środa, 23 listopad 2022 13:33

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej

tabletka dzień po tabletka dzień po pixabay

Metody antykoncepcji i ich skuteczność to jedna z największych wątpliwości, z jakimi szczególnie młode kobiety zwracają się do swoich lekarzy ginekologów.

Nic w tym dziwnego, w końcu wiele kobiet regularnie współżyjących obawia się nieplanowanej ciąży i chce jej skutecznie zapobiec. W życiu jednak zdarzają się różne sytuacje, może się więc także zdarzyć, że z jakiegoś powodu stosowana normalnie metoda antykoncepcji zawiedzie. Wówczas ratunkiem jest antykoncepcja awaryjna. Jaka jest jej skuteczność? To zależy przede wszystkim od czasu, w jakim została przyjęta. Z każdą godziną jej skuteczność maleje, może się więc okazać, że na zastosowanie tabletki będzie zwyczajnie zbyt późno i mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia.

Tabletka 72h po

Tabletka 72h po ma jeden cel – ma uniemożliwić plemnikom, które mogły znaleźć się w drogach rodnych kobiety zapłodnienie komórki jajowej. Należy podkreślić, że antykoncepcja awaryjna nie jest sposobem na przerwanie istniejącej ciąży. Jeżeli mimo wszystko do zapłodnienia doszło, tabletka awaryjna z całą pewnością nie przerwie ciąży, a wręcz przeciwnie, pomoże w jej utrzymaniu. Kontrowersje, które narosły wokół tabletki 72h po wynikają przede wszystkim z braku wiedzy osób, które utożsamiają tabletkę tego rodzaju z tabletką wczesnoporonną, choć w rzeczywistości nie ma to ze sobą absolutnie nic wspólnego. Antykoncepcja awaryjna jest zalecana w sytuacjach skrajnych, np. gdy stosowana inna metoda antykoncepcji zawodzi i istnieje prawdziwe ryzyko zapłodnienia. Może się zdarzyć także np. pominięcie dawki tabletki antykoncepcyjnej, co także zwiększa znacząco ryzyko ciąży. Warto przytoczyć również sytuację, w której tabletka antykoncepcyjna przyjęta w odpowiedni sposób z jakiegoś powodu zostanie zwymiotowana, a tym samym nie będzie miała szansy na zadziałanie.

Wiele kobiet zastanawia się, czy tabletka dzień po jest bezpieczna. Nie ulega wątpliwości, że jej zażycie nie pozostaje zupełnie obojętne dla zdrowia. Trzeba powiedzieć o ryzyku rozregulowania miesiączki, zaburzeń hormonalnych czy obciążeniu wątroby. Mogą pojawić się przejściowe skutki uboczne, spośród których najczęstsze są nudności, wymioty, bóle głowy, brzucha czy niewielka krwawienia. Warto pamiętać o tym, że nawet w sytuacji przyjęcia tabletki awaryjnej w odpowiednim czasie, mimo wszystko może dojść do zapłodnienia, dlatego jeżeli okres się spóźnia, zalecane jest wykonanie testu ciążowego. Może się okazać, że tabletka została przyjęta zbyt późno, a warunki były sprzyjające i do zapłodnienia mimo wszystko doszło. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie pełni bezpieczeństwa podczas współżycia, najlepiej stosując dwie metody zapobiegania ciąży. Wtedy nawet, jeżeli jedna z nich zawiedzie, druga z dużym prawdopodobieństwem zapobiegnie ciąży.

Ellaone, czy escapelle?

W Polsce obecnie dostępne są dwa rodzaje tabletek po – EllaOne i Escapelle. Czym różnią się te dwa środki? Przede wszystkim swoim składem. EllaOne zawiera w sobie uilprystal, a dokładniej octan uliprystalu, czyli syntetyczny modulator receptora progesteronowego. Aby tabletka ta mogła zadziałać, a więc zapobiec zagnieżdżeniu się zarodka, musi być zastosowana w ciągu maksymalnie 120h, a więc 5 dni od niezabezpieczonego stosunku. Tabletki te mogą być stosowane u kobiet poniżej 18 roku życia, przyjmuje się je doustnie. Skuteczność działania tabletki awaryjnej EllaOne wynosi 97,9-99,1%, według wskaźnika Pearla jest to 0,9-2,1. Tabletka EllaOne nie wywołuje poważnych skutków ubocznych, a najczęściej zgłaszane są nudności i wymioty. Jeżeli po przyjęciu tabletki występują wymioty, należy przyjąć kolejną dawkę, gdyż może się okazać, że poprzednia nie zadziała i mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia. Jeżeli po przyjęciu tabletki wystąpią silne krwawienia czy inne intensywne dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.
Tabletka Escapelle natomiast to tabletka zawierająca w sobie lewonorgestrel. Może być stosowana do 3 dni od odbycia niezabezpieczonego stosunku, jednak im szybciej zostanie przyjęta, tym większa będzie jej skuteczność i o wiele niższe ryzyko ciąży. Tabletkę przyjmuje się doustnie, a jej skuteczność wynosi 97,9-99,1%, według wskaźnika Pearla jest to 0,9-2,1. Jak widać, skuteczność EllaOne i Escapelle jest taka sama, jednak w przypadku Escapelle czas na przyjęcie tabletki jest krótszy aż o 2 dni.

Różnica pomiędzy tymi dwoma środkami jest niewielka, obie te tabletki działają w zasadzie tak samo, jednak różny jest czas na ich przyjęcie. Skuteczność obu tabletek oceniana jest tak samo, w przypadku EllaOne jednak mamy dłuższy czas na reakcję, co nie zmienia faktu, że z każdą godziną skuteczność drastycznie maleje. Może się okazać, że minie zbyt wiele czasu od niezabezpieczonego stosunku i mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia, jeżeli warunki były sprzyjające i plemniki przetrwały w drogach rodnych.

