wtorek, 09 lipiec 2024 20:52

Czy joga oczu może zastąpić okulary?

Joga oczu - rozwiązanie dla osób długotrwale korzystających z ekranów Joga oczu - rozwiązanie dla osób długotrwale korzystających z ekranów fot: unsplash

Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  1. Jak Paul McCartney nauczył się jogi oczu?
  2. Jakie ćwiczenia obejmuje joga oczu według Paula McCartneya?
  3. Jakie korzyści z jogi oczu wymieniają użytkownicy TikToka?
  4. Jakie są opinie ekspertów na temat skuteczności jogi oczu?
  5. Jakie alternatywne metody zalecają eksperci w celu zmniejszenia zmęczenia oczu?

Paul McCartney i joga oczu

Paul McCartney, legenda zespołu The Beatles, nauczył się jogi oczu podczas podróży do Indii pod koniec lat 2000. W wideo opublikowanym na TikToku przez użytkownika @oobujoobu, Paul demonstruje swoje ćwiczenia, które, jak twierdzi, pomogły mu uniknąć noszenia okularów.

„W naszych oczach mamy mięśnie, tak jak wszędzie indziej, i nie używamy ich wystarczająco dobrze.” - Paul McCartney

Ćwiczenia polegają na patrzeniu w górę, w centrum i w dół, a następnie na boki, utrzymując głowę prosto. Kolejnym krokiem jest patrzenie ukośnie, na nos i w kółko.

Poparcie ze strony społeczności internetowej

Użytkownicy TikToka, tacy jak @allyoucanface i @pouyayoga, również chwalą technikę jogi oczu. @allyoucanface sugeruje, aby skupić się na palcu wskazującym, przesuwając go w kierunku i od nosa, aby „zwiększyć i poprawić wzrok”. Również @pouyayoga zaleca ćwiczenia polegające na patrzeniu na boki, w kółko oraz mruganiu, co ma pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu i złagodzeniu zmęczenia.

Opinie ekspertów

Tina Patel, optyk kontaktowy z Feel Good Contacts, uważa, że joga oczu może być pomocna w łagodzeniu zmęczenia oczu, szczególnie dla osób spędzających długie godziny przed ekranem.

„Jednak brak jest naukowych dowodów na to, że joga oczu może leczyć jaskrę, suche oczy czy zaćmę.” - Tina Patel

Badania z 2012 roku wykazały, że ćwiczenia oczu nie przynoszą znacznej poprawy u osób z astygmatyzmem i błędami refrakcji. Z kolei badanie z 2018 roku sugeruje, że joga oczu może pomóc obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, co potencjalnie mogłoby spowolnić postęp jaskry, choć nie przeprowadzono jeszcze wystarczających prób, aby to potwierdzić.

Alternatywne metody

Giles Edmonds, dyrektor ds. usług klinicznych w Specsavers, zaleca stosowanie zasady 20:20:20 zamiast jogi oczu, aby zmniejszyć zmęczenie oczu związane z ekranem. Technika ta polega na robieniu krótkiej przerwy co 20 minut, skupiając wzrok na czymś oddalonym o 20 stóp (ok. 6 metrów) przez co najmniej 20 sekund. Pomaga to mięśniom oczu zrelaksować się i zmniejsza ryzyko cyfrowego zmęczenia oczu.

Chociaż joga oczu może przynieść ulgę zmęczonym oczom, brakuje naukowych dowodów na to, że może poprawić wzrok lub spowolnić postęp chorób oczu. Eksperci zalecają stosowanie sprawdzonych metod, takich jak zasada 20:20:20, aby chronić zdrowie oczu w cyfrowym świecie.

 

Źródło: Dailymail

  • Znaczenie snu, dla dobrej pamięci
    Znaczenie snu, dla dobrej pamięci

    Sen odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia wspomnień, jednak dopiero niedawno naukowcy zaczęli odkrywać mechanizmy, które za tym stoją. Nowe badania przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem dr. Azahary Olivy z Uniwersytetu Cornella wskazują, że podczas snu neurony w hipokampie, obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć, przechodzą proces "resetu", co umożliwia mózgowi tworzenie nowych wspomnień następnego dnia.

    Napisano piątek, 23 sierpień 2024 22:25
  • Wpływ tłuszczów na długość życia
    Wpływ tłuszczów na długość życia

    Najnowsze badanie przeprowadzone na ponad 400 tysiącach dorosłych osób, obserwowanych przez ponad dwie dekady, sugeruje, że spożywanie większej ilości tłuszczów pochodzących z roślin, a nie ze źródeł zwierzęcych, może korzystnie wpłynąć na długowieczność. Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine, pokazują, że osoby spożywające najwięcej tłuszczów roślinnych, zwłaszcza pochodzących z ziaren i olejów roślinnych, miały o 9% niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny oraz o 14% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

    Napisano środa, 21 sierpień 2024 23:00
  • Osteoartroza - Co warto wypróbować przed rozważeniem operacji?
    Osteoartroza - Co warto wypróbować przed rozważeniem operacji?

    Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako osteoartroza, jest najczęstszą chorobą stawów, dotykającą miliony ludzi na całym świecie. Według zaktualizowanych wytycznych opublikowanych przez Australijską Komisję ds. Bezpieczeństwa i Jakości w Opiece Zdrowotnej, większość osób z osteoartrozą kolana może skutecznie kontrolować ból i poprawić swoją mobilność bez konieczności poddawania się operacji. Dalej przedstawiamy najlepsze metody zarządzania osteoartrozą kolana.

    Napisano wtorek, 20 sierpień 2024 19:40
  • Zarazki kryjące się w Twojej umywalce
    Zarazki kryjące się w Twojej umywalce

    Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Flinders University ostrzegają, że umywalki są siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą powodować takie choroby jak zapalenie płuc, legionellozę oraz infekcje ran. Wyniki badań sugerują, że zarówno umywalki w domach, jak i w szpitalach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

    Napisano piątek, 16 sierpień 2024 21:54
  • Wpływ picia kawy na serce
    Wpływ picia kawy na serce

    Regularne spożywanie więcej niż czterech filiżanek kawy dziennie może zwiększać ryzyko groźnych chorób serca, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Zydus Medical College and Hospital w Indiach.

    Napisano czwartek, 15 sierpień 2024 21:48
  • Po czym poznasz niedobory witaminy B12
    Po czym poznasz niedobory witaminy B12

    Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, a jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Mimo że organizm nie produkuje jej samodzielnie, jest niezbędna dla wielu procesów, takich jak metabolizm, produkcja czerwonych krwinek i funkcjonowanie układu nerwowego. Warto więc znać objawy, które mogą wskazywać na jej niedobór.

    Napisano środa, 14 sierpień 2024 20:07
  • Czy plastik powoduje autyzm?
    Czy plastik powoduje autyzm?

    Najnowsze badanie wywołało duże zainteresowanie mediów na temat roli plastików w rozwoju autyzmu. W szczególności badanie skupiło się na ekspozycji na składnik twardych plastików - bisfenol A (BPA) - w łonie matki i ryzyku rozwoju tego zaburzenia u chłopców. Ważne jest jednak, aby podkreślić, że badanie nie dowodzi, że plastiki zawierające BPA powodują autyzm. Sugeruje jednak, że BPA może wpływać na poziom estrogenów u niemowląt i chłopców w wieku szkolnym, co może zwiększać ryzyko zdiagnozowania u nich autyzmu.

    Napisano sobota, 10 sierpień 2024 19:30