Czym jest koronawirus COVID-19?
Wirus SARS-COV-2 to jeden ze szczepów wirusa z grupy koronawirusów - które są dużą rodziną wirusów, powodujących wiele chorób, od znanego nam przeziębienia, do SARS, czyli Zespołu Ciężkiej Niewydolności Oddechowej.
Koronawirusy można znaleźć zwierzęta niektóre z nich mogą przenieść się na ludzi i powodować choroby.
Infekcja powszechnie występującymi koronawirusami występuje zwykle u dzieci. Tego typu wirusy przenoszą się drogą kropelkową, między innymi poprzez kaszel czy bezpośredni kontakt z chorą osobą. Dokładnie tak samo wygląda to w przypadku COVID-19.
Objawy koronawirusa
Chcesz wiedzieć, czy zostałeś zakażony koronawirusem? Jednymi z pierwszych, a zarazem głównych objawów są:
- gorączka,
- suchy kaszel,
- duszności.
Jak widzisz, objawy te są jednak bardzo podobne do typowego przeziębienia lub grypy, a co więcej - nie muszą pojawić się od razu. Pogorszenie stanu zdrowia może mieć miejsce nawet do 2 tygodni po zakażeniu COVID-19. Duża część osób zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo, jednocześnie będąc nosicielem. Warto jednak zwrócić uwagę na pozostałe objawy, które mogą wystąpić w przypadku zakażenia COVID-19, takie jak:
- ból gardła,
- ból głowy,
- bóle mięśniowe i bóle stawowe,
- utrata węchu, smaku lub obu,
- dreszcze,
- mdłości i wymioty,
- zatkany nos,
- katar,
- problemy żołądkowe,
- przekrwienie spojówek.
Choć proces ujawnienia się choroby może trwać nawet do 14 dni, pierwsze objawy powinieneś zauważyć już do 5 dni po kontakcie z cząsteczkami wirusa.
Przebieg COVID-19
Jak podaje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, nawet 40% pacjentów przechodzi chorobę zupełnie bezobjawowo. Jedynie 20% zmaga się z objawami, które klasyfikowane są jako stan krytyczny lub ciężki.
Mając na uwadze Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, pokazujemy, jak przebiega choroba:
- Faza 1 - zakażenie: Do 14 dni możesz nie odczuwać żadnych objawów. Jest to tak zwany proces inkubacji wirusa.
- Faza 2 - rozwój choroby: W tych dniach mogą pojawić się suchy kaszel, duszności oraz wysoka gorączka.
- Faza 3 - pojawienie się przeciwciał: Już po 10 dniach choroby w organizmie widoczne są przeciwciała, które możesz zbadać przez wykonanie testu kasetkowego.
COVID-19 w domu
Z racji tego, że jedynie 20% chorych wymaga silnej hospitalizacji, wiele osób zarażonych podejmuje leczenie wyłączenie w domu - podczas kwarantanny. Jeśli decydujesz się jednak na leczenie COVID-19 w domu, musisz pamiętać, aby w Twojej apteczce znalazły się odpowiednie leki:
Stosuj odpowiednie leki na niewydolność dróg oddechowych. Może to być ulubiony syrop lub roztwór na kaszel.
Jeśli będziesz zmagał się z uporczywym bólem, możesz zastosować leki przeciwbólowe bazujące na ibuprofenie. Musisz jednak pamietać, by nie łączyć leków przeciwbólowych z lekami przeciwgorączkowymi oraz stosować się do wskazanych na ulotce dawek.
Zaopatrz się w odpowiednie leki przeciwgorączkowe, najlepiej bazujące na paracetamolu. Pozwolą Ci zbić męczącą gorączkę.
Jeśli jesteś ciekawy, jak leczyć COVID-19 w domu, zapoznaj się z naszym artykułem.