Połóg – co to jest?
Połogiem nazywa się okres, który trwa do 6-8 tygodni po porodzie. W tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian, które związane są zarówno ze sferą fizyczną, jak i psychiczną.
Zmiany w organizmie podczas połogu:
- Oczyszczanie się, obkurczanie i zmniejszanie macicy,
- Ponowna praca jajników wytwarzających komórki jajowe,
- Zmiany hormonalne na skutek zakończenia ciąży,
- Rozpoczęcie procesu laktacji, czyli wytwarzania mleka przez gruczoły mleczne w piersiach,
- Gojenie się rany – krocza w przypadku porodu siłami natury lub po cesarskim cięciu.
Najczęstsze problemy po porodzie
O problemach występujących po porodzie mogą poinformować Cię położna lub lekarz. Możesz także poczytać blog o zdrowiu, taki jak http://mediprint.pl/ który bliżej prezentuje tematykę zmian organizmu kobiety w tym okresie.
Poniżej znajdziesz najczęściej pojawiające się dolegliwości w trakcie połogu:
- Bóle brzucha i rany
Najczęściej po porodzie dochodzi do bólów brzucha. To efekt obkurczającej się macicy, czyli jej inwolucji, gdy powraca ona do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Ból, lekkie skurcze są zatem naturalnym procesem, który w miarę postępu czasu zanika.
Dolegliwości bólowe dotyczą też rany krocza lub rany po cesarskim cięciu. W przypadku rany krocza można zniwelować ból, stosując specjalne poduszki poporodowe z dziurką.
2 .Pojawienie się wydzieliny
Podczas połogu dochodzi do oczyszczania się macicy z resztek płodowych. Pojawiająca się wtedy wydzielina określana jest jako odchody płodowe. Przypomina miesiączkę, lecz może zmieniać kolor na brązowawy lub różowy. Plamienie utrzymuje się wtedy do 6 tygodni.
Aby poprawić swój komfort, warto stosować miękkie, wygodne podpaski. Nie należy używać tamponów
3. Trudności w toalecie
Po porodzie dochodzi również do problemów z oddawaniem moczu i kału.
Wypróżnianie może sprawiać ból, jednak nie należy rezygnować z częstych wizyt w toalecie. Może to tylko przyczynić się do infekcji i zaparć. Warto pić duże ilości wody i jeść pokarmy pobudzające perystaltykę jelit, na przykład zupy, suszone śliwki.
Niekiedy zdarza się, że po porodzie pojawiają się inkontynencja – nietrzymanie moczu, hemoroidy
4. Obolałe piersi i nawał pokarmu
Po porodzie piersi mogą być wrażliwe, nabrzmiałe, obolałe. Jest to naturalny proces związany z laktacją. Może pojawić się też nawał, czyli duża ilość pokarmu.
Aby zniwelować dolegliwości, warto często karmić dziecko piersią, a także chłodzić biust, stosować ciepłe kompresy lub delikatny masaż
5. Depresja poporodowa
Baby blues, czyli depresja poporodowa jest problemem dotykającym wielu kobiet. Dochodzi do niej na skutek gwałtownych zmian hormonalnych. Pojawiają się obniżony nastrój, gorsza samoocena, poczucie bezradności, winy, trudności z przeżywaniem przyjemności.
W razie poważnych problemów warto odwiedzić specjalistę, ponieważ nieleczona depresja poporodowa może być chorobą śmiertelną. Stosuje się wtedy psychoterapię, leki antydepresyjne.
Jakie objawy należy skonsultować z lekarzem?
Do lekarza warto udać się w poniższych przypadkach:
- Gwałtowne, nagłe i obfite krwawienia,
- Szybkie ustanie wydzieliny,
- Nieprzyjemny, gnilny zapach wydzieliny,
- Nasilające się bóle brzucha,
- Ostre bóle w okolicy pochwy, odbytu
- Trudno gojąca się rana krocza, po cesarskim cięciu,
- Silna depresja poporodowa.
Pamiętaj, że połóg to okres, gdy komfort jest najważniejszy. Warto więc zadbać wtedy o siebie, lecz nie lekceważyć sygnałów ze strony organizmu i w porę zasięgnąć porady lekarskiej.