wtorek, 04 kwiecień 2023 14:43

Jak układać w lodówce i nie marnować żywności? – Proste i praktyczne porady

jak układać w lodówce jak układać w lodówce mat.prasowe

 Na całym świecie każdego roku wyrzucana jest olbrzymia ilość żywności. Wskazuje się, że w samej Polsce jest to około 5 milionów ton, na co składają się między innymi owoce, warzywa, pieczywo i produkty mięsne. Co jednak istotne, dość szybko i łatwo możemy zmienić ten trend i jednocześnie wprowadzić znaczne oszczędności w domowym budżecie. Jak tego dokonać? Otóż wystarczy układać żywność w bardziej przemyślany sposób...

 

 1. Po pierwsze: porządek w lodówce.
 2. Sposoby przechowywania żywności.
 3. Organizacja na najwyższym poziomie.

Powszechnie zdarza się, że różnego rodzaju produkty zbyt długo przetrzymujemy w lodówce, aż w końcu przekraczają termin przydatności i nie nadają się do użytku. Najczęściej dzieje się tak przez zwykłą nieuwagę, wciśnięcie jedzenia w odległy kąt, gdzie zostało zasłonięte czymś innym. Lecz praktyka pokazuje, że każdy bez najmniejszych problemów może wprowadzić w swoim domu kilka usprawnień, dzięki którym znacznie ograniczy marnowanie żywności. A jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Tak więc jak układać w lodówce?

Po pierwsze: porządek w lodówce

Zanim zaczniemy reorganizować lodówkę i zastanawiać się, jak najlepiej przechowywać żywność, powinniśmy ją opróżnić i dokładnie umyć. Dlaczego? Otóż we wnętrzu lodówki znajduje się wiele mikroorganizmów (dostających się do niej na jedzeniu). W dużej mierze to właśnie one sprawiają, że np. surowe mięso czy warzywa szybciej się psują. Ponadto odpowiedzialne są za nieprzyjemne zapachy. Lodówkę powinno się czyścić regularnie – co kilka miesięcy.

Do mycia w większości przypadków nie trzeba wykorzystywać specjalnych środków czyszczących. Wystarczy zwykła woda z octem, które pospołu potrafią zdziałać cuda. Co istotne: podczas wyciągania żywności starajmy się ją od razu segregować pod względem terminu ważności. Ułatwi to późniejsze układanie.

Sposoby przechowywania żywności

Fabrycznie pakowaną żywność, np. mięso czy gotowe dania, należy układać w lodówce pod kątem ich terminu ważności. Produkty z krótką datą (lub bliską końcowi) powinny znajdować się pod ręką użytkownika. Za nimi ustawiajmy te świeżo kupione, które wytrzymają dłużej.

Co więcej, zwróćmy uwagę na półki – w nowoczesnych urządzeniach są one przeznaczone dla konkretnych produktów, np. do przechowywania warzyw i owoców. Panują na nich odmienne warunki (temperatury). Warto tutaj skorzystać z sugestii producenta: w pobliżu półek często znajdują się specjalne oznaczenia. Jak więc układać żywność w lodówce?

Na samej górze powinno się umieszczać produkty mleczne, np. jogurty, twarogi. Wyjątkiem jest żółty ser, który lepiej sobie poradzi w środkowym przedziale. Obok niego układajmy mięso: kiełbasę, szynkę. Dolny poziom lodówki występuje zazwyczaj w formie szuflad, gdzie utrzymywana jest najniższa temperatura. Wkładajmy tam surowe ryby, mięso, warzywa i owoce (oddzielając je od siebie). Z kolei w drzwiach lodówki przechowujmy przetwory, ketchup, musztardę, mleko, soki, jajka.

Organizacja na najwyższym poziomie

Wiedząc już, jak układać w lodówce, warto zainwestować w dodatkowe opakowania: pojemniki i kosze. Ułatwią one przechowywanie poszczególnych produktów, jednocześnie wydłużając ich termin przydatności. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mięs, ryb  i serów – zamykając je w szczelnych pojemnikach, zagwarantujemy sobie świeżość i niemieszanie się zapachów. Warzywa i owoce lepiej umieszczać w otwartych organizerach, aby zapewnić im odpowiednią cyrkulację powietrza.

 • aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot
  aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot

  Odszkodowania za opóźniony lot wypłacane są zawsze, o ile wina leży po stronie przewoźnika. Takie sytuacje zdarzają się dość często. W przypadku odwołanego czy opóźnionego lotu warto wystąpić o rekompensatę.

  Written on środa, 31 maj 2023 14:11
 • Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?
  Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?

  Arkusz formatu A3 jest bardzo chętnie wykorzystywany przy przygotowywaniu różnego rodzaju materiałów reklamowych, edukacyjnych i promocyjnych. Wymiary takiego arkusza są na tyle duże, że pozwalają na umieszczenie sporej ilości informacji, nie są jednak jeszcze tak duże, aby generować bardzo duże koszty.

  Written on środa, 31 maj 2023 14:06
 • Co oferują firmy pogrzebowe?
  Co oferują firmy pogrzebowe?

  Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudny moment w życiu każdego człowieka. Może on zupełnie zmienić postrzeganie rzeczywistości i utrudnić normalne funkcjonowanie. Jednocześnie wiąże się on z wieloma ważnymi zadaniami i obowiązkami, jakie należy wykonać. Organizacja ceremonii pogrzebowych i pochówku, dokonanie niezbędnych formalności i jednoczesne poradzenie sobie z własnymi emocjami przytłaczają. W jaki sposób sobie z tym problemem poradzić?

  Written on wtorek, 30 maj 2023 07:40
 • Impregnaty do cegły
  Impregnaty do cegły

  Impregnaty do cegły są stosowane w celu ochrony i wzmacniania powierzchni ceglanej. Cegła, będąca porowatym materiałem, może być podatna na wilgoć, plamy, zanieczyszczenia i uszkodzenia, które mogą wpływać na jej wygląd i trwałość. Impregnaty są zaprojektowane tak, aby penetrować strukturę cegły, tworząc barierę ochronną, która odpycha wodę, brud i inne substancje.

  Written on wtorek, 30 maj 2023 07:37
 • Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór
  Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór

  Opieka nad dzieckiem i zapewnienie mu oczekiwanych atrakcji latem to nie lada wyzwanie, kiedy wciąż musisz chodzić do pracy. Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedzią na potrzeby rodziców i ich pociech są półkolonie w mieście – zajęcia, w trakcie których możesz ze spokojem wykonywać swoje obowiązki, a twoje dziecko będzie miało możliwość spędzenia czasu z innymi dziećmi o podobnych zainteresowaniach. Na czym polegają półkolonie? Przekonaj się, dlaczego warto z nich korzystać.

  Written on niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?
  Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?

  Olej z wiesiołka cieszy się coraz większą popularnością, co nie powinno dziwić. Szeroka wiedza na temat prozdrowotnych właściwości tego tłuszczu roślinnego to najlepsza reklama. Co warto wiedzieć na ten temat?

  Written on środa, 24 maj 2023 09:00
 • Naturalny zakwas z buraków - przepis
  Naturalny zakwas z buraków - przepis

  Zakwas z buraków jest napojem o rosnącej popularności ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Jego charakterystyczny czerwony kolor jest związany z obecnością naturalnego barwnika, betaniny, który nie tylko dodaje mu atrakcyjności wizualnej, ale także wpływa na jego właściwości zdrowotne. Zakwas z buraków jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witamina C, błonnik, żelazo i kwas foliowy.

  Written on środa, 24 maj 2023 08:58