środa, 31 maj 2023 14:06

Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?

Format A3 Format A3 Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Arkusz formatu A3 jest bardzo chętnie wykorzystywany przy przygotowywaniu różnego rodzaju materiałów reklamowych, edukacyjnych i promocyjnych. Wymiary takiego arkusza są na tyle duże, że pozwalają na umieszczenie sporej ilości informacji, nie są jednak jeszcze tak duże, aby generować bardzo duże koszty.

 

Format A3 - gdzie się sprawdza? Jakie materiały warto na nim wydrukować?

Do drukowania niewielkich plakatów, grafik, plansz do prezentacji, instrukcji, raportów, a także wielu innych materiałów, które wykorzystujemy w codziennej pracy marketingowej i nie tylko format A3 sprawdza się idealnie. To arkusz, który ma zastosowanie tak do tworzenia materiałów o charakterze typowo promocyjno-reklamowym, takich jak plakaty czy wizualizacje, jak również edukacyjnych czy informacyjnych. Sprawdza się w wielu biurowych wyzwaniach: kiedy potrzebujesz przygotować przejrzyste schematy, raporty, stworzyć wizualizacje na podstawie posiadanych danych. To także bardzo dobry format do tworzenia różnego rodzaju dekoracji. Świetnie sprawdzi się jako podstawa druku grafik z hasłami motywacyjnymi lub innymi elementami. Ładnie prezentować się w tym formacie będą zdjęcia z wakacji, wybrane ujęcia z rodzinnych sesji i wiele innych. Więcej: coloursfactory.pl/przyblizamy-formaty-a3

Jaką wagę ma arkusz formatu A3?

Pamiętaj, że o jakości papieru nie decyduje wyłącznie jego wielkość, lecz także waga. Standardowo dostępne są arkusze A3 o gramaturze papieru od 80 do nawet 300 gram. Wybór gramatury powinien być uzależniony od tego, co i w jakim celu drukujesz. Jeśli chcesz wydrukować jednorazowy schemat potrzebny ci jedynie na prezentację lub też przygotować materiały do pracy grupowej, z powodzeniem możesz posłużyć się gramaturą 80 lub 100. Jeśli jednak drukujesz plakat, który powinien przetrwać jakiś czas, lepiej kupić nieco grubszy papier. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jego trwałość i wytrzymałość, lecz także o samą jakość wydruku. Na grubszym papierze poszczególne elementy graficzne prezentują się zdecydowanie lepiej. Jeśli więc przygotowujesz wielokolorowy plakat, infografikę, która ma przyciągać uwagę, warto zwrócić uwagę na jakość papieru. 

Dramaturga 200 - 300 g zarezerwowana jest dla prezentacji, wizualizacji, szablonów. Słowem, wszystkich elementów, które powinny być trwałe, stabilne i sztywne. Do przygotowania różnego rodzaju plansz i podobnych im materiałów warto wykorzystać grubszy papier. Podobnie będzie w przypadku zdjęć, choć tutaj zawsze warto skorzystać z porady eksperta. Nie zawsze najgrubszy papier będzie najlepszym wyborem. Warto więc poszukać optymalnego rozwiązania. Ponadto w przypadku zdjęć warto zdecydować się na specjalnie do tego typu wydruków przygotowany papier. 

Jakie powinny być wymiary pliku do druku na formacie A3?

Niezależnie od tego, czy do druku przygotowujesz zdjęcie, grafikę, plakat czy prostą infografikę, koniecznie zadbaj o właściwy rozmiar pliku, którzy przeznaczony ma być do druku. Chodzi o maksymalnie precyzyjne dopasowanie wymiarów pliku, aby uniknąć rozmycia czy widoczności pojedynczych pikseli na wydruku.

