Jakie właściwości ma zakwas z buraków i dlaczego warto go pić?
Jedną z najważniejszych zalet tego napoju jest jego potencjał detoksykacyjny. Dzięki zawartości betaniny zakwas z buraków wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn oraz wspiera pracę wątroby. Ponadto, betanina wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, co przyczynia się do ochrony zdrowia. Innym ważnym składnikiem zakwasu z buraków jest kwas foliowy. Jest to szczególnie istotne dla kobiet w ciąży i osób planujących ciążę, ponieważ kwas foliowy odgrywa kluczową rolę w rozwoju płodu, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Regularne spożywanie zakwasu z buraków może pomóc w utrzymaniu odpowiednich poziomów kwasu foliowego.
Dodatkowo, zakwas z buraków może korzystnie wpływać na układ krążenia. Właściwości obniżające ciśnienie krwi zawarte w burakach mogą pomóc w regulacji ciśnienia tętniczego. Ponadto, obecność naturalnych azotanów w burakach może poprawić zdolność naczyń krwionośnych do rozszerzania się, co wpływa na poprawę przepływu krwi i dostarczanie składników odżywczych do tkanek. Warto również zauważyć, że zakwas z buraków może mieć korzystny wpływ na układ trawienny. Zawarty w nim błonnik pomaga w regulacji perystaltyki jelit, co może być pomocne w zapobieganiu zaparciom i poprawie trawienia.
Jak zrobić naturalny zakwas z buraków?
Codzienne spożywanie niewielkich ilości zakwasu wpływa pozytywnie na odporność, wspiera pracę wątroby i nerek, a dodatkowo reguluje metabolizm i wspiera trawienie. Jak przygotować zdrowy napój? Poniżej znajduje się przepis krok po kroku.
Składniki:
- 1kg buraków
- Pół główki czosnku
- 6 listków laurowych
- 7 ziaren ziela angielskiego
- 25 ziaren czarnego pieprzu
- 2 łyżeczki soli
- 1,5l wody
Sposób przygotowania:
Buraki dokładnie wyszoruj i opłucz pod bieżącą wodą, a następnie pokrój w cienkie plasterki. Główkę czosnku przekrój na pół w poziomie, a połówkę odłóż. Za pomocą wrzątku wyparz duży słoik, a następnie umieść w nim pokrojone w cienkie talarki buraki, połówkę niedobranego czosnku (dzięki łupinom zapewni zakwasowi więcej aromatu), ziele angielskie, liście laurowe oraz pieprz. Rozpuść sól w ciepłej wodzie, a kiedy odrobinę przestygnie, zalej roztworem wszystkie składniki w słoiku.
Całość powinna być przykryta, ponieważ w przeciwnym razie na burakach może pojawić się pleśń. Słoik przykryj nakrętką, ale go nie zakręcaj. Następnie odstaw go na blat i mieszaj codziennie wyparzoną łyżką. Zakwas jest gotowy po mniej więcej dwóch tygodniach. Wówczas można umieścić go w lodówce i pić codziennie na czczo pół szklanki. Tak przygotowany napój jest zdrowszy niż sok z buraków, ponieważ zawiera kultury bakterii.