środa, 02 luty 2022 12:57

Jakich problemów możemy się spodziewać po porodzie?

blog o zdrowiu http://mediprint.pl/ blog o zdrowiu http://mediprint.pl/ pixabay

Organizm kobiety po porodzie jest osłabiony, lecz rozpoczyna swoją regenerację praktycznie od razu. Jakich problemów może spodziewać się wtedy świeżo upieczona mama?

 

Połóg – co to jest?

Połogiem nazywa się okres, który trwa do 6-8 tygodni po porodzie. W tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian, które związane są zarówno ze sferą fizyczną, jak i psychiczną.

Zmiany w organizmie podczas połogu:

  • Oczyszczanie się, obkurczanie i zmniejszanie macicy,
  • Ponowna praca jajników wytwarzających komórki jajowe,
  • Zmiany hormonalne na skutek zakończenia ciąży,
  • Rozpoczęcie procesu laktacji, czyli wytwarzania mleka przez gruczoły mleczne w piersiach,
  • Gojenie się rany – krocza w przypadku porodu siłami natury lub po cesarskim cięciu.

Najczęstsze problemy po porodzie

O problemach występujących po porodzie mogą poinformować Cię położna lub lekarz. Możesz także poczytać blog o zdrowiu, taki jak http://mediprint.pl/ który bliżej prezentuje tematykę zmian organizmu kobiety w tym okresie. 

Poniżej znajdziesz najczęściej pojawiające się dolegliwości w trakcie połogu:

  1. Bóle brzucha i rany

Najczęściej po porodzie dochodzi do bólów brzucha. To efekt obkurczającej się macicy, czyli jej inwolucji, gdy powraca ona do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Ból, lekkie skurcze są zatem naturalnym procesem, który w miarę postępu czasu zanika.

Dolegliwości bólowe dotyczą też rany krocza lub rany po cesarskim cięciu. W przypadku rany krocza można zniwelować ból, stosując specjalne poduszki poporodowe z dziurką.

2 .Pojawienie się wydzieliny

Podczas połogu dochodzi do oczyszczania się macicy z resztek płodowych. Pojawiająca się wtedy wydzielina określana jest jako odchody płodowe. Przypomina miesiączkę, lecz może zmieniać kolor na brązowawy lub różowy. Plamienie utrzymuje się wtedy do 6 tygodni.

Aby poprawić swój komfort, warto stosować miękkie, wygodne podpaski. Nie należy używać tamponów

3. Trudności w toalecie

Po porodzie dochodzi również do problemów z oddawaniem moczu i kału. 

Wypróżnianie może sprawiać ból, jednak nie należy rezygnować z częstych wizyt w toalecie. Może to tylko przyczynić się do infekcji i zaparć. Warto pić duże ilości wody i jeść pokarmy pobudzające perystaltykę jelit, na przykład zupy, suszone śliwki.

Niekiedy zdarza się, że po porodzie pojawiają się inkontynencja – nietrzymanie moczu, hemoroidy

4. Obolałe piersi i nawał pokarmu

Po porodzie piersi mogą być wrażliwe, nabrzmiałe, obolałe. Jest to naturalny proces związany z laktacją. Może pojawić się też nawał, czyli duża ilość pokarmu.

Aby zniwelować dolegliwości, warto często karmić dziecko piersią, a także chłodzić biust, stosować ciepłe kompresy lub delikatny masaż

5. Depresja poporodowa

Baby blues, czyli depresja poporodowa jest problemem dotykającym wielu kobiet. Dochodzi do niej na skutek gwałtownych zmian hormonalnych. Pojawiają się obniżony nastrój, gorsza samoocena, poczucie bezradności, winy, trudności z przeżywaniem przyjemności.

W razie poważnych problemów warto odwiedzić specjalistę, ponieważ nieleczona depresja poporodowa może być chorobą śmiertelną. Stosuje się wtedy psychoterapię, leki antydepresyjne.

Jakie objawy należy skonsultować z lekarzem?

Do lekarza warto udać się w poniższych przypadkach:

  • Gwałtowne, nagłe i obfite krwawienia,
  • Szybkie ustanie wydzieliny,
  • Nieprzyjemny, gnilny zapach wydzieliny,
  • Nasilające się bóle brzucha,
  • Ostre bóle w okolicy pochwy, odbytu
  • Trudno gojąca się rana krocza, po cesarskim cięciu,
  • Silna depresja poporodowa.

Pamiętaj, że połóg to okres, gdy komfort jest najważniejszy. Warto więc zadbać wtedy o siebie, lecz nie lekceważyć sygnałów ze strony organizmu i w porę zasięgnąć porady lekarskiej.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50