czwartek, 18 luty 2021 12:07

Drewniany dom: wady i zalety

Drewniane domy Drewniane domy

Myśląc o drewnianym domu należy rozważyć nie tylko swoje obecne i przyszłe potrzeby, ale również wady i zalety takich konstrukcji. Dlaczego? Ponieważ to bardzo ważne, żeby nasza decyzja była podjęta świadomie.

 

Wady i zalety: pierwszy krok

Zanim rozpocznie się proces budowy Twojego wymarzonego domu z drewna, najpierw należy dobrze przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Realizm jest zawsze dobrym fundamentem domu. Dlatego wskazane jest, aby w pierwszym kroku przeanalizować zawsze dokładnie, jakie opcje i jakie potrzeby musimy wziąć pod uwagę przy budowie domu drewnianego. Możliwości będą zwykle ograniczone, a to za sprawą wad i zalet drewnianej konstrukcji. Warto, zatem przeanalizować takie kwestie jak: lokalizacja, wielkość działki, czy warunki atmosferyczne, aby wykluczyć potencjalne słabe strony budowy domu z drewna.

Zalety drewnianego domu:

 • Szybkość budowy

Rama drewnianego domu może być wzniesiona na placu budowy szybciej niż każda inna konstrukcja. Jednym z powodów jest to, że drewno jest materiałem niezwykle lekkim. Szybkość budowy domu na zewnątrz, wpływa na proces prac wewnątrz  ̶  tynkowanie, czy okablowanie elektryczne, może rozpocząć się wcześniej w programie budowy. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że drewniane ramy można wznosić w niskich temperaturach.

 • Wydajność cieplna

Drewniane domy osiągają lepsze parametry termiczne niż budynki murowane. Dzięki swojej struktury komórkowej, drewno jest naturalnym izolatorem. Ten naturalnym surowiec jest higroskopijny i ma zdolność oddawania nadmiernej wilgoci, co wpływa na utrzymanie ciepła zimą, a chłodu latem.

 • Ekologiczność

Jako materiał w całości naturalny, drewno z którego jest zbudowany dom nie jest w żaden sposób przetwarzane w procesie produkcji, co oznacza mniejszą emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Cechą bardzo charakterystyczną dla drewna jest to, że ten surowiec nie wytwarza dwutlenku węgla tylko go wchłania.

 • Trwałość i stabilność

Domy z drewna charakteryzują się niezawodną trwałością i stabilnością. Domy z odpowiednio wykonanymi nacięciami i konserwacją mogą przetrwać wieki. W niektórych krajach można jeszcze znaleźć budynki drewniane, które zostały zbudowane 600-700 lat temu. Drewno wyróżnia się również odpornością na wibracje i ich pochłanianiem. Takie konstrukcje nadają się również na obszary, gdzie występują trzęsienia ziemi jako bardzo stabilne i mocne konstrukcje.

Wady drewnianego domu:

 • Uszkodzenia spowodowane słońcem

Warunki atmosferyczne w znacznym stopniu wpływają na kondycję drewna. Nadmierne promienie słoneczne sprawiają, że drewno traci swój naturalny kolor i blask. Ale nie tylko, ponieważ promienie UV przyczynią się do starzenia się drewna oraz pękania jego powłoki.

 • Gnicie drewna

Nadmierna wilgoć nie wpływa dobrze na strukturę drewna, ponieważ prowadzi do procesu gnicia. Nie jest tajemnicą, że drewno jest materiałem bardzo podatnym na pojawienie się zgnilizny. Jeśli nie zadbamy o impregnację naszego domu, to może się stać naprawdę dużym problemem.

 • Zagrożenie pożarowe

Obiekty drewniane z natury są podatne na pożary. Dzieję się tak, ponieważ zawierają dużą ilości paliwa w postaci samego drewna i produktów drzewnych. Trocin i materiałów łatwopalnych, takich jak: farby, oleje, kleje, rozpuszczalniki.

