czwartek, 09 listopad 2023 10:08

Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?

białkomocz białkomocz Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Obecność białka w moczu nie zawsze musi być sygnałem alarmowym – pojawia się ono fizjologicznie w czasie podwyższonego stresu, odwodnienia czy po intensywnym i wymagającym wysiłku fizycznym. Co jednak w sytuacji, gdy taki stan powtarza się lub utrzymuje? Czy są sposoby na to, by skutecznie obniżyć poziom białka w moczu?

 

Proteinuria – co to?

Proteinuria, czyli inaczej białkomocz  (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/bialkomocz/), wiąże się z pojawieniem białka w moczu. Gdy ma on podłoże fizjologiczne (stres, wysiłek, reakcja związana z gorączką), zwykle nie przekracza 250 mg. Proteinuria występująca w wyniku różnego typu stanów chorobowych wiąże się z wydalaniem białka nawet na poziomie 500 mg.

Przyczyny białkomoczu

By móc skutecznie obniżać poziom białka w moczu, trzeba najpierw dociec pierwotnych przyczyn jej wystąpienia. Proteinuria pojawia się w przebiegu:

 • przewlekłej choroby nerek,
 • tocznia rumieniowatego układowego,
 • chorób nowotworowych dróg moczowych,
 • cukrzycy,
 • sarkoidozy,
 • choroby Fabry’ego,
 • zespołu Fanconiego,
 • anemii sierpowatej,
 • hemoglobinurii,
 • wirusowych chorób wątroby,
 • infekcji układu moczowego.

Naturalne sposoby na proteinurię

W przypadku białka w moczu występującego wskutek odwodnienia konieczne będzie uzupełnienie płynów, przede wszystkim pod postacią wody. W niektórych sytuacjach warto również włączyć elektrolity, aby usprawnić proces nawadniania organizmu. Przy tym trzeba uważać na nadmiar soli w diecie, który będzie sprzyjał wstrzymywaniu wody w organizmie, co może przełożyć się na zmiany w składzie moczu.

Warto jednak mieć na uwadze, że obecność białka w moczu jest objawem, którego nie należy bagatelizować i należy przeprowadzić diagnostykę, pozwalającą ustalić źródło tego problemu. Skuteczne leczenie choroby podstawowej umożliwia opanowanie różnych symptomów, w tym nadmiernej ilości protein w moczu.

Białkomocz jako objaw choroby rzadkiej

Wspomniany zespół Fanconiego czy choroba Fabry’ego to tylko przykłady schorzeń rzadkich, którym towarzyszy białkomocz. Choroby rzadkie, wbrew swojej nazwie, w społeczeństwie wcale nie występują tak rzadko. Nawet ponad 3 miliony osób w Polsce może się z nimi borykać. Ile z nich jeszcze o tym nie wie, bo nie otrzymało odpowiedniej diagnozy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno jest pewne: choroby rzadkie sprawiają spore problemy diagnostyczne, przez co pacjenci mogą przez długie lata poszukiwać pomocy u różnych specjalistów.

Naczelnym celem Fundacji Saventic jest zwiększenie świadomości istnienia schorzeń rzadkich i jednoczesne upraszczanie ścieżki diagnostycznej pacjentów. Każdy, kto podejrzewa u siebie chorobę rzadką, może skorzystać z bezpłatnej opcji konsultacji swojego przypadku. Specjaliści współpracujący z Fundacją przy wsparciu narzędzi AI dokonują analizy danych medycznych, które udostępnia pacjent. Po zakończeniu tego procesu otrzymuje on zindywidualizowaną odpowiedź zwrotną, która może zawierać wskazania w zakresie dalszej diagnostyki.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na Fundację Saventic. 

 • Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci
  Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci

  Jeśli chcesz zadbać o spokojny sen swojego maluszka, kluczowe jest wybranie wysokiej jakości piżam dla dzieci i niemowląt. Wybór odpowiedniej piżamy ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia twojego dziecka, a także może wpłynąć na jakość jego snu. Specjalna konstrukcja piżamek dla noworodków i niemowlaków, bez niepotrzebnych wypustek czy szwów, zapewnia, że nic nie będzie przeszkadzało maluszkowi podczas snu.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:59
 • Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?
  Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?

  Elegancja połączona z nowoczesnością - to pierwsze skojarzenia, które nasuwają się, gdy spojrzymy na ażurowe botki marki Carinii. Jest coś wyjątkowego w sposobie, w jaki te niezwykłe buty wtapiają się w codzienne style i eleganckie zestawy. Ich uniwersalność i wygoda sprawiają, że są nie tylko modnym, ale i praktycznym wyborem dla każdej kobiety. Jak jednak botki te wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie? Zapraszamy do analizy.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:39
 • Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu
  Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu

  Dane pokazują, że bezsenność to zmora Polaków. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z głównych jest stres, który utrudnia zasypianie i może prowadzić do wyburzania w nocy. Na szczęście jest wiele metod, które pomogą minimalizować ten problem, czego przykładem jest melatonina na sen. Nie jest ona jednak jedyną, którą doradzają specjaliści. Sprawdźmy też inne, łatwe do wdrożenia metody!

  Written on środa, 29 listopad 2023 15:58
 • Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?
  Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?

  Obecność białka w moczu nie zawsze musi być sygnałem alarmowym – pojawia się ono fizjologicznie w czasie podwyższonego stresu, odwodnienia czy po intensywnym i wymagającym wysiłku fizycznym. Co jednak w sytuacji, gdy taki stan powtarza się lub utrzymuje? Czy są sposoby na to, by skutecznie obniżyć poziom białka w moczu?

  Written on czwartek, 09 listopad 2023 10:08
 • Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt
  Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt

  Zdrowe, proste zęby to marzenie wielu osób. Dotąd jednym rozwiązaniem na uzyskanie zadowalających efektów było noszenie stałych aparatów, które miały widoczne druty, powodowały duży dyskomfort. Obecnie powstała nowoczesna metoda, dzięki której można poprawić zgryz. To system Invisalign. Czym się wyróżnia? Jakie daje efekty?

  Written on środa, 08 listopad 2023 11:56
 • Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?
  Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?

  Woda jonizowana (alkaliczna) znana jest ze swoich cudownych właściwości dla ludzkiego zdrowia, ale nie tylko. Nadaje się ona również dla zwierząt czy roślin - wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Taka woda charakteryzuje się podwyższonym pH. Czy możliwe jest stworzenie jej całkowicie samodzielnie w domowych warunkach?

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:54
 • Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?
  Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?

  Co sprawia, że mydło jest tak skuteczne, a jednocześnie delikatne dla skóry? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie są oleje, nieodłączny składnik każdego mydła. To właśnie one decydują o właściwościach końcowego produktu, wpływając na jego twardość czy nawilżające działanie. W świecie mydlarskim istnieje wiele rodzajów olejów, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Od oleju kokosowego, przez oliwę z oliwek, aż po olej rycynowy — wybór jest ogromny.

  Written on wtorek, 07 listopad 2023 09:15