 • Format A3 w calach ma 11,69'' na 16,54''.
 • Przygotowując plik z 2-centymetrowymi spadami, należy uzyskać obraz o wielkości 301x424 mm, jeśli zaś spady mają mieć po 3 cm, to wielkość pliku powinna wynosić 303x426 mm.
 • Ważne jest także odpowiednie przygotowanie pliku pod kątem pixeli. Jeśli mowa o jakości 300 DPI to pożądany format to 3508x4961 px, natomiast 72 DPI - 842x1191 px. 

Zawsze przed oddaniem pliku do druku warto sprawdzić, czy wszystkie formaty się zgadzają, szczególnie jeśli drukujesz większe ilości materiałów. 

 • Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!
  Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!

  Łazienka jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w każdym mieszkaniu oraz domu. Warto byłoby więc jak najstaranniej ją urządzić. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się styl loft. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby zaprojektować łazienkę, która będzie nim inspirowana. Co jest standardowym wyposażeniem łazienek oraz jak je urządzić? Odpowiadamy!

  Written on poniedziałek, 25 wrzesień 2023 10:42
 • Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?
  Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?

  Hasło „koreańska pielęgnacja” może każdemu kojarzyć się z czymś innym. Jednym od razu na myśl przychodzi wysoka ochrona przeciwsłoneczna, innym aloes i śluz ślimaka, a jeszcze innym 10 kroków pielęgnacji twarzy. Jednak nie sposób pominąć ważnego aspektu K-beauty – pielęgnacji włosów i ciała. Poznaj markę KUNDAL, w której ofercie są dostępne przede wszystkim kosmetyki do ciała i włosów. Pachną one znakomicie i dobrze działają. Jaki jest ich sekret?

  Written on wtorek, 19 wrzesień 2023 11:03
 • Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?
  Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?

  Każdy produkt lub usługa ma określoną grupę odbiorców – jest to grupa docelowa, czyli konsumenci, którzy mogą być realnie zainteresowani dokonaniem zakupu. Wyznaczenie takiej grupy to pierwszy krok do wyboru taktyki, która zwiększy zainteresowanie ofertą. Sprawdź, jak określić grupę docelową i dlaczego warto to zrobić, zanim ustalisz najlepszą strategię marketingową dla twojej firmy.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:05
 • Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem
  Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem

  Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w procesie cięcia laserowego, wpływając na jakość, efektywność i bezpieczeństwo operacji. Cięcie laserowe, będące jednym z najbardziej zaawansowanych procesów obróbki materiałów, zyskuje na wartości dzięki wykorzystaniu odpowiednich gazów technicznych. W tym artykule zbadamy, jakie gazy są stosowane w cięciu laserowym, dlaczego są ważne i jakie korzyści przynoszą.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 07:19
 • Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?
  Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?

  Materac nawierzchniowy, znany również jako materac topper lub nakładka na materac, to cienki materac przeznaczony do umieszczenia na wierzchu głównego materaca w celu poprawy komfortu snu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić wygodę swojego obecnego materaca bez konieczności inwestowania w nowy i drogi materac.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 15:10
 • Twardy materac dla wymagających użytkowników
  Twardy materac dla wymagających użytkowników

  Twarde materace cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, przy czym wielu z nich ma problemy ze znalezieniem naprawdę porządnego modelu, aby móc cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. W dodatku istotne znaczenie mają również materiały, z jakich został wykonany materac. To właśnie od nich zależy zarówno komfort użytkownika, jak i trwałość materaca.

  Written on poniedziałek, 11 wrzesień 2023 11:10
 • Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?
  Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?

  Każda kobieta marzy o idealnie gładkiej i bezobsługowej strefie bikini, niezależnie od pory roku. Regularne usuwanie włosków z okolic bikini jest nie tylko kosztowne, ale także i frustrujące. Coraz popularniejsze stają się jednak alternatywne metody usuwania niechcianego owłosienia, takie jak laserowa depilacja. Dlatego warto poznać zalety laserowej depilacji, która zapewnia nie tylko natychmiastowe rezultaty, ale także długotrwałą gładkość skóry. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w tę nowoczesną metodę usuwania owłosienia.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 11:17