środa, 02 listopad 2022 09:44

Bawełna jaka to właściwie roślina?

rodzaje bawełny rodzaje bawełny pixabay

Bawełna to prawie czysta celuloza, o miękkości i oddychalności, które sprawiły, że jest najpopularniejszym włóknem naturalnym na świecie.


Długość włókien waha się od 10 do 65 mm, a średnica od 11 do 22 mikronów. Łatwo wchłania wodę, dzięki czemu bawełniane ubrania są wygodne w czasie upałów, a wysoka wytrzymałość na rozciąganie roztworów mydła oznacza, że są proste w praniu.
Bawełna jest najczęściej używanym włóknem naturalnym na świecie i nadal jest niekwestionowanym liderem przemysłu tekstylnego.

Bawełna jest uprawiana komercyjnie jako coroczny krzew i osiąga około jednego metra wysokości. Jej liście są szerokie i sercowate z kilkoma płatami. Roślina ma wiele gałęzi, z jedną główną łodygą centralną. Pąki kwiatowe rozwijają się kilka tygodni po rozpoczęciu wzrostu rośliny, a kwiaty pojawiają się kilka tygodni później. Potem kwiaty opadają, pozostawiając dojrzewający strąk nasion, który później zostaje owocem bawełny.

Roślina produkuje również nasiona, które są zawarte w małych kapsułkach otoczonych błonnikiem w samych owocach bawełny.

Każdy owoc bawełny zawiera zwykle dwadzieścia do pięćdziesięciu nasion, a do każdego nasiona przyczepione jest od dziesięciu do dwudziestu tysięcy drobnych włókien.

Samo włókno bawełniane jest wykonane z celulozy, ma cienką warstwę wosku i jest cienkie i puste jak słoma.

Po osiągnięciu dojrzałości plony są zbierane i odziarniane w procesie, który oddziela włókna bawełny od nasion.

Przędza bawełniana stanowi wagowo około czterdzieści procent zbieranej bawełny i stanowi około osiemdziesięciu procent całkowitego dochodu z upraw bawełny, pozostałe procent dochodu pochodzi z nasion bawełny.

Bawełna potrzebna jest najczęściej w produkcji tkanin różnego rodzaju. Nadal pozostaje światowym liderem w tej dziedzinie, bo jest wyjątkowo uniwersalna i ma wiele zalet.

Kolorystykę i rodzaje bawełny możesz sprawdzić tutaj.

 • Wirtualne biuro Wrocław
  Wirtualne biuro Wrocław

  Wirtualne biura to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród przedsiębiorców, którzy pragną prowadzić swoją działalność pod prestiżowym adresem, ale jednocześnie nie chcą ponosić wysokich kosztów związanych z wynajmem powierzchni biurowych fizycznie. Dzięki DCB, oferującemu wirtualne biura we Wrocławiu, przedsiębiorcy mogą skorzystać z rożnych wirtualnych usług biurowych.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 09:47
 • Środek Halvetic – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
  Środek Halvetic – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

  Środek Halvetic jest alternatywnym produktem do usuwania chwastów, który jest coraz bardziej popularny wśród osób, które szukają bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych opcji. W odróżnieniu od produktów chemicznych, takich jak Roundup, Halvetic jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, a jednocześnie jest skuteczny w usuwaniu chwastów.

  Written on wtorek, 21 marzec 2023 10:21
 • Dlaczego narożnik ogrodowy jest tak ważnym elementem ogrodu?
  Dlaczego narożnik ogrodowy jest tak ważnym elementem ogrodu?

  Urządzanie tarasu, ogrodu czy altanki, to dla wielu osób niemałe wyzwanie. Dobór odpowiednich mebli, które z jednej strony będą wygodne, z drugiej estetyczne, a jednocześnie trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości, bez wątpienia nie jest prosty.

  Written on wtorek, 21 marzec 2023 09:18
 • Grzybobójcze produkty warte zakupu
  Grzybobójcze produkty warte zakupu

  Jeśli chodzi o grzybobójcze produkty, warto wybierać te, które cechują się skutecznością i bezpieczeństwem dla roślin i środowiska. Jednym z największych producentów środków grzybobójczych roślin jest Ciech, który oferuje szeroką gamę produktów. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, po jakie produkty grzybobójcze warto sięgać.

  Written on poniedziałek, 20 marzec 2023 19:39
 • Czy warto skorzystać ze skupu samochodowego, jeśli chcemy sprzedać nasz samochód szybko i bez stresu?
  Czy warto skorzystać ze skupu samochodowego, jeśli chcemy sprzedać nasz samochód szybko i bez stresu?

  Sprzedaż samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym stresem i obawami. Czy uda się znaleźć odpowiedniego kupca? Czy cena za nasz pojazd będzie adekwatna, a także jak długo potrwa cały proces sprzedaży?

  Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług skupu samochodów, aby uniknąć tych kłopotów. Czy jest to dobra opcja? W tym artykule przeanalizujemy wady i zalety takiego rozwiązania oraz pomożemy Ci podjąć decyzję.

  Written on poniedziałek, 20 marzec 2023 17:38
 • PIT-37 - jak złożyć deklarację i uniknąć błędów?
  PIT-37 - jak złożyć deklarację i uniknąć błędów?

  Złożenie deklaracji podatkowej to obowiązek każdej pracującej osoby. Każdego roku niezbędne jest rozliczenie się ze wszystkim osiągniętych przychodów i wykazanie ich na specjalnie stworzonym do tego formularzu.

  Written on wtorek, 14 marzec 2023 16:41
 • Kiedy warto rozważyć sprzedaż mieszkania?
  Kiedy warto rozważyć sprzedaż mieszkania?

  Decyzja o sprzedaży mieszkania to niełatwe zadanie, które wymaga odpowiedniej analizy i przemyślenia. Jest to proces, który może być stresujący, ale jednocześnie może przynieść wiele korzyści finansowych i emocjonalnych. Poniżej przedstawiam kilka sytuacji, w których warto rozważyć sprzedaż mieszkania.

  Written on poniedziałek, 13 marzec 2023 16:39