Dlaczego warto ćwiczyć?
Aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Oczywiście, najbardziej rzucającym się w oczy efektem regularnych treningów o odpowiednim poziomie intensywności jest poprawa jędrności skóry, a także ogólnego wyglądu ciała. Uformowane mięśnie zapewniają zdecydowanie lepszą prezencję, jednak - co istotne - nie jest to jedyna zaleta regularnych treningów.
Oprócz poprawy wyglądu, możemy liczyć również na lepszą kondycję, a co za tym idzie - większą wytrzymałość. To może z kolei okazać się przydatne, jeśli planujemy dzieci (maluchy naprawdę potrafią dać w kość!), a także podczas wypraw w góry czy długich spacerów z czworonogiem. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie również na samopoczucie, bowiem gdy się ruszamy, wydzielane są hormony szczęścia - endorfiny.
Oprócz wszystkich tych korzyści, wskazać można jeszcze jedną, prawdopodobnie najważniejszą: zmniejszenie ryzyka występowania kłopotów z poruszaniem się w kolejnych latach życia. Zatem jak ćwiczyć, by sobie pomóc na przyszłość?
Wpływ ćwiczeń na mózg
Jedną z istotniejszych zalet regularnej aktywności fizycznej jest również pozytywny wpływ na umysł. Dotleniony mózg pracuje wydajniej, a do tego zachowuje sprawność na zdecydowanie dłużej. Dodatkowo, aktywność fizyczna poprawia pamięć, koncentrację, zmniejsza ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych i wspomaga funkcje poznawcze.
Dla funkcjonowania mózgu rodzaj treningu ma drugorzędne znaczenie. Istotny jest regularny wysiłek, którym mogą być np. długie spacery, ale również treningi na siłowni czy pływanie.
Jakie ćwiczenia warto wykonywać?
Ćwiczenia przynoszą wiele korzyści nie tylko dla mózgu, ale również dla ciała. Zachowując regularność, możemy zadbać o to, by nasze ciało funkcjonowało jak najlepiej przez jak najdłuższy czas. Co ważne, wybór określonego rodzaju ćwiczeń nie ma szczególnego znaczenia dla ich efektywności: kluczowa jest regularność i odpowiednia intensywność, dopasowana do możliwości.
Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach ćwiczeń, które warto wykonywać, warto zajrzeć na dobry blog o zdrowiu, taki jak https://panobeauty.com/ Tymczasem jednak - zaprezentujemy podstawowe kwestie, związane z aktywnością fizyczną i jej efektywnością. Kluczowe zagadnienia to:
- regularność - nie chodzi tu tylko o to, by ćwiczenia wykonywać np. raz w tygodniu. Dla osób, które wykonują pracę na siedząco, jeszcze większe znaczenie ma choćby nieduża dawka ruchu także w ciągu dnia. Kilka przysiadów czy skłonów lub szybki spacer z psem w ramach przerwy pozwolą się rozruszać;
- pptymalny wysiłek - rodzaj wysiłku powinien być dopasowany do możliwości danej osoby. Jeśli ktoś regularnie trenuje i nagle postanowi przerzucić się na spacery - poziom wysiłku nie będzie odpowiedni. Analogicznie, gdy osoba która dotychczas nie była aktywna fizycznie nagle postanowi biegać maratony - wysiłek okaże się nadmierny.
Zachowanie aktywności fizycznej w wybranej formie ma kluczowe znaczenie dla optymalnego funkcjonowania mózgu, a także całego ciała. Warto zadbać o siebie już dziś, by zobaczyć efekty w przyszłości!