piątek, 18 sierpień 2023 15:54

Usuwanie zaćmy

Usuwanie zaćmy Usuwanie zaćmy freepik

Chirurgiczne usuwanie zaćmy jest obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia tej choroby. Wbrew pozorom zabieg nie należy do bardzo inwazyjnych – pacjent jest znieczulany miejscowo, a już po kilku godzinach wraca do domu. Jednak czym jest zaćma i jak przebiega operacja krok po kroku? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Zaćma i jej objawy

Zaćma (znana też jako katarakta) to zmętnienie, które powstaje w soczewce oka. Jest ono wynikiem starzenia się organizmu, więc najczęściej dotyka osób po 50. roku życia. Zdarza się jednak, że chorują na nią młodsi pacjenci – w tym dzieci. Wówczas jest to zaćma wrodzona. Zaćmę mogą też spowodować urazy oka, przebyte infekcje czy niektóre przyjmowane leki.

Zaćma objawia się problemami z widzeniem. Pacjenci często porównują swoje wrażenia do patrzenia przez brudną szybę lub zanieczyszczone szkła okularów. Z czasem zmętnienie się rozprzestrzenia, a wzrok pacjenta słabnie. Nieleczona zaćma może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty.

Na usuwanie zaćmy laserem warto się zdecydować w jej wczesnym stadium. Im później się na to zdecydujemy, tym będzie trudniejsza do usunięcia. Bardziej skomplikowana operacja wiąże się też z dłuższym czasem rehabilitacji po zabiegu oraz wyższym ryzykiem powikłań pooperacyjnych.

Usuwanie zaćmy krok po kroku

Skuteczną formą leczenia jest usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Operacja polega na rozbiciu ultradźwiękami zmętniałej naturalnej soczewki i wymienieniu jej na nową – sztuczną. Jak przebiega zabieg?

 • Operacja zaczyna się od wykonania niewielkiego, ok. 3-milimetrowego nacięcia na rogówce. Następnie lekarz wprowadza do oka ultradźwiękową sondę, która rozbija zmętniałą soczewkę na drobne kawałki. Zostają one wypłukane z oka. Po naturalnej soczewce pozostaje wyłącznie torebka, która będzie stanowiła bazę dla soczewki sztucznej.
 • Przez wcześniej wykonane nacięcie lekarz wkłada do oka nową, sztuczną soczewkę, zwiniętą tak, aby mieściła się w nacięciu. Chirurg rozwija ją w miejscu starej soczewki i dopasowuje do kształtu rogówki.
 • Po usunięciu z oka narzędzi nie zakłada się szwów – nacięcie jest ledwo widoczne. Lekarz zabezpiecza oko, aby szybciej się goiło i odsyła pacjenta do sali pozabiegowej. Tam spędza on 2–4 godziny pod obserwacją, po czym może się udać do domu (pod opieką drugiej osoby – przez jakiś czas po zabiegu może mieć problemy z wyraźnym widzeniem).

Typy wszczepianych soczewek

Sztuczne soczewki wszczepiane podczas usuwania zaćmy mogą mieć różne parametry. Podczas operacji na NFZ wykorzystywane są najprostsze soczewki jednoogniskowe, które przywracają wyraźne widzenie, jednak nie korygują wad wzroku, jeśli pacjent miał je jeszcze przed operacją.

W nowoczesnych placówkach medycznych, takich jak Centrum Medyczne Mavit, pacjenci mają do wyboru również zaawansowane technologicznie typy soczewek. Są to:

 • soczewki jednoogniskowe – pozwalają na ostre widzenie tylko na jedną odległość (zazwyczaj dal). Do bliży pacjent nadal musi używać okularów korekcyjnych;
 • soczewki wieloogniskowe – umożliwiają widzenie zarówno w bliży, jak i dali oraz na odległościach pośrednich. Dzięki nim można korygować wady wzroku;
 • soczewki EDoF – poza dobrym widzeniem w bliży, dali i na odległościach pośrednich niwelują też wrażenie olśnienia, rozbłyski i efekt halo;
 • soczewki toryczne – są wykorzystywane przy korygowaniu astygmatyzmu;
 • soczewki asferyczne – poprawiają kontrast widzenia w nocy, co jest ważne na przykład podczas prowadzenia pojazdu;
 • soczewki z filtrem światła niebieskiego, chroniące plamkę żółtą i siatkówkę przed promieniowaniem słonecznym.

