poniedziałek, 14 marzec 2022 19:02

Czy opiekun osób starszych powinien wybrać polski czy może zagraniczny rynek pracy?

Opieka osób starszych Bydgoszcz Opieka osób starszych Bydgoszcz pixabay

Sektor opieki nad osobami starszymi ciągle boryka się z ogromnym deficytem wykwalifikowanych i wyszkolonych pracowników.

Oczywiście nie brakuje również chętnych do pracy w tym zawodzie. Pomimo tego, że praca ta często wymaga zarwanych nocy, a także całkiem sporych poświęceń, to jednak wywołanie uśmiechu na twarzy starszej osoby, swoim towarzystwem, jest wartością bezcenną. Wiele osób docenia sobie możliwość pracy z osobami starszymi, a także w życiu nie myśleli oni nawet o zmianie zawodu. Jednak prawdziwy dylemat może pojawić się w momencie, kiedy przychodzi czas na szukanie pracy. Rynki zagraniczne, w sektorze opieki, kuszą niezwykle atrakcyjnymi warunkami. Jak na ich tle wypada nasz kraj?

Sektor opieki nad osobami starszymi ciągle boryka się z ogromnym deficytem wykwalifikowanych i wyszkolonych pracowników. Oczywiście nie brakuje również chętnych do pracy w tym zawodzie. Pomimo tego, że praca ta często wymaga zarwanych nocy, a także całkiem sporych poświęceń, to jednak wywołanie uśmiechu na twarzy starszej osoby, swoim towarzystwem, jest wartością bezcenną. Wiele osób docenia sobie możliwość pracy z osobami starszymi, a także w życiu nie myśleli oni nawet o zmianie zawodu. Jednak prawdziwy dylemat może pojawić się w momencie, kiedy przychodzi czas na szukanie pracy. Rynki zagraniczne, w sektorze opieki, kuszą niezwykle atrakcyjnymi warunkami. Jak na ich tle wypada nasz kraj?

Opiekun osoby starszej- rynek pracy w Polsce

Nasz krajowy rynek pracy w zakresie ofert dla opiekunów osób starszych jest niezwykle łaskawy. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że ofert pracy w tym sektorze nigdy nie brakowało, a co najważniejsze brakować nie będzie. Wynika to z prostego faktu, że osoby starsze od zawsze potrzebowały opiekunów i to z pewnością nie zmieni się w najbliższej przyszłości. Oczywiście, to co najbardziej interesuje przyszłych pracowników, to oczywiście wynagrodzenie. Opieka osób starszych Bydgoszcz czy również opieka nad nimi w innych miastach w kraju, z góry powinna być solidni wynagradzana. Praca nie jest bowiem łatwa, a także często wymaga dopasowania się do niezbyt elastycznego grafiku. Można jednak śmiało zaznaczyć, że wynagrodzenie również jest dość "elastyczne". Otóż wiele zależy od tego, czy opiekuni będą pracować na nocne zmiany, a także czy będą chcieli brać nadgodziny. Niemniej jednak można powiedzieć, że średnie miesięczne wynagrodzenie z pewnością przekroczy średnią krajową.

Niemcy i ich rynek pracy dla opiekunów osób starszych

Rynek pracy dla opiekunów osób starszych, u naszego zachodniego sąsiada również utrzymuje się na niezwykle satysfakcjonującym poziomie. To co jednak składania wielu opiekunów do emigracji, to przede wszystkim wynagrodzenie. Praca w Niemczech opieka nad osobami starszymi pozwoli wręcz na podwojenie pensji. Oczywiście na rynku niemieckim również występuje ogromny deficyt specjalistów, więc kwestie wynagrodzenia w wielu przypadkach dodatkowo podlegają negocjacjom. Niemniej jednak opiekunowie, którzy decydują się na wyjazd, muszą widzieć, że wymagana jest często chociażby komunikatywna znajomość języka lokalnego lub angielskiego w stopniu dobrym. Umożliwi to bowiem sprawną komunikację z podopiecznym, a także i przełożonym.

  • Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić
    Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić

    Krótsze dni zimowe mogą wywołać sezonową depresję u osób wrażliwych na zmiany światła słonecznego. Zaburzenie afektywne sezonowe (SAD) dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wielu pacjentów korzysta z terapii światłem, leków oraz terapii poznawczo-behawioralnej, aby poprawić swoje samopoczucie.

    Napisano niedziela, 03 listopad 2024 22:26
  • Mało znane znaczenie witaminy D
    Mało znane znaczenie witaminy D

    Badania wskazują, że witamina D jest nie tylko kluczowa dla zdrowia kości, ale również dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Niedobór tej witaminy wiązany jest z wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, jednak mechanizmy tej zależności były dotychczas słabo poznane. Nowe badanie opublikowane w Science Advances ujawnia, że brak aktywnej formy witaminy D wpływa negatywnie na rozwój limfocytów T, co prowadzi do nadmiernej autoaktywacji tych komórek i ryzyka uszkodzenia własnych tkanek organizmu.

    Napisano sobota, 02 listopad 2024 23:25
  • Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?
    Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?

    Naukowcy ze Szkocji zidentyfikowali potencjał selenu, pierwiastka obecnego w orzechach brazylijskich, który może pomóc w opracowaniu nowych terapii zapobiegających rozprzestrzenianiu się agresywnego, potrójnie ujemnego raka piersi. W badaniach finansowanych przez Cancer Research UK odkryto, że selen, będący silnym antyoksydantem, wpływa na komórki nowotworowe, hamując ich zdolność do migracji do innych części organizmu.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 13:02
  • Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?
    Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?

    Dotychczasowe badania sugerowały, że stanie może być korzystne dla zdrowia serca, jednak najnowsze wyniki z Uniwersytetu w Sydney wskazują, że długotrwałe stanie może zwiększać ryzyko chorób krążenia. W artykule przeanalizujemy szczegóły tych badań i ich potencjalne konsekwencje dla zdrowia.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 01:32
  • Po czym stwierdzić, że masz OCD?
    Po czym stwierdzić, że masz OCD?

    Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) to często niezauważana choroba, która dotyka wielu osób na całym świecie. Eksperci szacują, że aż dwie trzecie osób cierpiących na OCD nie otrzymuje diagnozy, a to może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

    Napisano poniedziałek, 21 październik 2024 00:12
  • Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?
    Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?

    Muzyka odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na nasze samopoczucie, motywując do działania i przynosząc ukojenie. Jej potężny wpływ nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że coraz częściej jest wykorzystywana w medycynie. Oprócz pozytywnego wpływu w leczeniu nowotworów, zarządzaniu przewlekłym bólem czy wspomaganiu regeneracji mózgu po udarze, naukowcy dokonują znaczących odkryć dotyczących stosowania muzyki u pacjentów z demencją.

    Napisano sobota, 19 październik 2024 23:20
  • Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?
    Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neuropsychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, aż jedno na dziewięcioro dzieci w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowane ADHD, a ponad 8% studentów zmaga się z tym problemem.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 22:57