czwartek, 06 lipiec 2023 17:07

Zapalenie zatok przynosowych – objawy, przyczyny i metody leczenia

Zapalenie zatok przynosowych Zapalenie zatok przynosowych mat. prasowe

Zatoki to struktury zlokalizowane w czaszce w bezpośrednim sąsiedztwie jam nosa. Stanowią przestrzenie pneumatyczne (wypełnione powietrzem), których ściany wyściełane są błoną śluzową. Wyróżnia się cztery pary zatok przynosowych: czołowe, klinowe, sitowe i szczękowe. Stanowią one istotną część układu oddechowego.

Do ich zadań należy m.in. ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie powietrza wdychanego przez nos i ochrona mózgoczaszki przed urazami. Wpływają też na funkcjonowanie zmysłu węchu i zdolność artykułowania mowy. Dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką chorób i leczeniem zatok przynosowych jest laryngologia. Można spotkać się także z określeniem rynologia – rynolog to specjalista laryngolog od zatok i nosa.

 

Kiedy potrzebny jest laryngolog od zatok? 

Stany zapalne zatok przynosowych należą do najczęściej rozpoznawanych chorób, zarówno w praktyce specjalistów laryngologii, jak i lekarzy rodzinnych. W ich przebiegu dochodzi do obrzęku błony śluzowej, co utrudnia odprowadzanie wydzieliny śluzowej do jamy nosowej, a także stwarza korzystne warunki do namnażania się patogenów. Objawy, które najczęściej skłaniają pacjentów do badania zatok u laryngologa, to:

 • niedrożność nosa, 
 • gęsta wydzielina z nosa o kolorze żółtym lub zielonym,
 • bóle głowy i twarzy, ból u nasady nosa (zwłaszcza przy pochylaniu się do przodu),
 • zaburzenia węchu,
 • obrzęk w okolicy oczu,
 • wysoka gorączka,
 • zmęczenie, osłabienie.

W przypadkach, gdy konieczne okazuje się leczenie zatok szczękowych, dodatkowo mogą wystąpić takie objawy, jak bóle zębów czy nieświeży zapach z ust.

Istnieją różne postacie zapalenia zatok, które wyróżnia się w zależności od czasu występowania i nasilenia objawów. Jeśli utrzymują się one do 4 tygodni, mówi się o zapaleniu ostrym, od 4 do 12 tygodni – o podostrym, a powyżej 12 tygodni – o przewlekłym zapaleniu zatok. Niektórzy pacjenci zmagają się z nawracającym zapaleniem zatok – występującym częściej niż 4 razy do roku, z co najmniej 8-tygodniowymi okresami remisji choroby.

Jakie są przyczyny zapalenia zatok  przynosowych? 

Bezpośrednią przyczyną choroby jest zwykle infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza. O obecność patogenów w zatokach przynosowych nietrudno, ponieważ ich błona śluzowa stanowi przedłużenie błony śluzowej jamy nosa. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy rozwojowi choroby sprzyjają takie czynniki, jak: 

 • nieprawidłowości anatomiczne (np. skrzywienie przegrody nosowej),
 • zaburzenia fizjologicznych mechanizmów oczyszczania nosa,
 • stany zapalne w obrębie jamy nosa lub zatok (sprzyjają zakażeniom),
 • obniżenie ogólnej odporności,
 • duże zmiany temperatur,
 • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, o niskiej wilgotności powietrza,
 • przebywanie w miejscach zanieczyszczonych pyłami, dymem (np. papierosowym),
 • niektóre choroby (m.in. próchnica zębów, astma oskrzelowa, alergie, mukowiscydoza).

Nowoczesna laryngologia w leczeniu zapalenia zatok

Ostre zapalenie zatok to stan, w którym stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne – preparaty przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, zmniejszające obrzęk błon śluzowych i ilość wydzieliny. W zależności od bezpośredniej przyczyny infekcji, pacjentowi podaje się antybiotyki, leki przeciwgrzybicze albo antyhistaminowe. Pomocniczo stosować można tzw. domowe sposoby leczenia zatok – płukanie jamy nosowej fizjologicznymi roztworami chlorku sodu, inhalacje.

W przypadku stanów przewlekłych lub nawracających można zastosować bardziej radykalne metody leczenia. Za jedną z najskuteczniejszych uchodzi obecnie funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FESS).  Wykonywana jest ona w znieczuleniu ogólnym, przez otwory nosowe – bez nacinania powłok skórnych. Taka nieinwazyjna procedura możliwa jest dzięki zastosowaniu endoskopu optycznego i narzędzi mikrochirurgicznych. Pozwalają one na usunięcie wszystkich zmian (np. przerostu błony śluzowej) odpowiedzialnych za utrzymywanie stanu zapalnego, a tym samym przywrócenie prawidłowej wentylacji i sprawnego mechanizmu oczyszczania zatok.

 • Rodzinne pływanie- klucz do zacieśniania więzi i zdrowego stylu życia!
  Rodzinne pływanie- klucz do zacieśniania więzi i zdrowego stylu życia!

