czwartek, 06 lipiec 2023 17:07

Zapalenie zatok przynosowych – objawy, przyczyny i metody leczenia

Zapalenie zatok przynosowych Zapalenie zatok przynosowych mat. prasowe

Zatoki to struktury zlokalizowane w czaszce w bezpośrednim sąsiedztwie jam nosa. Stanowią przestrzenie pneumatyczne (wypełnione powietrzem), których ściany wyściełane są błoną śluzową. Wyróżnia się cztery pary zatok przynosowych: czołowe, klinowe, sitowe i szczękowe. Stanowią one istotną część układu oddechowego.

Do ich zadań należy m.in. ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie powietrza wdychanego przez nos i ochrona mózgoczaszki przed urazami. Wpływają też na funkcjonowanie zmysłu węchu i zdolność artykułowania mowy. Dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką chorób i leczeniem zatok przynosowych jest laryngologia. Można spotkać się także z określeniem rynologia – rynolog to specjalista laryngolog od zatok i nosa.

 

Kiedy potrzebny jest laryngolog od zatok? 

Stany zapalne zatok przynosowych należą do najczęściej rozpoznawanych chorób, zarówno w praktyce specjalistów laryngologii, jak i lekarzy rodzinnych. W ich przebiegu dochodzi do obrzęku błony śluzowej, co utrudnia odprowadzanie wydzieliny śluzowej do jamy nosowej, a także stwarza korzystne warunki do namnażania się patogenów. Objawy, które najczęściej skłaniają pacjentów do badania zatok u laryngologa, to:

 • niedrożność nosa, 
 • gęsta wydzielina z nosa o kolorze żółtym lub zielonym,
 • bóle głowy i twarzy, ból u nasady nosa (zwłaszcza przy pochylaniu się do przodu),
 • zaburzenia węchu,
 • obrzęk w okolicy oczu,
 • wysoka gorączka,
 • zmęczenie, osłabienie.

W przypadkach, gdy konieczne okazuje się leczenie zatok szczękowych, dodatkowo mogą wystąpić takie objawy, jak bóle zębów czy nieświeży zapach z ust.

Istnieją różne postacie zapalenia zatok, które wyróżnia się w zależności od czasu występowania i nasilenia objawów. Jeśli utrzymują się one do 4 tygodni, mówi się o zapaleniu ostrym, od 4 do 12 tygodni – o podostrym, a powyżej 12 tygodni – o przewlekłym zapaleniu zatok. Niektórzy pacjenci zmagają się z nawracającym zapaleniem zatok – występującym częściej niż 4 razy do roku, z co najmniej 8-tygodniowymi okresami remisji choroby.

Jakie są przyczyny zapalenia zatok  przynosowych? 

Bezpośrednią przyczyną choroby jest zwykle infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza. O obecność patogenów w zatokach przynosowych nietrudno, ponieważ ich błona śluzowa stanowi przedłużenie błony śluzowej jamy nosa. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy rozwojowi choroby sprzyjają takie czynniki, jak: 

 • nieprawidłowości anatomiczne (np. skrzywienie przegrody nosowej),
 • zaburzenia fizjologicznych mechanizmów oczyszczania nosa,
 • stany zapalne w obrębie jamy nosa lub zatok (sprzyjają zakażeniom),
 • obniżenie ogólnej odporności,
 • duże zmiany temperatur,
 • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, o niskiej wilgotności powietrza,
 • przebywanie w miejscach zanieczyszczonych pyłami, dymem (np. papierosowym),
 • niektóre choroby (m.in. próchnica zębów, astma oskrzelowa, alergie, mukowiscydoza).

Nowoczesna laryngologia w leczeniu zapalenia zatok

Ostre zapalenie zatok to stan, w którym stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne – preparaty przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, zmniejszające obrzęk błon śluzowych i ilość wydzieliny. W zależności od bezpośredniej przyczyny infekcji, pacjentowi podaje się antybiotyki, leki przeciwgrzybicze albo antyhistaminowe. Pomocniczo stosować można tzw. domowe sposoby leczenia zatok – płukanie jamy nosowej fizjologicznymi roztworami chlorku sodu, inhalacje.

