Proteinuria – co to?
Proteinuria, czyli inaczej białkomocz (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/bialkomocz/), wiąże się z pojawieniem białka w moczu. Gdy ma on podłoże fizjologiczne (stres, wysiłek, reakcja związana z gorączką), zwykle nie przekracza 250 mg. Proteinuria występująca w wyniku różnego typu stanów chorobowych wiąże się z wydalaniem białka nawet na poziomie 500 mg.
Przyczyny białkomoczu
By móc skutecznie obniżać poziom białka w moczu, trzeba najpierw dociec pierwotnych przyczyn jej wystąpienia. Proteinuria pojawia się w przebiegu:
- przewlekłej choroby nerek,
- tocznia rumieniowatego układowego,
- chorób nowotworowych dróg moczowych,
- cukrzycy,
- sarkoidozy,
- choroby Fabry’ego,
- zespołu Fanconiego,
- anemii sierpowatej,
- hemoglobinurii,
- wirusowych chorób wątroby,
- infekcji układu moczowego.
Naturalne sposoby na proteinurię
W przypadku białka w moczu występującego wskutek odwodnienia konieczne będzie uzupełnienie płynów, przede wszystkim pod postacią wody. W niektórych sytuacjach warto również włączyć elektrolity, aby usprawnić proces nawadniania organizmu. Przy tym trzeba uważać na nadmiar soli w diecie, który będzie sprzyjał wstrzymywaniu wody w organizmie, co może przełożyć się na zmiany w składzie moczu.
Warto jednak mieć na uwadze, że obecność białka w moczu jest objawem, którego nie należy bagatelizować i należy przeprowadzić diagnostykę, pozwalającą ustalić źródło tego problemu. Skuteczne leczenie choroby podstawowej umożliwia opanowanie różnych symptomów, w tym nadmiernej ilości protein w moczu.
Białkomocz jako objaw choroby rzadkiej
Wspomniany zespół Fanconiego czy choroba Fabry’ego to tylko przykłady schorzeń rzadkich, którym towarzyszy białkomocz. Choroby rzadkie, wbrew swojej nazwie, w społeczeństwie wcale nie występują tak rzadko. Nawet ponad 3 miliony osób w Polsce może się z nimi borykać. Ile z nich jeszcze o tym nie wie, bo nie otrzymało odpowiedniej diagnozy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno jest pewne: choroby rzadkie sprawiają spore problemy diagnostyczne, przez co pacjenci mogą przez długie lata poszukiwać pomocy u różnych specjalistów.
Naczelnym celem Fundacji Saventic jest zwiększenie świadomości istnienia schorzeń rzadkich i jednoczesne upraszczanie ścieżki diagnostycznej pacjentów. Każdy, kto podejrzewa u siebie chorobę rzadką, może skorzystać z bezpłatnej opcji konsultacji swojego przypadku. Specjaliści współpracujący z Fundacją przy wsparciu narzędzi AI dokonują analizy danych medycznych, które udostępnia pacjent. Po zakończeniu tego procesu otrzymuje on zindywidualizowaną odpowiedź zwrotną, która może zawierać wskazania w zakresie dalszej diagnostyki.
Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na Fundację Saventic.