sobota, 01 czerwiec 2024 19:04

Złe nawyki pokolenia "dobrobytu"

Nowe problemy pokolenia Z Nowe problemy pokolenia Z fot: unsplash

Pokolenie Z rezygnuje z typowych dla milenialsów nawyków, takich jak picie alcopops i palenie papierosów, na rzecz własnych ryzykownych zachowań, od wapowania po zażywanie ketaminy. Starsze pokolenia charakteryzowały się skłonnością do binge drinking i palenia, które były jednymi z największych przyczyn problemów zdrowotnych. Większość narkotyków, od ecstasy po konopie indyjskie, również była konsumowana w większych ilościach przez milenialsów niż przez dzisiejszych nastolatków. Mimo że Gen Z pije mniej i bierze mniej narkotyków, eksperci ostrzegają, że inne zmiany społeczne zagrażają ich zdrowiu.

 • Jakie nawyki zdrowotne porzuca Gen Z w porównaniu do milenialsów?
 • Dlaczego wapowanie stało się tak popularne wśród Gen Z?
 • Jakie są statystyki dotyczące używania ketaminy wśród młodzieży?
 • Jakie są główne czynniki wpływające na zdrowie psychiczne dzieci?
 • Jakie działania mogą pomóc w poprawie zdrowia fizycznego i psychicznego Gen Z?

Wapowanie: Nowe zagrożenie zdrowotne

Podczas gdy tradycyjne papierosy wydają się dziś desperacko niemodne dla wielu członków Gen Z, wapowanie osiągnęło poziom endemiczny. Szokujące statystyki pokazują, że jedna czwarta dzisiejszych dzieci próbowała już e-papierosów z nikotyną, które są szeroko dostępne w sklepach w całym kraju. Co gorsza, jedna dziesiąta jest teraz regularnymi użytkownikami, co wywołuje obawy o przyszły kryzys zdrowotny z powodu tajemnic związanych z długoterminowym bezpieczeństwem e-papierosów.

Pomimo zapewnień, że waporyzatory są przeznaczone tylko dla byłych palaczy, wiele z nich jest bezczelnie kierowanych do dzieci, z kolorowymi opakowaniami i modnymi smakami, takimi jak Blue Razz Lemonade i Fairground Wizz.

"Wszystko, co daje wrażenie, że są to nieszkodliwe, przyjazne dla dzieci rzeczy, jest skandaliczną próbą wykorzystania dzieci i młodzieży." - prof. Bush z Imperial College London

Ketamina: Popularny narkotyk imprezowy

Młodzi ludzie mogą powstrzymywać się od narkotyków bardziej niż poprzednie pokolenia, ale jeden z nich cieszy się niepokojącą popularnością. Używanie ketaminy osiągnęło rekordowy poziom wśród osób w wieku 16-24 lat w zeszłym roku, przy czym prawie jeden na 25 osób w tej grupie w Anglii przyznał się do jej zażywania. To skok o jedną piątą w porównaniu z rokiem 2020 i czterokrotnie wyższy poziom niż dziesięć lat temu.

Ketamina była popularnym narkotykiem imprezowym pod koniec lat 90., kiedy była powszechnie stosowana na całonocnych rave'ach. Jednak jej popularność spadła w latach 2000, gdy stała się narkotykiem z listy III, a obawy o skutki uboczne, w tym halucynacje i, w rzadkich przypadkach, drgawki, zyskały na znaczeniu.

Zdrowie psychiczne: Wzrost zaburzeń psychicznych

Presje współczesnego życia i skutki pandemii Covid przyczyniły się do tego, co jest powszechnie opisywane jako "kryzys" zdrowia psychicznego dzieci. Prawie jedna czwarta dzieci w Anglii ma obecnie "prawdopodobne zaburzenie psychiczne", wynika z raportu Office of National Statistics (ONS). Dane z 2023 roku sugerują, że 23,3% dzieci ma prawdopodobne zaburzenie psychiczne, takie jak lęk lub depresja, co stanowi wzrost w porównaniu z 19% rok wcześniej.

