środa, 31 maj 2023 14:11

aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot

odszkodowanie za opóźniony lot odszkodowanie za opóźniony lot Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Odszkodowania za opóźniony lot wypłacane są zawsze, o ile wina leży po stronie przewoźnika. Takie sytuacje zdarzają się dość często. W przypadku odwołanego czy opóźnionego lotu warto wystąpić o rekompensatę.

 

Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot?

Podróże lotnicze są bardzo chętnie wybieranym środkiem transportu przez pasażerów. Samolot pokonuje odległości w krótkim czasie, co jest komfortem. Niestety, opóźnienie lotu zdarza się dość często, co wywołuje stres u pasażerów. Każdy ma jednak prawo do otrzymania zwrotu należności nawet 2500 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że w sytuacji opóźnienia lotu, wszystko zależy od czasu oczekiwania, które musi wynieść powyżej trzech godzin.

W przypadku lotów wewnątrzwspólnotowych, dłuższych niż 1500 km przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia pasażerom posiłków, napojów oraz bezpłatnych rozmów telefonicznych. Do otrzymania odszkodowania ma również prawo osoba, której odmówiono przyjęcia na pokład samolotu. Rekompensata przysługuje także za odwołanie lotu.

Kiedy nie przysługuje prawo do odszkodowania za opóźniony lot?

W przypadku opóźnionego lotu czy przy odwołaniu lotu nie przysługuje odszkodowanie, gdy utrudnienia zostały spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, takich jak np. zderzenie samolotu, zła pogoda, strajk pracowników. Nie ma możliwości uzyskania odszkodowania od linii lotniczych, jeśli opóźnienia lotu były nieuniknione, pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków.

Działania pozwalające udzielić pomocy pasażerom pozostają niekiedy poza możliwościami kontroli ruchu lotniczego. Przewoźnik lotniczy może być zwolniony z obowiązku wypłaty odszkodowania za opóźniony lot czy przy odwołaniu lotu, gdy wyłonią się usterki techniczne w samolocie. Trzeba pamiętać, że prawo do otrzymania odszkodowania przysługuje tylko wtedy, gdy nie upłynął termin przedawnienia.

Jak skorzystać z obowiązku wypłaty odszkodowania?

Pasażer planujący ubiegać się o wypłatę odszkodowania od przewoźnika lotniczego, powinien już na lotnisku podjąć pewne kroki. Najpierw musi uzyskać informację o przyczynie problemu. Nie należy podpisywać żadnych dokumentów, przedstawianych przez linie lotnicze, bo traci się prawo do dochodzenia odszkodowania. Dobrze jest mieć dowody na odwołanie lotu, typu: korespondencję od przewoźnika, zdjęcia tablicy odlotów, paragony, potwierdzające poniesione koszty.

Składając wniosek w aircashback.com o dochodzenie roszczenia, potrzebne są dane lotu, nazwa lotniska początkowego oraz końcowego, bilet, karta pokładowa. Jeśli rezerwacja odbywała się przez Internet, trzeba przesłać jej potwierdzenie. Firma udziela wszelkiego wsparcia, więc wystarczy wypełnić formularz zgłoszenia na stronie internetowej.

Linie lotnicze – jakie problemy z powodu opóźnionego lotu?

Jeśli powstaje problem z przelotem przewoźnik powinien zorganizować lot zastępczy. Opóźnieniu czy odwołaniu lotu zawsze towarzyszy stres, ale bywają sytuacje bardziej problematyczne niż dotarcie czasowo na planowany urlop. Wybierając się na umówione spotkanie biznesowe z kontrahentem, nie zawsze jest możliwość przełożenia rozmowy i wówczas firma nie podpisze kontraktu, co wiąże się ze stratą finansową.

Inną problematyczną sytuacją jest spóźnienie się na rejs statkiem czy lot łączony. To może pokrzyżować plany każdego podróżnego. Nie są to sytuacje odosobnione, bo występują dość często, dlatego warto wystąpić o rekompensatę, bo takie prawo przysługuje pasażerowi zarówno w Polsce, jak i za granicą, o ile nie wynikają z winy przewoźnika. Linie lotnicze powinny wcześniej informować o możliwym opóźnieniu, nie dopiero przed odlotem.

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59