czwartek, 29 wrzesień 2022 07:53

Leki na katar - jak działają?

Leki na katar Leki na katar www.freepik.com

Jesień już bardzo blisko, zatem warto dodatkowo wesprzeć swoje zdrowie oraz poszerzyć informację na temat medykamentów, które w tym okresie skutecznie mogą nam pomóc.

Wrzesień to miesiąc zmian temperatur oraz pogody, która bardzo często obfituje w deszcz oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest to z pewnością pora, podczas której częściej łapiemy infekcje. Co warto wiedzieć o katarze i sposobach jego zwalczania?  Podpowiadamy.

Czym jest katar?

Katar, inaczej fachowo nazywany nieżyt nosa, to stan, podczas którego w obrębie naszej śluzówki dochodzi do stanu zapalnego, a to z kolei prowadzi do gromadzenia się większej ilości wydzieliny. Po pierwsze, nie jest to komfortowe, ponieważ utrudnia oddychanie oraz powoduje kichanie. Często zdarza się również, że zmagając się z większym katarem, dochodzi do pogorszenia się węchu oraz smaku. Leki na katar mają skutecznie pomóc nam wrócić do zdrowia, ale również przynieść ulgę i poprawić komfort w tym ciężkim dla nas czasie.

Warto mieć świadomość tego, że występuje kilka rodzajów kataru, a większość z nich uzależniona jest od aktualnego schorzenia, na które chorujemy. Możemy wyróżnić np. katar wirusowy, którym bardzo łatwo jest się zarazić. W jego przypadku wydzielina z nosa jest wodnista. Do innych rodzajów kataru możemy zaliczyć między innymi bakteryjny, alergiczny oraz przewlekły. Każdy z nich w większości różni się natężeniem oraz rodzajem   cieknącej wydzieliny.

Jak działają leki na katar? 

Leki na katar potrafią okazać się wybawieniem, zwłaszcza jeśli do czynienia mamy z rodzajem wydzieliny, która skutecznie utrudnia nam życie.

Leki na katar, który jest spowodowany infekcją, powinny przede wszystkim zawierać substancje o charakterze przeciwzapalnym oraz udrażniającym drogi oddechowe. Działanie takie wykazują przede wszystkim krople i spraye, które charakteryzują się również działaniem przeciwobrzękowym. Głównym zadaniem preparatów alergicznych  jest blokowanie mechanizmów alergii. Jeśli chcemy tymczasowo wspomóc się w walce z katarem, to warto sięgnąć po spray, który obkurczy naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa.

Jeśli przyczyny kataru nie są nam jeszcze znane, a chcemy uzyskać chwilowy komfort, warto sięgnąć po aerozol w formie soli fizjologicznej, który pomoże usunąć zalegającą wydzielinę i pomoże natychmiastowo zlikwidować skutki nieżytu nosa, do których zaliczyć możemy między innymi zatkany nos.

Leki na katar bezwzględnie działają i pomagają przetrwać ciężki czas przeziębień oraz infekcji.

  • Skutki uboczne odstawiania antydepresantów
    Skutki uboczne odstawiania antydepresantów

    Nowe badania sugerują, że pacjenci odstawiający antydepresanty mogą doświadczać znacznie częstszych skutków ubocznych niż wynikało to z wcześniejszych badań. Choć leki te, przepisywane milionom pacjentów, od dawna są znane z możliwości wywołania objawów takich jak zawroty głowy, bóle głowy, bezsenność i nudności podczas odstawiania, nowe badania pokazują, że problem ten może być bardziej powszechny.

    Napisano piątek, 20 wrzesień 2024 00:56
  • Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem
    Cztery pytania, które pomagają wykryć problem z alkoholizmem

    Eksperci ostrzegają przed "ukrytą epidemią" alkoholizmu wśród osób w średnim wieku i emerytów. W tej grupie demograficznej, choć często nie rozpoznają swojego problemu, nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych chorób, w tym raka i depresji. Proste narzędzie diagnostyczne, zwane testem CAGE, może pomóc lekarzom zidentyfikować potencjalne problemy z alkoholem, zanim staną się one poważnym zagrożeniem.

    Napisano wtorek, 17 wrzesień 2024 00:40
  • Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy
    Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy

    Choć zanieczyszczenie powietrza często kojarzymy z problemem na zewnątrz, w rzeczywistości powietrze wewnątrz naszych domów również może mieć wpływ na zdrowie. W Australii około 12% przypadków astmy u dzieci można przypisać kuchenkami gazowym, które emitują toksyczne substancje do powietrza. Mimo to, wiele australijskich gospodarstw domowych wciąż polega na gazie.

    Napisano niedziela, 15 wrzesień 2024 20:33
  • Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach
    Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach

    Używanie niektórych publicznych toalet może wiązać się z ryzykiem zarażenia niebezpiecznym wirusem, ostrzega brytyjski lekarz. Mało znany czerwony znak na papierze toaletowym może świadczyć o obecności śladów krwi, która potencjalnie może przenosić wirusy, takie jak wirus zapalenia wątroby typu B, C czy HIV.

    Napisano środa, 11 wrzesień 2024 22:58
  • Czy telefony powodują raka mózgu?
    Czy telefony powodują raka mózgu?

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała obszerną analizę badań, która wskazuje, że używanie telefonów komórkowych nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka mózgu. Wyniki opierają się na badaniach przeprowadzonych w 22 krajach, obejmujących okres od 1994 do 2022 roku.

    Napisano poniedziałek, 09 wrzesień 2024 20:38
  • Znaczenie snu, dla dobrej pamięci
    Znaczenie snu, dla dobrej pamięci

    Sen odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia wspomnień, jednak dopiero niedawno naukowcy zaczęli odkrywać mechanizmy, które za tym stoją. Nowe badania przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem dr. Azahary Olivy z Uniwersytetu Cornella wskazują, że podczas snu neurony w hipokampie, obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć, przechodzą proces "resetu", co umożliwia mózgowi tworzenie nowych wspomnień następnego dnia.

    Napisano piątek, 23 sierpień 2024 22:25
  • Wpływ tłuszczów na długość życia
    Wpływ tłuszczów na długość życia

    Najnowsze badanie przeprowadzone na ponad 400 tysiącach dorosłych osób, obserwowanych przez ponad dwie dekady, sugeruje, że spożywanie większej ilości tłuszczów pochodzących z roślin, a nie ze źródeł zwierzęcych, może korzystnie wpłynąć na długowieczność. Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine, pokazują, że osoby spożywające najwięcej tłuszczów roślinnych, zwłaszcza pochodzących z ziaren i olejów roślinnych, miały o 9% niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny oraz o 14% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

    Napisano środa, 21 sierpień 2024 23:00