środa, 02 listopad 2022 09:44

Bawełna jaka to właściwie roślina?

rodzaje bawełny rodzaje bawełny pixabay

Bawełna to prawie czysta celuloza, o miękkości i oddychalności, które sprawiły, że jest najpopularniejszym włóknem naturalnym na świecie.


Długość włókien waha się od 10 do 65 mm, a średnica od 11 do 22 mikronów. Łatwo wchłania wodę, dzięki czemu bawełniane ubrania są wygodne w czasie upałów, a wysoka wytrzymałość na rozciąganie roztworów mydła oznacza, że są proste w praniu.
Bawełna jest najczęściej używanym włóknem naturalnym na świecie i nadal jest niekwestionowanym liderem przemysłu tekstylnego.

Bawełna jest uprawiana komercyjnie jako coroczny krzew i osiąga około jednego metra wysokości. Jej liście są szerokie i sercowate z kilkoma płatami. Roślina ma wiele gałęzi, z jedną główną łodygą centralną. Pąki kwiatowe rozwijają się kilka tygodni po rozpoczęciu wzrostu rośliny, a kwiaty pojawiają się kilka tygodni później. Potem kwiaty opadają, pozostawiając dojrzewający strąk nasion, który później zostaje owocem bawełny.

Roślina produkuje również nasiona, które są zawarte w małych kapsułkach otoczonych błonnikiem w samych owocach bawełny.

Każdy owoc bawełny zawiera zwykle dwadzieścia do pięćdziesięciu nasion, a do każdego nasiona przyczepione jest od dziesięciu do dwudziestu tysięcy drobnych włókien.

Samo włókno bawełniane jest wykonane z celulozy, ma cienką warstwę wosku i jest cienkie i puste jak słoma.

Po osiągnięciu dojrzałości plony są zbierane i odziarniane w procesie, który oddziela włókna bawełny od nasion.

Przędza bawełniana stanowi wagowo około czterdzieści procent zbieranej bawełny i stanowi około osiemdziesięciu procent całkowitego dochodu z upraw bawełny, pozostałe procent dochodu pochodzi z nasion bawełny.

Bawełna potrzebna jest najczęściej w produkcji tkanin różnego rodzaju. Nadal pozostaje światowym liderem w tej dziedzinie, bo jest wyjątkowo uniwersalna i ma wiele zalet.

Kolorystykę i rodzaje bawełny możesz sprawdzić tutaj.

 • Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!
  Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!

  Łazienka jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w każdym mieszkaniu oraz domu. Warto byłoby więc jak najstaranniej ją urządzić. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się styl loft. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby zaprojektować łazienkę, która będzie nim inspirowana. Co jest standardowym wyposażeniem łazienek oraz jak je urządzić? Odpowiadamy!

  Written on poniedziałek, 25 wrzesień 2023 10:42
 • Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?
  Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?

  Hasło „koreańska pielęgnacja” może każdemu kojarzyć się z czymś innym. Jednym od razu na myśl przychodzi wysoka ochrona przeciwsłoneczna, innym aloes i śluz ślimaka, a jeszcze innym 10 kroków pielęgnacji twarzy. Jednak nie sposób pominąć ważnego aspektu K-beauty – pielęgnacji włosów i ciała. Poznaj markę KUNDAL, w której ofercie są dostępne przede wszystkim kosmetyki do ciała i włosów. Pachną one znakomicie i dobrze działają. Jaki jest ich sekret?

  Written on wtorek, 19 wrzesień 2023 11:03
 • Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?
  Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?

  Każdy produkt lub usługa ma określoną grupę odbiorców – jest to grupa docelowa, czyli konsumenci, którzy mogą być realnie zainteresowani dokonaniem zakupu. Wyznaczenie takiej grupy to pierwszy krok do wyboru taktyki, która zwiększy zainteresowanie ofertą. Sprawdź, jak określić grupę docelową i dlaczego warto to zrobić, zanim ustalisz najlepszą strategię marketingową dla twojej firmy.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:05
 • Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem
  Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem

  Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w procesie cięcia laserowego, wpływając na jakość, efektywność i bezpieczeństwo operacji. Cięcie laserowe, będące jednym z najbardziej zaawansowanych procesów obróbki materiałów, zyskuje na wartości dzięki wykorzystaniu odpowiednich gazów technicznych. W tym artykule zbadamy, jakie gazy są stosowane w cięciu laserowym, dlaczego są ważne i jakie korzyści przynoszą.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 07:19
 • Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?
  Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?

  Materac nawierzchniowy, znany również jako materac topper lub nakładka na materac, to cienki materac przeznaczony do umieszczenia na wierzchu głównego materaca w celu poprawy komfortu snu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić wygodę swojego obecnego materaca bez konieczności inwestowania w nowy i drogi materac.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 15:10
 • Twardy materac dla wymagających użytkowników
  Twardy materac dla wymagających użytkowników

  Twarde materace cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, przy czym wielu z nich ma problemy ze znalezieniem naprawdę porządnego modelu, aby móc cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. W dodatku istotne znaczenie mają również materiały, z jakich został wykonany materac. To właśnie od nich zależy zarówno komfort użytkownika, jak i trwałość materaca.

  Written on poniedziałek, 11 wrzesień 2023 11:10
 • Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?
  Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?

  Każda kobieta marzy o idealnie gładkiej i bezobsługowej strefie bikini, niezależnie od pory roku. Regularne usuwanie włosków z okolic bikini jest nie tylko kosztowne, ale także i frustrujące. Coraz popularniejsze stają się jednak alternatywne metody usuwania niechcianego owłosienia, takie jak laserowa depilacja. Dlatego warto poznać zalety laserowej depilacji, która zapewnia nie tylko natychmiastowe rezultaty, ale także długotrwałą gładkość skóry. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w tę nowoczesną metodę usuwania owłosienia.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 11:17