środa, 21 październik 2020 17:37

Ziemniaki - właściwości zdrowotne i odżywcze, witaminy i minerały

Ciekawostki o ziemniakach Ciekawostki o ziemniakach

Ziemniaki to rośliny jednoroczne, bulwowe, z rodziny psiankowatych, popularne na polskich stołach, bogate w skrobię. Pojawiły się w Polsce za Król Jan III Sobieskiego, który przysłał ziemniaki polskiej królowej, Marysieńce. Ojczyzną tego warzywa są tereny Ameryki Południowej, dzisiejszego Peru, Boliwii i Ekwadoru.

Jako pierwsi uprawiali ziemniaki Inkowie. Psianka ziemniak do Europy (na Wyspy Brytyjskie, do Włoch, Niemiec, Francji i Rosji) dotarł w XVI wieku, roślinę przywieźli konkwistadorzy hiszpańscy z Imperium Inków. Bulwy ziemniaka uprawiane są w większości krajów świata. W Polsce warzywa te uprawiane są na dużą skalę, są podstawą naszej codziennej diety. Polak zjada rocznie około 97 kg ziemniaków na osobę, są podstawą większości potraw kuchni polskiej. Ziemniak to 80% wody i 20% substancji stałych.

Największym na świecie producentem i eksporterem ziemniaków są Chiny. Uprawia się ponad 10 tys. odmian ziemniaków. W polskim, krajowym rejestrze, występują 122 różne odmiany, z czego 80 odmian krajowych. Do najbardziej popularnych odmian należą: Santana, Irga, Agria, Denar, Bryza, Vineta, Fontane, Agata, Irys, Lord i wiele innych. Wyróżniamy odmiany białe, żółte, czerwone, różowe oraz niebiesko-fioletowe. Największym na świecie eksporterem ziemniaków są Chiny.

Co znajdziemy w ziemniakach?

  • Właściwości zdrowotne i odżywcze ziemniaki zawdzięczają witaminom i minerałom.
  • Ziemniaki to cenne źródło błonnika rozpuszczalnego, który ma wpływ na trawienie oraz skurcze w układzie pokarmowym, zawartość błonnika zwiększa uczucie sytości.
  • W różnych odmianach ziemniaków znajduje się beta-karoten, witamina A, B1, B2, B6, D, E, H, K oraz PP (niacyna).
  • Mikroelementy: potas, siarka, mangan, wapń, żelazo, magnez, fluor i jod.
  • Węglowodany mają bezpośredni wpływ na prawidłowe stężenie glukozy (cukru) we krwi po posiłku.
  • Potas jest pierwiastkiem, który ma wpływ na stałe ciśnienie krwi, kontroluje pracę mięśni, wspomaga pracę układu nerwowego, reguluje pracę serca.
  • Witamina B6 odpowiada za prawidłową pracę mózgu, rozwój emocjonalny, sen.
  • Witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
  • Żelazo wpływa na odporność, bierze udział w produkcji hemoglobiny.
  • Ziemniaki zawierają niewielką ilość białka, jednak z roślinnych źródeł, oferują najbardziej wartościowe białko.
  • Ziemniak króluje wśród warzyw pod względem zawartości jodu. Jego niedobór zakłóca prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
  • Ziemniaki regulują poziom prawidłowego cholesterolu i obniżają poziom cholesterolu o niekorzystnym działaniu (LDL).
  • Nie zawierają tłuszczu i soli. Ziemniaki są najczęściej wykorzystywanym warzywem w naszej diecie, odpowiednio przygotowane i podawane dostarczają wielu korzyści zdrowotnych.
  • Naukowcy potwierdzili, że sok z ziemniaka zawiera antybakteryjną substancję, picie soku pomaga w leczeniu stanów zapalnych wątroby i nerek. Przeciwutleniacze zawarte w ziemniakach hamują wzrost komórek rakowych okrężnicy i wątroby.

Pod względem kulinarnym wyróżnia się trzy zasadnicze typy ziemniaków: A, B i C oraz typy pośrednie.

  • Typ kulinarny A-sałatkowy (do przygotowania zup, farszu, do smażenia, na pyzy, kopytka, do sałatek i zapiekanek).
  • Typ kulinarny B-ogólnoużytkowy (do zup i smażenia, do przetarcia, na kopytka, wypieki ziemniaczane).
  • Typ kulinarny C-łatwo się rozgotowują (ziemniaki purée, na placki, frytki, do pieczenia).

Ciekawostki o ziemniakach:

1. Woda z gotowanych ziemniaków usuwa kamień z czajnika.

2. Ziemniak ma więcej potasu niż banan i więcej witaminy C niż pomarańcza.

3. Sok ziemniaczany stosowany pod oczy napina skórę, zmniejsza zmarszczki pod oczami, zmniejsza obrzęki i cienie.

4. Sok ziemniaczany nałożony na szyję, twarz, pomaga w złuszczaniu skóry, odmładza skórę.

5. Sok z ziemniaka wpływa na wzrost włosów, zapobiega ich wypadaniu. Nakłada się go na skórę głowy (można dodać miód, jajko, sok z aloesu), wmasowuje, pozostawia na kilkanaście minut, a następnie spłukuje.