W przypadku stanów przewlekłych lub nawracających można zastosować bardziej radykalne metody leczenia. Za jedną z najskuteczniejszych uchodzi obecnie funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FESS).  Wykonywana jest ona w znieczuleniu ogólnym, przez otwory nosowe – bez nacinania powłok skórnych. Taka nieinwazyjna procedura możliwa jest dzięki zastosowaniu endoskopu optycznego i narzędzi mikrochirurgicznych. Pozwalają one na usunięcie wszystkich zmian (np. przerostu błony śluzowej) odpowiedzialnych za utrzymywanie stanu zapalnego, a tym samym przywrócenie prawidłowej wentylacji i sprawnego mechanizmu oczyszczania zatok.

 • Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!
  Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!

  Łazienka jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w każdym mieszkaniu oraz domu. Warto byłoby więc jak najstaranniej ją urządzić. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się styl loft. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby zaprojektować łazienkę, która będzie nim inspirowana. Co jest standardowym wyposażeniem łazienek oraz jak je urządzić? Odpowiadamy!

  Written on poniedziałek, 25 wrzesień 2023 10:42
 • Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?
  Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?

  Hasło „koreańska pielęgnacja” może każdemu kojarzyć się z czymś innym. Jednym od razu na myśl przychodzi wysoka ochrona przeciwsłoneczna, innym aloes i śluz ślimaka, a jeszcze innym 10 kroków pielęgnacji twarzy. Jednak nie sposób pominąć ważnego aspektu K-beauty – pielęgnacji włosów i ciała. Poznaj markę KUNDAL, w której ofercie są dostępne przede wszystkim kosmetyki do ciała i włosów. Pachną one znakomicie i dobrze działają. Jaki jest ich sekret?

  Written on wtorek, 19 wrzesień 2023 11:03
 • Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?
  Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?

  Każdy produkt lub usługa ma określoną grupę odbiorców – jest to grupa docelowa, czyli konsumenci, którzy mogą być realnie zainteresowani dokonaniem zakupu. Wyznaczenie takiej grupy to pierwszy krok do wyboru taktyki, która zwiększy zainteresowanie ofertą. Sprawdź, jak określić grupę docelową i dlaczego warto to zrobić, zanim ustalisz najlepszą strategię marketingową dla twojej firmy.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:05
 • Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem
  Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem

  Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w procesie cięcia laserowego, wpływając na jakość, efektywność i bezpieczeństwo operacji. Cięcie laserowe, będące jednym z najbardziej zaawansowanych procesów obróbki materiałów, zyskuje na wartości dzięki wykorzystaniu odpowiednich gazów technicznych. W tym artykule zbadamy, jakie gazy są stosowane w cięciu laserowym, dlaczego są ważne i jakie korzyści przynoszą.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 07:19
 • Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?
  Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?

  Materac nawierzchniowy, znany również jako materac topper lub nakładka na materac, to cienki materac przeznaczony do umieszczenia na wierzchu głównego materaca w celu poprawy komfortu snu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić wygodę swojego obecnego materaca bez konieczności inwestowania w nowy i drogi materac.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 15:10
 • Twardy materac dla wymagających użytkowników
  Twardy materac dla wymagających użytkowników

  Twarde materace cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, przy czym wielu z nich ma problemy ze znalezieniem naprawdę porządnego modelu, aby móc cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. W dodatku istotne znaczenie mają również materiały, z jakich został wykonany materac. To właśnie od nich zależy zarówno komfort użytkownika, jak i trwałość materaca.

  Written on poniedziałek, 11 wrzesień 2023 11:10
 • Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?
  Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?

  Każda kobieta marzy o idealnie gładkiej i bezobsługowej strefie bikini, niezależnie od pory roku. Regularne usuwanie włosków z okolic bikini jest nie tylko kosztowne, ale także i frustrujące. Coraz popularniejsze stają się jednak alternatywne metody usuwania niechcianego owłosienia, takie jak laserowa depilacja. Dlatego warto poznać zalety laserowej depilacji, która zapewnia nie tylko natychmiastowe rezultaty, ale także długotrwałą gładkość skóry. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w tę nowoczesną metodę usuwania owłosienia.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 11:17