środa, 23 luty 2022 15:58

Jak widzi astygmatyk?

acuvue.pl acuvue.pl pixabay

Astygmatyzm to jedno z najpopularniejszych zaburzeń widzenia, które powoduje niewyraźne postrzeganie otaczającej rzeczywistości, a także zamazane obiekty. Przyczyną astygmatyzmu jest zniekształcenie rogówki oka, a więc asymetria.

 

Objawy astygmatyzmu

Na astygmatyzm cierpi nawet połowa społeczeństwa, jednak w przypadku wielu osób zaburzenie nie zostało zdiagnozowane. Właśnie dlatego warto obserwować swoje objawy, a w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów, dobrze udać się do okulisty lub optyka. Do najważniejszych objawów astygmatyzmu należą:

  • widzenie przedmiotów w sposób zamglony, nieostry
  • widoczne zaburzenie postrzegania świateł
  • zaburzenie wyczucia przestrzeni
  • częste bóle oczu i głowy
  • nadmierne zmęczenie w ciągu dnia.

Warto dodać, że u dzieci można podejrzewać astygmatyzm w sytuacji, gdy maluchy mrużą oczy, przyciągają przedmioty bliżej siebie, a także skarżą się na bóle oczu i głowy. Przeczytaj więcej na temat zdrowia oczu u tym zaburzeniu wzroku tutaj.

Jedynym sposobem wykrycia astygmatyzmu są regularne kontrole u specjalisty. Najlepiej udawać się do okulisty lub optyka przynajmniej raz w roku. Dobrze pamiętać o tym, że astygmatyzm w dużej mierze jest dziedziczny i zwykle ujawnia się już u dzieci.

Jak widzi astygmatyk?

Astygmatyk widzi w sposób nieostry, załamujący się, nie ma wyrazistych konturów, a czasami także jest poczucie jakby jeden obraz na drugi był nałożony. Szczególnie źle astygmatyk widzi po zmierzchu, a także po przejściu z jasnego pomieszczenia do ciemnego (lub na odwrót). Jak widzi astygmatyk dokładnie? Dodatkowo astygmatycy zupełnie inaczej postrzegają światła, na przykład lamp lub samochodów. Światła wyglądają jak nieostre linie, powiększone i bardziej rozciągnięte. Można to zobaczyć na kilku zdjęciach w Internecie, gdzie opublikowane zostało postrzeganie osób z astygmatyzmem i bez.

Szkła kontaktowe dla astygmatyka - gdzie je kupić?

Jednym z dobrych rozwiązań dla osób w astygmatyzmem są szkła kontaktowe. Okazuje się, że są one lepszym rozwiązaniem niż okulary korekcyjne. Tego typu szkła można kupić między innymi na stronie acuvue.pl, czyli profesjonalnym portalu dla osób z zaburzeniami wzroku. Soczewki powinny być odpowiednio dobrane do wady wzroku. Oznacza to, że soczewki dla osoby z astygmatyzmem powinny mieć cylindry, dzięki czemu można bardzo dobrze skorygować niewyraźne widzenie. Soczewki sferyczne nie są więc tutaj dobrym rozwiązaniem, tylko należy wybrać te cylindryczne. Nowoczesne soczewki są wykonane ze specjalnego materiału, czyli silikonu i hydrożelu. W ten sposób możliwe jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia wzroku, a także zwiększenie natlenienia. Oczywiście poza okularami i soczewkami, pacjenci z astygmatyzmem mogą zdecydować się na laserową korekcję wzroku. Taki zabieg nie tylko niweluje samą wadę, jak i sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych objawów takich jak ból głowy i zmęczenie oczu.

Na koniec warto przypomnieć, że każdy, kto dostrzega u siebie jakiekolwiek symptomy astygmatyzmu i postrzega inaczej otaczające obiekty, powinien udać się do specjalisty na kontrolę.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50