poniedziałek, 28 listopad 2022 15:05

Co na uspokojenie i wyciszenie?

apteka gemini apteka gemini www.freepik.com

Żyjemy w świecie, w którym każdy z nas narażony jest na stres. Nie każdy jednak potrafi sobie z nim poradzić. Stresowi często towarzyszy gniew, frustracja, napięcie, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

W trosce o siebie należy regularnie stosować leki na uspokojenie i wyciszenie https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-nerwowy/uspokojenie-wyciszenie. Co może pomóc uspokoić się i wyciszyć? Odpowiadamy na te i inne pytania w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest stres i jak się objawia?

Stres jest naturalną reakcją obronną organizmu. Upraszczając wszelkie definicje, oznacza przeciążenie emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Kojarzy się negatywnie, lecz w małej ilości ma działanie motywujące do działania. Inaczej sprawa wygląda, gdy człowiek stale jest poddany czynnikom stresującym lub kiedy emocjonalnie sobie z nim nie radzi. Może mieć wówczas działanie destrukcyjne na człowieka. Stres objawiać się może zdenerwowaniem, drżeniem rąk, podniesionym ciśnieniem tętniczym krwi, nudnościami, wymiotami, bólem głowy. Po stronie psychicznej mogą pojawić się problemy z zapamiętywaniem, niską samooceną oraz atakami paniki.

Przyczyny stresu

Aktualnie coraz więcej osób nie radzi sobie ze stresem. Ciągła gonitwa, nadmiar obowiązków, praca, choroba, śmierć bliskiej osoby to tylko kilka  najczęstszych przyczyn powodujących stres. Do czynników stresogennych należą także: zanieczyszczenie środowiska, hałas, długa jazda samochodem, mobbing, izolacja, konflikty społeczne, nadmiar bodźców etc. 

Co na uspokojenie i wyciszenie?

Stresu nie można uniknąć, ale istnieją pewne metody, które pomogą uspokoić się i wyciszyć. Można je podzielić na metody niefarmakologiczne i farmakologiczne. Do tej pierwszej grupy należą wszystkie czynności związane z wygospodarowaniem choć troszkę wolnego czasu tylko dla siebie. Uspokoić i wyciszyć się można podczas spaceru w lesie lub parku. Wielu osobom pomagają ćwiczenia z oddechem. 10 spokojnych oddechów i wydechów sprawi, że organizm zostanie dotleniony, praca serca zwolniona i tym samym redukcji ulegnie poziom stężenia kortyzolu we krwi. Liczenie w pamięci do 10 także może nas uspokoić. Osobom, które są narażone na stres i sobie z nim nie radzą zaleca się wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych oraz medytacji. Metody te bardzo pomagają wyciszyć się i nabrać dystansu. Aktywność fizyczna także należy do sposobów radzenia sobie ze stresem. Dotlenienie organizmu, redukcja kortyzolu oraz produkcja endorfin mogą naprawdę nas uspokoić i skutecznie wyciszyć. Sport jest idealną metodą do odreagowania wszelkich stresogennych sytuacji w życiu. Bieganie, jazda rowerem lub pływanie działa zbawiennie na ciało i umysł człowieka. W końcu należy zwrócić uwagę na to, co jemy i jakie używki stosujemy. Alkohol, kawa, papierosy, tłuste potrawy oraz nadmiar cukru mają działanie wzmagające stres, gdyż podnoszą ciśnienie krwi. Do metod farmakologicznych należą preparaty, które przyjmuje się doustnie. To herbaty ziołowe uspokajające (np. melisa) lub tabletki/ kapsułki.

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59