środa, 02 listopad 2022 09:44

Bawełna jaka to właściwie roślina?

rodzaje bawełny rodzaje bawełny pixabay

Bawełna to prawie czysta celuloza, o miękkości i oddychalności, które sprawiły, że jest najpopularniejszym włóknem naturalnym na świecie.


Długość włókien waha się od 10 do 65 mm, a średnica od 11 do 22 mikronów. Łatwo wchłania wodę, dzięki czemu bawełniane ubrania są wygodne w czasie upałów, a wysoka wytrzymałość na rozciąganie roztworów mydła oznacza, że są proste w praniu.
Bawełna jest najczęściej używanym włóknem naturalnym na świecie i nadal jest niekwestionowanym liderem przemysłu tekstylnego.

Bawełna jest uprawiana komercyjnie jako coroczny krzew i osiąga około jednego metra wysokości. Jej liście są szerokie i sercowate z kilkoma płatami. Roślina ma wiele gałęzi, z jedną główną łodygą centralną. Pąki kwiatowe rozwijają się kilka tygodni po rozpoczęciu wzrostu rośliny, a kwiaty pojawiają się kilka tygodni później. Potem kwiaty opadają, pozostawiając dojrzewający strąk nasion, który później zostaje owocem bawełny.

Roślina produkuje również nasiona, które są zawarte w małych kapsułkach otoczonych błonnikiem w samych owocach bawełny.

Każdy owoc bawełny zawiera zwykle dwadzieścia do pięćdziesięciu nasion, a do każdego nasiona przyczepione jest od dziesięciu do dwudziestu tysięcy drobnych włókien.

Samo włókno bawełniane jest wykonane z celulozy, ma cienką warstwę wosku i jest cienkie i puste jak słoma.

Po osiągnięciu dojrzałości plony są zbierane i odziarniane w procesie, który oddziela włókna bawełny od nasion.

Przędza bawełniana stanowi wagowo około czterdzieści procent zbieranej bawełny i stanowi około osiemdziesięciu procent całkowitego dochodu z upraw bawełny, pozostałe procent dochodu pochodzi z nasion bawełny.

Bawełna potrzebna jest najczęściej w produkcji tkanin różnego rodzaju. Nadal pozostaje światowym liderem w tej dziedzinie, bo jest wyjątkowo uniwersalna i ma wiele zalet.

Kolorystykę i rodzaje bawełny możesz sprawdzić tutaj.

 • Konkretne części samochodowe dla właściwej wymiany
  Konkretne części samochodowe dla właściwej wymiany

  Jak można, dzisiaj się przekonać to nasze stare auto bardzo często okazuje się leżeć w garażu, przez co tracimy jedynie cenne miejsce, które moglibyśmy wykorzystać w inny sposób.

  Written on wtorek, 15 listopad 2022 10:43
 • Kwas pantotenowy - witamina z grupy B o wszechstronnym, korzystnym działaniu
  Kwas pantotenowy - witamina z grupy B o wszechstronnym, korzystnym działaniu

  Kwas pantotenowy to jedna z substancji rozpuszczalnych w wodzie, należąca do witamin z grupy B.

  Written on środa, 30 listopad 2022 16:58
 • Jaki fotel gamingowy wybrać?
  Jaki fotel gamingowy wybrać?

  Fotele gamingowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalny komfort podczas grania w gry wideo. Są one zazwyczaj ergonomiczne i wyposażone w systemy masażu, ogrzewania ichłodzenia, a niekiedy nawet w specjalne systemy audio.

  Written on środa, 30 listopad 2022 16:50
 • Co na uspokojenie i wyciszenie?
  Co na uspokojenie i wyciszenie?

  Żyjemy w świecie, w którym każdy z nas narażony jest na stres. Nie każdy jednak potrafi sobie z nim poradzić. Stresowi często towarzyszy gniew, frustracja, napięcie, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

  Written on poniedziałek, 28 listopad 2022 15:05
 • Eko opakowania na wynos są teraz w modzie
  Eko opakowania na wynos są teraz w modzie

  Ekologia stała się ważną częścią naszego życia, a jeszcze do niedawna rodzaj opakowań oraz segregacja śmieci nie miały dla nas większego znaczenia.

  Written on poniedziałek, 28 listopad 2022 15:01
 • Jakie zalety ma siatka na balkon?
  Jakie zalety ma siatka na balkon?

  Jakie warunki zapewnić, by kot czuł się jak najlepiej i najbezpieczniej we własnym domu? Kotki uwielbiają swój czas spędzać na oglądaniu świata, zwłaszcza te przebywające w mieszkaniach.

  Written on poniedziałek, 28 listopad 2022 13:57
 • Kompletny przewodnik po tym, kiedy musisz holować samochód i co musisz wiedzieć
  Kompletny przewodnik po tym, kiedy musisz holować samochód i co musisz wiedzieć

  Holowanie to czynność usunięcia samochodu z miejsca i przewiezienia go do celu. Laweta zawiezie samochód na prywatną posiadłość lub warsztat samochodowy. Holowanie może być konieczne, gdy właściciel pojazdu brał udział w wypadku i z jakiegoś powodu nie może ruszyć swoim pojazdem.

  Written on środa, 23 listopad 2022 18:50