Kandelabr jednak przemawia również do naszej duszy, gdyż posiada w sobie ukrytą symbolikę. Czym jest ten świecznik i podczas jakiego święta możemy go zobaczyć?
Czym jest kandelabr?
Kandelabry to duże, stojące świeczniki. Mogą być wykonane z mosiądzu, aluminium, bądź ze stali. Część z nich jest pozłacana lub posrebrzana, co nadaje im wyjątkowego wyglądu, a także posiada różne zdobienia – ich wygląd dopełniają krzyże bądź figurki aniołków. Są one przystosowane do wnętrz zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.
Świeczniki mogą mieć od jednego do nawet kilkunastu ramion. Właśnie na tej podstawie możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Lichtarz posiada tylko jedno ramię, to świecznik na jedną świecę. Dwa ramiona posiada natomiast kandelabr bout de la table. Menorą nazywa się natomiast przedmiot siedmioramienny, a menorą chanukową – dziewęcioramienny. Te wolnostojące świeczniki zdobią wnętrza kościołów, jak i domów wiernych, którzy znają ukryte w nich symbole. Warto zdecydować się na kandelabr z oryginalnym wzornictwem oraz upewnić się, że do jego wykonania zostały użyte wysokiej jakości materiały. Menora na holyart.pl spełni te wymagania – każdy oferowany na stronie produkt jest unikatowym artykułem, który charakteryzuje się dokładnym wykonaniem.
Święto Świateł – znaczenie menory chanukowej
Święto Świateł, znane również jako Chanuka, to jedno z najważniejszych oraz najbardziej przepełnionych radością świąt judaizmu. To ruchome święto historyczne, którego najistotniejszym elementem jest codzienne zapalanie świateł. W jego trakcie, podczas ośmiu nocy, odpala się kolejne świece umieszczone w chanukiji – menorze chanukowej. Pierwszego dnia zapala się pierwszą świecę, drugiego drugą świecę i tak kolejno, aż do ostatniego dnia, kiedy wierni mogą obserwować płomienie wszystkich ośmiu świec zapalonych jednocześnie. Ma to stanowić upamiętnienie cudu, który zdarzył się w Świątyni Jerozolimskiej i został opisany w Księgach Machabejskich.
Menora chanukowa to swego rodzaju symbol wolności religijnej, który szczególnego znaczenia nabiera podczas wspomnianego wcześniej Święta Świateł. Pozwala ona na upamiętnienie i rozgłaszanie chanukowego cudu, który wydarzył się w czasie powstania żydowskiego – miało ono miejsce przeciwko Grekom, za panowania syryjskiego króla Antiocha IV. Władca chciał hellenizować Żydów przy użyciu przemocy, co wzbudziło ich bunt – pragnęli oni odzyskać możliwość wyznawania własnej wiary. Kiedy w czasie walk powstańcom udało się odzyskać Świątynie Jerozolimską spod rąk agresorów, postanowili oni wznowić rytuał zapalania menory. Miała się ona wtedy palić aż przez osiem dni.
Jaką symbolikę kryje menora?
Menora to coś więcej niż zwykły świecznik, który może cieszyć nasze oczy swym eleganckim sposobem prezentowania się. To wyrób, który kryje w sobie wyjątkową symbolikę – niestety, nie wszyscy o niej wiedzą. Kandelabr prezentował się już w Pierwszym Przybytku, który został zbudowany z polecenia Mojżesza – stamtąd trafił następnie do Świątyni Jerozolimskiej.
To właśnie w Starym Testamencie możemy przeczytać dokładny opis budowy tego przedmiotu. Jego kształt został objawiony Mojżeszowi podczas wędrówki do Ziemi Obiecanej, w trakcie przeprawy Izraelitów przez Pustynię – przekazał mu to sam Pan Bóg. Z trzonu miało wychodzić sześć ramion – po trzy na lewą i prawą stronę. Na szczycie, jak i ramionach, powinna stać jedna oliwna lampa.
Jedna z interpretacji symboliki ukrytej w menorze mówi, iż prezentuje ona życie oraz światło. Ma być to swego rodzaju blask Bożego czuwania nad ludem Izraelskim. Inne objaśnienie mówi natomiast o rozjaśnieniu ciemności pogaństwa – płomień ma prowadzić niewiernych w stronę Stwórcy. W Księdze Zachariasza możemy natomiast przeczytać, iż siedem ramion świecznika to symbol oczu Jahwe, które z dużą uwagą obserwuje poczynania ludzi.
Kolejne interpretacje symboliki menory odwołują się do ilości ramion kandelabru, który możemy ujrzeć w kościele. Siedmioramienny świecznik ma nawiązywać do liczby dni, podczas których Bóg stworzył świat. Ma również przypominać o Siedmiu Darach Ducha Świętego – Mądrości, Rozumie, Radzie, Męstwu, Umiejętności, jak i Darze Pobożności Bożej.