środa, 29 listopad 2023 15:58

Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu

melatonina na sen melatonina na sen pixabay

Dane pokazują, że bezsenność to zmora Polaków. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z głównych jest stres, który utrudnia zasypianie i może prowadzić do wyburzania w nocy. Na szczęście jest wiele metod, które pomogą minimalizować ten problem, czego przykładem jest melatonina na sen. Nie jest ona jednak jedyną, którą doradzają specjaliści. Sprawdźmy też inne, łatwe do wdrożenia metody!

 

1.   Melatonina na sen

Zacznijmy od podstaw, czyli tego, czym jest melatonina na sen. Jest to hormon, który naturalnie występuje w organizmach ludzi, produkowany głównie przez gruczoł szyszynkowy w mózgu. Odgrywa istotną rolę w regulacji rytmu okołodobowego organizmu, co wpływa na sen i czuwanie. Podczas jej uwalniania stajemy się więc senni, aż zasypiamy. Niestety obecnie często zdarza się, że nie jest ona wydzielana w odpowiedniej ilości, co negatywnie odbija się na naszym śnie. Przyczyny takiego stanu rzeczy to m.in.:

  • zmiany w rytmie okołodobowym spowodowane np. podróżowaniem,
  • starzenie się, gdyż produkcja melatoniny zmniejsza się naturalnie w miarę starzenia organizmu,
  • niewłaściwa dieta, gdyż przykładowo kofeina i alkohol mogą zakłócać produkcję melatoniny i utrudniać zasypianie,
  • ekspozycja na jasne światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów, telewizorów i smartfonów,
  • stres i problemy psychiczne, 
  • zażywanie leków na nadciśnienie, przeciwwymiotnych oraz antydepresyjnych, a także niektórych na choroby przewlekłe.

1.   Wieczorna rutyna

Odpowiednia rutyna związana ze snem to klucz do tego, aby z czasem znacząco przyspieszyć zasypianie. Warto przede wszystkim wyrobić sobie nawyk kładzenia do spania o tej samej porze (jest to rekomendowane także w weekendy). Taki nawyk powinien obejmować również czynności wyciszające organizm wykonywane wieczorem, np. spokojną kąpiel, słuchanie uspokajającej muzyki, ekspozycję na olejki eteryczne, a także medytację. Warto przy tym pamiętać, że metoda ta zazwyczaj nie zadziała od razu. Pozwoli jednak organizmowi wyciszyć się, dlatego z czasem będzie on wiedział, że w danym momencie nadchodzi pora na sen.

1.   Journaling

Prowadzenie dziennika wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Jednak zdecydowanie warto wdrożyć ten nawyk do swojego życia ponownie po to, aby tuż przed snem uwolnić swoją głowę od trapiących nas myśli i zadań, które będziemy musieli zrobić kolejnego dnia. Zapisanie ich pozwala w pewien sposób wyrzucić je z naszego umysłu i sprawić, że nie będziemy o nich myśleć właśnie podczas zasypiania. 

1.   Unikanie smartfona i oglądania telewizji w godzinach wieczornych

Któż z nas nie popełnia tego grzechu i nie sięga po smartfona wygodnie leżąc w łóżku… Niestety jest to jeden z tych błędów, w przypadku których nawet melatonina na sen może zdać się na niewiele. Dlaczego więc nie warto ani używać telefonu przed snem, ani oglądać późnym wieczorem telewizji? Powód jest dobrze zbadany przez naukowców, a jest nim światło niebieskie. Światło to, szczególnie w zakresie fal krótkich, jest skuteczne w hamowaniu produkcji melatoniny. Szyszynka wydziela jej tym samym mniej, co sprawia nie tylko, że trudniej nam zasnąć, ale i łatwiej budzimy się w ciągu nocy.

1.   Zdrowa, lekka dieta wieczorem

Okazuje się, że kluczowe znaczenie ma również to, co w godzinach wieczornych trafia na nasze talerze. Najlepiej, aby były to wyłącznie lekkostrawne potrawy, które nie będą zakłócały trawienia. Pod względem diety zaleca się też unikania kofeiny i alkoholu na wieczór, a także picia dużych ilości płynów (jeśli przed snem czujemy pragnienie, najlepiej sięgnąć po wodę lub napar z ziół, który dodatkowo nas zrelaksuje).

