niedziela, 21 kwiecień 2024 10:30

Wpływ depresji poporodowej na koszty opieki zdrowotnej

Depresja poporodowa u kobiet Depresja poporodowa u kobiet fot: pixabay

Dr Slawa Rokicki z Rutgers University w Piscataway (New Jersey) przeprowadziła badanie, które wykazało, że dzieci kobiet z objawami depresji poporodowej odwiedzają szpitalne oddziały ratunkowe częściej niż dzieci matek bez takich objawów. Analiza obejmowała dane zebrane w latach 2016-2018 od ponad 200 tysięcy kobiet z New Jersey i ich dzieci.

 

Czego się dowiesz:

 • Jakie zależności wykazało badanie Dr Slawy Rokicki dotyczące depresji poporodowej?
 • Jakie konsekwencje finansowe dla systemu zdrowia wiążą się z depresją poporodową według badań?
 • Jakie znaczenie ma wczesne diagnozowanie depresji poporodowej dla systemu opieki zdrowotnej?
 • Jakie procentowe zwiększenie liczby wizyt na oddziałach ratunkowych odnotowano u dzieci matek z umiarkowanymi i ciężkimi objawami depresji poporodowej?
 • Jakie są rekomendacje Dr Rokicki w kontekście zarządzania depresją poporodową?

Analiza danych i wyniki badań

W badaniu stwierdzono, że w pierwszym roku życia, dzieci matek z umiarkowanymi do ciężkimi objawami depresji poporodowej odnotowano o 21% więcej wizyt na oddziałach ratunkowych w porównaniu z dziećmi kobiet bez objawów depresji. U dzieci matek z łagodnymi objawami depresji, liczba tych wizyt była o 10% wyższa. Koszty opieki zdrowotnej dla tej grupy były znacząco wyższe, szczególnie wśród beneficjentów Medicaid – wzrost kosztów wynosił 43% dla ciężkich przypadków depresji i 19% dla łagodnych.

Konieczność wczesnego diagnozowania

Dr Rokicki podkreśla znaczenie wczesnego rozpoznawania i leczenia depresji poporodowej. Według niej, około 10-20% kobiet doświadcza depresji poporodowej, ale wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych lub diagnoza jest stawiana zbyt późno. Wprowadzenie przesiewowych badań w szpitalach może pomóc w identyfikacji zagrożonych pacjentek i zredukować zarówno liczbę niepotrzebnych wizyt na oddziałach ratunkowych, jak i ogólne koszty opieki zdrowotnej.

Badanie Dr Rokicki rzuca światło na skutki społeczno-ekonomiczne depresji poporodowej, sugerując, że systematyczna opieka i wcześniejsze interwencje mogą znacząco ograniczyć obciążenie dla systemu ochrony zdrowia oraz poprawić jakość życia matek i ich dzieci

źródło: naukawpolsce.pl

 • Lekarze bagatelizują poranne mdłości u kobiet
  Lekarze bagatelizują poranne mdłości u kobiet

  Kobiety w ciąży zmagające się z ciężkimi porannymi mdłościami są często bagatelizowane przez lekarzy, którzy twierdzą, że ich objawy są „normalne i nieszkodliwe”, podczas gdy mogą one zagrażać życiu, ostrzega czołowy ekspert.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:38
 • Curtain bangs - Jak uzyskać idealne grzywki
  Curtain bangs - Jak uzyskać idealne grzywki

  Zastanawiasz się, czy curtain bangs będą pasować do Twojej twarzy? Odpowiedź brzmi: tak! Te modne, delikatne grzywki zyskały popularność dzięki swojej uniwersalności i łatwości w utrzymaniu. Dowiedz się, jak je uzyskać i dlaczego warto je wypróbować.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:26
 • Poprawa diagnostyki i leczenia chorób serca u kobiet
  Poprawa diagnostyki i leczenia chorób serca u kobiet

  Badacze z Ludeman Family Center for Women's Health Research opublikowali artykuł w Journal for Women's Health Research, który zwraca uwagę na to, jak lekarze mogą lepiej diagnozować i leczyć chorobę wieńcową (CHD) u kobiet, zwłaszcza w kontekście diagnozowania zawałów serca.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 22:36
 • Rewolucja w świecie biżuterii dla współczesnej kobiety
  Rewolucja w świecie biżuterii dla współczesnej kobiety

  Nowa, modułowa kolekcja biżuterii Geometrik od Goldenmark stanowi odpowiedź na potrzeby nowoczesnych kobiet, które pragną dostosować biżuterię do zmieniających się okoliczności i swojego nastroju. Kolekcja, łącząca w sobie elegancję i funkcjonalność, pozwala na tworzenie nieskończonych kombinacji, pasujących do każdej okazji.

  Napisano niedziela, 19 maj 2024 07:00
 • Problemy edukacji seksualnej dzieci
  Problemy edukacji seksualnej dzieci

  Zakaz edukacji seksualnej dla dzieci poniżej dziewięciu lat może być "niesamowicie szkodliwy", ostrzegają eksperci, podkreślając, że młodzi mogą kończyć na nauce o życiu seksualnym z niepokojących materiałów pornograficznych online.

  Napisano środa, 15 maj 2024 22:33
 • Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza
  Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza

  Morze to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków wielu urlopowiczów. Co jednak zrobić, jeśli też je uwielbiasz, ale źle znosisz dłuższą ekspozycję na słońce, a co więcej – przy ostrym świetle gorzej widzisz? Na szczęście nie musisz iść na kompromisy i rezygnować z wymarzonych wakacji. O czym warto pamiętać? Co zabrać ze sobą, by czas spędzony poza domem był nie tylko przyjemny, lecz także bezpieczny?

  Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:13
 • Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?
  Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?

  Egzema to schorzenie, które może znacząco wpłynąć na jakość snu. Trzy kobiety dzielą się swoimi strategiami radzenia sobie z nocnymi nawrotami tej choroby, aby zapewnić sobie spokojny sen i poprawić jakość życia.

  Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 21:07