W trosce o siebie należy regularnie stosować leki na uspokojenie i wyciszenie https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-nerwowy/uspokojenie-wyciszenie. Co może pomóc uspokoić się i wyciszyć? Odpowiadamy na te i inne pytania w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Czym jest stres i jak się objawia?
Stres jest naturalną reakcją obronną organizmu. Upraszczając wszelkie definicje, oznacza przeciążenie emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Kojarzy się negatywnie, lecz w małej ilości ma działanie motywujące do działania. Inaczej sprawa wygląda, gdy człowiek stale jest poddany czynnikom stresującym lub kiedy emocjonalnie sobie z nim nie radzi. Może mieć wówczas działanie destrukcyjne na człowieka. Stres objawiać się może zdenerwowaniem, drżeniem rąk, podniesionym ciśnieniem tętniczym krwi, nudnościami, wymiotami, bólem głowy. Po stronie psychicznej mogą pojawić się problemy z zapamiętywaniem, niską samooceną oraz atakami paniki.
Przyczyny stresu
Aktualnie coraz więcej osób nie radzi sobie ze stresem. Ciągła gonitwa, nadmiar obowiązków, praca, choroba, śmierć bliskiej osoby to tylko kilka najczęstszych przyczyn powodujących stres. Do czynników stresogennych należą także: zanieczyszczenie środowiska, hałas, długa jazda samochodem, mobbing, izolacja, konflikty społeczne, nadmiar bodźców etc.
Co na uspokojenie i wyciszenie?
Stresu nie można uniknąć, ale istnieją pewne metody, które pomogą uspokoić się i wyciszyć. Można je podzielić na metody niefarmakologiczne i farmakologiczne. Do tej pierwszej grupy należą wszystkie czynności związane z wygospodarowaniem choć troszkę wolnego czasu tylko dla siebie. Uspokoić i wyciszyć się można podczas spaceru w lesie lub parku. Wielu osobom pomagają ćwiczenia z oddechem. 10 spokojnych oddechów i wydechów sprawi, że organizm zostanie dotleniony, praca serca zwolniona i tym samym redukcji ulegnie poziom stężenia kortyzolu we krwi. Liczenie w pamięci do 10 także może nas uspokoić. Osobom, które są narażone na stres i sobie z nim nie radzą zaleca się wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych oraz medytacji. Metody te bardzo pomagają wyciszyć się i nabrać dystansu. Aktywność fizyczna także należy do sposobów radzenia sobie ze stresem. Dotlenienie organizmu, redukcja kortyzolu oraz produkcja endorfin mogą naprawdę nas uspokoić i skutecznie wyciszyć. Sport jest idealną metodą do odreagowania wszelkich stresogennych sytuacji w życiu. Bieganie, jazda rowerem lub pływanie działa zbawiennie na ciało i umysł człowieka. W końcu należy zwrócić uwagę na to, co jemy i jakie używki stosujemy. Alkohol, kawa, papierosy, tłuste potrawy oraz nadmiar cukru mają działanie wzmagające stres, gdyż podnoszą ciśnienie krwi. Do metod farmakologicznych należą preparaty, które przyjmuje się doustnie. To herbaty ziołowe uspokajające (np. melisa) lub tabletki/ kapsułki.