wtorek, 02 kwiecień 2024 05:47

Transpłuciowa kobieta karmiła piersią swojego wnuka

Transpłuciowa kobieta karmiła piersią swojego wnuka Transpłuciowa kobieta karmiła piersią swojego wnuka fot: pixabay

Ostatnie doniesienia naukowe wywołały wiele dyskusji na temat możliwości karmienia piersią przez transpłciowe kobiety. Przypadek 50-letniej transpłciowej kobiety, która zdecydowała się na karmienie piersią swojego wnuka, stał się tematem zainteresowania po opublikowaniu przez naukowców z Uniwersytetu Duke’a w czasopiśmie "Breastfeeding Medicine".

 

Niezwykła decyzja i historia pacjentki

Transpłciowa kobieta, mająca 50 lat, poprosiła o pomoc lekarzy w rozpoczęciu laktacji, aby móc karmić piersią swojego wnuka. Zmotywowana chęcią stworzenia więzi, którą nie mogła doświadczyć z własnymi dziećmi, podjęła się tego nietypowego wyzwania. To wydarzenie stanowi piąty znany przypadek transpłciowej kobiety, która doświadczyła indukowanej laktacji. Po czterotygodniowej kuracji hormonalnej, była w stanie wyprodukować mleko i karmić wnuka przez okres dwóch tygodni.

Reakcje i kontrowersje


Opublikowanie przypadku wywołało różnorodne reakcje społeczne. Wielu ludzi wyraziło zdziwienie i zdumienie, podczas gdy inni wyrazili obawy i krytykę. Grupa ekspertów ds. karmienia piersią podkreśliła, że relacja między matką a dzieckiem jest fundamentalna dla rozwoju malucha, a próby karmienia piersią przez osobę inną niż matka mogą być niepokojące.


Przypadek transpłciowej kobiety karmiącej piersią swojego wnuka otwiera nowe dyskusje na temat rodzicielstwa, tożsamości płciowej i karmienia piersią. Pomimo różnych opinii, badanie to podkreśla potrzebę większej edukacji i zrozumienia w zakresie różnorodności rodziny oraz wsparcia dla osób transpłciowych w ich wyborach związanych z rodzicielstwem.

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59