poniedziałek, 05 wrzesień 2022 10:18

Czy lekarz może odmówić wystawienia zaświadczenia lekarskiego?

Twój Lekarz w Warszawie Twój Lekarz w Warszawie pixabay

Zwolnienie lekarskie jest legalnym sposobem na usprawiedliwienie przez pracownika nieobecności w pracy i możliwość otrzymania świadczenia z tego tytułu.

Z dniem 1 grudnia Polska przeszła na elektroniczny obieg zaświadczeń lekarskich. Również od 1 stycznia 2022 r.zaczął obowiązywać nowy system wypłat świadczeń z tytułu zwolnienia lekarskiego. Centrum Medyczne "Twój Lekarz w Warszawie" - https://twojlekarz-wawa.pl/, również przestrzega tych wymogów polskiego prawa.

Dlaczego pracownik może nie otrzymać zwolnienia lekarskiego

Polskie Ministerstwo Zdrowia od 1 stycznia 2022 r.ograniczyło liczbę dni, w których dana osoba może przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim. Teraz ten okres wynosi 182 dni, a każdy kolejny dzień nie zostanie zrekompensowany przez pracodawcę. W takim przypadku musi upłynąć 2 miesiące (60 dni), zanim pracownik ponownie będzie mógł skorzystać ze 182-dniowego zwolnienia chorobowego. Nieobecność w pracy związana z ciążą nie będzie brana pod uwagę na mocy tego prawa.

Lekarz ma prawo odmówić osobie wydania zwolnienia lekarskiego, jeśli nie wykryje u niego widocznych zaburzeń zdrowotnych uniemożliwiających mu pracę. Dlatego przeprowadzają pełną diagnostykę w celu oceny jego stanu zdrowia, ustalenia lub wykluczenia czasowej niezdolności do pracy.

Zaświadczenie lekarskie nie może być wystawione wyłącznie na podstawie słów pacjenta. Lekarz musi przeprowadzić badanie przedmiotowe, przepisać niezbędne badania laboratoryjne. Dopiero po tym można podjąć ostateczną decyzję. Niuzasadnione wydanie zwolnienia lekarskiego stanowi naruszenie polskiego prawa i może skutkować karami dla lekarza.

Ponadto, aby później móc wypłacać świadczenia z tytułu zwolnienia lekarskiego, pracownik zobowiązuje się do opłacania składek na służbę zdrowia ze swojego wynagrodzenia. Pracodawca automatycznie wylicza te płatności, gdy oficjalnie zatrudni osobę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Nioficjalne zatrudnienie pracownika wraz z otrzymaniem wynagrodzenia "w kopercie" oznacza, że pracownik nie otrzyma świadczenia z powodu choroby.

Co zrobić, jeśli lekarz odmawia wydania zwolnienia lekarskiego

Są sytuacje, kiedy dana osoba ma wszelkie powody, aby uzyskać zaświadczenie lekarskie o tymczasowej niezdolności do pracy. Jest oficjalnie zatrudniony, naprawdę nie może rozpocząć pracy z powodów zdrowotnych. Jednak z jakiegoś powodu lekarz odmawia zaspokojenia prawa pracownika.

W tej sytuacji każdy obywatel polski ma prawo zmienić swojego lekarza prowadzącego. Możesz go zmienić dwa razy w ciągu roku. Ponadto pacjent może zgodnie z prawem odwołać się od odmowy wydania zaświadczenia lekarskiego przez lekarza i skontaktować się ze specjalną Komisją lekarską. Jego odwołanie musi być poparte konkretnymi dowodami niezdolności do pracy: wynikami badań lekarskich, zdjęciami rentgenowskimi itp.

Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy wydawane jest w chwili przeprowadzenia badania pacjenta, które potwierdza jego zły stan zdrowia.

Jak przebiega wydawanie zwolnienia lekarskiego

W przypadku złego stanu zdrowia pracownik zwraca się do lekarza, z którym ma umowę. Specjalista przeprowadza badanie i wydaje orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy. W takim przypadku chory otrzymuje zwolnienie z pracy na określony czas. Lekarz wyznacza pacjentowi termin wizyty kontrolnej. Jeśli do tego czasu stan zdrowia się poprawi i pacjent może wracać do pracy, zwolnienie lekarskie zostanie zamknięte. W przeciwnym razie okres zwolnienia lekarskiego zostanie przedłużony.

Jednocześnie kontaktując się z placówką medyczną, pracownik podaje NIP i inne niezbędne informacje o swojej firmie. Ponadto pracownik zobowiązuje się poinformować pracodawcę, że zachorował i nie będzie mógł pojawić się w pracy (osobiście, telefonicznie lub przez osobę trzecią).

