środa, 31 maj 2023 14:06

Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?

Format A3 Format A3 Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Arkusz formatu A3 jest bardzo chętnie wykorzystywany przy przygotowywaniu różnego rodzaju materiałów reklamowych, edukacyjnych i promocyjnych. Wymiary takiego arkusza są na tyle duże, że pozwalają na umieszczenie sporej ilości informacji, nie są jednak jeszcze tak duże, aby generować bardzo duże koszty.

 

Format A3 - gdzie się sprawdza? Jakie materiały warto na nim wydrukować?

Do drukowania niewielkich plakatów, grafik, plansz do prezentacji, instrukcji, raportów, a także wielu innych materiałów, które wykorzystujemy w codziennej pracy marketingowej i nie tylko format A3 sprawdza się idealnie. To arkusz, który ma zastosowanie tak do tworzenia materiałów o charakterze typowo promocyjno-reklamowym, takich jak plakaty czy wizualizacje, jak również edukacyjnych czy informacyjnych. Sprawdza się w wielu biurowych wyzwaniach: kiedy potrzebujesz przygotować przejrzyste schematy, raporty, stworzyć wizualizacje na podstawie posiadanych danych. To także bardzo dobry format do tworzenia różnego rodzaju dekoracji. Świetnie sprawdzi się jako podstawa druku grafik z hasłami motywacyjnymi lub innymi elementami. Ładnie prezentować się w tym formacie będą zdjęcia z wakacji, wybrane ujęcia z rodzinnych sesji i wiele innych. Więcej: coloursfactory.pl/przyblizamy-formaty-a3

Jaką wagę ma arkusz formatu A3?

Pamiętaj, że o jakości papieru nie decyduje wyłącznie jego wielkość, lecz także waga. Standardowo dostępne są arkusze A3 o gramaturze papieru od 80 do nawet 300 gram. Wybór gramatury powinien być uzależniony od tego, co i w jakim celu drukujesz. Jeśli chcesz wydrukować jednorazowy schemat potrzebny ci jedynie na prezentację lub też przygotować materiały do pracy grupowej, z powodzeniem możesz posłużyć się gramaturą 80 lub 100. Jeśli jednak drukujesz plakat, który powinien przetrwać jakiś czas, lepiej kupić nieco grubszy papier. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jego trwałość i wytrzymałość, lecz także o samą jakość wydruku. Na grubszym papierze poszczególne elementy graficzne prezentują się zdecydowanie lepiej. Jeśli więc przygotowujesz wielokolorowy plakat, infografikę, która ma przyciągać uwagę, warto zwrócić uwagę na jakość papieru. 

Dramaturga 200 - 300 g zarezerwowana jest dla prezentacji, wizualizacji, szablonów. Słowem, wszystkich elementów, które powinny być trwałe, stabilne i sztywne. Do przygotowania różnego rodzaju plansz i podobnych im materiałów warto wykorzystać grubszy papier. Podobnie będzie w przypadku zdjęć, choć tutaj zawsze warto skorzystać z porady eksperta. Nie zawsze najgrubszy papier będzie najlepszym wyborem. Warto więc poszukać optymalnego rozwiązania. Ponadto w przypadku zdjęć warto zdecydować się na specjalnie do tego typu wydruków przygotowany papier. 

Jakie powinny być wymiary pliku do druku na formacie A3?

Niezależnie od tego, czy do druku przygotowujesz zdjęcie, grafikę, plakat czy prostą infografikę, koniecznie zadbaj o właściwy rozmiar pliku, którzy przeznaczony ma być do druku. Chodzi o maksymalnie precyzyjne dopasowanie wymiarów pliku, aby uniknąć rozmycia czy widoczności pojedynczych pikseli na wydruku.

 • Format A3 w calach ma 11,69'' na 16,54''.
 • Przygotowując plik z 2-centymetrowymi spadami, należy uzyskać obraz o wielkości 301x424 mm, jeśli zaś spady mają mieć po 3 cm, to wielkość pliku powinna wynosić 303x426 mm.
 • Ważne jest także odpowiednie przygotowanie pliku pod kątem pixeli. Jeśli mowa o jakości 300 DPI to pożądany format to 3508x4961 px, natomiast 72 DPI - 842x1191 px. 

Zawsze przed oddaniem pliku do druku warto sprawdzić, czy wszystkie formaty się zgadzają, szczególnie jeśli drukujesz większe ilości materiałów. 

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59