierane przez bardziej nowoczesne, łatwiej formowalne tworzywa.

Inny podział uwzględnia sposób wiązania:

 1. Chemiczny – tężenie następuje na skutek zachodzącej reakcji. W ten sposób wiążą masy alginatowe, elastomery i gips.

 2. Termiczny – tężenie jest skutkiem zmiany temperatury. Takiemu wiązaniu podlegają masy wyciskowe termoplastyczne, np. hydrokoloidalne masy odwracalne agarowe bądź masy żywiczno-woskowe.

Odpowiednią konsystencję uzyskuje się na skutek zmieszania proszku z płynem, połączenia dwóch rodzajów past bądź też podgrzania celem uzyskania odpowiedniej plastyczności.

Konkretny typ masy dopasowuje się w zależności od tego, co się chce uzyskać i w jakim obszarze jamy ustnej uzyskuje się wycisk. Każdy z materiałów, stosowanych do otrzymania mas wyciskowych, ma swoje wady i zalety. Dobór tworzywa musi być poparty sporą wiedzą i doświadczeniem stomatologa.

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59