czwartek, 24 luty 2022 18:38

Uzależnienie od alkoholu - jak pomóc alkoholikowi?

jak wyjść z uzależnienia jak wyjść z uzależnienia pixabay

Uzależnienia od wielu lat w naszej społeczności były tematem tabu. Zwykle nie mówiło się o problemach, a co więcej nie przyznawało się do nich.

Niemniej jednak w momencie, kiedy dostęp do używek jest tak powszechny, a każdy dzień dostarcza ogromną ilość stresu i pośpiechu, wiele osób szuka zapomnienia i topi smutki w alkoholu. Nie da się ukryć, że substancja ta ma silne działanie uzależniające, a alkoholicy, często nie dostrzegają istniejącego problemu. Jak więc można pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Uzależnienia od wielu lat w naszej społeczności były tematem tabu. Zwykle nie mówiło się o problemach, a co więcej nie przyznawało się do nich. Niemniej jednak w momencie, kiedy dostęp do używek jest tak powszechny, a każdy dzień dostarcza ogromną ilość stresu i pośpiechu, wiele osób szuka zapomnienia i topi smutki w alkoholu. Nie da się ukryć, że substancja ta ma silne działanie uzależniające, a alkoholicy, często nie dostrzegają istniejącego problemu. Jak więc można pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Czym objawia się uzależnienie od alkoholu?

Zwykle uzależnienie od alkoholu kojarzymy głównie z ciągami picia, które przerywane są krótkimi okresami trzeźwości. Niemniej jednak objawy uzależnienia od alkoholu to o wiele bardziej złożona kwestia. Chory odczuwa wewnętrzy przymus, któremu nie jest wstanie się oprzeć, a także niezwykle skutecznie maskuje swój problem przed najbliższymi. Największe zmiany zachodzą w zachowaniu alkoholika. Można zaobserwować znaczne rozdrażnienie, które momentami przypomina nawet stany depresyjne. Co więcej chorzy stopniowo rezygnują również z życia prywatnego i zaniedbują swoje obowiązki w pracy czy w domu. Doprowadza to do kolejnych problemów, a ich nawarstwienie się jeszcze bardziej popycha alkoholika w sidła nałogu. W momencie kiedy substancja ta krąży już w jego żyłach, może on na chwilę oderwać się i zapomnieć o problemach dnia codziennego, które powracają ze zdwojoną siłą w momencie trzeźwienia. Tak więc jak wyjść z uzależnienia od alkoholu i do kogo zgłosić się z prośbą o pomoc?

Ośrodki leczenia uzależnień jako najskuteczniejsza terapia

Nie da się ukryć, że w przypadku alkoholizmu prośby i błagania bliskich nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, by pomóc choremu uporać się z uzależnieniem, jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień. To właśnie w tego typu placówkach alkoholik zostanie otoczony odpowiednią opieką, a także niezbędnym wsparciem psychologicznym, które w momencie wychodzenia z nałogu jest wręcz niezbędne. Co więcej w tego typu ośrodkach, chory nie będzie miał dostępu do alkoholu, a także będzie mógł uczestniczyć w mitingach, na których to osoby uzależnione dzielą się swoimi doświadczeniami i problemami, które stanęły na ich drodze. Chory otrzyma również opiekę mentora, czyli osoby, która już walkę z nałogiem wygrała, a jej porady i wskazówki, mogą okazać się bezcenne, przy osobistej walce z alkoholizmem. Często profesjonalna pomoc jest niezbędna, by móc odzyskać dawne życie.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50