środa, 12 lipiec 2023 12:01

Masy wyciskowe i ich zastosowanie w stomatologii

masa alginatowa masa alginatowa mat. prasowe

 Od lat są szeroko stosowane w stomatologii. Mogą być zrobione z różnych materiałów. Masy wyciskowe, bo o nich mowa, ułatwiają pracę dentystom i protetykom. Po co dokładnie się je wykorzystuje? Jakie warunki muszą spełniać i jak można je podzielić? Zapraszamy do lektury.

 

Do czego używa się mas wyciskowych?

Głównym celem stosowania tych tworzyw jest uzyskanie odwzorowania stanu uzębienia. Są więc wykorzystywane w protetyce – do tworzenia np. mostów i koron. Przydają się ortodontom, by odpowiednio przygotować aparat dla pacjenta. Są również użyteczne w implantologii. Nakłada się je za pomocą specjalnych nośników – łyżek wyciskowych. Po uzyskaniu wycisku masę wypełnia się, np. gipsem. Pozwala to na uzyskanie modelu wybranego miejsca jamy ustnej lub całej szczęki.

Masa wyciskowa: czym musi się charakteryzować?

Aby należycie spełnić swoją funkcję, masa taka musi mieć odpowiednie parametry. Ogromne znaczenie ma dobór materiału, z jakiego uzyskuje się odwzorowanie szczęki pacjenta. Dlatego taka masa musi m.in.:

 • być łatwo wyrabialna i wiążąca w odpowiednim czasie,

 • mieć przyjemny smak i zapach – dla komfortu pacjentów,

 • być nietoksyczna, a także nie wywoływać podrażnień czy reakcji alergicznych,

 • mieć właściwe parametry wytrzymałościowe, np. odporność na rozerwanie,

 • zapewniać wierne odwzorowanie wybranych miejsc w jamie ustnej,

 • mieć możliwość bezproblemowego usunięcia z ust pacjenta.

Jakie są typy mas wyciskowych?

Materiały te można podzielić ze względu na elastyczność na:

 1. Elastyczne – elastomery (np. silikonowe) oraz masy hydrokoloidalne (np. nieodwracalna masa alginatowa),

 2. Sztywne (nieelastyczne) - woski, masy termoplastyczne czy gipsy wyciskowe. Te ostatnie są powoli wypierane przez bardziej nowoczesne, łatwiej formowalne tworzywa.

Inny podział uwzględnia sposób wiązania:

 1. Chemiczny – tężenie następuje na skutek zachodzącej reakcji. W ten sposób wiążą masy alginatowe, elastomery i gips.

 2. Termiczny – tężenie jest skutkiem zmiany temperatury. Takiemu wiązaniu podlegają masy wyciskowe termoplastyczne, np. hydrokoloidalne masy odwracalne agarowe bądź masy żywiczno-woskowe.

Odpowiednią konsystencję uzyskuje się na skutek zmieszania proszku z płynem, połączenia dwóch rodzajów past bądź też podgrzania celem uzyskania odpowiedniej plastyczności.

Konkretny typ masy dopasowuje się w zależności od tego, co się chce uzyskać i w jakim obszarze jamy ustnej uzyskuje się wycisk. Każdy z materiałów, stosowanych do otrzymania mas wyciskowych, ma swoje wady i zalety. Dobór tworzywa musi być poparty sporą wiedzą i doświadczeniem stomatologa.

 • Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!
  Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!

  Łazienka jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w każdym mieszkaniu oraz domu. Warto byłoby więc jak najstaranniej ją urządzić. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się styl loft. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby zaprojektować łazienkę, która będzie nim inspirowana. Co jest standardowym wyposażeniem łazienek oraz jak je urządzić? Odpowiadamy!

  Written on poniedziałek, 25 wrzesień 2023 10:42
 • Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?
  Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?

  Hasło „koreańska pielęgnacja” może każdemu kojarzyć się z czymś innym. Jednym od razu na myśl przychodzi wysoka ochrona przeciwsłoneczna, innym aloes i śluz ślimaka, a jeszcze innym 10 kroków pielęgnacji twarzy. Jednak nie sposób pominąć ważnego aspektu K-beauty – pielęgnacji włosów i ciała. Poznaj markę KUNDAL, w której ofercie są dostępne przede wszystkim kosmetyki do ciała i włosów. Pachną one znakomicie i dobrze działają. Jaki jest ich sekret?

  Written on wtorek, 19 wrzesień 2023 11:03
 • Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?
  Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?

  Każdy produkt lub usługa ma określoną grupę odbiorców – jest to grupa docelowa, czyli konsumenci, którzy mogą być realnie zainteresowani dokonaniem zakupu. Wyznaczenie takiej grupy to pierwszy krok do wyboru taktyki, która zwiększy zainteresowanie ofertą. Sprawdź, jak określić grupę docelową i dlaczego warto to zrobić, zanim ustalisz najlepszą strategię marketingową dla twojej firmy.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:05
 • Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem
  Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem

  Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w procesie cięcia laserowego, wpływając na jakość, efektywność i bezpieczeństwo operacji. Cięcie laserowe, będące jednym z najbardziej zaawansowanych procesów obróbki materiałów, zyskuje na wartości dzięki wykorzystaniu odpowiednich gazów technicznych. W tym artykule zbadamy, jakie gazy są stosowane w cięciu laserowym, dlaczego są ważne i jakie korzyści przynoszą.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 07:19
 • Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?
  Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?

  Materac nawierzchniowy, znany również jako materac topper lub nakładka na materac, to cienki materac przeznaczony do umieszczenia na wierzchu głównego materaca w celu poprawy komfortu snu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić wygodę swojego obecnego materaca bez konieczności inwestowania w nowy i drogi materac.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 15:10
 • Twardy materac dla wymagających użytkowników
  Twardy materac dla wymagających użytkowników

  Twarde materace cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, przy czym wielu z nich ma problemy ze znalezieniem naprawdę porządnego modelu, aby móc cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. W dodatku istotne znaczenie mają również materiały, z jakich został wykonany materac. To właśnie od nich zależy zarówno komfort użytkownika, jak i trwałość materaca.

  Written on poniedziałek, 11 wrzesień 2023 11:10
 • Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?
  Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?

  Każda kobieta marzy o idealnie gładkiej i bezobsługowej strefie bikini, niezależnie od pory roku. Regularne usuwanie włosków z okolic bikini jest nie tylko kosztowne, ale także i frustrujące. Coraz popularniejsze stają się jednak alternatywne metody usuwania niechcianego owłosienia, takie jak laserowa depilacja. Dlatego warto poznać zalety laserowej depilacji, która zapewnia nie tylko natychmiastowe rezultaty, ale także długotrwałą gładkość skóry. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w tę nowoczesną metodę usuwania owłosienia.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 11:17