wtorek, 04 kwiecień 2023 14:43

Jak układać w lodówce i nie marnować żywności? – Proste i praktyczne porady

jak układać w lodówce jak układać w lodówce mat.prasowe

 Na całym świecie każdego roku wyrzucana jest olbrzymia ilość żywności. Wskazuje się, że w samej Polsce jest to około 5 milionów ton, na co składają się między innymi owoce, warzywa, pieczywo i produkty mięsne. Co jednak istotne, dość szybko i łatwo możemy zmienić ten trend i jednocześnie wprowadzić znaczne oszczędności w domowym budżecie. Jak tego dokonać? Otóż wystarczy układać żywność w bardziej przemyślany sposób...

 

 1. Po pierwsze: porządek w lodówce.
 2. Sposoby przechowywania żywności.
 3. Organizacja na najwyższym poziomie.

Powszechnie zdarza się, że różnego rodzaju produkty zbyt długo przetrzymujemy w lodówce, aż w końcu przekraczają termin przydatności i nie nadają się do użytku. Najczęściej dzieje się tak przez zwykłą nieuwagę, wciśnięcie jedzenia w odległy kąt, gdzie zostało zasłonięte czymś innym. Lecz praktyka pokazuje, że każdy bez najmniejszych problemów może wprowadzić w swoim domu kilka usprawnień, dzięki którym znacznie ograniczy marnowanie żywności. A jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Tak więc jak układać w lodówce?

Po pierwsze: porządek w lodówce

Zanim zaczniemy reorganizować lodówkę i zastanawiać się, jak najlepiej przechowywać żywność, powinniśmy ją opróżnić i dokładnie umyć. Dlaczego? Otóż we wnętrzu lodówki znajduje się wiele mikroorganizmów (dostających się do niej na jedzeniu). W dużej mierze to właśnie one sprawiają, że np. surowe mięso czy warzywa szybciej się psują. Ponadto odpowiedzialne są za nieprzyjemne zapachy. Lodówkę powinno się czyścić regularnie – co kilka miesięcy.

Do mycia w większości przypadków nie trzeba wykorzystywać specjalnych środków czyszczących. Wystarczy zwykła woda z octem, które pospołu potrafią zdziałać cuda. Co istotne: podczas wyciągania żywności starajmy się ją od razu segregować pod względem terminu ważności. Ułatwi to późniejsze układanie.

Sposoby przechowywania żywności

Fabrycznie pakowaną żywność, np. mięso czy gotowe dania, należy układać w lodówce pod kątem ich terminu ważności. Produkty z krótką datą (lub bliską końcowi) powinny znajdować się pod ręką użytkownika. Za nimi ustawiajmy te świeżo kupione, które wytrzymają dłużej.

Co więcej, zwróćmy uwagę na półki – w nowoczesnych urządzeniach są one przeznaczone dla konkretnych produktów, np. do przechowywania warzyw i owoców. Panują na nich odmienne warunki (temperatury). Warto tutaj skorzystać z sugestii producenta: w pobliżu półek często znajdują się specjalne oznaczenia. Jak więc układać żywność w lodówce?

Na samej górze powinno się umieszczać produkty mleczne, np. jogurty, twarogi. Wyjątkiem jest żółty ser, który lepiej sobie poradzi w środkowym przedziale. Obok niego układajmy mięso: kiełbasę, szynkę. Dolny poziom lodówki występuje zazwyczaj w formie szuflad, gdzie utrzymywana jest najniższa temperatura. Wkładajmy tam surowe ryby, mięso, warzywa i owoce (oddzielając je od siebie). Z kolei w drzwiach lodówki przechowujmy przetwory, ketchup, musztardę, mleko, soki, jajka.

Organizacja na najwyższym poziomie

Wiedząc już, jak układać w lodówce, warto zainwestować w dodatkowe opakowania: pojemniki i kosze. Ułatwią one przechowywanie poszczególnych produktów, jednocześnie wydłużając ich termin przydatności. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mięs, ryb  i serów – zamykając je w szczelnych pojemnikach, zagwarantujemy sobie świeżość i niemieszanie się zapachów. Warzywa i owoce lepiej umieszczać w otwartych organizerach, aby zapewnić im odpowiednią cyrkulację powietrza.

 • Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci
  Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci

  Jeśli chcesz zadbać o spokojny sen swojego maluszka, kluczowe jest wybranie wysokiej jakości piżam dla dzieci i niemowląt. Wybór odpowiedniej piżamy ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia twojego dziecka, a także może wpłynąć na jakość jego snu. Specjalna konstrukcja piżamek dla noworodków i niemowlaków, bez niepotrzebnych wypustek czy szwów, zapewnia, że nic nie będzie przeszkadzało maluszkowi podczas snu.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:59
 • Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?
  Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?

  Elegancja połączona z nowoczesnością - to pierwsze skojarzenia, które nasuwają się, gdy spojrzymy na ażurowe botki marki Carinii. Jest coś wyjątkowego w sposobie, w jaki te niezwykłe buty wtapiają się w codzienne style i eleganckie zestawy. Ich uniwersalność i wygoda sprawiają, że są nie tylko modnym, ale i praktycznym wyborem dla każdej kobiety. Jak jednak botki te wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie? Zapraszamy do analizy.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:39
 • Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu
  Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu

  Dane pokazują, że bezsenność to zmora Polaków. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z głównych jest stres, który utrudnia zasypianie i może prowadzić do wyburzania w nocy. Na szczęście jest wiele metod, które pomogą minimalizować ten problem, czego przykładem jest melatonina na sen. Nie jest ona jednak jedyną, którą doradzają specjaliści. Sprawdźmy też inne, łatwe do wdrożenia metody!

  Written on środa, 29 listopad 2023 15:58
 • Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?
  Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?

  Obecność białka w moczu nie zawsze musi być sygnałem alarmowym – pojawia się ono fizjologicznie w czasie podwyższonego stresu, odwodnienia czy po intensywnym i wymagającym wysiłku fizycznym. Co jednak w sytuacji, gdy taki stan powtarza się lub utrzymuje? Czy są sposoby na to, by skutecznie obniżyć poziom białka w moczu?

  Written on czwartek, 09 listopad 2023 10:08
 • Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt
  Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt

  Zdrowe, proste zęby to marzenie wielu osób. Dotąd jednym rozwiązaniem na uzyskanie zadowalających efektów było noszenie stałych aparatów, które miały widoczne druty, powodowały duży dyskomfort. Obecnie powstała nowoczesna metoda, dzięki której można poprawić zgryz. To system Invisalign. Czym się wyróżnia? Jakie daje efekty?

  Written on środa, 08 listopad 2023 11:56
 • Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?
  Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?

  Woda jonizowana (alkaliczna) znana jest ze swoich cudownych właściwości dla ludzkiego zdrowia, ale nie tylko. Nadaje się ona również dla zwierząt czy roślin - wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Taka woda charakteryzuje się podwyższonym pH. Czy możliwe jest stworzenie jej całkowicie samodzielnie w domowych warunkach?

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:54
 • Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?
  Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?

  Co sprawia, że mydło jest tak skuteczne, a jednocześnie delikatne dla skóry? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie są oleje, nieodłączny składnik każdego mydła. To właśnie one decydują o właściwościach końcowego produktu, wpływając na jego twardość czy nawilżające działanie. W świecie mydlarskim istnieje wiele rodzajów olejów, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Od oleju kokosowego, przez oliwę z oliwek, aż po olej rycynowy — wybór jest ogromny.

  Written on wtorek, 07 listopad 2023 09:15