Zaawansowane technologicznie soczewki mogą łączyć w sobie powyższe funkcje. Na przykład niektóre z nich korygują wady wzroku i astygmatyzm, a jednocześnie ochraniają plamkę żółtą i siatkówkę.

Jak wybrać najlepsze soczewki do leczenia zaćmy?

Nie ma jednych, najlepszych, uniwersalnych soczewek – dla każdego pacjenta dobiera się je indywidualnie. Wybór warto przedyskutować z lekarzem. Zaproponuje on optymalne rozwiązanie dla danego pacjenta, dopasuje je też do jego budżetu. Warto jednak przemyśleć wszystkie dostępne opcje, ponieważ sztuczne soczewki wszczepia się raz – nie ma później możliwości wymiany ich na inne.

Czy usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji jest bezpieczne?

Tak, rocznie w Polsce przeprowadza się ok. 240 tysięcy takich zabiegów. Sama operacja trwa około 15 minut.

Co ciekawe, usuwanie zaćmy laserem w renomowanych klinikach, takich jak Centrum Medyczne Mavit, to połączenie precyzyjnej pracy chirurga oraz użycia najnowszych sprzętów i technologii. Lekarzy wspiera między innymi Image Guided System, czyli urządzenie pomagające obliczyć moc nowej soczewki. System wyświetla też wcześniej wyliczone parametry w czasie rzeczywistym i nakłada je na obraz widziany przez chirurga w mikroskopie, precyzyjnie wskazując na przykład oś cięcia. Drugim ważnym systemem jest Vision System, utrzymujący stałe ciśnienie wewnątrzgałkowe w czasie zabiegu, tak aby chirurg mógł się skupić wyłącznie na wymianie soczewek.

Przed usuwaniem zaćmy metodą fakoemulsyfikacji pacjent jest znieczulany wyłącznie miejscowo (krople); otrzymuje też leki przeciwbólowe i uspokajające. Dodatkowo na konsultacji lekarz zleca komplet badań niezbędnych do zakwalifikowania do zabiegu, w tym:

 • badanie komórek śródbłonka,
 • komputerowe badanie wady wzroku autorefraktometrem,
 • ocenę ostrości wzroku do dali i bliży,
 • badanie ciśnienia śródgałkowego,
 • biometrię optyczną i wyliczenie mocy sztucznej soczewki,
 • badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej,
 • badanie dna ocznego,
 • badanie krwi,
 • EKG.

Przygotowanie do zabiegu usuwania zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Jeśli anestezjolog nie zaleci inaczej, pacjent normalnie przyjmuje leki na swoje schorzenia. Nie powinien danego dnia pić alkoholu ani napojów z kofeiną (na przykład kawy czy herbaty). Przed zabiegiem warto wziąć prysznic, ponieważ po zabiegu oko powinno być chronione przed wodą, więc mycie się może być utrudnione. Lepiej jest także zrezygnować z nakładania kremów i makijażu. Ponieważ cały pobyt w klinice może potrwać kilka godzin, warto przed wyjściem zjeść lekki posiłek i zabrać ze sobą jakąś przekąskę. Należy też poprosić zaufaną osobę o pomoc w powrocie do domu – widzenie tuż po zabiegu nie będzie jeszcze wyraźne.

Przeciwwskazania do leczenia zaćmy laserem

Przeciwwskazania do chirurgicznego usunięcia zaćmy występują niezwykle rzadko. Mogą nimi być niektóre choroby i stany zapalne oka, okres ciąży i karmienia piersią czy ogólny zły stan organizmu. Czasami z zabiegu muszą zrezygnować pacjenci mający inne poważne schorzenia: padaczkę, zaawansowaną cukrzycę itp. Jeśli w danym przypadku występują przeciwwskazania do zabiegu, lekarz poinformuje o nich na wizycie kwalifikacyjnej.

Czy zaćma może wrócić?

Pacjenci rozważający usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji często zastanawiają się, w jakim stopniu jest to skuteczne i czy zaćma może wrócić. Sztuczna soczewka nie może zmętnieć – nawrót choroby jest więc niemożliwy.

Warto jednak wiedzieć, że około 20% pacjentów po operacji doświadcza tzw. zaćmy wtórnej. Czym ona jest? Po wszczepieniu sztucznej soczewki czasami dochodzi do zmętnienia torebki, która została po usunięciu naturalnej soczewki. Nie jest to jednak „prawdziwa” zaćma, wymagająca wymiany soczewki. Ewentualne zmętnienia usuwa się laserem podczas krótkiej wizyty ambulatoryjnej.

