środa, 02 listopad 2022 09:44

Bawełna jaka to właściwie roślina?

rodzaje bawełny rodzaje bawełny pixabay

Bawełna to prawie czysta celuloza, o miękkości i oddychalności, które sprawiły, że jest najpopularniejszym włóknem naturalnym na świecie.


Długość włókien waha się od 10 do 65 mm, a średnica od 11 do 22 mikronów. Łatwo wchłania wodę, dzięki czemu bawełniane ubrania są wygodne w czasie upałów, a wysoka wytrzymałość na rozciąganie roztworów mydła oznacza, że są proste w praniu.
Bawełna jest najczęściej używanym włóknem naturalnym na świecie i nadal jest niekwestionowanym liderem przemysłu tekstylnego.

Bawełna jest uprawiana komercyjnie jako coroczny krzew i osiąga około jednego metra wysokości. Jej liście są szerokie i sercowate z kilkoma płatami. Roślina ma wiele gałęzi, z jedną główną łodygą centralną. Pąki kwiatowe rozwijają się kilka tygodni po rozpoczęciu wzrostu rośliny, a kwiaty pojawiają się kilka tygodni później. Potem kwiaty opadają, pozostawiając dojrzewający strąk nasion, który później zostaje owocem bawełny.

Roślina produkuje również nasiona, które są zawarte w małych kapsułkach otoczonych błonnikiem w samych owocach bawełny.

Każdy owoc bawełny zawiera zwykle dwadzieścia do pięćdziesięciu nasion, a do każdego nasiona przyczepione jest od dziesięciu do dwudziestu tysięcy drobnych włókien.

Samo włókno bawełniane jest wykonane z celulozy, ma cienką warstwę wosku i jest cienkie i puste jak słoma.

Po osiągnięciu dojrzałości plony są zbierane i odziarniane w procesie, który oddziela włókna bawełny od nasion.

Przędza bawełniana stanowi wagowo około czterdzieści procent zbieranej bawełny i stanowi około osiemdziesięciu procent całkowitego dochodu z upraw bawełny, pozostałe procent dochodu pochodzi z nasion bawełny.

Bawełna potrzebna jest najczęściej w produkcji tkanin różnego rodzaju. Nadal pozostaje światowym liderem w tej dziedzinie, bo jest wyjątkowo uniwersalna i ma wiele zalet.

Kolorystykę i rodzaje bawełny możesz sprawdzić tutaj.

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59