niedziela, 07 lipiec 2024 21:58

Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

Zadbaj o swoje serce podczas upałów Zadbaj o swoje serce podczas upałów fot: unsplash

Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

 1. Jakie środki ostrożności zaleca American Heart Association podczas upałów?
 2. Które osoby są najbardziej narażone na problemy zdrowotne związane z upałem?
 3. Jakie są objawy przegrzania i udaru cieplnego?
 4. Jakie są zalecenia dotyczące nawodnienia podczas upałów?
 5. Jakie są alternatywy dla ćwiczeń na świeżym powietrzu w ekstremalnych temperaturach?

Zalecenia American Heart Association

AHA podkreśla, że śmierci i choroby związane z upałami są w większości przypadków możliwe do uniknięcia, jeśli zostaną podjęte odpowiednie środki bezpieczeństwa. Dr. Joseph Wu, prezes AHA, w komunikacie prasowym zaznaczył:

„Środki ostrożności są szczególnie ważne dla niemowląt, osób starszych oraz ludzi z nadciśnieniem, otyłością lub historią chorób serca czy udaru. Podczas gdy niektórzy ludzie są bardziej narażeni na problemy związane z upałem, ekstremalne temperatury mogą powodować problemy zdrowotne u każdego.”

Jak chronić się przed upałem

 • Unikaj wychodzenia na zewnątrz wczesnym popołudniem Wczesne popołudnie to czas, gdy słońce jest najsilniejsze, co zwiększa ryzyko dolegliwości związanych z upałem. W miarę możliwości unikaj aktywności na świeżym powietrzu w tym okresie.

 • Ubierz się odpowiednio do upału Noś lekką, jasną odzież z przewiewnych materiałów, takich jak bawełna lub nowoczesne tkaniny odprowadzające pot. Dodaj kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Przed wyjściem na słońce nałóż wodoodporny krem z filtrem o minimalnym SPF 15 i ponownie aplikuj co dwie godziny.

 • Nawadniaj się regularnie Pij kilka szklanek wody przed, w trakcie i po wyjściu na zewnątrz lub ćwiczeniach. Unikaj napojów zawierających kofeinę lub alkohol.

 • Rób regularne przerwy Znajdź cień lub chłodne miejsce, zatrzymaj się na kilka minut, nawodnij się i kontynuuj aktywność.

Objawy przegrzania i udaru cieplnego

Jeśli środki ostrożności nie wystarczą, ważne jest rozpoznanie objawów przegrzania:

 • Bóle głowy
 • Chłodna, blada i wilgotna skóra
 • Szybki, słaby puls
 • Zawroty głowy i oszołomienie
 • Osłabienie lub skurcze mięśni
 • Nudności i wymioty
 • Omdlenia

W przypadku wystąpienia tych objawów należy przenieść się w chłodne miejsce, przerwać ćwiczenia, oblać się zimną wodą i nawodnić. Może być konieczne uzyskanie pomocy medycznej.

Udar cieplny jest nagłym przypadkiem medycznym. Należy natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc na 112, jeśli pojawią się takie objawy jak:

 • Wysoka temperatura ciała (39,4°C lub wyższa)
 • Gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra
 • Szybki, mocny puls
 • Ból głowy, zawroty głowy i dezorientacja
 • Nudności
 • Omdlenia

Podczas letnich upałów ważne jest, aby być rozważnym i chronić swoje zdrowie, zwłaszcza jeśli masz problemy z sercem. Dostosowanie godzin ćwiczeń do wczesnego poranka lub późnego wieczoru może pomóc, a jeśli na zewnątrz jest zbyt gorąco, warto udać się do klimatyzowanego centrum handlowego, siłowni lub ośrodka rekreacyjnego. Dbając o swoje serce w upale, można nadal prowadzić aktywny tryb życia i cieszyć się latem.

 

Źródło: MedicalXpress

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59