sobota, 01 czerwiec 2024 18:36

Nowe techniki pomagają w wykrywaniu autyzmu u dzieci

Wykrywanie autyzmu za pomocą ślezenia ruchu oczu Wykrywanie autyzmu za pomocą ślezenia ruchu oczu fot: unsplash

Prawie 3% wszystkich dzieci w Stanach Zjednoczonych jest diagnozowanych z autyzmem, według Centers for Disease Control and Prevention. Jednak zespół badawczy z Indiana University i Purdue University znajduje sposoby na wcześniejsze postawienie właściwej diagnozy.

  • Jakie są obecne problemy z dostępem do ocen w kierunku autyzmu?
  • Jakie biomarkery są wykorzystywane w badaniu nad diagnozowaniem autyzmu?
  • W jaki sposób techniki śledzenia ruchu oczu poprawiają dokładność diagnozy autyzmu?
  • Jakie są przyszłe plany zespołu badawczego z Indiana University i Purdue University?
  • Kto jest głównym autorem badania opublikowanego w JAMA Network Open?

Problem dostępności specjalistycznych ocen

McNally Keehn jest głównym autorem artykułu opublikowanego niedawno w JAMA Network Open, który opisuje badania zespołu nad diagnozowaniem autyzmu za pomocą biomarkerów śledzenia ruchu oczu w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej w całej Indianie. Zespół podróżował do praktyk uczestniczących w systemie Indiana Early Autism Evaluation Hub i przeprowadził badanie 146 dzieci w wieku od 14 do 48 miesięcy.

"Obecnie liczba dzieci wymagających ocen w kierunku autyzmu przewyższa możliwości specjalistów wyszkolonych do świadczenia tych usług, dzieci i ich rodziny obecnie czekają rok lub dłużej na dostęp do ocen. Jest to problem, ponieważ dzieci tracą szanse na interwencje w optymalnym czasie ich skuteczności." - Rebecca McNally Keehn, Ph.D., adiunkt pediatrii w IU School of Medicine

Biomarkery śledzenia ruchu oczu

Podczas badania dzieci siedziały w krzesełku lub na kolanach opiekuna i oglądały filmy na ekranie komputera, podczas gdy badacze rejestrowali ich ruchy oczu i wielkość źrenic. Gdy diagnoza lekarza podstawowej opieki i pewność diagnostyczna zostały połączone z metrykami biomarkerów śledzenia ruchu oczu, model osiągnął czułość 91% i specyficzność 87%, co oznaczało bardziej dokładne diagnozowanie autyzmu.

"Biomarkery diagnostyczne to cechy, które dostarczają wyraźnych i obiektywnych wskazań diagnozy. Biomarkery śledzenia ruchu oczu, które mierzą społeczną i niespołeczną uwagę oraz funkcję mózgu, okazały się różnicować młodsze dzieci z autyzmem od dzieci z innymi niepełnosprawnościami rozwojowymi, jednak pomimo ogromnych inwestycji w odkrywanie biomarkerów śledzenia ruchu oczu, wciąż istnieje luka w ich przekładaniu na korzyści kliniczne." - Rebecca McNally Keehn

Przyszłe kroki i znaczenie dla zdrowia publicznego

McNally Keehn stwierdziła, że takie badania mogą pomóc w zmniejszeniu opóźnień w dostępie do ocen autyzmu poprzez lepsze wyposażenie lekarzy podstawowej opieki w wielometodowe podejście diagnostyczne.

"Jest to kwestia zdrowia publicznego, a nasze podejście ma potencjał do znacznego poprawienia dostępu do terminowych, dokładnych diagnoz w lokalnych społecznościach." - Rebecca McNally Keehn

Kolejnym krokiem zespołu jest przeprowadzenie na dużą skalę badań replikacyjnych i walidacyjnych ich modelu diagnostycznego z użyciem sztucznej inteligencji. Następnie planują przeprowadzenie próby klinicznej, badającej skuteczność modelu diagnostycznego w rzeczywistych ocenach w podstawowej opiece zdrowotnej.

Autorami badania są również Patrick Monahan, Brett Enneking, Tybytha Ryan i Nancy Swigonski z IU oraz Brandon Keehn z Purdue.

 

Źródło: MedicalXpress



  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50