wtorek, 04 kwiecień 2023 14:43

Jak układać w lodówce i nie marnować żywności? – Proste i praktyczne porady

jak układać w lodówce jak układać w lodówce mat.prasowe

 Na całym świecie każdego roku wyrzucana jest olbrzymia ilość żywności. Wskazuje się, że w samej Polsce jest to około 5 milionów ton, na co składają się między innymi owoce, warzywa, pieczywo i produkty mięsne. Co jednak istotne, dość szybko i łatwo możemy zmienić ten trend i jednocześnie wprowadzić znaczne oszczędności w domowym budżecie. Jak tego dokonać? Otóż wystarczy układać żywność w bardziej przemyślany sposób...

 

  1. Po pierwsze: porządek w lodówce.
  2. Sposoby przechowywania żywności.
  3. Organizacja na najwyższym poziomie.

Powszechnie zdarza się, że różnego rodzaju produkty zbyt długo przetrzymujemy w lodówce, aż w końcu przekraczają termin przydatności i nie nadają się do użytku. Najczęściej dzieje się tak przez zwykłą nieuwagę, wciśnięcie jedzenia w odległy kąt, gdzie zostało zasłonięte czymś innym. Lecz praktyka pokazuje, że każdy bez najmniejszych problemów może wprowadzić w swoim domu kilka usprawnień, dzięki którym znacznie ograniczy marnowanie żywności. A jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Tak więc jak układać w lodówce?

Po pierwsze: porządek w lodówce

Zanim zaczniemy reorganizować lodówkę i zastanawiać się, jak najlepiej przechowywać żywność, powinniśmy ją opróżnić i dokładnie umyć. Dlaczego? Otóż we wnętrzu lodówki znajduje się wiele mikroorganizmów (dostających się do niej na jedzeniu). W dużej mierze to właśnie one sprawiają, że np. surowe mięso czy warzywa szybciej się psują. Ponadto odpowiedzialne są za nieprzyjemne zapachy. Lodówkę powinno się czyścić regularnie – co kilka miesięcy.

Do mycia w większości przypadków nie trzeba wykorzystywać specjalnych środków czyszczących. Wystarczy zwykła woda z octem, które pospołu potrafią zdziałać cuda. Co istotne: podczas wyciągania żywności starajmy się ją od razu segregować pod względem terminu ważności. Ułatwi to późniejsze układanie.

Sposoby przechowywania żywności

Fabrycznie pakowaną żywność, np. mięso czy gotowe dania, należy układać w lodówce pod kątem ich terminu ważności. Produkty z krótką datą (lub bliską końcowi) powinny znajdować się pod ręką użytkownika. Za nimi ustawiajmy te świeżo kupione, które wytrzymają dłużej.

Co więcej, zwróćmy uwagę na półki – w nowoczesnych urządzeniach są one przeznaczone dla konkretnych produktów, np. do przechowywania warzyw i owoców. Panują na nich odmienne warunki (temperatury). Warto tutaj skorzystać z sugestii producenta: w pobliżu półek często znajdują się specjalne oznaczenia. Jak więc układać żywność w lodówce?

Na samej górze powinno się umieszczać produkty mleczne, np. jogurty, twarogi. Wyjątkiem jest żółty ser, który lepiej sobie poradzi w środkowym przedziale. Obok niego układajmy mięso: kiełbasę, szynkę. Dolny poziom lodówki występuje zazwyczaj w formie szuflad, gdzie utrzymywana jest najniższa temperatura. Wkładajmy tam surowe ryby, mięso, warzywa i owoce (oddzielając je od siebie). Z kolei w drzwiach lodówki przechowujmy przetwory, ketchup, musztardę, mleko, soki, jajka.

Organizacja na najwyższym poziomie

Wiedząc już, jak układać w lodówce, warto zainwestować w dodatkowe opakowania: pojemniki i kosze. Ułatwią one przechowywanie poszczególnych produktów, jednocześnie wydłużając ich termin przydatności. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mięs, ryb  i serów – zamykając je w szczelnych pojemnikach, zagwarantujemy sobie świeżość i niemieszanie się zapachów. Warzywa i owoce lepiej umieszczać w otwartych organizerach, aby zapewnić im odpowiednią cyrkulację powietrza.

  • Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić
    Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić

    Krótsze dni zimowe mogą wywołać sezonową depresję u osób wrażliwych na zmiany światła słonecznego. Zaburzenie afektywne sezonowe (SAD) dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wielu pacjentów korzysta z terapii światłem, leków oraz terapii poznawczo-behawioralnej, aby poprawić swoje samopoczucie.

    Napisano niedziela, 03 listopad 2024 22:26
  • Mało znane znaczenie witaminy D
    Mało znane znaczenie witaminy D

    Badania wskazują, że witamina D jest nie tylko kluczowa dla zdrowia kości, ale również dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Niedobór tej witaminy wiązany jest z wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, jednak mechanizmy tej zależności były dotychczas słabo poznane. Nowe badanie opublikowane w Science Advances ujawnia, że brak aktywnej formy witaminy D wpływa negatywnie na rozwój limfocytów T, co prowadzi do nadmiernej autoaktywacji tych komórek i ryzyka uszkodzenia własnych tkanek organizmu.

    Napisano sobota, 02 listopad 2024 23:25
  • Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?
    Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?

    Naukowcy ze Szkocji zidentyfikowali potencjał selenu, pierwiastka obecnego w orzechach brazylijskich, który może pomóc w opracowaniu nowych terapii zapobiegających rozprzestrzenianiu się agresywnego, potrójnie ujemnego raka piersi. W badaniach finansowanych przez Cancer Research UK odkryto, że selen, będący silnym antyoksydantem, wpływa na komórki nowotworowe, hamując ich zdolność do migracji do innych części organizmu.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 13:02
  • Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?
    Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?

    Dotychczasowe badania sugerowały, że stanie może być korzystne dla zdrowia serca, jednak najnowsze wyniki z Uniwersytetu w Sydney wskazują, że długotrwałe stanie może zwiększać ryzyko chorób krążenia. W artykule przeanalizujemy szczegóły tych badań i ich potencjalne konsekwencje dla zdrowia.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 01:32
  • Po czym stwierdzić, że masz OCD?
    Po czym stwierdzić, że masz OCD?

    Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) to często niezauważana choroba, która dotyka wielu osób na całym świecie. Eksperci szacują, że aż dwie trzecie osób cierpiących na OCD nie otrzymuje diagnozy, a to może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

    Napisano poniedziałek, 21 październik 2024 00:12
  • Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?
    Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?

    Muzyka odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na nasze samopoczucie, motywując do działania i przynosząc ukojenie. Jej potężny wpływ nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że coraz częściej jest wykorzystywana w medycynie. Oprócz pozytywnego wpływu w leczeniu nowotworów, zarządzaniu przewlekłym bólem czy wspomaganiu regeneracji mózgu po udarze, naukowcy dokonują znaczących odkryć dotyczących stosowania muzyki u pacjentów z demencją.

    Napisano sobota, 19 październik 2024 23:20
  • Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?
    Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neuropsychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, aż jedno na dziewięcioro dzieci w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowane ADHD, a ponad 8% studentów zmaga się z tym problemem.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 22:57