Eksperci wcześniej zwracali uwagę na wpływ pandemii Covid, oraz zakłócenia, jakie spowodowała w edukacji i życiu społecznym dzieci, w połączeniu z kryzysem kosztów życia i mediami społecznościowymi jako czynniki szkodliwe dla zdrowia psychicznego dzieci.

Pomimo tego, że Gen Z rezygnuje z niektórych nawyków swoich poprzedników, takich jak picie i palenie, wciąż borykają się z nowymi wyzwaniami zdrowotnymi wynikającymi z wapowania, używania ketaminy i problemów zdrowia psychicznego. Współczesne zmiany społeczne i technologiczne w znacznym stopniu wpływają na ich codzienne życie i zdrowie, co wymaga uwagi i działań ze strony społeczeństwa i instytucji zdrowotnych.

 

Źródło: Dailymail • Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci
  Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci

  Spożywanie małych ryb w całości może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu raka i innych przyczyn, według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Public Health Nutrition.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 22:21
 • Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online
  Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online

  Współczesne kalkulatory ubezpieczeniowe online przeszły znaczną ewolucję, dostosowując się do rosnących oczekiwań użytkowników oraz dynamicznych zmian technologicznych. Oferują one znacznie więcej niż tylko proste obliczenia składki ubezpieczeniowej. Nowoczesne narzędzia są zaprojektowane, aby dostarczać spersonalizowane oferty, zwiększać przejrzystość procesów oraz integrację z innymi systemami. W artykule tym przyjrzymy się nowościom, które obecnie dominują w kalkulatorach ubezpieczeniowych online.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 09:58
 • Dziedziczność Alzheimera
  Dziedziczność Alzheimera

  Nowe badania sugerują, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest wyższe, jeśli matka pacjenta była wcześniej zdiagnozowana z tą chorobą, w porównaniu do przypadków, gdy chorobę miał ojciec. Badania przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts pokazują również, że ojcowie, u których choroba Alzheimera wystąpiła przed 65. rokiem życia, mogą także zwiększać ryzyko jej rozwoju u swoich dzieci.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 23:26
 • Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik
  Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik

  Wybór odpowiedniej odzieży medycznej to kluczowy aspekt pracy w służbie zdrowia. Niezależnie od tego, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, fizjoterapeutą, czy technikiem medycznym, odpowiednia odzież wpływa na komfort pracy i profesjonalny wygląd. W poniższym artykule przedstawimy, jak wybrać odzież medyczną, zwracając uwagę na materiały, wygodę oraz szeroką gamę dostępnych fasonów.

  Napisano niedziela, 16 czerwiec 2024 09:37
 • Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?
  Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?

  Nowe badania wykazują dwukierunkowy związek między depresją a utratą pamięci. Naukowcy od dawna wiedzieli, że nastrój i pamięć są ze sobą powiązane, ale jest to pierwsze badanie, które szczegółowo bada relację między tymi dwoma czynnikami. Wyniki sugerują, że osoby z silniejszymi objawami depresji doświadczają szybszej utraty pamięci, a z kolei znacząca utrata pamięci prowadzi do wyższego poziomu objawów depresji.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 23:45
 • Korzyści aktywności na świeżym powietrzu
  Korzyści aktywności na świeżym powietrzu

  Aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym, poprawę funkcji układu odpornościowego i wydłużenie oczekiwanej długości życia. Jednak badania pokazują, że większość dorosłych w Stanach Zjednoczonych ćwiczy znacznie mniej niż zalecane 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Okazuje się, że ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą oferować jeszcze więcej korzyści niż te wykonywane w pomieszczeniach.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 00:51
 • Wpływ stresu na zdrowie
  Wpływ stresu na zdrowie

  W czerwcu 2016 roku, gdy niemiecka reprezentacja piłkarska przygotowywała się do meczu z Słowacją w mistrzostwach Europy, grupa naukowców z Niemiec z ciekawością obserwowała reakcje kibiców. Ich celem było zbadanie związku między krótkotrwałym, ostrym stresem psychicznym a jego fizycznymi skutkami, w tym zawałami serca i udarami.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 01:03