czwartek, 23 luty 2023 13:28

Jak się przygotować do pierwszego spotkania z psychiatrą?

pierwsze spotkanie z psychiatrą pierwsze spotkanie z psychiatrą mat.prasowe

Psychiatra to lekarz specjalista, który zajmuje się kwestiami ludzkiego zdrowia psychicznego. Jednak jego wiedza sięga znacznie dalej. Musi doskonale zdawać sobie sprawę z tego, jak mocno zdrowie psychiczne łączy się ze zdrowiem fizycznym, dlatego często jest też pierwszą osobą, która sugeruje choroby somatyczne - lub przeciwnie, wyklucza je, ponieważ ich obawy są tak naprawdę objawami dolegliwości psychicznych.

 

Psychiatra - lekarz o holistycznym podejściu

Lekarz psychiatra jest specjalistą, który - jak wspomnieliśmy - musi posiadać dogłębną wiedzę o ludzkiej psychice, ale też o tym, jak wiele powiązań między psychiką a ciałem może wystąpić u pacjenta. Często problemy psychiczne sprawiają, że pojawiają się dolegliwości ze strony ciała, na przykład nieuzasadnione żadną chorobą somatyczną bóle. Wiedza o tych dolegliwościach niejednokrotnie staje się dla lekarza specjalisty istotną informacją podczas diagnostyki.

Oczywiście, sytuacja może być też odwrotna. Niejednokrotnie to choroby somatyczne sprawiają, że pojawiają się problemy natury psychicznej. Przykładem mogą być choroby endokrynologiczne tarczycy, które często stają się przyczyną występowania stanów depresyjnych.

Dlatego też lekarz psychiatra powinien wykazywać się holistycznym podejściem do problemów, o których opowiada mu pacjent. Dzięki kompleksowemu spojrzeniu na trudności pacjenta jest w sprawie połączyć ze sobą (z pozoru) nieistotne fakty, które tworzą najbardziej spójny obraz dolegliwości i są podstawą diagnozy.

Wyniki poprzednich badań są ważne

Ze względu na całościowe podejście lekarza psychiatry do dolegliwości ze strony psychiki oraz ciała, bardzo ważne są dla niego wszystkie wyniki poprzednich badań, które zostały wykonane. Dzięki nim będzie miał całościowy wgląd w stan pacjenta, który może istotnie wpływać na jego psychikę.

Dlatego też wybierając się na pierwszą rozmowę z psychiatrą, warto już zawczasu przygotować sobie wszystkie istotne badania z ostatnich miesięcy, a także diagnozy innych specjalistów - jeśli zostały postawione. Jeśli czegoś istotnego będzie brakowało, lekarz psychiatra najpewniej zleci dodatkowe badania, ale te minione i tak mogą być dla niego bardzo pomocne.

Odpowiedzi na najważniejsze pytania

Wybierając się do lekarza psychiatry, należy przygotować się na odpowiadanie na pytania. To właśnie wywiad lekarski jest dla psychiatry najważniejszy w stawianiu diagnozy, dlatego z pewnością będzie chciał wiedzieć jak najwięcej o dotychczasowych problemach i dolegliwościach, a także wszystkim, co udało się zaobserwować pacjentowi.

Jakie pytania mogą się pojawić?

 1. Z jakim problemem pacjent przychodzi?

 2. Jakie objawy zaobserwował, jakie dolegliwości towarzyszące (np. somatyczne)?

 3. Od jak dawna trwają problemy i z jakim nasileniem albo jak często się pojawiają?

 4. Co odczuwa pacjent w związku ze swoimi dolegliwościami, jak bardzo przeszkadzają mu w prowadzeniu normalnego, codziennego życia?

 5. Jak do tej pory przebiegało jego życie w różnych aspektach, np. rodzinnym, zawodowym, środowiska szkolnego, czy przeżył istotne traumy itp.?

 • Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!
  Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!

  Łazienka jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w każdym mieszkaniu oraz domu. Warto byłoby więc jak najstaranniej ją urządzić. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się styl loft. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby zaprojektować łazienkę, która będzie nim inspirowana. Co jest standardowym wyposażeniem łazienek oraz jak je urządzić? Odpowiadamy!

  Written on poniedziałek, 25 wrzesień 2023 10:42
 • Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?
  Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?

  Hasło „koreańska pielęgnacja” może każdemu kojarzyć się z czymś innym. Jednym od razu na myśl przychodzi wysoka ochrona przeciwsłoneczna, innym aloes i śluz ślimaka, a jeszcze innym 10 kroków pielęgnacji twarzy. Jednak nie sposób pominąć ważnego aspektu K-beauty – pielęgnacji włosów i ciała. Poznaj markę KUNDAL, w której ofercie są dostępne przede wszystkim kosmetyki do ciała i włosów. Pachną one znakomicie i dobrze działają. Jaki jest ich sekret?

  Written on wtorek, 19 wrzesień 2023 11:03
 • Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?
  Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?

  Każdy produkt lub usługa ma określoną grupę odbiorców – jest to grupa docelowa, czyli konsumenci, którzy mogą być realnie zainteresowani dokonaniem zakupu. Wyznaczenie takiej grupy to pierwszy krok do wyboru taktyki, która zwiększy zainteresowanie ofertą. Sprawdź, jak określić grupę docelową i dlaczego warto to zrobić, zanim ustalisz najlepszą strategię marketingową dla twojej firmy.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:05
 • Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem
  Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem

  Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w procesie cięcia laserowego, wpływając na jakość, efektywność i bezpieczeństwo operacji. Cięcie laserowe, będące jednym z najbardziej zaawansowanych procesów obróbki materiałów, zyskuje na wartości dzięki wykorzystaniu odpowiednich gazów technicznych. W tym artykule zbadamy, jakie gazy są stosowane w cięciu laserowym, dlaczego są ważne i jakie korzyści przynoszą.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 07:19
 • Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?
  Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?

  Materac nawierzchniowy, znany również jako materac topper lub nakładka na materac, to cienki materac przeznaczony do umieszczenia na wierzchu głównego materaca w celu poprawy komfortu snu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić wygodę swojego obecnego materaca bez konieczności inwestowania w nowy i drogi materac.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 15:10
 • Twardy materac dla wymagających użytkowników
  Twardy materac dla wymagających użytkowników

  Twarde materace cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, przy czym wielu z nich ma problemy ze znalezieniem naprawdę porządnego modelu, aby móc cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. W dodatku istotne znaczenie mają również materiały, z jakich został wykonany materac. To właśnie od nich zależy zarówno komfort użytkownika, jak i trwałość materaca.

  Written on poniedziałek, 11 wrzesień 2023 11:10
 • Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?
  Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?

  Każda kobieta marzy o idealnie gładkiej i bezobsługowej strefie bikini, niezależnie od pory roku. Regularne usuwanie włosków z okolic bikini jest nie tylko kosztowne, ale także i frustrujące. Coraz popularniejsze stają się jednak alternatywne metody usuwania niechcianego owłosienia, takie jak laserowa depilacja. Dlatego warto poznać zalety laserowej depilacji, która zapewnia nie tylko natychmiastowe rezultaty, ale także długotrwałą gładkość skóry. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w tę nowoczesną metodę usuwania owłosienia.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 11:17