czwartek, 18 luty 2021 12:07

Drewniany dom: wady i zalety

Drewniane domy Drewniane domy

Myśląc o drewnianym domu należy rozważyć nie tylko swoje obecne i przyszłe potrzeby, ale również wady i zalety takich konstrukcji. Dlaczego? Ponieważ to bardzo ważne, żeby nasza decyzja była podjęta świadomie.

 

Wady i zalety: pierwszy krok

Zanim rozpocznie się proces budowy Twojego wymarzonego domu z drewna, najpierw należy dobrze przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Realizm jest zawsze dobrym fundamentem domu. Dlatego wskazane jest, aby w pierwszym kroku przeanalizować zawsze dokładnie, jakie opcje i jakie potrzeby musimy wziąć pod uwagę przy budowie domu drewnianego. Możliwości będą zwykle ograniczone, a to za sprawą wad i zalet drewnianej konstrukcji. Warto, zatem przeanalizować takie kwestie jak: lokalizacja, wielkość działki, czy warunki atmosferyczne, aby wykluczyć potencjalne słabe strony budowy domu z drewna.

Zalety drewnianego domu:

 • Szybkość budowy

Rama drewnianego domu może być wzniesiona na placu budowy szybciej niż każda inna konstrukcja. Jednym z powodów jest to, że drewno jest materiałem niezwykle lekkim. Szybkość budowy domu na zewnątrz, wpływa na proces prac wewnątrz  ̶  tynkowanie, czy okablowanie elektryczne, może rozpocząć się wcześniej w programie budowy. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że drewniane ramy można wznosić w niskich temperaturach.

 • Wydajność cieplna

Drewniane domy osiągają lepsze parametry termiczne niż budynki murowane. Dzięki swojej struktury komórkowej, drewno jest naturalnym izolatorem. Ten naturalnym surowiec jest higroskopijny i ma zdolność oddawania nadmiernej wilgoci, co wpływa na utrzymanie ciepła zimą, a chłodu latem.

 • Ekologiczność

Jako materiał w całości naturalny, drewno z którego jest zbudowany dom nie jest w żaden sposób przetwarzane w procesie produkcji, co oznacza mniejszą emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Cechą bardzo charakterystyczną dla drewna jest to, że ten surowiec nie wytwarza dwutlenku węgla tylko go wchłania.

 • Trwałość i stabilność

Domy z drewna charakteryzują się niezawodną trwałością i stabilnością. Domy z odpowiednio wykonanymi nacięciami i konserwacją mogą przetrwać wieki. W niektórych krajach można jeszcze znaleźć budynki drewniane, które zostały zbudowane 600-700 lat temu. Drewno wyróżnia się również odpornością na wibracje i ich pochłanianiem. Takie konstrukcje nadają się również na obszary, gdzie występują trzęsienia ziemi jako bardzo stabilne i mocne konstrukcje.

Wady drewnianego domu:

 • Uszkodzenia spowodowane słońcem

Warunki atmosferyczne w znacznym stopniu wpływają na kondycję drewna. Nadmierne promienie słoneczne sprawiają, że drewno traci swój naturalny kolor i blask. Ale nie tylko, ponieważ promienie UV przyczynią się do starzenia się drewna oraz pękania jego powłoki.

 • Gnicie drewna

Nadmierna wilgoć nie wpływa dobrze na strukturę drewna, ponieważ prowadzi do procesu gnicia. Nie jest tajemnicą, że drewno jest materiałem bardzo podatnym na pojawienie się zgnilizny. Jeśli nie zadbamy o impregnację naszego domu, to może się stać naprawdę dużym problemem.

 • Zagrożenie pożarowe

Obiekty drewniane z natury są podatne na pożary. Dzieję się tak, ponieważ zawierają dużą ilości paliwa w postaci samego drewna i produktów drzewnych. Trocin i materiałów łatwopalnych, takich jak: farby, oleje, kleje, rozpuszczalniki.

 • Ograniczenia konstrukcyjne

Jeśli chodzi o ograniczenia strukturalne to dotyczą one bezpośrednio powierzchni oraz wysokości drewnianego domu. Powierzchnia takiego budynku nie powinna przekraczać 35 m2, natomiast wysokość nie może przekraczać 5 m przy dachu stromym i 4 m przy dachu płaskim.

 • Jak dbać o koszule, aby służyły nam jak najdłużej?
  Jak dbać o koszule, aby służyły nam jak najdłużej?

  Koszula to bardzo istotny element garderoby każdego mężczyzny. Dlatego warto się dowiedzieć, jak dbać o koszule, aby służyły jak najdłużej.

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:40
 • Co nosić do jeansów, aby stylizacja była elegancka?
  Co nosić do jeansów, aby stylizacja była elegancka?

  Jeansy to element garderoby, który znajduje się w niemalże każdej damskiej szafie. Wygodne, a przy tym stylowe spodnie mogą posłużyć do tworzenia wielu stylizacji - zarówno tych codziennych, jak i eleganckich. Jakie dodatki będą odpowiednim wyborem do jeansów, jeśli chcemy im nadać stylowego wyglądu?

  Written on poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:31
 • Skąd czerpać modowe inspiracje?
  Skąd czerpać modowe inspiracje?

  Zastanawiasz się, z czym połączyć nową sukienkę lub buty? Nie wiesz, jak tworzyć modne outfity? Poszukaj inspiracji modowych, które pomogą Ci w przygotowaniu stylowych zestawów na wiele okazji! Oto sprawdzone miejsca, gdzie czeka na Ciebie mnóstwo pomysłów.

  Written on czwartek, 26 styczeń 2023 16:46
 • Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce?
  Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce?

  Mrożenie produktów spożywczych jest w powszechne w naszym kraju. Wiele osób kupuje jedzenie z myślą o wykorzystaniu w kolejnych dniach lub tygodniach. Przechowywanie mięsa w zamrażarce rodzi jednak wiele wątpliwości, szczególnie wśród osób młodych.

  Written on środa, 25 styczeń 2023 20:03
 • Numizmaty idealne dla debiutanta na rynku
  Numizmaty idealne dla debiutanta na rynku

  Kiedy już zdecydujemy, by ulokować oszczędności właśnie w monetach, warto byłoby wiedzieć co nieco na temat niektórych z nich. W tym tekście chcemy więc przybliżyć przynajmniej kilka. Choćby po to, aby ułatwić późniejszy wybór.

  Written on czwartek, 29 grudzień 2022 12:01
 • Jakie efekty dają oleje konopne CBD
  Jakie efekty dają oleje konopne CBD

  Dzisiaj mając zdecydowanie szerszą perspektywę widzenia, jeśli chodzi o olejki CBD, jesteśmy w stanie zauważyć pewną prawidłowość, że tylko odpowiedni skład takiego produktu, w którym mówimy o legalnym wykorzystaniu konopi, co może dać nam oczekiwane rezultaty.

  Written on niedziela, 11 grudzień 2022 15:47
 • Pumeks naturalny do pięt. Dowiedz się, dlaczego warto używać pumeksu kosmetycznego
  Pumeks naturalny do pięt. Dowiedz się, dlaczego warto używać pumeksu kosmetycznego

  W pielęgnacji ciała istotny jest niemal każdy jego element. Zadbana cera, włosy, dłonie czy stopy to tylko jedne z nielicznych elementów. O stopy szczególnie dbamy latem.

  Written on poniedziałek, 19 grudzień 2022 13:32