wtorek, 30 sierpień 2022 11:46

Soczewki dwutygodniowe a podrażnienie oczu

Soczewki dwutygodniowe Soczewki dwutygodniowe pixabay

Oczy to na tyle wrażliwy organ, że na ich stan może wpływać szereg różnych zjawisk, o których większość osób nie ma nawet pojęcia.

O ile łatwo powiązać ich ból i pieczenie z nadmiernym przesiadywaniem przed ekranem komputera, o tyle dużo trudniej jest uwzględnić w tym wszystkim takie czynniki jak oddziaływanie klimatyzacji, suchego powietrza, czy też dużych różnic temperatur.

Soczewki kontaktowe a podrażnienia gałki ocznej

Pielęgnacja gałek ocznych może odbywać się na wiele różnych sposobów. Zwykle używa się w tym celu specjalnych kropel nawilżających, których stosowanie daje pewne krótkotrwałe efekty. Niestety, sama aplikacja kropel nie jest łatwa (ani przyjemna), przy czym efekt ich stosowania jest dość mocno ograniczony. Soczewki dwutygodniowe są pod tym względem wyjątkiem. Ich zaletą jest m.in. to, że mają one kontakt z powierzchnią oka przez cały dzień. Dzięki temu stabilizują one działanie filmu łzowego, a więc cienkiej, znajdującej się na powierzchni oka struktury (zaledwie 1/10 grubości ludzkiego włosa), która jest odpowiedzialna za właściwe nawilżenie gałki ocznej.

Soczewka dwutygodniowa — wskazówki dotyczące stosowania

Skuteczność soczewek dwutygodniowych zależy w głównej mierze od sposobu ich stosowania. Już sama nazwa daje tu pewne wskazówki, gdyż można z nich korzystać przez aż dwa tygodnie. Oczywiście nie oznacza to, że soczewek nie należy zdejmować na noc. Wręcz przeciwnie — oczy muszą wypocząć, tak jak i same soczewki, które po całodziennym noszeniu mogą wymagać oczyszczenia. Nazwa "dwutygodniowe"oznacza, że po pierwszej aplikacji na oko, można je stosować przez najbliższe dwa tygodnie. Po upływie tego czasu należy zmienić soczewki dwutygodniowe na nowe.

Skuteczność soczewek

Od czego zależy skuteczność soczewek dwutygodniowych? Przede wszystkim od tego, w jaki sposób zostały one skonstruowane. Typowa soczewka jest ultracienka, a jej powierzchnię wykonano w taki sposób, by mogła ona jeszcze lepiej rozprowadzać łzę po powierzchni oka. Dzięki temu osoba stosująca soczewki nie czuje zmęczenia oczu (nawet po wielogodzinnej pracy przy komputerze), towarzyszącego im bólu, a także pieczenia, które bardzo często dotyka okolic oczu. Należy też podkreślić, że soczewki dwutygodniowe wykazują dużą odporność na działanie promieniowania UVB (99 procent) i UVA (około 85 procent).

Soczewki dla każdego

Ciekawą propozycję soczewek dwutygodniowych można znaleźć na stronie https://www.acuvue.pl. Ich zaletą jest to, że są one stworzone zarówno dla osób cierpiących na krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność. Chronią one oczy przed działaniem:

  • światła emitowanego przez ekrany komputerów, laptopów i smartfonów,
  • promieniowaniem słonecznym np. w trakcie intensywnej ekspozycji na Słońce,
  • klimatyzacji, która wysusza powietrze i negatywnie działa na delikatną powierzchnię gałek ocznych,
  • sztucznego światła o źle dobranej temperaturze itd.

Mówiąc wprost — soczewki dwutygodniowe znacząco poprawiają komfort widzenia i co ważne, ograniczają nieprzyjemne zjawisko zmęczenia i dyskomfortu oczu.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50