  • Narzędzia i elektronarzędzia ręczne – ułatwienie życia i pomoc w domowych naprawach
    Narzędzia i elektronarzędzia ręczne – ułatwienie życia i pomoc w domowych naprawach

    Współczesne tempo życia, nowoczesne technologie oraz szeroka dostępność różnorodnych narzędzi sprawiają, że prace remontowe czy naprawy domowe nie muszą być już tak czasochłonne i trudne, jak kiedyś. Dzięki rozwojowi branży narzędziowej, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogą korzystać z szerokiej gamy narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi, które nie tylko ułatwiają codzienne czynności, ale również pozwalają na precyzyjne wykonanie nawet skomplikowanych zadań. W tym artykule przyjrzymy się, jak narzędzia ręczne i elektronarzędzia wpływają na ułatwienie życia i wspomagają domowe naprawy.

    Napisano sobota, 21 wrzesień 2024 18:06
  • Co musisz wiedzieć po diagnozie raka piersi?
    Co musisz wiedzieć po diagnozie raka piersi?

    Rak piersi dotyka 1 na 8 kobiet w Stanach Zjednoczonych, a mimo to, diagnoza tej choroby może sprawić, że pacjentki czują się osamotnione. W tak trudnym momencie, chirurdzy onkologiczni z Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów (ACS) oferują cenne porady, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem.

    Napisano niedziela, 06 październik 2024 22:41
  • Toksyczne substancje ukryte w domowych przedmiotach
    Toksyczne substancje ukryte w domowych przedmiotach

    Najnowsze badania wskazują, że wiele popularnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak zabawki, naczynia kuchenne i pojemniki na wynos, zawiera szkodliwe chemikalia związane z ryzykiem zachorowania na raka. Zespół badaczy, którym przewodniczyła dr. Megan Liu, odkrył, że liczne produkty z tworzyw sztucznych, zwłaszcza te wykonane z czarnego plastiku, zawierają toksyczne środki opóźniające zapłon. Chemikalia te zostały wcześniej zakazane z powodu ich potencjalnie szkodliwego wpływu na zdrowie.

    Napisano sobota, 05 październik 2024 23:11
  • Dlaczego ból jest tak wyczerpujący?
    Dlaczego ból jest tak wyczerpujący?

    Przewlekłe bóle to nie tylko doznanie fizyczne, ale także potężne obciążenie psychiczne i emocjonalne. Wielu pacjentów cierpiących na długotrwały ból skarży się na chroniczne zmęczenie, które odbiera im energię i motywację do codziennych działań. Nowe badania z Wielkiej Brytanii wykazały, że ból i zmęczenie to dwa główne czynniki utrudniające prowadzenie aktywnego i pełnego życia.

    Napisano sobota, 21 wrzesień 2024 14:21
  • Skutki uboczne odstawiania antydepresantów
    Skutki uboczne odstawiania antydepresantów

    Nowe badania sugerują, że pacjenci odstawiający antydepresanty mogą doświadczać znacznie częstszych skutków ubocznych niż wynikało to z wcześniejszych badań. Choć leki te, przepisywane milionom pacjentów, od dawna są znane z możliwości wywołania objawów takich jak zawroty głowy, bóle głowy, bezsenność i nudności podczas odstawiania, nowe badania pokazują, że problem ten może być bardziej powszechny.

    Napisano piątek, 20 wrzesień 2024 00:56
  • Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem
    Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem

    Eksperci ostrzegają przed "ukrytą epidemią" alkoholizmu wśród osób w średnim wieku i emerytów. W tej grupie demograficznej, choć często nie rozpoznają swojego problemu, nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych chorób, w tym raka i depresji. Proste narzędzie diagnostyczne, zwane testem CAGE, może pomóc lekarzom zidentyfikować potencjalne problemy z alkoholem, zanim staną się one poważnym zagrożeniem.

    Napisano wtorek, 17 wrzesień 2024 00:40
  • Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy
    Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy

    Choć zanieczyszczenie powietrza często kojarzymy z problemem na zewnątrz, w rzeczywistości powietrze wewnątrz naszych domów również może mieć wpływ na zdrowie. W Australii około 12% przypadków astmy u dzieci można przypisać kuchenkami gazowym, które emitują toksyczne substancje do powietrza. Mimo to, wiele australijskich gospodarstw domowych wciąż polega na gazie.

    Napisano niedziela, 15 wrzesień 2024 20:33