poniedziałek, 13 marzec 2023 10:57

Jak prawidłowo chodzić o kulach

Fizjoterapeuci Fizjoterapeuci źródło: freepik

Wielu z nas ulegając kontuzji kończyn dolnych, z informacją o konieczności ich odciążenia, zastanawia się jak to prawidłowo zrobić. Czy zastosować dwie kule, czy jedną, jak jedną to po której stronie?
Fizjoterapeuci zalecają jedną słuszną metodę.

 

Chodzenie o dwóch kulach

Ogólnie rzecz ujmując, jeżeli mamy całkowicie odciążyć kończynę to musimy zastosować dwie kule albo balkonik. Innej opcji nie ma, nie możemy wtedy chodzić z jedną kulą po stronie chorej! Chodząc z dwoma kulami musimy zadbać o prawidłową technikę. Najpierw stawiamy do przodu dwie kule, potem nogę chorą, a na końcu przekraczamy nogą zdrową. Pamiętajmy, że kule układamy równo w linii, a krok nogą chorą stawiamy w ten sposób, żeby stopę postawić z palcami na linii kul. Kolejnym ważnym technicznym aspektem jest przekroczenie linii kul nogą zdrową. Powinniśmy zrobić normalny krok do przodu, takiej samej długości co nogą chorą. W zdecydowanej większości przypadków nie dopuszcza się dostawiania nogi zdrowej do chorej. Tak samo nie powinniśmy chodzić z uniesioną nogą chorą do góry. Stopą po stronie dysfunkcji zazwyczaj markujemy krok z postawieniem jej na ziemię. Oczywiście wszystko to robimy w 100% odciążeniu przy pomocy kul, a stopa jedynie dotyka podłoża.

Chodzenie o jednej kuli

Jeśli mamy zalecenie częściowego odciążania kończyny chorej to możemy zastosować tylko jedną kulę. Niezmiernie ważne jest, żeby była ona używana po przeciwnej stronie do dysfunkcji. Zasady stawiania kroków są podobne jak opisałem powyżej tylko noga chora jest zamiast całkowicie to odciążana częściowo. Jedyna różnica jest taka, że kulę z nogą chorą prowadzimy jednocześnie do przodu i stawiamy razem na podłodze.

Chodzenie po schodach

Wychodzenie zaczynamy od nogi zdrowej, którą stawiamy na stopniu wyższym, a następnie dostawiamy na ten stopień nogę chorą w asekuracji kul/kuli. Schodząc w dól najpierw stawiamy nogę chorą z kulami, a następnie dostawiamy na ten stopień nogę zdrową. Wyklucza się chodzenie stopień za stopniem, stosując koniecznie metodę dostawiania po jednym schodzie.

Precyzyjne wytyczne co do okresu chodzenia z kulami oraz stopnia odciążenia chorej kończyny powinniśmy otrzymać od lekarza prowadzącego i nie możemy ich zmieniać. My jedynie musimy zadbać o prawidłowość techniki chodu. W przypadku nieprzestrzegania powyższych zasad narażamy się na komplikacje gojenia danej dysfunkcji oraz na zaburzenie wzorca chodu, a w konsekwencji dłużej trwającą rehabilitację przywracającą prawidłowy tor ruchu. W pojedynczych przypadkach, kiedy lekarz zaleci inną formę bądź technikę odciążania kończyny dolnej oczywiście stosujemy się do jego zaleceń, pomijając informacje rozbieżne z tym artykułem.

Na rehabilitację zapraszamy do naszego gabinetu - Fizjomed Rehabilitacja Bielsko-Biała

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50