  W dobie wszechobecnej cyfryzacji i szybkiego tempa życia, znalezienie aktywności, która jednoczy wszystkich członków rodziny, staje się dużym wyzwaniem. Grupowe zajęcia pływackie oraz wspólne pływanie dzieci i młodzieży z rodzicami, mogą okazać się, nie tylko przyjemną formą aktywności fizycznej, ale także skutecznym sposobem na zacieśnianie więzi rodzinnych. Pływanie, będące nie tylko sportem, ale również ważną umiejętnością życiową, może stać się fundamentem wspólnych przeżyć i wspomnień, a nowo zawierane znajomości, z czasem przekształcają się w trwałe relacje.

  Written on poniedziałek, 19 luty 2024 16:47
 • Przeszczep włosów DHI: innowacyjna metoda przywracania gęstości włosów
  Przeszczep włosów DHI: innowacyjna metoda przywracania gęstości włosów

  W dzisiejszym świecie, utrata włosów może stanowić nie tylko problem estetyczny, ale również wpływać na samoocenę i pewność siebie. Na szczęście, rozwijająca się medycyna estetyczna oferuje innowacyjne rozwiązania, takie jak metoda przeszczepu włosów DHI (Direct Hair Implantation), która zdobywa coraz większą popularność. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej nowoczesnej metodzie i jej potencjalnym korzyściom.

  Written on niedziela, 04 luty 2024 20:28
 • Manicure hybrydowy – jak uniknąć 5 najczęstszych błędów
  Manicure hybrydowy – jak uniknąć 5 najczęstszych błędów

  Trening czyni mistrza. Dotyczy to niemal każdej dziedziny; nie inaczej jest z wykonywaniem manicure hybrydowego. Każda z nas popełnia błędy, niezależnie od ilości obejrzanych wcześniej filmików instruktażowych. Nie należy się wiec zniechęcać, wpadki zdarzają się nawet doświadczonym stylistkom! 

  Written on czwartek, 01 luty 2024 07:13
 • Skuteczne i wygodne wkładki na odciski - odkryj ich korzyści dla Twoich stóp!
  Skuteczne i wygodne wkładki na odciski - odkryj ich korzyści dla Twoich stóp!

  Odciski, znane również jako clavus, to częsty problem, który dotyka wiele osób. Są to miejsca na skórze, które poddawane są zbyt intensywnym obciążeniom oraz naciskom, prowadząc do reakcji obronnej skóry. Aby złagodzić ból i dyskomfort związany z odciskami, kluczowe jest znalezienie odpowiednich rozwiązań, które zapewnią ulgę i ochronę.

  Written on poniedziałek, 15 styczeń 2024 12:22
 • Komputronik bez tajemnic: Przewodnik po najlepszych kodach rabatowych w technologii
  Komputronik bez tajemnic: Przewodnik po najlepszych kodach rabatowych w technologii

  Komputronik, będąc jednym z wiodących sprzedawców sprzętu elektronicznego i komputerowego w Polsce, oferuje szeroki wybór produktów technologicznych. W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, zakup nowego sprzętu może być znacznym obciążeniem dla budżetu. Na szczęście, istnieją sposoby na zmniejszenie tych kosztów dzięki wykorzystaniu kodów rabatowych. W tym artykule podpowiemy, jak efektywnie znajdować i stosować kody rabatowe w Komputronik, aby zakupy były bardziej przystępne cenowo.

  Written on niedziela, 07 styczeń 2024 16:40
 • Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty
  Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty

  Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku” rak prostaty stanowi 19,6% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn. Tym samym jest to najczęstszy nowotwór diagnozowany u męskiej części społeczeństwa. Wysoka jest również jego śmiertelność, która wynosi 10,6% spośród wszystkich chorób nowotworowych. Obecnie lekarze dysponują skutecznymi metodami leczenia raka prostaty, do których zalicza się prostatektomia radykalna w asyście robota. Na czym polega ta operacja i kto kwalifikuje się do zabiegu?

  Written on poniedziałek, 18 grudzień 2023 09:49
 • Wzmocnienie zębów – 5 sposobów na zdrowe i mocne uzębienie
  Wzmocnienie zębów – 5 sposobów na zdrowe i mocne uzębienie

  Zdrowe i mocne zęby to nie tylko atrybut pięknego uśmiechu, ale również niezbędny element ogólnego stanu zdrowia naszego organizmu. Częste wizyty u dentysty, próchnica, czy choroby dziąseł mogą jednak skutecznie zakłócić troskę o zdrowe uzębienie. Szczęśliwie, istnieją proste sposoby, które możemy włączyć do naszej codziennej rutyny, aby wzmocnić nasze zęby i zapobiegać wielu problemom. W poniższym artykule przyjrzymy się pięciu kluczowym praktykom, które pomogą Ci zachować zęby w doskonałej kondycji.

  Written on wtorek, 02 styczeń 2024 13:47