wtorek, 02 marzec 2021 10:15

Instalacja oświetlenia awaryjnego, czyli najwyższy poziom bezpieczeństwa

pomiary oświetlenia pomiary oświetlenia

Z instalacjami oświetlenia awaryjnego mamy do czynienia niemalże każdego dnia, jednakże rzadko kiedy mamy szanse dowiedzieć się jak działają na własnej skórze.

Warto jednak podkreślić, że oświetlenie awaryjne jest jednym z najbardziej potrzebnych zabezpieczeń każdego budynku. Nagła przerwa w dostawie prądu wydaje się niczym niezwykłym, jednakże obecnie tak bardzo przyzwyczailiśmy się do elektrycznego oświetlenia, że niemalże zapomnieliśmy jak mocno bywa ono awaryjne. Przed czym chroni nas instalacja oświetlenia awaryjnego?

Oświetlenie awaryjne, czyli skuteczna ochrona przed paniką

Wydawać mogłoby się, że panika jest domeną osób o słabej psychice. Otóż nic bardziej mylnego, ponieważ zbiorowa panika potrafi dosięgnąć nawet najbardziej odporne jednostki. Spowodowane jest to działaniem psychologii tłumu, ponieważ wówczas ludzie zachowują się instynktownie i zdrowy rozsądek czy logiczne myślenie schodzą na plan dalszy. Atak paniki w tłumie jest o tyle niebezpieczny, że często kończy się wzajemnym tratowaniem, ponieważ każdy chce ratować swoje życie, przez co nie patrzy na innych. Panika w tłumie może być wywołana przez wiele różnych czynników, jednakże w zamkniętych pomieszczeniach bardzo często zapalnikiem jest nagła awaria światła. Wystarczy, że jedna osoba zacznie panicznie przemieszczać się w stronę wyjścia, aby cały tłum ruszył jej śladem. Dlatego też tak ważna i istotna jest instalacja oświetlenia awaryjnego, która w jednym momencie bardzo skutecznie eliminuje możliwość wybuchu zbiorowej paniki. Kiedy następuje awaria zasilania i zapada całkowita ciemność, po ułamkach sekund włącza się oświetlenie awaryjne. Jest ono zaprojektowane w taki sposób, aby skutecznie sygnalizować drogę ewakuacyjną i jednocześnie nie dezorientować ewakuujących się ludzi. Warto podkreślić, że zasilanie instalacji oświetlenia awaryjnego jest całkowicie niezależne od normalnej linii zasilania, dzięki czemu nawet podczas całkowitego braku prądu instalacja oświetlenia awaryjnego nadal działa.

Gdzie musi znajdować się oświetlenie awaryjne?

Warto podkreślić, że instalacje oświetlenia awaryjnego według litery prawa muszą znajdować się w każdy budynku, w którym przebywa duża ilość osób. Jak nie trudno się domyślić, są to szkoły, teatry, kina, budynki rządowe i administracyjne, siedziby firm, galerie handlowe, etc, etc. Jeśli chodzi o wymogi instalacji oświetlenia awaryjnego to są one także ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych z dnia 7 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) . Co więcej, podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi oświetlenia awaryjnego są normy:


• PN-EN 12665 Światło i oświetlenie,
• PN-EN 1838 Zastosowanie oświetlenia,
• PN-EN 50172 Systemy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego,
• PN-EN 62034 Systemy automatycznego testowania awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego zasilanego z akumulatorów,
• PN-EN 60598-2-2 Oprawy oświetleniowe. Część 2-2: Wymagania szczegółowe. Oprawy oświetleniowe wbudowane.

Jak dbać o oświetlenie awaryjne?

Podstawową metodą dbania o całą instalację, są pomiary oświetlenia awaryjnego. Warto w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić, że takie pomiary oświetlenia muszą być wykonywane przez profesjonalistów. Do badania używają oni bardzo czułych luksometrów, które są w stanie wychwycić nawet minimalne odchylenia od normy.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50