poniedziałek, 07 sierpień 2023 07:00

Popularne diety odchudzające z całego świata

Popularne diety odchudzające Popularne diety odchudzające pixabay

Istnieje wiele sposobów odżywiania się jeśli chodzi o perspektywę globalną. Wielu z nas twierdzi, że bacznie śledzi i monitoruje to, co je, a nawet próbuje poprawić swoje nawyki żywieniowe. Niektórzy również mówią o rozpoczęciu lub ponownym wznowieniu diety która zakończyła się niepowodzeniem. W tym artykule wymienię najpopularniejsze diety z całego świata jak i ich opisy. 

 

Dieta śródziemnomorska

Dieta ta kładzie nacisk na tłuszcze które są dobre dla serca. Dieta ta również obejmuje podstawowe produkty żywnościowe ludzi w krajach otaczających Morze Śródziemne, takich jak Grecja czy Włochy. Dieta jest bogata w owoce morze, rośliny strączkowe, owoce i warzywa, orzechy, produkty pełnoziarniste, oliwę z oliwek ale także wino czerwone. Tłuszcze dobre dla serca to nienasycone jak i kwasy tłuszczowe Omega-3 

Dieta Paleo

Zwana inaczej “Dietą jaskiniową” dopuszcza tylko te potrawy, które jedli ludzie epoki kamiennej inaczej jaskiniowcy. W skład wchodzą : ryby, chude mięso, owoce, nieskrobiowe warzywa oraz orzechy. Skrobiowe warzywa, nabiał, zboża i przetworzona żywność są zabronione. Ze względu na proste wytyczne, koncentrację na produktach bogatych w składniki odżywcze i oraz nacisk na uprawianie sportu, dieta paleo zyskała wiernych fanów wśród tych, którzy twierdzą, że pomaga im nie tylko schudnąć, ale także pozostać zdrowszymi. Jednak jest to bardzo trudna dieta do utrzymania. 

Dieta strefowa

Dieta ta zakłada zmianę równowagi spożywanych pokarmów (jest to głównie dodanie białka w celu zrównoważenia węglowodanów w każdym naszym posiłku) pomaga schudnąć oraz zapobiegać przewlekłym chorobom takich jak choroba serca. Jej zwolennicy stosują podział „30-30-40”, aby pomóc kontrolować poziom insuliny i głód, uzyskując 30 procent kalorii z białka, 30 procent z tłuszczu, a 40 procent z węglowodanów. Dieta ta mieszane jednak odczucia u osób, ponieważ niektórzy twierdzą, że jest bardzo uboga. 

Dieta Atkinsa

Jest to jedna z najpopularniejszych diet minionych lat. Zaczyna się od zaledwie 20 gramów węglowodanów codziennie i stopniowo trzeba zwiększać tą ilość co tydzień. Podobnie jak w przypadku wielu innych diet, główną ideą jest zaprzestanie spożywania produktów przygotowanych głównie z mąki i cukru, ale nawet produkty pełnoziarniste są niedostępne. Przeciwnicy tej diety w niezaleznychopiniach twierdzą, że brakuje tam wapnia i dieta ta na ogół nie jest zbilansowana. 

Dieta South Beach 

Dieta South Beach jest jedną z popularnych diet podkreślających znaczenie kontrolowania głodu poprzez jedzenie zanim poczujemy głód. Pierwsza faza diety jest ścisła natomiast 3 faza jest to “utrzymanie” która ma być planem na całe życie, który pozwala cieszyć się okazjonalnymi smakołykami przy zachowaniu zdrowej wagi. Dieta jest ta zachęcająca dla ludzi, ponieważ zakłóca typowy cykl “głód- przejadanie się”

Weight Watchers

Zasada tej popularnej diety to : jedz zbilansowaną dietę, jedz z umiarem oraz jedz, to co chcesz. Chociaż wysoki poziom elastyczności  i pokusy mogą być dla niektórych trudne, weight watchers ma ponad 40 lat sukcesów i pozostaje jedną z najpopularniejszych diet na świecie. 

