Terapia rodzinna jest zazwyczaj prowadzona przez psychologa, klinicznego pracownika socjalnego lub licencjonowanego terapeutę. Terapeuci ci mają wykształcenie wyższe lub podyplomowe.
Terapia rodzinna jest często krótkoterminowa. Może ona obejmować wszystkich członków rodziny lub tylko tych, którzy są w stanie lub chcą uczestniczyć. Twój konkretny plan leczenia będzie zależał od sytuacji Twojej rodziny. Sesje terapii rodzinnej mogą nauczyć Cię umiejętności pogłębiania więzi rodzinnych i radzenia sobie w stresujących momentach, nawet po zakończeniu sesji terapeutycznych.
Dlaczego terapia?
Terapia rodzinna może pomóc Ci poprawić trudne relacje z partnerem, dziećmi lub innymi członkami rodziny. Możesz zająć się konkretnymi kwestiami, takimi jak problemy małżeńskie lub finansowe, konflikt między rodzicami a dziećmi lub wpływ nadużywania substancji lub choroby psychicznej na całą rodzinę.
Twoja rodzina może realizować terapię rodzinną wraz z innymi rodzajami leczenia zdrowia psychicznego, zwłaszcza jeśli jedno z was cierpi na chorobę psychiczną lub uzależnienie, które również wymaga dodatkowej terapii lub leczenia rehabilitacyjnego. Terapia rodzinna może pomóc członkom rodziny radzić sobie, jeśli krewny cierpi na poważną chorobę psychiczną, taką jak schizofrenia - ale osoba, która ma schizofrenię powinna kontynuować swój indywidualny plan leczenia, który może obejmować leki, terapię indywidualną lub inne leczenie.
W przypadku uzależnienia rodzina może uczestniczyć w terapii rodzinnej, podczas gdy osoba uzależniona bierze udział w leczeniu stacjonarnym. Czasami rodzina może uczestniczyć w terapii rodzinnej, nawet jeśli osoba uzależniona nie podjęła samodzielnego leczenia.
Terapia rodzinna może być przydatna w każdej sytuacji rodzinnej, która powoduje stres, żal, złość lub konflikt. Może to pomóc Tobie i członkom Twojej rodziny lepiej się zrozumieć i nauczyć się umiejętności radzenia sobie z problemami, co zbliży Was do siebie.
Jak się przygotować
Możesz poprosić swojego lekarza lub innego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o skierowanie do terapeuty lub pomoc w jego wyborze. Członkowie rodziny lub przyjaciele mogą udzielić rekomendacji na podstawie swoich doświadczeń. Możesz również poprosić o sugestie dotyczące terapeutów w swoim programie pomocy pracownikom, duchowieństwo lub państwowe i lokalne agencje zdrowia psychicznego.
Przykład terapii: Depresja
Powiedzmy, że twój dorosły syn ma depresję. Twoja rodzina zgłasza się do Harmonia LUX MED, nie rozumie jego depresji ani nie wie, jak najlepiej udzielić mu wsparcia. Mimo że martwisz się o dobro syna, rozmowy z nim lub z innymi członkami rodziny przeradzają się w kłótnie, a Ty czujesz się sfrustrowany i zły. Zmniejsza się komunikacja, decyzje nie są podejmowane, członkowie rodziny unikają się nawzajem, a rozdźwięk się pogłębia.
W takiej sytuacji pomocna może okazać się terapia rodzinna:
Określenie konkretnych wyzwań i sposobu, w jaki Twoja rodzina sobie z nimi radzi
Poznanie nowych sposobów interakcji i przezwyciężenie niezdrowych wzorców odnoszenia się do siebie nawzajem
Wyznaczać cele indywidualne i rodzinne oraz pracować nad sposobami ich osiągnięcia