poniedziałek, 28 listopad 2022 15:05

Co na uspokojenie i wyciszenie?

apteka gemini apteka gemini www.freepik.com

Żyjemy w świecie, w którym każdy z nas narażony jest na stres. Nie każdy jednak potrafi sobie z nim poradzić. Stresowi często towarzyszy gniew, frustracja, napięcie, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

W trosce o siebie należy regularnie stosować leki na uspokojenie i wyciszenie https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-nerwowy/uspokojenie-wyciszenie. Co może pomóc uspokoić się i wyciszyć? Odpowiadamy na te i inne pytania w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest stres i jak się objawia?

Stres jest naturalną reakcją obronną organizmu. Upraszczając wszelkie definicje, oznacza przeciążenie emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Kojarzy się negatywnie, lecz w małej ilości ma działanie motywujące do działania. Inaczej sprawa wygląda, gdy człowiek stale jest poddany czynnikom stresującym lub kiedy emocjonalnie sobie z nim nie radzi. Może mieć wówczas działanie destrukcyjne na człowieka. Stres objawiać się może zdenerwowaniem, drżeniem rąk, podniesionym ciśnieniem tętniczym krwi, nudnościami, wymiotami, bólem głowy. Po stronie psychicznej mogą pojawić się problemy z zapamiętywaniem, niską samooceną oraz atakami paniki.

Przyczyny stresu

Aktualnie coraz więcej osób nie radzi sobie ze stresem. Ciągła gonitwa, nadmiar obowiązków, praca, choroba, śmierć bliskiej osoby to tylko kilka  najczęstszych przyczyn powodujących stres. Do czynników stresogennych należą także: zanieczyszczenie środowiska, hałas, długa jazda samochodem, mobbing, izolacja, konflikty społeczne, nadmiar bodźców etc. 

Co na uspokojenie i wyciszenie?

Stresu nie można uniknąć, ale istnieją pewne metody, które pomogą uspokoić się i wyciszyć. Można je podzielić na metody niefarmakologiczne i farmakologiczne. Do tej pierwszej grupy należą wszystkie czynności związane z wygospodarowaniem choć troszkę wolnego czasu tylko dla siebie. Uspokoić i wyciszyć się można podczas spaceru w lesie lub parku. Wielu osobom pomagają ćwiczenia z oddechem. 10 spokojnych oddechów i wydechów sprawi, że organizm zostanie dotleniony, praca serca zwolniona i tym samym redukcji ulegnie poziom stężenia kortyzolu we krwi. Liczenie w pamięci do 10 także może nas uspokoić. Osobom, które są narażone na stres i sobie z nim nie radzą zaleca się wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych oraz medytacji. Metody te bardzo pomagają wyciszyć się i nabrać dystansu. Aktywność fizyczna także należy do sposobów radzenia sobie ze stresem. Dotlenienie organizmu, redukcja kortyzolu oraz produkcja endorfin mogą naprawdę nas uspokoić i skutecznie wyciszyć. Sport jest idealną metodą do odreagowania wszelkich stresogennych sytuacji w życiu. Bieganie, jazda rowerem lub pływanie działa zbawiennie na ciało i umysł człowieka. W końcu należy zwrócić uwagę na to, co jemy i jakie używki stosujemy. Alkohol, kawa, papierosy, tłuste potrawy oraz nadmiar cukru mają działanie wzmagające stres, gdyż podnoszą ciśnienie krwi. Do metod farmakologicznych należą preparaty, które przyjmuje się doustnie. To herbaty ziołowe uspokajające (np. melisa) lub tabletki/ kapsułki.

 • Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci
  Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci

  Jeśli chcesz zadbać o spokojny sen swojego maluszka, kluczowe jest wybranie wysokiej jakości piżam dla dzieci i niemowląt. Wybór odpowiedniej piżamy ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia twojego dziecka, a także może wpłynąć na jakość jego snu. Specjalna konstrukcja piżamek dla noworodków i niemowlaków, bez niepotrzebnych wypustek czy szwów, zapewnia, że nic nie będzie przeszkadzało maluszkowi podczas snu.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:59
 • Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?
  Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?

  Elegancja połączona z nowoczesnością - to pierwsze skojarzenia, które nasuwają się, gdy spojrzymy na ażurowe botki marki Carinii. Jest coś wyjątkowego w sposobie, w jaki te niezwykłe buty wtapiają się w codzienne style i eleganckie zestawy. Ich uniwersalność i wygoda sprawiają, że są nie tylko modnym, ale i praktycznym wyborem dla każdej kobiety. Jak jednak botki te wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie? Zapraszamy do analizy.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:39
 • Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu
  Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu

  Dane pokazują, że bezsenność to zmora Polaków. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z głównych jest stres, który utrudnia zasypianie i może prowadzić do wyburzania w nocy. Na szczęście jest wiele metod, które pomogą minimalizować ten problem, czego przykładem jest melatonina na sen. Nie jest ona jednak jedyną, którą doradzają specjaliści. Sprawdźmy też inne, łatwe do wdrożenia metody!

  Written on środa, 29 listopad 2023 15:58
 • Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?
  Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?

  Obecność białka w moczu nie zawsze musi być sygnałem alarmowym – pojawia się ono fizjologicznie w czasie podwyższonego stresu, odwodnienia czy po intensywnym i wymagającym wysiłku fizycznym. Co jednak w sytuacji, gdy taki stan powtarza się lub utrzymuje? Czy są sposoby na to, by skutecznie obniżyć poziom białka w moczu?

  Written on czwartek, 09 listopad 2023 10:08
 • Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt
  Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt

  Zdrowe, proste zęby to marzenie wielu osób. Dotąd jednym rozwiązaniem na uzyskanie zadowalających efektów było noszenie stałych aparatów, które miały widoczne druty, powodowały duży dyskomfort. Obecnie powstała nowoczesna metoda, dzięki której można poprawić zgryz. To system Invisalign. Czym się wyróżnia? Jakie daje efekty?

  Written on środa, 08 listopad 2023 11:56
 • Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?
  Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?

  Woda jonizowana (alkaliczna) znana jest ze swoich cudownych właściwości dla ludzkiego zdrowia, ale nie tylko. Nadaje się ona również dla zwierząt czy roślin - wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Taka woda charakteryzuje się podwyższonym pH. Czy możliwe jest stworzenie jej całkowicie samodzielnie w domowych warunkach?

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:54
 • Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?
  Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?

  Co sprawia, że mydło jest tak skuteczne, a jednocześnie delikatne dla skóry? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie są oleje, nieodłączny składnik każdego mydła. To właśnie one decydują o właściwościach końcowego produktu, wpływając na jego twardość czy nawilżające działanie. W świecie mydlarskim istnieje wiele rodzajów olejów, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Od oleju kokosowego, przez oliwę z oliwek, aż po olej rycynowy — wybór jest ogromny.

  Written on wtorek, 07 listopad 2023 09:15