Psychiatra - lekarz o holistycznym podejściu
Lekarz psychiatra jest specjalistą, który - jak wspomnieliśmy - musi posiadać dogłębną wiedzę o ludzkiej psychice, ale też o tym, jak wiele powiązań między psychiką a ciałem może wystąpić u pacjenta. Często problemy psychiczne sprawiają, że pojawiają się dolegliwości ze strony ciała, na przykład nieuzasadnione żadną chorobą somatyczną bóle. Wiedza o tych dolegliwościach niejednokrotnie staje się dla lekarza specjalisty istotną informacją podczas diagnostyki.
Oczywiście, sytuacja może być też odwrotna. Niejednokrotnie to choroby somatyczne sprawiają, że pojawiają się problemy natury psychicznej. Przykładem mogą być choroby endokrynologiczne tarczycy, które często stają się przyczyną występowania stanów depresyjnych.
Dlatego też lekarz psychiatra powinien wykazywać się holistycznym podejściem do problemów, o których opowiada mu pacjent. Dzięki kompleksowemu spojrzeniu na trudności pacjenta jest w sprawie połączyć ze sobą (z pozoru) nieistotne fakty, które tworzą najbardziej spójny obraz dolegliwości i są podstawą diagnozy.
Wyniki poprzednich badań są ważne
Ze względu na całościowe podejście lekarza psychiatry do dolegliwości ze strony psychiki oraz ciała, bardzo ważne są dla niego wszystkie wyniki poprzednich badań, które zostały wykonane. Dzięki nim będzie miał całościowy wgląd w stan pacjenta, który może istotnie wpływać na jego psychikę.
Dlatego też wybierając się na pierwszą rozmowę z psychiatrą, warto już zawczasu przygotować sobie wszystkie istotne badania z ostatnich miesięcy, a także diagnozy innych specjalistów - jeśli zostały postawione. Jeśli czegoś istotnego będzie brakowało, lekarz psychiatra najpewniej zleci dodatkowe badania, ale te minione i tak mogą być dla niego bardzo pomocne.
Odpowiedzi na najważniejsze pytania
Wybierając się do lekarza psychiatry, należy przygotować się na odpowiadanie na pytania. To właśnie wywiad lekarski jest dla psychiatry najważniejszy w stawianiu diagnozy, dlatego z pewnością będzie chciał wiedzieć jak najwięcej o dotychczasowych problemach i dolegliwościach, a także wszystkim, co udało się zaobserwować pacjentowi.
Jakie pytania mogą się pojawić?
Z jakim problemem pacjent przychodzi?
Jakie objawy zaobserwował, jakie dolegliwości towarzyszące (np. somatyczne)?
Od jak dawna trwają problemy i z jakim nasileniem albo jak często się pojawiają?
Co odczuwa pacjent w związku ze swoimi dolegliwościami, jak bardzo przeszkadzają mu w prowadzeniu normalnego, codziennego życia?
Jak do tej pory przebiegało jego życie w różnych aspektach, np. rodzinnym, zawodowym, środowiska szkolnego, czy przeżył istotne traumy itp.?