Podsumowując

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest bardzo wysoka, o ile tabletka zostanie przyjęta w odpowiednim czasie. Z każdą godziną mijającą od odbycia stosunku skuteczność maleje. Może się przecież okazać, ze plemniki pojawiły się w drogach rodnych kobiety i doszło do zapłodnienia, a tabletka zostanie przyjęta już po tym fakcie. Jeżeli doszło do zagnieżdżenia się zarodka, tabletka awaryjna podtrzyma ciążę, z pewnością nie zadziała wczesnoporonnie, czego obawia się wiele kobiet. Tabletka dzień po powinna być stosowana tylko w sytuacjach awaryjnych, gdyż jej działanie nie jest dla naszego organizmu zupełnie obojętnie. Możliwe jest wystąpienie wielu różnych skutków ubocznych, które nie są niebezpieczne, ale mogą dość mocno rozregulować układ hormonalny kobiety. Sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie antykoncepcji hormonalnej nie powinny powtórzyć się więcej niż kilka razy w życiu, zdecydowanie lepiej jest ich unikać i stosować inne metody antykoncepcji, która nie wpływa na zdrowie kobiety i jej układ hormonalny. Obie tabletki w Polsce dostępne są tylko i wyłącznie na receptę, a może ją wystawić nie tylko lekarz ginekolog, ale także każdy inny lekarz.

Konsultacje lekarskie online: twoje-zdrowie24.pl

  • Co musisz wiedzieć po diagnozie raka piersi?
    Co musisz wiedzieć po diagnozie raka piersi?

    Rak piersi dotyka 1 na 8 kobiet w Stanach Zjednoczonych, a mimo to, diagnoza tej choroby może sprawić, że pacjentki czują się osamotnione. W tak trudnym momencie, chirurdzy onkologiczni z Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów (ACS) oferują cenne porady, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem.

    Napisano niedziela, 06 październik 2024 22:41
  • Toksyczne substancje ukryte w domowych przedmiotach
    Toksyczne substancje ukryte w domowych przedmiotach

    Najnowsze badania wskazują, że wiele popularnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak zabawki, naczynia kuchenne i pojemniki na wynos, zawiera szkodliwe chemikalia związane z ryzykiem zachorowania na raka. Zespół badaczy, którym przewodniczyła dr. Megan Liu, odkrył, że liczne produkty z tworzyw sztucznych, zwłaszcza te wykonane z czarnego plastiku, zawierają toksyczne środki opóźniające zapłon. Chemikalia te zostały wcześniej zakazane z powodu ich potencjalnie szkodliwego wpływu na zdrowie.

    Napisano sobota, 05 październik 2024 23:11
  • Dlaczego ból jest tak wyczerpujący?
    Dlaczego ból jest tak wyczerpujący?

    Przewlekłe bóle to nie tylko doznanie fizyczne, ale także potężne obciążenie psychiczne i emocjonalne. Wielu pacjentów cierpiących na długotrwały ból skarży się na chroniczne zmęczenie, które odbiera im energię i motywację do codziennych działań. Nowe badania z Wielkiej Brytanii wykazały, że ból i zmęczenie to dwa główne czynniki utrudniające prowadzenie aktywnego i pełnego życia.

    Napisano sobota, 21 wrzesień 2024 14:21
  • Skutki uboczne odstawiania antydepresantów
    Skutki uboczne odstawiania antydepresantów

    Nowe badania sugerują, że pacjenci odstawiający antydepresanty mogą doświadczać znacznie częstszych skutków ubocznych niż wynikało to z wcześniejszych badań. Choć leki te, przepisywane milionom pacjentów, od dawna są znane z możliwości wywołania objawów takich jak zawroty głowy, bóle głowy, bezsenność i nudności podczas odstawiania, nowe badania pokazują, że problem ten może być bardziej powszechny.

    Napisano piątek, 20 wrzesień 2024 00:56
  • Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem
    Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem

    Eksperci ostrzegają przed "ukrytą epidemią" alkoholizmu wśród osób w średnim wieku i emerytów. W tej grupie demograficznej, choć często nie rozpoznają swojego problemu, nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych chorób, w tym raka i depresji. Proste narzędzie diagnostyczne, zwane testem CAGE, może pomóc lekarzom zidentyfikować potencjalne problemy z alkoholem, zanim staną się one poważnym zagrożeniem.

    Napisano wtorek, 17 wrzesień 2024 00:40
  • Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy
    Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy

    Choć zanieczyszczenie powietrza często kojarzymy z problemem na zewnątrz, w rzeczywistości powietrze wewnątrz naszych domów również może mieć wpływ na zdrowie. W Australii około 12% przypadków astmy u dzieci można przypisać kuchenkami gazowym, które emitują toksyczne substancje do powietrza. Mimo to, wiele australijskich gospodarstw domowych wciąż polega na gazie.

    Napisano niedziela, 15 wrzesień 2024 20:33
  • Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach
    Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach

    Używanie niektórych publicznych toalet może wiązać się z ryzykiem zarażenia niebezpiecznym wirusem, ostrzega brytyjski lekarz. Mało znany czerwony znak na papierze toaletowym może świadczyć o obecności śladów krwi, która potencjalnie może przenosić wirusy, takie jak wirus zapalenia wątroby typu B, C czy HIV.

    Napisano środa, 11 wrzesień 2024 22:58