czwartek, 27 maj 2021 11:25

COVID-19. Jak rozpoznać zarażenie koronawirusem?

leki na niewydolność dróg oddechowych leki na niewydolność dróg oddechowych pixabay

Zastanawiasz się, czy grozi Ci zarażenie COVID-19? A może zastanawiasz się, jak rozpozna zarażenie koronawirusem SARS-COV-2? Omawiamy objawy koronawirusa i zdradzamy, co musisz wiedzieć.

 

Czym jest koronawirus COVID-19?

Wirus SARS-COV-2 to jeden ze szczepów wirusa z grupy koronawirusów - które są dużą rodziną wirusów, powodujących wiele chorób, od znanego nam przeziębienia, do SARS, czyli Zespołu Ciężkiej Niewydolności Oddechowej.

Koronawirusy można znaleźć zwierzęta niektóre z nich mogą przenieść się na ludzi i powodować choroby.

Infekcja powszechnie występującymi koronawirusami występuje zwykle u dzieci. Tego typu wirusy przenoszą się drogą kropelkową, między innymi poprzez kaszel czy bezpośredni kontakt z chorą osobą. Dokładnie tak samo wygląda to w przypadku COVID-19.

Objawy koronawirusa

Chcesz wiedzieć, czy zostałeś zakażony koronawirusem? Jednymi z pierwszych, a zarazem głównych objawów są:

  • gorączka,
  • suchy kaszel,
  • duszności.

Jak widzisz, objawy te są jednak bardzo podobne do typowego przeziębienia lub grypy, a co więcej - nie muszą pojawić się od razu. Pogorszenie stanu zdrowia może mieć miejsce nawet do 2 tygodni po zakażeniu COVID-19. Duża część osób zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo, jednocześnie będąc nosicielem. Warto jednak zwrócić uwagę na pozostałe objawy, które mogą wystąpić w przypadku zakażenia COVID-19, takie jak:

  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • bóle mięśniowe i bóle stawowe,
  • utrata węchu, smaku lub obu,
  • dreszcze,
  • mdłości i wymioty,
  • zatkany nos,
  • katar,
  • problemy żołądkowe,
  • przekrwienie spojówek.

Choć proces ujawnienia się choroby może trwać nawet do 14 dni, pierwsze objawy powinieneś zauważyć już do 5 dni po kontakcie z cząsteczkami wirusa.

Przebieg COVID-19

Jak podaje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, nawet 40% pacjentów przechodzi chorobę zupełnie bezobjawowo. Jedynie 20% zmaga się z objawami, które klasyfikowane są jako stan krytyczny lub ciężki.

Mając na uwadze Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, pokazujemy, jak przebiega choroba:

  • Faza 1 - zakażenie: Do 14 dni możesz nie odczuwać żadnych objawów. Jest to tak zwany proces inkubacji wirusa.
  • Faza 2 - rozwój choroby: W tych dniach mogą pojawić się suchy kaszel, duszności oraz wysoka gorączka.
  • Faza 3 - pojawienie się przeciwciał: Już po 10 dniach choroby w organizmie widoczne są przeciwciała, które możesz zbadać przez wykonanie testu kasetkowego.

COVID-19 w domu

Z racji tego, że jedynie 20% chorych wymaga silnej hospitalizacji, wiele osób zarażonych podejmuje leczenie wyłączenie w domu - podczas kwarantanny. Jeśli decydujesz się jednak na leczenie COVID-19 w domu, musisz pamiętać, aby w Twojej apteczce znalazły się odpowiednie leki:

Stosuj odpowiednie leki na niewydolność dróg oddechowych. Może to być ulubiony syrop lub roztwór na kaszel.

Jeśli będziesz zmagał się z uporczywym bólem, możesz zastosować leki przeciwbólowe bazujące na ibuprofenie. Musisz jednak pamietać, by nie łączyć leków przeciwbólowych z lekami przeciwgorączkowymi oraz stosować się do wskazanych na ulotce dawek.

Zaopatrz się w odpowiednie leki przeciwgorączkowe, najlepiej bazujące na paracetamolu. Pozwolą Ci zbić męczącą gorączkę.

Jeśli jesteś ciekawy, jak leczyć COVID-19 w domu, zapoznaj się z naszym artykułem.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50