wtorek, 09 lipiec 2024 20:52

Czy joga oczu może zastąpić okulary?

Joga oczu - rozwiązanie dla osób długotrwale korzystających z ekranów Joga oczu - rozwiązanie dla osób długotrwale korzystających z ekranów fot: unsplash

Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

 1. Jak Paul McCartney nauczył się jogi oczu?
 2. Jakie ćwiczenia obejmuje joga oczu według Paula McCartneya?
 3. Jakie korzyści z jogi oczu wymieniają użytkownicy TikToka?
 4. Jakie są opinie ekspertów na temat skuteczności jogi oczu?
 5. Jakie alternatywne metody zalecają eksperci w celu zmniejszenia zmęczenia oczu?

Paul McCartney i joga oczu

Paul McCartney, legenda zespołu The Beatles, nauczył się jogi oczu podczas podróży do Indii pod koniec lat 2000. W wideo opublikowanym na TikToku przez użytkownika @oobujoobu, Paul demonstruje swoje ćwiczenia, które, jak twierdzi, pomogły mu uniknąć noszenia okularów.

„W naszych oczach mamy mięśnie, tak jak wszędzie indziej, i nie używamy ich wystarczająco dobrze.” - Paul McCartney

Ćwiczenia polegają na patrzeniu w górę, w centrum i w dół, a następnie na boki, utrzymując głowę prosto. Kolejnym krokiem jest patrzenie ukośnie, na nos i w kółko.

Poparcie ze strony społeczności internetowej

Użytkownicy TikToka, tacy jak @allyoucanface i @pouyayoga, również chwalą technikę jogi oczu. @allyoucanface sugeruje, aby skupić się na palcu wskazującym, przesuwając go w kierunku i od nosa, aby „zwiększyć i poprawić wzrok”. Również @pouyayoga zaleca ćwiczenia polegające na patrzeniu na boki, w kółko oraz mruganiu, co ma pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu i złagodzeniu zmęczenia.

Opinie ekspertów

Tina Patel, optyk kontaktowy z Feel Good Contacts, uważa, że joga oczu może być pomocna w łagodzeniu zmęczenia oczu, szczególnie dla osób spędzających długie godziny przed ekranem.

„Jednak brak jest naukowych dowodów na to, że joga oczu może leczyć jaskrę, suche oczy czy zaćmę.” - Tina Patel

Badania z 2012 roku wykazały, że ćwiczenia oczu nie przynoszą znacznej poprawy u osób z astygmatyzmem i błędami refrakcji. Z kolei badanie z 2018 roku sugeruje, że joga oczu może pomóc obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, co potencjalnie mogłoby spowolnić postęp jaskry, choć nie przeprowadzono jeszcze wystarczających prób, aby to potwierdzić.

Alternatywne metody

Giles Edmonds, dyrektor ds. usług klinicznych w Specsavers, zaleca stosowanie zasady 20:20:20 zamiast jogi oczu, aby zmniejszyć zmęczenie oczu związane z ekranem. Technika ta polega na robieniu krótkiej przerwy co 20 minut, skupiając wzrok na czymś oddalonym o 20 stóp (ok. 6 metrów) przez co najmniej 20 sekund. Pomaga to mięśniom oczu zrelaksować się i zmniejsza ryzyko cyfrowego zmęczenia oczu.

Chociaż joga oczu może przynieść ulgę zmęczonym oczom, brakuje naukowych dowodów na to, że może poprawić wzrok lub spowolnić postęp chorób oczu. Eksperci zalecają stosowanie sprawdzonych metod, takich jak zasada 20:20:20, aby chronić zdrowie oczu w cyfrowym świecie.

 

Źródło: Dailymail

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59