czwartek, 18 luty 2021 12:07

Drewniany dom: wady i zalety

Drewniane domy Drewniane domy

Myśląc o drewnianym domu należy rozważyć nie tylko swoje obecne i przyszłe potrzeby, ale również wady i zalety takich konstrukcji. Dlaczego? Ponieważ to bardzo ważne, żeby nasza decyzja była podjęta świadomie.

 

Wady i zalety: pierwszy krok

Zanim rozpocznie się proces budowy Twojego wymarzonego domu z drewna, najpierw należy dobrze przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Realizm jest zawsze dobrym fundamentem domu. Dlatego wskazane jest, aby w pierwszym kroku przeanalizować zawsze dokładnie, jakie opcje i jakie potrzeby musimy wziąć pod uwagę przy budowie domu drewnianego. Możliwości będą zwykle ograniczone, a to za sprawą wad i zalet drewnianej konstrukcji. Warto, zatem przeanalizować takie kwestie jak: lokalizacja, wielkość działki, czy warunki atmosferyczne, aby wykluczyć potencjalne słabe strony budowy domu z drewna.

Zalety drewnianego domu:

 • Szybkość budowy

Rama drewnianego domu może być wzniesiona na placu budowy szybciej niż każda inna konstrukcja. Jednym z powodów jest to, że drewno jest materiałem niezwykle lekkim. Szybkość budowy domu na zewnątrz, wpływa na proces prac wewnątrz  ̶  tynkowanie, czy okablowanie elektryczne, może rozpocząć się wcześniej w programie budowy. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że drewniane ramy można wznosić w niskich temperaturach.

 • Wydajność cieplna

Drewniane domy osiągają lepsze parametry termiczne niż budynki murowane. Dzięki swojej struktury komórkowej, drewno jest naturalnym izolatorem. Ten naturalnym surowiec jest higroskopijny i ma zdolność oddawania nadmiernej wilgoci, co wpływa na utrzymanie ciepła zimą, a chłodu latem.

 • Ekologiczność

Jako materiał w całości naturalny, drewno z którego jest zbudowany dom nie jest w żaden sposób przetwarzane w procesie produkcji, co oznacza mniejszą emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Cechą bardzo charakterystyczną dla drewna jest to, że ten surowiec nie wytwarza dwutlenku węgla tylko go wchłania.

 • Trwałość i stabilność

Domy z drewna charakteryzują się niezawodną trwałością i stabilnością. Domy z odpowiednio wykonanymi nacięciami i konserwacją mogą przetrwać wieki. W niektórych krajach można jeszcze znaleźć budynki drewniane, które zostały zbudowane 600-700 lat temu. Drewno wyróżnia się również odpornością na wibracje i ich pochłanianiem. Takie konstrukcje nadają się również na obszary, gdzie występują trzęsienia ziemi jako bardzo stabilne i mocne konstrukcje.

Wady drewnianego domu:

 • Uszkodzenia spowodowane słońcem

Warunki atmosferyczne w znacznym stopniu wpływają na kondycję drewna. Nadmierne promienie słoneczne sprawiają, że drewno traci swój naturalny kolor i blask. Ale nie tylko, ponieważ promienie UV przyczynią się do starzenia się drewna oraz pękania jego powłoki.

 • Gnicie drewna

Nadmierna wilgoć nie wpływa dobrze na strukturę drewna, ponieważ prowadzi do procesu gnicia. Nie jest tajemnicą, że drewno jest materiałem bardzo podatnym na pojawienie się zgnilizny. Jeśli nie zadbamy o impregnację naszego domu, to może się stać naprawdę dużym problemem.

 • Zagrożenie pożarowe

Obiekty drewniane z natury są podatne na pożary. Dzieję się tak, ponieważ zawierają dużą ilości paliwa w postaci samego drewna i produktów drzewnych. Trocin i materiałów łatwopalnych, takich jak: farby, oleje, kleje, rozpuszczalniki.

 • Ograniczenia konstrukcyjne

Jeśli chodzi o ograniczenia strukturalne to dotyczą one bezpośrednio powierzchni oraz wysokości drewnianego domu. Powierzchnia takiego budynku nie powinna przekraczać 35 m2, natomiast wysokość nie może przekraczać 5 m przy dachu stromym i 4 m przy dachu płaskim.

 • Kwiaciarnia i oferta ze świeżymi kwiatami
  Kwiaciarnia i oferta ze świeżymi kwiatami

  Nie da się ukryć, że dzisiaj wielu klientów, poszukuje tylko i wyłącznie sprawdzonych kwiatów, które będą pasowały do wielu różnych okoliczności.

  Written on środa, 10 sierpień 2022 11:50
 • Uwydatnij najlepsze elementy architektury przy pomocy reflektorów i lamp ściennych
  Uwydatnij najlepsze elementy architektury przy pomocy reflektorów i lamp ściennych

  Oświetlenie obiektów różnego rodzaju zawsze będzie pożądane, gdyż dzięki temu jest się w stanie przede wszystkim pokazać wszystkim, jak wygląda obiekt w pełnej okazałości.

  Written on wtorek, 09 sierpień 2022 09:48
 • Hokery welurowe do nowoczesnej kuchni
  Hokery welurowe do nowoczesnej kuchni

  Współcześni producenci oferują wiele rozwiązań, które unowocześniają wygląd kuchni. Hokery wykonane z weluru świetnie sprawdzą się w małych kuchniach, podobnie jak wiele innych opcji.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 09:16
 • Minimalizm w szafie mężczyzn - jak go osiągnąć?
  Minimalizm w szafie mężczyzn - jak go osiągnąć?

  Każdy mężczyzna lubi mieć w swojej szafie praktyczne i uniwersalne ubrania. Można je dowolnie ze sobą łączyć, tworząc proste i schludne stylizacje.

  Written on poniedziałek, 01 sierpień 2022 10:23
 • Najlepsze zawody w Szwecji
  Najlepsze zawody w Szwecji

  Bardzo często, gdy słyszymy, że ktoś chce wyjechać do pracy do innego kraju, to wymienia takie kraje jak - Niemcy, Norwegia, Holandia, Wielka Brytania, jednak bardzo często pomijana i niedoceniana jest Szwecja, która jest świetnym państwem do rozwoju, zwłaszcza pod kątem zawodowym, dlatego dziś przeanalizujemy ciekawe zawody w Szwecji, w których można zacząć swoją karierę zawodową na emigracji.

  Written on poniedziałek, 01 sierpień 2022 10:06
 • Dlaczego warto pić siemię lniane?
  Dlaczego warto pić siemię lniane?

  Maleńkie nasionka lnu mają wielką wartość odżywczą, a włączenie ich do menu każdemu z nas może przynieść wiele korzyści. Dlaczego warto sięgać regularnie po siemię lniane? W jaki sposób dieta z takim dodatkiem wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia?

  Written on czwartek, 28 lipiec 2022 09:56
 • Basic ubrania - jak je nosić?
  Basic ubrania - jak je nosić?

  Każdy posiada je w swojej szafie - basic ubrania to elementy garderoby, które niczym się nie wyróżniają, ale pasują do wszystkiego.

  Written on piątek, 29 lipiec 2022 17:26