Dieta wolumetryczna

Jest to odchudzanie się poprzez spożywanie mniejszej liczby kalorii przy jednoczesnym uczuciu sytości. Zgodnie z jej wytycznymi produkty zawierające więcej wody, takie jak owoce czy warzywa, są zdrowsze, ponieważ mają niższą gęstość energetyczną niż produkty słodkie i tłuste. Dieta wolumetryczna to nie tyle modna dieta co podejście do jedzenia. Zalecana dla osób co lubią gotować w domu.

 

 • Lekarze bagatelizują poranne mdłości u kobiet
  Lekarze bagatelizują poranne mdłości u kobiet

  Kobiety w ciąży zmagające się z ciężkimi porannymi mdłościami są często bagatelizowane przez lekarzy, którzy twierdzą, że ich objawy są „normalne i nieszkodliwe”, podczas gdy mogą one zagrażać życiu, ostrzega czołowy ekspert.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:38
 • Curtain bangs - Jak uzyskać idealne grzywki
  Curtain bangs - Jak uzyskać idealne grzywki

  Zastanawiasz się, czy curtain bangs będą pasować do Twojej twarzy? Odpowiedź brzmi: tak! Te modne, delikatne grzywki zyskały popularność dzięki swojej uniwersalności i łatwości w utrzymaniu. Dowiedz się, jak je uzyskać i dlaczego warto je wypróbować.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:26
 • Poprawa diagnostyki i leczenia chorób serca u kobiet
  Poprawa diagnostyki i leczenia chorób serca u kobiet

  Badacze z Ludeman Family Center for Women's Health Research opublikowali artykuł w Journal for Women's Health Research, który zwraca uwagę na to, jak lekarze mogą lepiej diagnozować i leczyć chorobę wieńcową (CHD) u kobiet, zwłaszcza w kontekście diagnozowania zawałów serca.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 22:36
 • Rewolucja w świecie biżuterii dla współczesnej kobiety
  Rewolucja w świecie biżuterii dla współczesnej kobiety

  Nowa, modułowa kolekcja biżuterii Geometrik od Goldenmark stanowi odpowiedź na potrzeby nowoczesnych kobiet, które pragną dostosować biżuterię do zmieniających się okoliczności i swojego nastroju. Kolekcja, łącząca w sobie elegancję i funkcjonalność, pozwala na tworzenie nieskończonych kombinacji, pasujących do każdej okazji.

  Napisano niedziela, 19 maj 2024 07:00
 • Problemy edukacji seksualnej dzieci
  Problemy edukacji seksualnej dzieci

  Zakaz edukacji seksualnej dla dzieci poniżej dziewięciu lat może być "niesamowicie szkodliwy", ostrzegają eksperci, podkreślając, że młodzi mogą kończyć na nauce o życiu seksualnym z niepokojących materiałów pornograficznych online.

  Napisano środa, 15 maj 2024 22:33
 • Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza
  Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza

  Morze to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków wielu urlopowiczów. Co jednak zrobić, jeśli też je uwielbiasz, ale źle znosisz dłuższą ekspozycję na słońce, a co więcej – przy ostrym świetle gorzej widzisz? Na szczęście nie musisz iść na kompromisy i rezygnować z wymarzonych wakacji. O czym warto pamiętać? Co zabrać ze sobą, by czas spędzony poza domem był nie tylko przyjemny, lecz także bezpieczny?

  Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:13
 • Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?
  Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?

  Egzema to schorzenie, które może znacząco wpłynąć na jakość snu. Trzy kobiety dzielą się swoimi strategiami radzenia sobie z nocnymi nawrotami tej choroby, aby zapewnić sobie spokojny sen i poprawić jakość życia.

  Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 21:07