poniedziałek, 13 marzec 2023 10:57

Jak prawidłowo chodzić o kulach

Fizjoterapeuci Fizjoterapeuci źródło: freepik

Wielu z nas ulegając kontuzji kończyn dolnych, z informacją o konieczności ich odciążenia, zastanawia się jak to prawidłowo zrobić. Czy zastosować dwie kule, czy jedną, jak jedną to po której stronie?
Fizjoterapeuci zalecają jedną słuszną metodę.

 

Chodzenie o dwóch kulach

Ogólnie rzecz ujmując, jeżeli mamy całkowicie odciążyć kończynę to musimy zastosować dwie kule albo balkonik. Innej opcji nie ma, nie możemy wtedy chodzić z jedną kulą po stronie chorej! Chodząc z dwoma kulami musimy zadbać o prawidłową technikę. Najpierw stawiamy do przodu dwie kule, potem nogę chorą, a na końcu przekraczamy nogą zdrową. Pamiętajmy, że kule układamy równo w linii, a krok nogą chorą stawiamy w ten sposób, żeby stopę postawić z palcami na linii kul. Kolejnym ważnym technicznym aspektem jest przekroczenie linii kul nogą zdrową. Powinniśmy zrobić normalny krok do przodu, takiej samej długości co nogą chorą. W zdecydowanej większości przypadków nie dopuszcza się dostawiania nogi zdrowej do chorej. Tak samo nie powinniśmy chodzić z uniesioną nogą chorą do góry. Stopą po stronie dysfunkcji zazwyczaj markujemy krok z postawieniem jej na ziemię. Oczywiście wszystko to robimy w 100% odciążeniu przy pomocy kul, a stopa jedynie dotyka podłoża.

Chodzenie o jednej kuli

Jeśli mamy zalecenie częściowego odciążania kończyny chorej to możemy zastosować tylko jedną kulę. Niezmiernie ważne jest, żeby była ona używana po przeciwnej stronie do dysfunkcji. Zasady stawiania kroków są podobne jak opisałem powyżej tylko noga chora jest zamiast całkowicie to odciążana częściowo. Jedyna różnica jest taka, że kulę z nogą chorą prowadzimy jednocześnie do przodu i stawiamy razem na podłodze.

Chodzenie po schodach

Wychodzenie zaczynamy od nogi zdrowej, którą stawiamy na stopniu wyższym, a następnie dostawiamy na ten stopień nogę chorą w asekuracji kul/kuli. Schodząc w dól najpierw stawiamy nogę chorą z kulami, a następnie dostawiamy na ten stopień nogę zdrową. Wyklucza się chodzenie stopień za stopniem, stosując koniecznie metodę dostawiania po jednym schodzie.

Precyzyjne wytyczne co do okresu chodzenia z kulami oraz stopnia odciążenia chorej kończyny powinniśmy otrzymać od lekarza prowadzącego i nie możemy ich zmieniać. My jedynie musimy zadbać o prawidłowość techniki chodu. W przypadku nieprzestrzegania powyższych zasad narażamy się na komplikacje gojenia danej dysfunkcji oraz na zaburzenie wzorca chodu, a w konsekwencji dłużej trwającą rehabilitację przywracającą prawidłowy tor ruchu. W pojedynczych przypadkach, kiedy lekarz zaleci inną formę bądź technikę odciążania kończyny dolnej oczywiście stosujemy się do jego zaleceń, pomijając informacje rozbieżne z tym artykułem.

Na rehabilitację zapraszamy do naszego gabinetu - Fizjomed Rehabilitacja Bielsko-Biała

  • Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach
    Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach

    Używanie niektórych publicznych toalet może wiązać się z ryzykiem zarażenia niebezpiecznym wirusem, ostrzega brytyjski lekarz. Mało znany czerwony znak na papierze toaletowym może świadczyć o obecności śladów krwi, która potencjalnie może przenosić wirusy, takie jak wirus zapalenia wątroby typu B, C czy HIV.

    Napisano środa, 11 wrzesień 2024 22:58
  • Czy telefony powodują raka mózgu?
    Czy telefony powodują raka mózgu?

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała obszerną analizę badań, która wskazuje, że używanie telefonów komórkowych nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka mózgu. Wyniki opierają się na badaniach przeprowadzonych w 22 krajach, obejmujących okres od 1994 do 2022 roku.

    Napisano poniedziałek, 09 wrzesień 2024 20:38
  • Znaczenie snu, dla dobrej pamięci
    Znaczenie snu, dla dobrej pamięci

    Sen odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia wspomnień, jednak dopiero niedawno naukowcy zaczęli odkrywać mechanizmy, które za tym stoją. Nowe badania przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem dr. Azahary Olivy z Uniwersytetu Cornella wskazują, że podczas snu neurony w hipokampie, obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć, przechodzą proces "resetu", co umożliwia mózgowi tworzenie nowych wspomnień następnego dnia.

    Napisano piątek, 23 sierpień 2024 22:25
  • Wpływ tłuszczów na długość życia
    Wpływ tłuszczów na długość życia

    Najnowsze badanie przeprowadzone na ponad 400 tysiącach dorosłych osób, obserwowanych przez ponad dwie dekady, sugeruje, że spożywanie większej ilości tłuszczów pochodzących z roślin, a nie ze źródeł zwierzęcych, może korzystnie wpłynąć na długowieczność. Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine, pokazują, że osoby spożywające najwięcej tłuszczów roślinnych, zwłaszcza pochodzących z ziaren i olejów roślinnych, miały o 9% niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny oraz o 14% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

    Napisano środa, 21 sierpień 2024 23:00
  • Osteoartroza - Co warto wypróbować przed rozważeniem operacji?
    Osteoartroza - Co warto wypróbować przed rozważeniem operacji?

    Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako osteoartroza, jest najczęstszą chorobą stawów, dotykającą miliony ludzi na całym świecie. Według zaktualizowanych wytycznych opublikowanych przez Australijską Komisję ds. Bezpieczeństwa i Jakości w Opiece Zdrowotnej, większość osób z osteoartrozą kolana może skutecznie kontrolować ból i poprawić swoją mobilność bez konieczności poddawania się operacji. Dalej przedstawiamy najlepsze metody zarządzania osteoartrozą kolana.

    Napisano wtorek, 20 sierpień 2024 19:40
  • Zarazki kryjące się w Twojej umywalce
    Zarazki kryjące się w Twojej umywalce

    Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Flinders University ostrzegają, że umywalki są siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą powodować takie choroby jak zapalenie płuc, legionellozę oraz infekcje ran. Wyniki badań sugerują, że zarówno umywalki w domach, jak i w szpitalach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

    Napisano piątek, 16 sierpień 2024 21:54
  • Wpływ picia kawy na serce
    Wpływ picia kawy na serce

    Regularne spożywanie więcej niż czterech filiżanek kawy dziennie może zwiększać ryzyko groźnych chorób serca, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Zydus Medical College and Hospital w Indiach.

    Napisano czwartek, 15 sierpień 2024 21:48