 • Ograniczenia konstrukcyjne

Jeśli chodzi o ograniczenia strukturalne to dotyczą one bezpośrednio powierzchni oraz wysokości drewnianego domu. Powierzchnia takiego budynku nie powinna przekraczać 35 m2, natomiast wysokość nie może przekraczać 5 m przy dachu stromym i 4 m przy dachu płaskim.

 • Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!
  Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!

  Łazienka jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w każdym mieszkaniu oraz domu. Warto byłoby więc jak najstaranniej ją urządzić. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się styl loft. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby zaprojektować łazienkę, która będzie nim inspirowana. Co jest standardowym wyposażeniem łazienek oraz jak je urządzić? Odpowiadamy!

  Written on poniedziałek, 25 wrzesień 2023 10:42
 • Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?
  Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?

  Hasło „koreańska pielęgnacja” może każdemu kojarzyć się z czymś innym. Jednym od razu na myśl przychodzi wysoka ochrona przeciwsłoneczna, innym aloes i śluz ślimaka, a jeszcze innym 10 kroków pielęgnacji twarzy. Jednak nie sposób pominąć ważnego aspektu K-beauty – pielęgnacji włosów i ciała. Poznaj markę KUNDAL, w której ofercie są dostępne przede wszystkim kosmetyki do ciała i włosów. Pachną one znakomicie i dobrze działają. Jaki jest ich sekret?

  Written on wtorek, 19 wrzesień 2023 11:03
 • Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?
  Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?

  Każdy produkt lub usługa ma określoną grupę odbiorców – jest to grupa docelowa, czyli konsumenci, którzy mogą być realnie zainteresowani dokonaniem zakupu. Wyznaczenie takiej grupy to pierwszy krok do wyboru taktyki, która zwiększy zainteresowanie ofertą. Sprawdź, jak określić grupę docelową i dlaczego warto to zrobić, zanim ustalisz najlepszą strategię marketingową dla twojej firmy.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:05
 • Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem
  Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem

  Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w procesie cięcia laserowego, wpływając na jakość, efektywność i bezpieczeństwo operacji. Cięcie laserowe, będące jednym z najbardziej zaawansowanych procesów obróbki materiałów, zyskuje na wartości dzięki wykorzystaniu odpowiednich gazów technicznych. W tym artykule zbadamy, jakie gazy są stosowane w cięciu laserowym, dlaczego są ważne i jakie korzyści przynoszą.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 07:19
 • Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?
  Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?

  Materac nawierzchniowy, znany również jako materac topper lub nakładka na materac, to cienki materac przeznaczony do umieszczenia na wierzchu głównego materaca w celu poprawy komfortu snu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić wygodę swojego obecnego materaca bez konieczności inwestowania w nowy i drogi materac.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 15:10
 • Twardy materac dla wymagających użytkowników
  Twardy materac dla wymagających użytkowników

  Twarde materace cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, przy czym wielu z nich ma problemy ze znalezieniem naprawdę porządnego modelu, aby móc cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. W dodatku istotne znaczenie mają również materiały, z jakich został wykonany materac. To właśnie od nich zależy zarówno komfort użytkownika, jak i trwałość materaca.

  Written on poniedziałek, 11 wrzesień 2023 11:10
 • Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?
  Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?

  Każda kobieta marzy o idealnie gładkiej i bezobsługowej strefie bikini, niezależnie od pory roku. Regularne usuwanie włosków z okolic bikini jest nie tylko kosztowne, ale także i frustrujące. Coraz popularniejsze stają się jednak alternatywne metody usuwania niechcianego owłosienia, takie jak laserowa depilacja. Dlatego warto poznać zalety laserowej depilacji, która zapewnia nie tylko natychmiastowe rezultaty, ale także długotrwałą gładkość skóry. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w tę nowoczesną metodę usuwania owłosienia.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 11:17