6. Bataty, słodkie ziemniaki, polecane są cukrzykom.

7. Wywar z obierek lub gotowanych ziemniaków rozpuszcza kamienie nerkowe i żółciowe. Należy pamiętać, by używać tylko ziemniaków z upraw naturalnych, bez środków chemicznych.

8. W 100 gramach surowych ziemniaków jest tylko 75 kalorii, na kaloryczność potraw z ziemniakami wpływają dodatki (tłuszcz, sosy, masło, śmietana).

9. Najwięcej składników odżywczych znajduje się pod skórką ziemniaka. Polecane jest cienkie obieranie ziemniaków, gotowanie na parze i pieczenie w skórce.

10. Vitelotte noir lub chińska trufla to odmiana francuska niebiesko-fioletowych ziemniaków. Idealne na frytki, do sałatek oraz codziennego spożycia. Ziemniaki o właściwościach prozdrowotnych, źródło antyoksydantów.

11. Przyczyną Wielkiego Głodu w Irlandii (w latach 1845 -1849) była zaraza ziemniaczana. Ludzie jedli przegniłe rośliny, prawie milion ludzi zmarło z głodu, tyfusu i cholery.

12. Ziemniaki z zieloną skórką, zielonymi elementami, zawierają toksyczną substancję solaninę. Najwięcej toksyny znajduje się w skórce. Należy takie ziemniaki dokładnie oczyścić z zielonego przebarwienia.

13. Pierwszym warzywem, wyhodowanym w kosmosie na promie kosmicznym Columbia, w 1995 roku było 5 ziemniaków.

14. Najpopularniejsze potrawy z ziemniaków to: placki ziemniaczane (z cukrem lub cebulką), kopytka, frytki, zupa ziemniaczana, ziemniaki smażone, ziemniaki „tłuczone”, sałatka ziemniaczana, ziemniaki opiekane w ognisku lub gotowane w skórce.

  • aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot
    aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot

    Odszkodowania za opóźniony lot wypłacane są zawsze, o ile wina leży po stronie przewoźnika. Takie sytuacje zdarzają się dość często. W przypadku odwołanego czy opóźnionego lotu warto wystąpić o rekompensatę.

    Written on środa, 31 maj 2023 14:11
  • Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?
    Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?

    Arkusz formatu A3 jest bardzo chętnie wykorzystywany przy przygotowywaniu różnego rodzaju materiałów reklamowych, edukacyjnych i promocyjnych. Wymiary takiego arkusza są na tyle duże, że pozwalają na umieszczenie sporej ilości informacji, nie są jednak jeszcze tak duże, aby generować bardzo duże koszty.

    Written on środa, 31 maj 2023 14:06
  • Co oferują firmy pogrzebowe?
    Co oferują firmy pogrzebowe?

    Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudny moment w życiu każdego człowieka. Może on zupełnie zmienić postrzeganie rzeczywistości i utrudnić normalne funkcjonowanie. Jednocześnie wiąże się on z wieloma ważnymi zadaniami i obowiązkami, jakie należy wykonać. Organizacja ceremonii pogrzebowych i pochówku, dokonanie niezbędnych formalności i jednoczesne poradzenie sobie z własnymi emocjami przytłaczają. W jaki sposób sobie z tym problemem poradzić?

    Written on wtorek, 30 maj 2023 07:40
  • Impregnaty do cegły
    Impregnaty do cegły

    Impregnaty do cegły są stosowane w celu ochrony i wzmacniania powierzchni ceglanej. Cegła, będąca porowatym materiałem, może być podatna na wilgoć, plamy, zanieczyszczenia i uszkodzenia, które mogą wpływać na jej wygląd i trwałość. Impregnaty są zaprojektowane tak, aby penetrować strukturę cegły, tworząc barierę ochronną, która odpycha wodę, brud i inne substancje.

    Written on wtorek, 30 maj 2023 07:37
  • Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór
    Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór

    Opieka nad dzieckiem i zapewnienie mu oczekiwanych atrakcji latem to nie lada wyzwanie, kiedy wciąż musisz chodzić do pracy. Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedzią na potrzeby rodziców i ich pociech są półkolonie w mieście – zajęcia, w trakcie których możesz ze spokojem wykonywać swoje obowiązki, a twoje dziecko będzie miało możliwość spędzenia czasu z innymi dziećmi o podobnych zainteresowaniach. Na czym polegają półkolonie? Przekonaj się, dlaczego warto z nich korzystać.

    Written on niedziela, 28 maj 2023 11:55
  • Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?
    Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?

    Olej z wiesiołka cieszy się coraz większą popularnością, co nie powinno dziwić. Szeroka wiedza na temat prozdrowotnych właściwości tego tłuszczu roślinnego to najlepsza reklama. Co warto wiedzieć na ten temat?

    Written on środa, 24 maj 2023 09:00
  • Naturalny zakwas z buraków - przepis
    Naturalny zakwas z buraków - przepis

    Zakwas z buraków jest napojem o rosnącej popularności ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Jego charakterystyczny czerwony kolor jest związany z obecnością naturalnego barwnika, betaniny, który nie tylko dodaje mu atrakcyjności wizualnej, ale także wpływa na jego właściwości zdrowotne. Zakwas z buraków jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witamina C, błonnik, żelazo i kwas foliowy.

    Written on środa, 24 maj 2023 08:58