poniedziałek, 28 listopad 2022 15:05

Co na uspokojenie i wyciszenie?

apteka gemini apteka gemini www.freepik.com

Żyjemy w świecie, w którym każdy z nas narażony jest na stres. Nie każdy jednak potrafi sobie z nim poradzić. Stresowi często towarzyszy gniew, frustracja, napięcie, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

W trosce o siebie należy regularnie stosować leki na uspokojenie i wyciszenie https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-nerwowy/uspokojenie-wyciszenie. Co może pomóc uspokoić się i wyciszyć? Odpowiadamy na te i inne pytania w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest stres i jak się objawia?

Stres jest naturalną reakcją obronną organizmu. Upraszczając wszelkie definicje, oznacza przeciążenie emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Kojarzy się negatywnie, lecz w małej ilości ma działanie motywujące do działania. Inaczej sprawa wygląda, gdy człowiek stale jest poddany czynnikom stresującym lub kiedy emocjonalnie sobie z nim nie radzi. Może mieć wówczas działanie destrukcyjne na człowieka. Stres objawiać się może zdenerwowaniem, drżeniem rąk, podniesionym ciśnieniem tętniczym krwi, nudnościami, wymiotami, bólem głowy. Po stronie psychicznej mogą pojawić się problemy z zapamiętywaniem, niską samooceną oraz atakami paniki.

Przyczyny stresu

Aktualnie coraz więcej osób nie radzi sobie ze stresem. Ciągła gonitwa, nadmiar obowiązków, praca, choroba, śmierć bliskiej osoby to tylko kilka  najczęstszych przyczyn powodujących stres. Do czynników stresogennych należą także: zanieczyszczenie środowiska, hałas, długa jazda samochodem, mobbing, izolacja, konflikty społeczne, nadmiar bodźców etc. 

Co na uspokojenie i wyciszenie?

Stresu nie można uniknąć, ale istnieją pewne metody, które pomogą uspokoić się i wyciszyć. Można je podzielić na metody niefarmakologiczne i farmakologiczne. Do tej pierwszej grupy należą wszystkie czynności związane z wygospodarowaniem choć troszkę wolnego czasu tylko dla siebie. Uspokoić i wyciszyć się można podczas spaceru w lesie lub parku. Wielu osobom pomagają ćwiczenia z oddechem. 10 spokojnych oddechów i wydechów sprawi, że organizm zostanie dotleniony, praca serca zwolniona i tym samym redukcji ulegnie poziom stężenia kortyzolu we krwi. Liczenie w pamięci do 10 także może nas uspokoić. Osobom, które są narażone na stres i sobie z nim nie radzą zaleca się wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych oraz medytacji. Metody te bardzo pomagają wyciszyć się i nabrać dystansu. Aktywność fizyczna także należy do sposobów radzenia sobie ze stresem. Dotlenienie organizmu, redukcja kortyzolu oraz produkcja endorfin mogą naprawdę nas uspokoić i skutecznie wyciszyć. Sport jest idealną metodą do odreagowania wszelkich stresogennych sytuacji w życiu. Bieganie, jazda rowerem lub pływanie działa zbawiennie na ciało i umysł człowieka. W końcu należy zwrócić uwagę na to, co jemy i jakie używki stosujemy. Alkohol, kawa, papierosy, tłuste potrawy oraz nadmiar cukru mają działanie wzmagające stres, gdyż podnoszą ciśnienie krwi. Do metod farmakologicznych należą preparaty, które przyjmuje się doustnie. To herbaty ziołowe uspokajające (np. melisa) lub tabletki/ kapsułki.

 • aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot
  aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot

  Odszkodowania za opóźniony lot wypłacane są zawsze, o ile wina leży po stronie przewoźnika. Takie sytuacje zdarzają się dość często. W przypadku odwołanego czy opóźnionego lotu warto wystąpić o rekompensatę.

  Written on środa, 31 maj 2023 14:11
 • Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?
  Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?

  Arkusz formatu A3 jest bardzo chętnie wykorzystywany przy przygotowywaniu różnego rodzaju materiałów reklamowych, edukacyjnych i promocyjnych. Wymiary takiego arkusza są na tyle duże, że pozwalają na umieszczenie sporej ilości informacji, nie są jednak jeszcze tak duże, aby generować bardzo duże koszty.

  Written on środa, 31 maj 2023 14:06
 • Co oferują firmy pogrzebowe?
  Co oferują firmy pogrzebowe?

  Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudny moment w życiu każdego człowieka. Może on zupełnie zmienić postrzeganie rzeczywistości i utrudnić normalne funkcjonowanie. Jednocześnie wiąże się on z wieloma ważnymi zadaniami i obowiązkami, jakie należy wykonać. Organizacja ceremonii pogrzebowych i pochówku, dokonanie niezbędnych formalności i jednoczesne poradzenie sobie z własnymi emocjami przytłaczają. W jaki sposób sobie z tym problemem poradzić?

  Written on wtorek, 30 maj 2023 07:40
 • Impregnaty do cegły
  Impregnaty do cegły

  Impregnaty do cegły są stosowane w celu ochrony i wzmacniania powierzchni ceglanej. Cegła, będąca porowatym materiałem, może być podatna na wilgoć, plamy, zanieczyszczenia i uszkodzenia, które mogą wpływać na jej wygląd i trwałość. Impregnaty są zaprojektowane tak, aby penetrować strukturę cegły, tworząc barierę ochronną, która odpycha wodę, brud i inne substancje.

  Written on wtorek, 30 maj 2023 07:37
 • Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór
  Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór

  Opieka nad dzieckiem i zapewnienie mu oczekiwanych atrakcji latem to nie lada wyzwanie, kiedy wciąż musisz chodzić do pracy. Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedzią na potrzeby rodziców i ich pociech są półkolonie w mieście – zajęcia, w trakcie których możesz ze spokojem wykonywać swoje obowiązki, a twoje dziecko będzie miało możliwość spędzenia czasu z innymi dziećmi o podobnych zainteresowaniach. Na czym polegają półkolonie? Przekonaj się, dlaczego warto z nich korzystać.

  Written on niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?
  Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?

  Olej z wiesiołka cieszy się coraz większą popularnością, co nie powinno dziwić. Szeroka wiedza na temat prozdrowotnych właściwości tego tłuszczu roślinnego to najlepsza reklama. Co warto wiedzieć na ten temat?

  Written on środa, 24 maj 2023 09:00
 • Naturalny zakwas z buraków - przepis
  Naturalny zakwas z buraków - przepis

  Zakwas z buraków jest napojem o rosnącej popularności ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Jego charakterystyczny czerwony kolor jest związany z obecnością naturalnego barwnika, betaniny, który nie tylko dodaje mu atrakcyjności wizualnej, ale także wpływa na jego właściwości zdrowotne. Zakwas z buraków jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witamina C, błonnik, żelazo i kwas foliowy.

  Written on środa, 24 maj 2023 08:58