Dokumentacja elektroniczna pozwala znacznie ułatwić wydawanie zwolnień lekarskich, bez bałaganu z papierkami. Informacje zostaną automatycznie przesłane ze szpitala do pracodawcy, a pracownik nie będzie nosił tego dokumentu i nie ryzykuje jego utraty. Wysokość świadczenia na zwolnieniu lekarskim nie zależy od stażu pracy. Wpływają na to takie parametry:

 • rodzaj choroby – w przypadku choroby zakaźnej rekompensuje się 80% wynagrodzenia;
 • przyczyna niezdolności do pracy – w razie wypadków w drodze do pracy lub z niej rekompensuje się 100% wynagrodzenia;
 • kobiety w ciąży otrzymują również 100% wynagrodzenia w okresie niezdolności do pracy.

Klinika "Twój Lekarz w Warszawie" przestrzega wymogów polskiego prawa, dlatego wydaje zwolnienia lekarskie osobom z potwierdzonymi chorobami, które nie dają im możliwości wykonywania obowiązków służbowych. Lekarz zobowiązuje się wydać osobie zaświadczenie lekarskie, jeśli istnieją uzasadnione podstawy.

 • aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot
  aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot

  Odszkodowania za opóźniony lot wypłacane są zawsze, o ile wina leży po stronie przewoźnika. Takie sytuacje zdarzają się dość często. W przypadku odwołanego czy opóźnionego lotu warto wystąpić o rekompensatę.

  Written on środa, 31 maj 2023 14:11
 • Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?
  Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?

  Arkusz formatu A3 jest bardzo chętnie wykorzystywany przy przygotowywaniu różnego rodzaju materiałów reklamowych, edukacyjnych i promocyjnych. Wymiary takiego arkusza są na tyle duże, że pozwalają na umieszczenie sporej ilości informacji, nie są jednak jeszcze tak duże, aby generować bardzo duże koszty.

  Written on środa, 31 maj 2023 14:06
 • Co oferują firmy pogrzebowe?
  Co oferują firmy pogrzebowe?

  Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudny moment w życiu każdego człowieka. Może on zupełnie zmienić postrzeganie rzeczywistości i utrudnić normalne funkcjonowanie. Jednocześnie wiąże się on z wieloma ważnymi zadaniami i obowiązkami, jakie należy wykonać. Organizacja ceremonii pogrzebowych i pochówku, dokonanie niezbędnych formalności i jednoczesne poradzenie sobie z własnymi emocjami przytłaczają. W jaki sposób sobie z tym problemem poradzić?

  Written on wtorek, 30 maj 2023 07:40
 • Impregnaty do cegły
  Impregnaty do cegły

  Impregnaty do cegły są stosowane w celu ochrony i wzmacniania powierzchni ceglanej. Cegła, będąca porowatym materiałem, może być podatna na wilgoć, plamy, zanieczyszczenia i uszkodzenia, które mogą wpływać na jej wygląd i trwałość. Impregnaty są zaprojektowane tak, aby penetrować strukturę cegły, tworząc barierę ochronną, która odpycha wodę, brud i inne substancje.

  Written on wtorek, 30 maj 2023 07:37
 • Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór
  Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór

  Opieka nad dzieckiem i zapewnienie mu oczekiwanych atrakcji latem to nie lada wyzwanie, kiedy wciąż musisz chodzić do pracy. Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedzią na potrzeby rodziców i ich pociech są półkolonie w mieście – zajęcia, w trakcie których możesz ze spokojem wykonywać swoje obowiązki, a twoje dziecko będzie miało możliwość spędzenia czasu z innymi dziećmi o podobnych zainteresowaniach. Na czym polegają półkolonie? Przekonaj się, dlaczego warto z nich korzystać.

  Written on niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?
  Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?

  Olej z wiesiołka cieszy się coraz większą popularnością, co nie powinno dziwić. Szeroka wiedza na temat prozdrowotnych właściwości tego tłuszczu roślinnego to najlepsza reklama. Co warto wiedzieć na ten temat?

  Written on środa, 24 maj 2023 09:00
 • Naturalny zakwas z buraków - przepis
  Naturalny zakwas z buraków - przepis

  Zakwas z buraków jest napojem o rosnącej popularności ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Jego charakterystyczny czerwony kolor jest związany z obecnością naturalnego barwnika, betaniny, który nie tylko dodaje mu atrakcyjności wizualnej, ale także wpływa na jego właściwości zdrowotne. Zakwas z buraków jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witamina C, błonnik, żelazo i kwas foliowy.

  Written on środa, 24 maj 2023 08:58