czwartek, 03 luty 2022 18:26

O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety?

Rozszerzanie diety niemowlaka Rozszerzanie diety niemowlaka pixabay

Gdy dziecko zaczyna okazywać oznaki gotowości do wprowadzania pokarmów stałych, a dzieje się tak w okolicach 6. miesiąca życia dziecka, nadchodzi czas na podanie pierwszego posiłku innego niż mleko. Jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka i jakimi zasadami się kierować?

 

Zapoznaj się z zasadami rozszerzania diety niemowlaka

Proces rozszerzania diety niemowlaka wcale nie musi być trudny. Wystarczy poznać zasady, którymi warto się kierować podczas przechodzenia na dietę, składająca się z pokarmów stałych. Warto także uświadomić sobie, jak ważne jest kształtowanie właściwych postaw żywieniowych małego człowieka jak najwcześniej. Jak zacząć wprowadzać pokarmy stałe? Aktualne schematy rozszerzania diety dają rodzicowi sporą dowolność i możliwość decydowania, jakie produkty chce podać dziecku jako pierwsze. Dziecko natomiast decyduje czy i ile pokarmów zje. Nie ma już tabel, które dokładnie podawały które produkty i w jakich ilościach podawać w poszczególnych miesiącach życia dziecka.

Nie oczekuj zbyt wiele na początku

Rozszerzanie diety niemowlaka nie oznacza natychmiastowej rezygnacji z podawania mleka i zastąpienia go pokarmami stałymi. Na początku celem rozszerzania diety jest zapoznanie dziecka z nowymi pokarmami, oswojenie z ich smakiem, zdobycie umiejętności wkładania jedzenia do buzi, żucia i połykania, a przede wszystkim zainteresowanie dziecka jedzeniem. Warto spożywać posiłki razem z dzieckiem, aby uczyło się, jak jeść, naśladując rodziców. Nie zawsze pierwsze próby podania nowych produktów kończą się sukcesem. Jeśli dziecko wypluwa jedzenie, być może nie jest jeszcze gotowe. Warto podjąć kolejną próbę nakarmienia dziecka następnego dnia.

Wprowadzaj produkty stopniowo

Wprowadzenie nowych produktów do diety dziecka to stopniowy i powolny proces. Na początku rozszerzania diety nadal podstawą diety jest mleko. Produkty stałe trzeba podawać pojedynczo, w małych porcjach, a po podaniu każdego nowego dania dokładnie obserwować dziecko, czy nie wystąpiła reakcja alergiczna.

Podawaj tylko produkty dozwolone dla dziecka

Według zasady wprowadzania produktów stałych do diety niemowlaka to rodzic decyduje jakie produkty zaproponuje dziecku do jedzenia. Nie oznacza to, że nie ma żadnych ograniczeń w kwestii wyboru pokarmów dla dziecka. Koniecznie trzeba zapoznać się ze szczegółowymi listami produktów dozwolonych i zakazanych. Lista dozwolonych produktów jest całkiem długa. Od początku rozszerzania diety można podawać praktycznie wszystkie warzywa i owoce. Na liście dozwolonych produktów są jaja, mięso, ryby, produkty zbożowe i wiele innych. Nie wolno podawać produktów, które mogą zaszkodzić dziecku. Zakazane jest między innymi podawanie grzybów leśnych, miodu, surowych jaj, surowego mięsa i ryb, soli i cukru, soków, herbatek i wiele więcej.

Poznaj zasady metody BLW

Rozszerzanie diety niemowlaka może odbywać się metodą tradycyjną lub metodą BLW, czyli Bobas Lubi Wybór. Według metody tradycyjnej zaczynamy karmienie dziecka od papek, przecierów i zmiksowanych warzyw i owoców oraz innych produktów. Rodzic karmi dziecko łyżeczką i kontroluje, ile dziecko zje. Metoda BLW daje dużą swobodę dziecku. Pokarmy od samego początku podawane są w kawałkach, dopasowanych do wielkości rączek dziecka. Maluch samodzielnie sięga po jedzenie z rodzinnego stołu, je rączkami, może rozgniatać jedzenie, wąchać je i się nim bawić. Metoda BLW stawia na większą samodzielność dziecka.

Nie bój się alergenów, nie zwlekaj z wprowadzaniem nowych produktów

Według obecnych zaleceń nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o rozpoczęciu rozszerzania diety niemowlaka. Nie należy także obawiać się produktów, które mogą wywoływać alergię. Wprowadzamy je pojedynczo, w małych ilościach. Również produkty zbożowe zawierające gluten możemy wprowadzać już od 6. miesiąca.

Sprawdzaj skład słoiczków

Często rodzice korzystają z gotowych słoiczków z deserkami i daniami dla niemowląt. Jest to bardzo wygodna opcja, szczególnie dla zapracowanych osób. Dobrze sprawdza się także na przykład na spacerze lub w podróży. Warto starać się w miarę możliwości przygotowywać domowe posiłki dla niemowlaka. Jeśli korzystamy z gotowych dań, koniecznie sprawdzajmy skład słoiczków. Wielu producentów podaje sól lub cukier i inne niezbyt zdrowe dla dziecka dodatki.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50