Długa podróż, przyjazd do innego kraju, mieszkanie u obcych ludzi, którzy nie mówią po polsku – to kwestie, które wzmagają stres u opiekunek. Czeka Cię pierwsza sztela w Niemczech? Przeczytaj poniższy poradnik, a dowiesz się, jak ułatwić sobie początki pracy w opiece.
Niezbędnik opiekunki w Niemczech: co zabrać do walizki?
Kiedy pakujesz się na dłuższy, chociażby wakacyjny wyjazd, zazwyczaj myślisz o zabraniu ubrań i kosmetyków. Nie inaczej jest w opiece w Niemczech; może jedynie pobyt za granicą będzie nieco dłuższy. Z tego powodu warto zapakować do walizki kilka nie do końca oczywistych rzeczy, które umilą Ci wyjazd. Jest to przede wszystkim podręczny słownik języka niemieckiego i rozmówki. Wybierz format łatwo mieszczący się w torebce lub kieszeni, tak, żebyś mogła zawsze mieć pomoc językową przy sobie. Przyda się też organizer – książkowy lub w formie aplikacji w smartfonie. Wybór należy do Ciebie. I jedna, i druga opcja pomoże Ci zapamiętać ważne informacje, zapisać rozkład dnia seniora czy… odhaczać dni do powrotu.
Miej na uwadze też swój czas wolny. Opiekunka pracująca w Niemczech ma chwilę dla siebie na przykład podczas drzemki podopiecznego. Wykorzystaj ją na czytanie książki, malowanie, szydełkowanie czy oddawanie się swojemu hobby. Nie zaszkodzi też zapakować drobiazgu kojarzącego Ci się z domem. Nie musi to być nic wielkiego. Wystarczy kubek, ramka z rodzinnym zdjęciem lub serwetka. Stworzysz dzięki temu swoją „oazę” w nowym, obcym miejscu.
Nowa opiekunka w Niemczech to stres dla obu stron
Największy stres wśród opiekunek wzbudza chwila przywitania z nowym podopiecznym i jego rodziną. Chcesz zrobić wrażenie na pracodawcach? Przygotuj sobie kilka prostych niemieckich wypowiedzi, których użyjesz podczas pierwszej rozmowy. Niech znajdzie się wśród nich krótki opis Ciebie, a także pytania, jakie chcesz zadać. Taką „ściągę” warto mieć nawet jeśli dobrze znasz niemiecki. Zmęczenie i stres lubią płatać figle i często nawet najprostsze wyrażenia ulatują z pamięci.
Pamiętaj też, że senior prawdopodobnie stresuje się tak samo, jak Ty. Również dla niego jest to nowa sytuacja. Do jego mieszkania ma się wprowadzić zupełnie obca osoba, która będzie mu pomagać w codziennych czynnościach. Nawet jeżeli wcześniej miał już opiekunkę, to potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do zmian. Senior może więc być małomówny, chłodny i zdystansowany. Pozwól mu oswoić się ze swoją obecnością, nie nagabuj go zbytnio. Gdy już podopieczny do Ciebie przywyknie, zapewne sam będzie dążył do kontaktu.
Tajniki pracy w niemieckiej opiece
Być może przed Tobą w tym domu pracowała już inna opiekunka. Jeśli tak, spróbuj się z nią skontaktować – agencja powinna Ci to umożliwić. Rozmowa z poprzednią opiekunką pozwoli Ci uzyskać sporo przydatnych informacji na temat zwyczajów podopiecznego, tematów, jakich lepiej przy nim nie poruszać, ulubionych dań, ewentualnych alergiach czy preferowanych aktywnościach. Taka osoba chętnie opowie Ci też o rodzinie i wskaże osobę, z którą najlepiej się kontaktować w razie potrzeby.
Zakres obowiązków opiekunki w Niemczech zazwyczaj zależy od stanu zdrowia seniora. Możesz jednak już na początku wskazać, czym nie chcesz się zajmować, a jakie obowiązki będą dla Ciebie akceptowalne. Dodatkowo na portalu SenioPort przefiltrujesz dostępne oferty pracy w zależności od czasu trwania zlecenia, poziomu języka czy dodatkowych wymagań. To pozwoli Ci dobrać idealną sztelę, która będzie dobrym startem w pracy w niemieckiej opiece.
Więcej na ten temat zobaczysz na stronie: Oferty pracy w opiece Niemcy.