czwartek, 23 luty 2023 13:28

Jak się przygotować do pierwszego spotkania z psychiatrą?

pierwsze spotkanie z psychiatrą pierwsze spotkanie z psychiatrą mat.prasowe

Psychiatra to lekarz specjalista, który zajmuje się kwestiami ludzkiego zdrowia psychicznego. Jednak jego wiedza sięga znacznie dalej. Musi doskonale zdawać sobie sprawę z tego, jak mocno zdrowie psychiczne łączy się ze zdrowiem fizycznym, dlatego często jest też pierwszą osobą, która sugeruje choroby somatyczne - lub przeciwnie, wyklucza je, ponieważ ich obawy są tak naprawdę objawami dolegliwości psychicznych.

 

Psychiatra - lekarz o holistycznym podejściu

Lekarz psychiatra jest specjalistą, który - jak wspomnieliśmy - musi posiadać dogłębną wiedzę o ludzkiej psychice, ale też o tym, jak wiele powiązań między psychiką a ciałem może wystąpić u pacjenta. Często problemy psychiczne sprawiają, że pojawiają się dolegliwości ze strony ciała, na przykład nieuzasadnione żadną chorobą somatyczną bóle. Wiedza o tych dolegliwościach niejednokrotnie staje się dla lekarza specjalisty istotną informacją podczas diagnostyki.

Oczywiście, sytuacja może być też odwrotna. Niejednokrotnie to choroby somatyczne sprawiają, że pojawiają się problemy natury psychicznej. Przykładem mogą być choroby endokrynologiczne tarczycy, które często stają się przyczyną występowania stanów depresyjnych.

Dlatego też lekarz psychiatra powinien wykazywać się holistycznym podejściem do problemów, o których opowiada mu pacjent. Dzięki kompleksowemu spojrzeniu na trudności pacjenta jest w sprawie połączyć ze sobą (z pozoru) nieistotne fakty, które tworzą najbardziej spójny obraz dolegliwości i są podstawą diagnozy.

Wyniki poprzednich badań są ważne

Ze względu na całościowe podejście lekarza psychiatry do dolegliwości ze strony psychiki oraz ciała, bardzo ważne są dla niego wszystkie wyniki poprzednich badań, które zostały wykonane. Dzięki nim będzie miał całościowy wgląd w stan pacjenta, który może istotnie wpływać na jego psychikę.

Dlatego też wybierając się na pierwszą rozmowę z psychiatrą, warto już zawczasu przygotować sobie wszystkie istotne badania z ostatnich miesięcy, a także diagnozy innych specjalistów - jeśli zostały postawione. Jeśli czegoś istotnego będzie brakowało, lekarz psychiatra najpewniej zleci dodatkowe badania, ale te minione i tak mogą być dla niego bardzo pomocne.

Odpowiedzi na najważniejsze pytania

Wybierając się do lekarza psychiatry, należy przygotować się na odpowiadanie na pytania. To właśnie wywiad lekarski jest dla psychiatry najważniejszy w stawianiu diagnozy, dlatego z pewnością będzie chciał wiedzieć jak najwięcej o dotychczasowych problemach i dolegliwościach, a także wszystkim, co udało się zaobserwować pacjentowi.

Jakie pytania mogą się pojawić?

  1. Z jakim problemem pacjent przychodzi?

  2. Jakie objawy zaobserwował, jakie dolegliwości towarzyszące (np. somatyczne)?

  3. Od jak dawna trwają problemy i z jakim nasileniem albo jak często się pojawiają?

  4. Co odczuwa pacjent w związku ze swoimi dolegliwościami, jak bardzo przeszkadzają mu w prowadzeniu normalnego, codziennego życia?

  5. Jak do tej pory przebiegało jego życie w różnych aspektach, np. rodzinnym, zawodowym, środowiska szkolnego, czy przeżył istotne traumy itp.?

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50