poniedziałek, 28 listopad 2022 15:05

Co na uspokojenie i wyciszenie?

apteka gemini apteka gemini www.freepik.com

Żyjemy w świecie, w którym każdy z nas narażony jest na stres. Nie każdy jednak potrafi sobie z nim poradzić. Stresowi często towarzyszy gniew, frustracja, napięcie, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

W trosce o siebie należy regularnie stosować leki na uspokojenie i wyciszenie https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-nerwowy/uspokojenie-wyciszenie. Co może pomóc uspokoić się i wyciszyć? Odpowiadamy na te i inne pytania w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest stres i jak się objawia?

Stres jest naturalną reakcją obronną organizmu. Upraszczając wszelkie definicje, oznacza przeciążenie emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Kojarzy się negatywnie, lecz w małej ilości ma działanie motywujące do działania. Inaczej sprawa wygląda, gdy człowiek stale jest poddany czynnikom stresującym lub kiedy emocjonalnie sobie z nim nie radzi. Może mieć wówczas działanie destrukcyjne na człowieka. Stres objawiać się może zdenerwowaniem, drżeniem rąk, podniesionym ciśnieniem tętniczym krwi, nudnościami, wymiotami, bólem głowy. Po stronie psychicznej mogą pojawić się problemy z zapamiętywaniem, niską samooceną oraz atakami paniki.

Przyczyny stresu

Aktualnie coraz więcej osób nie radzi sobie ze stresem. Ciągła gonitwa, nadmiar obowiązków, praca, choroba, śmierć bliskiej osoby to tylko kilka  najczęstszych przyczyn powodujących stres. Do czynników stresogennych należą także: zanieczyszczenie środowiska, hałas, długa jazda samochodem, mobbing, izolacja, konflikty społeczne, nadmiar bodźców etc. 

Co na uspokojenie i wyciszenie?

Stresu nie można uniknąć, ale istnieją pewne metody, które pomogą uspokoić się i wyciszyć. Można je podzielić na metody niefarmakologiczne i farmakologiczne. Do tej pierwszej grupy należą wszystkie czynności związane z wygospodarowaniem choć troszkę wolnego czasu tylko dla siebie. Uspokoić i wyciszyć się można podczas spaceru w lesie lub parku. Wielu osobom pomagają ćwiczenia z oddechem. 10 spokojnych oddechów i wydechów sprawi, że organizm zostanie dotleniony, praca serca zwolniona i tym samym redukcji ulegnie poziom stężenia kortyzolu we krwi. Liczenie w pamięci do 10 także może nas uspokoić. Osobom, które są narażone na stres i sobie z nim nie radzą zaleca się wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych oraz medytacji. Metody te bardzo pomagają wyciszyć się i nabrać dystansu. Aktywność fizyczna także należy do sposobów radzenia sobie ze stresem. Dotlenienie organizmu, redukcja kortyzolu oraz produkcja endorfin mogą naprawdę nas uspokoić i skutecznie wyciszyć. Sport jest idealną metodą do odreagowania wszelkich stresogennych sytuacji w życiu. Bieganie, jazda rowerem lub pływanie działa zbawiennie na ciało i umysł człowieka. W końcu należy zwrócić uwagę na to, co jemy i jakie używki stosujemy. Alkohol, kawa, papierosy, tłuste potrawy oraz nadmiar cukru mają działanie wzmagające stres, gdyż podnoszą ciśnienie krwi. Do metod farmakologicznych należą preparaty, które przyjmuje się doustnie. To herbaty ziołowe uspokajające (np. melisa) lub tabletki/ kapsułki.

Więcej w tej kategorii: « Skuteczność antykoncepcji awaryjnej
 • Jak dbać o koszule, aby służyły nam jak najdłużej?
  Jak dbać o koszule, aby służyły nam jak najdłużej?

  Koszula to bardzo istotny element garderoby każdego mężczyzny. Dlatego warto się dowiedzieć, jak dbać o koszule, aby służyły jak najdłużej.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:40
 • Co nosić do jeansów, aby stylizacja była elegancka?
  Co nosić do jeansów, aby stylizacja była elegancka?

  Jeansy to element garderoby, który znajduje się w niemalże każdej damskiej szafie. Wygodne, a przy tym stylowe spodnie mogą posłużyć do tworzenia wielu stylizacji - zarówno tych codziennych, jak i eleganckich. Jakie dodatki będą odpowiednim wyborem do jeansów, jeśli chcemy im nadać stylowego wyglądu?

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:31
 • Skąd czerpać modowe inspiracje?
  Skąd czerpać modowe inspiracje?

  Zastanawiasz się, z czym połączyć nową sukienkę lub buty? Nie wiesz, jak tworzyć modne outfity? Poszukaj inspiracji modowych, które pomogą Ci w przygotowaniu stylowych zestawów na wiele okazji! Oto sprawdzone miejsca, gdzie czeka na Ciebie mnóstwo pomysłów.

  Written on czwartek, 26 styczeń 2023 16:46
 • Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce?
  Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce?

  Mrożenie produktów spożywczych jest w powszechne w naszym kraju. Wiele osób kupuje jedzenie z myślą o wykorzystaniu w kolejnych dniach lub tygodniach. Przechowywanie mięsa w zamrażarce rodzi jednak wiele wątpliwości, szczególnie wśród osób młodych.

  Written on środa, 25 styczeń 2023 20:03
 • Numizmaty idealne dla debiutanta na rynku
  Numizmaty idealne dla debiutanta na rynku

  Kiedy już zdecydujemy, by ulokować oszczędności właśnie w monetach, warto byłoby wiedzieć co nieco na temat niektórych z nich. W tym tekście chcemy więc przybliżyć przynajmniej kilka. Choćby po to, aby ułatwić późniejszy wybór.

  Written on czwartek, 29 grudzień 2022 12:01
 • Jakie efekty dają oleje konopne CBD
  Jakie efekty dają oleje konopne CBD

  Dzisiaj mając zdecydowanie szerszą perspektywę widzenia, jeśli chodzi o olejki CBD, jesteśmy w stanie zauważyć pewną prawidłowość, że tylko odpowiedni skład takiego produktu, w którym mówimy o legalnym wykorzystaniu konopi, co może dać nam oczekiwane rezultaty.

  Written on niedziela, 11 grudzień 2022 15:47
 • Pumeks naturalny do pięt. Dowiedz się, dlaczego warto używać pumeksu kosmetycznego
  Pumeks naturalny do pięt. Dowiedz się, dlaczego warto używać pumeksu kosmetycznego

  W pielęgnacji ciała istotny jest niemal każdy jego element. Zadbana cera, włosy, dłonie czy stopy to tylko jedne z nielicznych elementów. O stopy szczególnie dbamy latem.

  Written on poniedziałek, 19 grudzień 2022 13:32