czwartek, 09 listopad 2023 10:08

Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?

białkomocz białkomocz Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Obecność białka w moczu nie zawsze musi być sygnałem alarmowym – pojawia się ono fizjologicznie w czasie podwyższonego stresu, odwodnienia czy po intensywnym i wymagającym wysiłku fizycznym. Co jednak w sytuacji, gdy taki stan powtarza się lub utrzymuje? Czy są sposoby na to, by skutecznie obniżyć poziom białka w moczu?

 

Proteinuria – co to?

Proteinuria, czyli inaczej białkomocz  (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/bialkomocz/), wiąże się z pojawieniem białka w moczu. Gdy ma on podłoże fizjologiczne (stres, wysiłek, reakcja związana z gorączką), zwykle nie przekracza 250 mg. Proteinuria występująca w wyniku różnego typu stanów chorobowych wiąże się z wydalaniem białka nawet na poziomie 500 mg.

Przyczyny białkomoczu

By móc skutecznie obniżać poziom białka w moczu, trzeba najpierw dociec pierwotnych przyczyn jej wystąpienia. Proteinuria pojawia się w przebiegu:

  • przewlekłej choroby nerek,
  • tocznia rumieniowatego układowego,
  • chorób nowotworowych dróg moczowych,
  • cukrzycy,
  • sarkoidozy,
  • choroby Fabry’ego,
  • zespołu Fanconiego,
  • anemii sierpowatej,
  • hemoglobinurii,
  • wirusowych chorób wątroby,
  • infekcji układu moczowego.

Naturalne sposoby na proteinurię

W przypadku białka w moczu występującego wskutek odwodnienia konieczne będzie uzupełnienie płynów, przede wszystkim pod postacią wody. W niektórych sytuacjach warto również włączyć elektrolity, aby usprawnić proces nawadniania organizmu. Przy tym trzeba uważać na nadmiar soli w diecie, który będzie sprzyjał wstrzymywaniu wody w organizmie, co może przełożyć się na zmiany w składzie moczu.

Warto jednak mieć na uwadze, że obecność białka w moczu jest objawem, którego nie należy bagatelizować i należy przeprowadzić diagnostykę, pozwalającą ustalić źródło tego problemu. Skuteczne leczenie choroby podstawowej umożliwia opanowanie różnych symptomów, w tym nadmiernej ilości protein w moczu.

Białkomocz jako objaw choroby rzadkiej

Wspomniany zespół Fanconiego czy choroba Fabry’ego to tylko przykłady schorzeń rzadkich, którym towarzyszy białkomocz. Choroby rzadkie, wbrew swojej nazwie, w społeczeństwie wcale nie występują tak rzadko. Nawet ponad 3 miliony osób w Polsce może się z nimi borykać. Ile z nich jeszcze o tym nie wie, bo nie otrzymało odpowiedniej diagnozy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno jest pewne: choroby rzadkie sprawiają spore problemy diagnostyczne, przez co pacjenci mogą przez długie lata poszukiwać pomocy u różnych specjalistów.

Naczelnym celem Fundacji Saventic jest zwiększenie świadomości istnienia schorzeń rzadkich i jednoczesne upraszczanie ścieżki diagnostycznej pacjentów. Każdy, kto podejrzewa u siebie chorobę rzadką, może skorzystać z bezpłatnej opcji konsultacji swojego przypadku. Specjaliści współpracujący z Fundacją przy wsparciu narzędzi AI dokonują analizy danych medycznych, które udostępnia pacjent. Po zakończeniu tego procesu otrzymuje on zindywidualizowaną odpowiedź zwrotną, która może zawierać wskazania w zakresie dalszej diagnostyki.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na Fundację Saventic. 

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50