Czy warto się poddać leczeniu zaćmy?

Zdecydowanie tak. Nieleczona choroba będzie postępować, aż doprowadzi do całkowitej ślepoty. Leczenie zaćmy przywraca lepszy wzrok i zwiększa komfort patrzenia. W przypadku wyboru zaawansowanych technologicznie soczewek operacja może nawet skorygować inne istniejące wady wzroku.

Leczenie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji jest szybkie, bezbolesne i nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Pacjent może wrócić do swoich obowiązków po zaledwie kilku dniach. To też sposób bezpieczny dla zdrowia, a przede wszystkim – niezwykle skuteczny.

 • Zapach nowej ery - świat perfum według L'Oréal
  Zapach nowej ery - świat perfum według L'Oréal

  Karine Lebret, liderka działu badań i projektowania zapachów w L'Oréal, podkreśla znaczący wpływ pandemii na percepcję i zastosowanie perfum. W świat po pandemii wprowadziła rewolucję, która uczyniła zapach kluczowym elementem osobistej ekspresji i doświadczenia. To, jak dzisiaj wybieramy i używamy perfum, odzwierciedla głębokie emocjonalne przeobrażenia, które zaszły w społeczeństwie

  Written on środa, 17 kwiecień 2024 14:09
 • Jak odświeżyć klasykę. Nowoczesne stylizacje z klasycznymi spodniami garniturowymi
  Jak odświeżyć klasykę. Nowoczesne stylizacje z klasycznymi spodniami garniturowymi

  Klasyczne spodnie garniturowe są niezbędnym elementem w szafie każdej osoby ceniącej elegancję, jednak to odpowiednie dodatki nadają im nowoczesny charakter. Oto kilka stylowych wskazówek, jak za pomocą modnych akcesoriów odświeżyć klasyczny wygląd i nadać mu modnego wyrazu.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 17:11
 • Jak odróżnić ugryzienia owadów?
  Jak odróżnić ugryzienia owadów?

  Użądlenia i ugryzienia owadów są powszechnym zjawiskiem, szczególnie w ciepłe miesiące. Chociaż większość z nich jest bezpieczna, niektóre mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób z alergiami.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 17:36
 • Jak skutecznie motywować się do regularnych ćwiczeń?
  Jak skutecznie motywować się do regularnych ćwiczeń?

  łaściwa motywacja do ćwiczeń jest kluczowym czynnikiem warunkującym sukces. Przeczytaj nasze wskazówki, jak regularnie uprawiać sport!
  Mimo powszechnej świadomości korzyści wynikających z aktywności fizycznej, wielu z nas zmaga się z trudnościami w rozpoczęciu regularnych treningów. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko zdeterminowanie, ale przede wszystkim utrzymanie motywacji. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przejść od postanowień do realnych działań.

  Written on sobota, 13 kwiecień 2024 09:41
 • Dylematy mody. Czy szpilki szkodzą naszemu zdrowiu?
  Dylematy mody. Czy szpilki szkodzą naszemu zdrowiu?

  W obliczu rosnącej popularności szpilek jako nieodzownego elementu damskiej garderoby, pojawiają się głosy specjalistów ostrzegające przed negatywnym wpływem tego rodzaju obuwia na zdrowie stóp i kręgosłupa. Szpilki, choć uważane za symbole elegancji i pewności siebie, mogą przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych.

  Written on piątek, 12 kwiecień 2024 08:40
 • Proste sposoby na jędrną skórę
  Proste sposoby na jędrną skórę

  Cellulit to problem, który dotyka wiele kobiet, niezależnie od wieku czy figury. Szczęśliwie istnieją proste i niedrogie sposoby na poprawę wyglądu skóry, a jednym z nich jest popularna praktyka szczotkowania ciała na sucho. Tylko pięć minut dziennie może przynieść widoczne rezultaty.

  Written on wtorek, 09 kwiecień 2024 17:57
 • Tajemne sztuczki na szybsze suszenie prania
  Tajemne sztuczki na szybsze suszenie prania

  Suszenie prania w tradycyjny sposób może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli przestrzeń w mieszkaniu jest ograniczona lub pralkę trzeba uruchamiać często. Często zdarza się, że jedne ubrania są jeszcze wilgotne, podczas gdy kolejne czekają na powieszenie. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Istnieje prosty trik, który znacznie przyspiesza proces schnięcia.

  Written on poniedziałek, 08 kwiecień 2024 16:46